آموزش تکنیک عکاسی انباشتن زمان: عکس های منظره خود را به تصاویر امپرسیونیستی رویایی تبدیل کنید

مت ملوی یک علاقه مند به عکاسی و حرفه ای در حال شکوفا شدن در کاناداست. شما ممکن است برخی از عکس های منظره شگفت انگیز او را که از سبک نقاشی امپرسیونیسم الهام گرفته شده اند، در لنزک دیده باشید. و اما در مطلب امروز لنزک مت ملوی تکنیک عکاسی انباشتن زمان (time stacking) خود را به شما عزیزان آموزش خواهد داد.

طیف غروب اثر مت ملوی در ۵۰۰px

من همیشه با عکاسی تایم لپس (timelapse photography) و دیدگاه زمان منحصر به فردی که به شما می دهد، شگفت زده شده ام. هنگامی که من وارد عرصه عکاسی شدم، این سبک برای من یک مسیر طبیعی برای رفتن بود. هر چه من بیشتر عکاسی تایم لپس را کاوش می کردم، بیشتر متوجه می شدم که چقدر متنوع و چند بعدی است.

خواه این یک عکس بی نقص باشد (که از میان چند صد ها عکس از همان صحنه انتخاب شده است)، جزئیات بهبود یافته و اصلاح اعوجاج (اغلب در عکاسی نجومی انجام می شود)، یا حذف عناصر از یک صحنه (مانند اتومبیل ها یا افراد)، شما می توانید چیزهای زیادی از یک تایم لپس به دست آورید. آخرین، اما نه کمترین تکنیک مورد علاقه من چیزی است که من اغلب آن را «انباشتن زمان» می نامم. این تکنیک لایه بندی چندین عکس بی حرکت، سالها برای ایجاد «رد ستارگان» از دنباله های تایم لپس استفاده شده است.

در پایین یک مثال برای عکس «رد ستارگان» مشاهده می کنید که من از یک مجموعه با ۳۰۵ عکس ساخته ام.

همیشه در حال چرخش اثر مت ملوی در ۵۰۰px

هنگامی که چند عکس رد ستارگان ساختم، متعجب بودم که چرا هیچ وقت ندیده ام این تکنیک در تایم لپس های روز روشن استفاده شود. بنابراین من آن را امتحان کردم. و بعد از کمی تغییر در اینجا و آنجا، از تصاویر به دست آمده شگفت زده شدم! آنها به نوعی مانند یک نوردهی فوق العاده طولانی هستند، که یک تکه بزرگ از زمان را در یک عکس تکی نشان می دهند، که بسیار شبیه جنبش امپرسیونیست است که برخی از نقاشان زیرک حدود سال ۱۸۷۰ آن را به راه انداختند.

در زیر، شما اولین تلاش من در یک انباشت زمان نیمروز را می بینید.

آسمان لکه دار اثر مت ملوی در ۵۰۰px

تجهیزات عکاسی مورد نیاز

این لیستی از تجهیزاتی است که شما برای ایجاد یک عکس انباشتن زمان به آنها نیاز خواهید داشت:

۱- یک دوربین و یک اینتروالومتر. اینتروالومتر دستگاهی است که باعث می شود دوربین شما به طور مکرر (پشت سر هم) و با یک وقفه زمانی مشخص عکس بگیرد. اگر شما هم مثل من یک دوربین کانن دارید، فرصت خوبی است که می توانید یک نرم افزار رایگان به نام Magic Lantern را دانلود کنید (این نرم افزار روی مموری کارت SD ریخته و اجرا می شود) که قابلیت های جدید زیادی به دوربین کانن شما اضافه می کند، از جمله افزودن یک اینتروالومتر داخلی به دوربین شما. شاید نرم افزار مشابهی برای مارک های دوربین دیگر وجود داشته باشد. اگر ندارد، اکثر دوربین ها قادر به استفاده از یک ریموت کنترل که دارای عملکرد اینتروالومتر باشد هستند.

۲- یک سه پایه ثابت و پایدار، یا چیزی برای ثابت کردن دوربینتان در محلی که قرار است عکس های متوالی بگیرد. هر چه محکم تر بهتر! من متوجه شده ام که وقتی باد می وزد، یک وزنه روی یک طناب متصل به مرکز سه پایه کمک زیادی می کند. من در اینجا دارم از روی تجربه صحبت می کنم! باد چندانی لازم نیست تا از سه پایه شما بگذرد و تجهیزات با ارزش شما را متحمل تعمیرات پر هزینه کند. من یک بلوک سنگی با اندازه خوب که یک سوراخ در میان آن حفر شده را بر روی سه پایه، درست در زیر دوربینم آویزان می کنم.

۳- نرم افزار ویرایش عکس. من از فتوشاپ استفاده می کنم. بنابراین در این آموزش، ویرایش عکس با این نرم افزار را آموزش خواهم داد، اما مطمئنم که نرم افزارهای زیاد دیگری وجود دارد که می توانند به همین نتیجه برسند. من حتی اپلیکیشن های موبایلی را دیده ام که هر کاری شما برای ایجاد یک عکس انباشتن زمان نیاز داشته باشید را انجام می دهند.

۴- کمی زمان و صبر. گذشته از عکاسی، من فکر می کنم بسیاری از ما می توانیم کمی از هر دوی این موارد را بکار ببریم.

آشفتگی ابرها اثر مت ملوی در ۵۰۰px

نکات انباشتن زمان

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در مورد مواد منبع تایم لپس برای ایجاد تصاویر انباشت زمان عالی به خاطر داشته باشید:

۱- به سوژه عکاسی خود فکر کنید

من متوجه شده ام که بهترین نتایج من از عکاسی از صحنه هایی به دست می آیند که شامل هر دو عنصر ثابت و متحرک هستند. به عنوان مثال، یک مزرعه با یک انبار و ابرهایی که در بالای آن حرکت می کنند. یا یک غروب تماشایی در ترکیب با لکه های ابر زیبا و رنگارنگ.

۲- نوردهی خود را بر اساس روشن ترین عناصر در حال حرکت تنظیم کنید

سطح نوردهی شما نقش مهمی در ایجاد موفقیت آمیز یک تصویر انباشتن زمان عالی ایفا می کند. نوردهی خود را بر اساس درخشان ترین عناصر در حال حرکت تنظیم کنید. به عنوان مثال – با ابرهای در حال حرکت درخشان، برای ابرها نوردهی کنید. گذشته از خورشید، ابرها معمولا درخشان ترین بخش عکس های من هستند، بنابراین من از آنها برای قضاوت در مورد سطح نوردهی خودم استفاده می کنم. اگر آنها بیش از حد نوردهی (overexposed) شدند ، تصویر انباشتن زمان شما رگه های سفید خالصی در آسمان خواهد داشت. تعداد زیادی از آنها را به یکدیگر اضافه کنید، و یک آسمان سفید خالص خواهید داشت.

۳- به وقفه زمانی بین عکس ها توجه داشته باشید

چیزهایی را که به سرعت در حال حرکت اند کشف کنید. شما به یک تفنگ رادار سرعت سنج نیاز ندارید. تنها چند عکس آزمایشی بگیرید (دو یا سه عکس)، و به فاصله توجه داشته باشید، که زمان بین عکس هاست.

من از ابرها به عنوان یک نمونه استفاده می کنم، اما این در مورد هر عنصر در حال حرکت یا در حال تغییر در تایم لپس بکار می رود. سرعت حرکت ابرها همراه با فاصله بین عکس ها می تواند به شدت بر این که یک انباشتن زمان چگونه به نظر خواهید رسید، تاثیر بگذارد. برای ظاهر نرم و نقاشی وار ایجاد شده توسط ابرها، شما می خواهید وقفه ای را که ابرها از یک عکس به عکس بعدی با فاصله کوتاه طی می کنند، حفظ کنید. پس اگر ابرها سریع حرکت می کنند، شما باید از یک وقفه کوتاه تر بین عکس ها استفاده کنید.

اما اگر ابرها آهسته حرکت می کنند، باید از یک فاصله زمانی (وقفه) طولانی تر در بین عکس ها استفاده کنید، بنابراین کار شما به یک تُن از عکس هایی که حرکت کمی از ابرها را نشان می دهند، ختم نمی شود. برای به دست آوردن یک ظاهر متفاوت، شما می توانید وقفه ای را تنظیم کنید که به ابرها اجازه می دهد تا بیشتر در بین عکس ها حرکت کنند. این کار در تصویر انباشتن زمان حاصل شده، یک تکرار پله پله جالب به عناصر در حال حرکت می دهد. می دانم که این کار می تواند کمی گیج کننده به نظر برسد، اما وقتی هر دو روش را امتحان کنید، همه چیز کاملا واضح می شود.

سرزمین آبنبات چوبی های غول پیکر اثر مت ملوی در ۵۰۰px

چگونه چند عکس را در یک تصویر انباشته کنیم؟

نرم افزار های مختلف زیادی برای انباشتن عکس ها وجود دارند. من از فتوشاپ استفاده می کنم، بنابراین این برنامه ایست که در مورد آن صحبت خواهم کرد. اما بعضی از این مراحل ممکن است مربوط به برنامه های دیگر نیز باشند.

ایده اصلی این است. اولین عکس از تایم لپس خود را باز کنید – این لایه زیرین شما خواهد بود. عکس دوم را از تایم لپس در یک لایه جدید باز کنید. مد ترکیبی یا blending mode لایه های بالایی را به lighten تغییر دهید. دو لایه را با هم ادغام کنید (Merge). این کار تنها بخش هایی از تصویر دوم را که روشن تر از ناحیه یکسان بر روی تصویر اصلی هستند، به آن اضافه می کند. این کار را با هر تعداد عکس از تایم لپس که دوست دارید تکرار کنید. شما به انتخاب تعداد درست تصاویر برای به دست آوردن نتیجه ای که می خواهید، عادت خواهید کرد.

این روش خیلی طول می کشد! (به من اعتماد کنید، من این کار را چند باری انجام داده ام.) من حتی سعی کردم یک اسکریپت بنویسم تا این روند را خودکار کنم. من خیلی نزدیک شدم، اما در آخر، نتوانستم بفهمم چطور آن را به کار بیاندازم. خوشبختانه، من یک وب سایت به نام starcircleacademy.com پیدا کردم که یک اسکریپت فتوشاپ ارائه می کرد که دقیقا همان کاری را که من می خواستم انجام می داد. من آن را به قیمت کمی خریدم، و تا امروز از آن استفاده کرده ام. این کار سریع تر از انباشتن عکس ها (stacking) به صورت دستی است، و شما می توانید در حین اجرای آن کارهای دیگری انجام دهید.

من معمولا سعی می کنم اول همه عکس ها را از یک تایم لپس انباشته کنم. در صورتی که خیلی زیاد شوند (آنها گاهی می توانند درهم و برهم شوند)، بعضی از آنها را خارج می کنم و دوباره با عکس های کمتر امتحان می کنم. من این کار را ادامه می دهم تا وقتی که دنباله عکس هایی را پیدا کنم که بهتر از همه به نظر می رسند.

هنگامی که عکس ها را انباشته کردم، تنظیماتی را باسایه ها (Shadows) و هایلایت ها (Highlights) برای برگرداندن برخی از جزئیات در مناطق روشن ایجاد می کنم. سپس، کمی کنتراست اضافه می کنم، یا از سطوح (levels) برای تاریک تر کردن قسمت های سیاه استفاده می کنم، چون هنگام انباشتن با مد ترکیبی lighten، همه چیز می تواند کمی بی روح شود.

بفرمایید عکس آماده است. حالا بروید چند تایم لپس عکاسی کنید، و اگر دوست دارید برای خودتان امتحان کنید! من کنجکاوم ببینم که تصاویر انباشتن زمان شما چطور از کار در می آیند، بنابراین به صفحه فیسبوک من سری بزنید، و یک لینک به تصویر انباشت زمانی که ایجاد کرده اید بفرستید.

موفق باشید، و با خوشحالی عکس ها را انباشته کنید!

رنگین کمان در هم شکسته اثر مت ملوی در ۵۰۰px

ویدیو آموزشی تکنیک انباشتن زمان (time stacking):


دانلود

مت ملوی (Matt Molloy) در فیسبوک، اینستاگرام و سایت ۵۰۰px

https://www.facebook.com/MattMolloysBeautifulNoise

http://www.instagram.com/mattmolloyphoto

http://500px.com/MattMolloy

م

منبع

برگرفته از: ۵۰۰px

نظرات شما

 1. اشکان

  ۱۲ آذر ۱۳۹۵

  سلام ، ببخشید آیا دوربین کانم ۷۰ دی این مود داره داخلش یا باید نرم افزارو نصب کنم ؟ نرم افزار مشکلی واسه دوربین به وجود نمیاره؟

 2. سعید

  ۱۱ دی ۱۳۹۴

  اقا حامد دوربین های نیکون به صورت کاملا حرفه ای و کامل داخل خودشون برنامه تایم لپس دارن نیازی به نصب نیست –
  اتفاقا این یکی از اپشین های بسیار خوب نیکون تلقی میشه چه طور نمیدونستین؟

 3. سید هومن

  ۴ دی ۱۳۹۴

  سلام
  این اسکریپت رو ندارین شما؟آخه امکانش نیست از سایته بخرم،توی نت هم پیدا نکردم.

 4. سجاد خیرخواه

  ۱ دی ۱۳۹۴

  سلام… این ایده واقعا آلیه!!!
  از این به بعد به جای رد ستارگان رد زمان میگیریم!!!
  واقعا خلاقانه بود!
  فقط یک چیزی
  نحوه نصب MAGIC LANTERN رو روی کنون بادی مون آموزش بدید…

 5. حامد

  ۲۴ آذر ۱۳۹۴

  سلام
  لطفا نرم افزار اینتروالومتر برای دوربین های (Nikon (D5300 را هم معرفی کنید.
  با سپاس

 6. رضوان

  ۲۲ آذر ۱۳۹۴

  با سلام مدیر محترم فک کنم لینک دانلود خرابه با موبایل دانلود نمیشه قبلا من دانلود میکردم امروز نمیشه?

  1. سامان نویسنده

   ۲۳ آذر ۱۳۹۴

   سلام خدمت شما

   دانلودر سایت با برخی از مرورگر های سیستم عامل های موبایلی ناسازگار است. عذرخواهی ما را بپذیرید. لطفا با کامپیوتر یا یک مرورگر دیگر دانلود نمایید.

   موفق باشید

 7. EKStudio

  ۲۱ آذر ۱۳۹۴

  لطفا یه مطلبی هم در رابطه با آموزش سایت ۵۰۰px قرار بدید. نحوه آپلود عکس، لایسنس ها، خرید و فروش…
  با سپاس.

  1. سامان نویسنده

   ۲۱ آذر ۱۳۹۴

   سلام خدمت شما

   سپاس از اینکه برای سایت خودتان می نویسید، حتما. این نیاز بسیار حس می شود. چشم، یک مطلب جامع در باب ۵۰۰px منتشر خواهیم کرد.

   سپاس فراوان از پیشنهاد شما.

   موفق باشید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *