آموزش خلق سناریو های عکاسی ماکرو: جهان کوچک

گاهی اوقات وقتی ما به عکاسی ماکرو فکر می کنیم، مستقیما به یاد طبیعت می افتیم؛ کلوزآپ برای یک گل، بال پروانه، قطرات شبنم بر روی چمن، و غیره. در این آموزش امروز، من می خواهم شما را به دور شدن از آنچه که در ذهن شما وجود دارد و ایجاد سناریو های ماکروی خودتان تشویق کنم؛ این کار آسان تر از چیزی است که فکر می کنید. من روندی که برای ایجاد تصویر «نانوایی» خودم استفاده کردم را در زیر به شما نشان خواهم داد و شما یاد خواهید گرفت که چطور یک عکس مشابه برای خودتان ایجاد کنید.

نانوایی ساخته شده با آدمک های مدل کوچک و وسایل موجود در خانه (عکس از: ماری گاردینر)

آنچه شما نیاز خواهید داشت:

آنچه شما برای این آموزش نیاز خواهید داشت

آدمک های مدل. این آدمک ها را می توانید به صورت آنلاین یا از مغازه های اسباب بازی فروشی، خریداری کنید. آنها در انواع مختلفی عرضه می شوند، پس سعی کنید قبل از انتخاب بسته خود، در مورد اینکه چه نوع طرحی می خواهید ایجاد کنید فکر کنید، آنها می توانند گران قیمت باشند.

یک کیسه پارچه کنفی ساده. اگر تنها می توانید مدل های طرح دار یا آرم دار پیدا کنید دنیا به آخر نرسیده است، می توانید از داخل آن استفاده کنید.

یک برش نان یا کلوچه.

یک محیط کار روشن.

یک لنز ماکرو به طور ایده آل اما یک لنز ۵۰ میلی متری هم می تواند این کار را انجام دهد.

در مورد آنچه که می خواهید به دست آورید فکر کنید

شما می توانید به صحنه ای که می خواهید فکر کنید، برای آن یک طرح بکشید و وسایل (شامل آدمک ها، پس زمینه و اشیاء دیگر) را متناسب با آن صحنه انتخاب کنید. اما قضیه برای من برعکس بود. به من یک بسته از آدمک های کوچک داده و از من خواسته شده بود تا با آنها یک عکس بگیرم. این آدمک ها یک مرد که یک چرخ دستی را هل می داد و یک زن با یک جارو بودند، بنابراین من فکر کردم: «چه کاری می توانم انجام دهم که شامل تمیز کاری شود؟» بیرون از خانه مورد نظرم نبود، بنابراین شروع کردم به فکر کردن در مورد چیزهایی که در خانه داشتم و ایده از اینجا ایجاد شد.

وقتی من موضوع نان و نانوایی را انتخاب کردم، آنگاه به دنبال یک پس زمینه بودم که برای این موضوع مناسب باشد. من کابینت آشپزخانه را انتخاب کردم، که کارساز نبود و سپس یک کیسه خرید کنفی که دیگر از آن استفاده نمی کردم را کشف کردم: عالی است! رنگ ها متناسب هستند و بافت آن به عکس علاقه و گرما می دهد.

روش کار

کیسه کنفی را طوری ببرید که یک تکه دراز به دست آورید که بتوانید به عنوان پس زمینه و همچنین برای کف پوش استفاده کنید. در حالت ایده آل شما دو طرف کیسه را می برید و از بخش مربعی بزرگ کیسه استفاده می کنید، اما همانطور که در عکس بالا می توانید ببینید، روی کیسه من یک لوگو وجود دارد، بنابراین یک نوار متشکل از دو طرف و پایین کیسه جدا کردم.

شما به پارچه بیشتری نیاز ندارید، تنها آنقدر که عکس شما را دربرگیرد، کافی است

من آدمک های خودم را قرار داده ام و همچنین چند تکه نان را برای جلوه بیشتر به طور پراکنده گذاشتم. کمی از نان ها را در کنار جاروی زن و کمی هم در چرخ دستی مرد قرار دادم؛ تا طوری به نظر برسد که انگار دارند تمیز می کنند!

ممکن است بسته به لنزتان لازم باشد چندین عکس بگیرید و از انباشتن فوکوس (focus stacking) در مرحله ویرایش عکس برای گسترش عمق میدان خود استفاده کنید.

درباره ترکیب بندی فکر کنید

قانون یک سوم و این که قسمت های مورد علاقه شما کجا هستند را در نظر بگیرید:

قانون یک سوم را در نظر بگیرید و آدمک ها را بر اساس آن قرار دهید. البته، قوانین برای شکسته شدن ساخته شده اند.

می توانید ببینید که من آدمک ها را تقریبا در نقاط تقاطع روی شبکه قرار داده ام، بنابراین توجه بیننده به سمت آنها جلب می شود، در حالی که چشمان آنها در کل فضا به حرکت در می آید.

پایان کار

کمی کنتراست، گرمی رنگ و شارپنس اضافه کنید.

بعد از اینکه که روی عکس هایم انباشتن فوکوس انجام دادم (در جایی که می توانید خطوط راه راه را ببینید کمی فوکوس را از دست دادم؛ خیلی مهم است که سعی کنید از بیشتر شدن آن جلوگیری کنید) آنگاه کمی گرما، کنتراست و وینیِت (vignette) جزئی به آن اضافه کردم. این عکس از آن نوع چیزهایی است که در آشپزخانه یا در یک کافه واقعا دوست داشتنی به نظر می رسد.

وینیِت (vignette) چیست؟

وینیِت در عکاسی به معنای کاهش روشنایی (تیره کردن) یا کاهش اشباع رنگ حاشیه‌های عکس است که از آن برای جلب توجه بیشتر مخاطب به مرکز عکس یا به سوی سوژه اصلی در عکس استفاده می‌شود – مترجم

چند مورد دیگر که باید در نظر گرفته شود

استفاده از آدمک های مدل کوچک برای ایجاد حالات دنیوی دیگر یک مفهوم جدید نیست، اما بسیاری از هنرمندان و عکاسان روش هایی برای منحصر به فرد و هیجان انگیز به نظر رسیدن آن پیدا کرده اند. به عنوان مثال، اسلینکاچو (Slinkachu) با در نظر گرفتن این ایده، کار های فوق العاده ای به وجود آورده. عکاس دیگر، دیوید گیلیور (David Gilliver)، با یک مجموعه فوق العاده به نام «آدمک های کوچک» این ایده را از آن خود کرده است – شدیدا توصیه می کنم نگاهی به آن بیاندازید.

برای اینکه از آنچه می توانید با چیزهای بلااستفاده در خانه انجام دهید بیشتر الهام بگیرید، در اینجا دو عکس مدل با مضمون «آشپزخانه» از گیلیور ارائه شده است:

«شما دارید یک کار بزرگ انجام می دهید رفقای کوچک» اثر دیوید گیلیور (David Gilliver)

شگفت انگیز است که با چیزهای نسبتا کمی می توانید به چنین اثری دست یابید و حتی مجبور نیستید خانه را ترک کنید! شما واقعا حس کارگرانی که روز پر مشغله خود را آغاز می کنند را پیدا می کنید، اگرچه می دانیم آنها فقط مدل هستند. حس کردن اندازه و پرسپکتیو کمک زیادی به شما می کند.

«دانه دانه کردن قند» اثر دیوید گیلیور

من فکر می کنم که همه ما تا حدی با ایده های «تقلیدی» شروع می کنیم: چیزی را می بینیم که دوست داشتیم بتوانیم آن را انجام دهیم و کم کم می فهمیم که می توانیم آن کار را بکنیم. آنگاه چالش واقعی، فکر کردن به ایده های خودمان و کنار زدن مرزهای آنچه که تا کنون انجام شده و ساختن آن خواهد بود. گاهی اوقات داشتن نقطه ای برای شروع به ایجاد آن ایده ها کمک می کند، بنابراین من امیدوارم که این آموزش عکاسی برای شما مفید باشد و دوست دارم مخلوقات «دنیای کوچک» شما را ببینم.

م

منبع

برگرفته از: tutsplus

نظرات شما

 1. مهدی

  ۲۰ مرداد ۱۳۹۶

  با سلام
  من خیلی دنبال این آدم کوچک ها بودم ولی هنوز پیدا نکردم. ممکنه بگویید در کجای تهران موجود است؟
  متشکرم

 2. زهرا

  ۱۸ تیر ۱۳۹۴

  سلام… آخه دوربین همینجوریه اگه روشن بشه خود به خود باز خاموش میشه…در ضمن من قبلا شاید ۱ماه حتی بیشتر تو دانشگاه باطریم تو بدنه دوربینم بوده و شارژ خود به خود خالی نکرده حتی یادمه من یادم رفته خاموشش کنم بعد چند هفته رفتم روشنش کنم باطریش خالی نشده …. احتمال داره عیب از بدنه باشه؟؟ یا خود باطری خرابه الان که فول کردم دارم باش کار میکنم ببینم چه عکسل العملی نشون میده… ممنون که جواب دادین

 3. زهرا

  ۱۸ تیر ۱۳۹۴

  سلام خدمت مدیر محترم ممنون میشم سربع جوابمو بدین …ازتون خواهش میکنم مهمه.

  من دوربینم شاید ۱ هفته میشه استفاده نکردم الان رفتم برش دارم برم از طلوع خورشید عکس بگیرم دیدم روشن نمیشه تعجب کردم گفتم شایده بدنه دوربین سوخته … چون من باطریمو قبلش یه هفته پیش زده بودم تو شارج فول شده بود بعد گذاشتم داخل بدنه دوربین اصلا استفاده اش هم نکردم الان استرس داشتم باطری رو یه لحظه زدم به شارج ۲ دقیقه بعد زدم بدنه ببینم بدنه ام سالمه یا نه دیدم روشن شد ولی چیزی نیاورد بالا فقط اخطار باطری میداد تا ته خالیه فک کنم بدنه ام سالمه ۵۰ درصد حیالم راحت شده الان باطری رو زدم شارج بشه بعد بزنم …میتونم بپرسم مشکل کجا بوده؟؟؟؟؟؟ در ضممن من باطری رو گذاشتم داخل دوربین >>> دوربین تو حالت خاموش تو کیف بوده خواهشا جوابمو بدین ممنون میشم

  1. mamzi

   ۱۸ تیر ۱۳۹۴

   سلام منم این اتفاق برای دوربینم افتاده
   احتمالا دکمه روشن شدن دوربین به کیف گیر کرده و روشن شده (معمولا این اتفاق میافته)
   توی تنظیمات دوربینتون تنظیم کنید که بعد از ۵ یا ۱۰ دقیقه دوربین خاموش بشه اگه باهاش کار نشه
   امیدوارم مشکلت حل بشه چون در غیر این صورت اتفاق عجیبیه و باید دوربینتون چک بشه

   موفق و امیدوار باشید
   MamZi

  2. سامان نویسنده

   ۲۱ تیر ۱۳۹۴

   سلام خدمت شما،

   دوستان به این سوال پاسخ داده بودند، اما اگر هنوز مشکلی در این زمینه دارید پیشنهاد می کنم در بخش پرسش و پاسخ سایت مطرح نمایید تا از جواب ها نیز مطلع گردید.

   انشاالله که دوربینتان نیز سالم است
   موفق باشید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *