چگونه نور محیط را با فلاش متعادل کنیم

بسیاری از ترکیبات دوربین و فلاش کار بزرگِ ایجاد تصاویر با نوردهی ای که به طور خودکار در طیف وسیعی از شرایط به خوبی متعادل شده است را انجام می دهند، اما اگر شما بخواهید عکس های خلاقانه تری بگیرید یا وقتی سیستم های خودکار با شکست مواجه می شوند بتوانید کنترل را به دست بگیرید، باید بفهمید که چطور خودتان این کار انجام دهید. در این مطلب لنزک، به شما آموزش می دهیم که چطور نور محیط را با فلاش متعادل سازید. این چیزی است که بسیاری از عکاسان در مورد آن نگران هستند، اما در واقع بسیار ساده است به شرط این که شما درک خوبی از سرعت شاتر و دیافراگم داشته باشید.

یک دلیل عمده برای ایجاد تعادل بین نور فلاش و نور محیط، روشن کردن یک سوژه تاریک در پیش زمینه است در حالی که یک پس زمینه به خوبی نوردهی شده دارید، اما این کار برای اضافه کردن کمی کنتراست و دادن کمی تاثیر بیشتر به تصویرتان نیز مفید است. این یک روش معمول برای عکاسی پرتره است.

یکی از اصولی که هنگام سر و کار داشتن با فلاش باید به یاد داشته باشید این است که معمولا مدت زمان (بقای) بسیار کوتاهی دارد و این بدین معنی است که تا زمانی که شما در حال کار کردن در محدوده همگام سازی سرعت شاتر آن (shutter speed sync range) هستید، تنها توسط دیافراگم تحت تاثیر قرار می گیرد.

هنگامی که شما تنظیمات نوردهی که می خواهید استفاده کنید را مشخص کردید، بهترین راه برای کنترل تاثیر یک فلاش، تنظیم قدرت آن یا تغییر فاصله بین آن و سوژه است. نور فلاش بسیار سریع افت پیدا می کند، بنابراین به پس زمینه های دور نخواهد رسید.

تنظیم نوردهی محیط

ساده ترین راه برای تنظیم نوردهی برای نور پس زمینه/محیط، استفاده از نورسنج توکار دوربین خودتان است، همانطور که به طور معمول از آن استفاده می کنید. در مد نوردهی دستی (M) عکاسی کنید و از یک مقدار حساسیت ثابت استفاده کنید به جای این که اجازه دهید دوربین خودش در مد ایزو خودکار (Auto ISO) حساسیت را تنظیم کند.

این کار کنترل کامل دیافراگم (و عمق میدان) و نیز سرعت شاتر را به شما می دهد. در حالت ایده آل از یک تنظیمات حساسیت کم استفاده کنید تا سطح نویز را پایین نگه دارید.

بدون فلاش یک عکس بگیرید و نوردهی را در صورت لزوم تنظیم کنید تا زمانی که راضی شوید که پس زمینه مناسب به نظر می رسد.

این به افکتی که شما می خواهید بستگی دارد، اما در بسیاری از موارد، کمی کاهش نوردهی پس زمینه ایده خوبی است، بنابراین کمی تیره تر از عکس های نرمالی که بدون فلاش می گرفتید نوردهی کنید.

وقتی فلاش زده می شود، تصویر شما تاثیر بیشتری خواهد داشت و سوژه شما برجسته خواهد شد. این کار همچنین کمی کنتراست بیشتر به صحنه شما می دهد.

تنظیم قدرت فلاش

اکنون زمان اضافه کردن یک فلاش نور است. در مورد فیلم توصیه می شود که از یک نورسنج برای اندازه گیری روشنایی نور فلاش استفاده کرده و تنظیمات نوردهی مناسب را تنظیم کنید، اما در مورد یک دوربین دیجیتال، گرفتن چند عکس آزمایشی سریع تر و آسان تر است.

فلاش های مدرن مدهای نوردهی از میان لنز (TTL) هوشمند خودکار دارند که می تواند مقدار نور مناسب را ارائه دهد، اما پیش بینی آنها دشوار بوده و مستعد بی ثباتی هستند، بنابراین در کل بهتر است که کنترل را به دست گرفته و آن را بر روی مد دستی تنظیم کنید. سپس قدرت فلاش را بر روی یک چهارم تنظیم کنید، چون این یک نقطه خوب برای شروع است.

اگر فلاش بیش از حد روشن است، شما دو گزینه پیش رو دارید، آن را از سوژه خود دور کنید یا قدرت را کاهش دهید. به همین صورت، اگر بیش از حد تاریک است، قدرت آن را افزایش داده یا آن را به سوژه خود نزدیک تر کنید.

گام های بعدی

همین! ما نحوه برقراری تعادل بین نور محیط و نور فلاش را تنها در چند مرحله ساده پوشش دادیم. شما می توانید نور و تعدیل کننده فلاش بیشتری اضافه کنید تا نور را نرم تر یا سخت تر کنید، اما اصل اساسی همان است.

به یاد داشته باشید که هر تعدیل کننده نور (light modifier – مثل سافت باکس) کمی نور را کاهش می دهد، بنابراین ممکن است لازم باشد قدرت فلاش را افزایش دهید یا آن را به سوژه خود نزدیک تر کنید تا به همان نوردهی برسید.

همچنین، شدت نور توسط قانون مربع معکوس کنترل می شود که اگر شما فاصله بین منبع نور و سوژه را دو برابر کنید، شدت نور تا یک چهارم افت پیدا می کند.

برعکس اگر شما فاصله را نصف کنید، شدت تا چهار برابر افزایش می یابد. بنابراین حرکات کوچک می توانند تاثیر چشمگیری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: درک قانون مربع معکوس

همچنین اگر با فلاش اکسترنال عکس می گیرید، بهتر است جهت نور فلاش را نیز در نظر بگیرید و به عنوان یک قانون، عکاسی با فلاش جدا از دوربین نسبت به زمانی که روی کفشک دوربین نصب شده باشد، به شما نتایج خیلی بهتری خواهد داد.

بسیاری از تریگر های فلاش بی سیم و فلاش ها وجود دارند که ارتباط بی سیم توکار دارند، اما اگر مال شما ندارد، کابل ها به طور گسترده در دسترس و ارزان قیمت هستند.

اگر دوربین شما فاقد یک سوکت برای اتصال یک فلاش است، می توانید یک آداپتور کفشک را به قیمت بسیار ارزان بخرید، در این صورت هیچ بهانه ای برای عدم استفاده از فلاش به صورت از راه دور باقی نمی ماند.

م

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

نظرات شما

  1. احمد

    ۲۰ فروردین ۱۳۹۵

    سلام تشکر فراوان از شما بابت این مطالب مفید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *