آموزش عکاسی – چطور از جواهرات عکاسی کنیم

ممکن است تا به حال از شما نخواسته باشند تا برای کاتالوگ تبلیغاتی از جواهرات عکاسی کنید، اما عکاسی از جواهرات خودتان می تواند هم جذاب باشد و هم درسی برای درک کردن تأثیر نور. در این آموزش قصد داریم در مورد تمامی مراحل عکاسی از جواهرات توضیحاتی بدهیم.

هر چه زمان بیشتری برای آماده سازی بگذارید راحت تر می توانید عکس بگیرید، و در مجموعه ای از عکس ها شرایط نوری ثابتی خواهید داشت.

۱

تجهیزات

عکاسی از جواهرات فقط چون ما دوربین دیجیتال داریم راحت تر نیست. این که دوربین دیجیتال در عکاسی به شما کمک می کند درست است، به این شکل که یک پیش زمینه ای از عکس نهایی به شما می دهد، اما احتیاجات اولیه برای درک نور را به شما نمی دهد. شما باید درک مناسبی از نور داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

با تمام این حرف ها شما برای عکاسی از جواهرات به تجهیزات زیادی احتیاج ندارید. در حقیقت می توان با استفاده از یک برگه سفید و نوری که از پنجره می آید و یک رفلکتور هم کار را در سطح ابتدایی اش انجام داد. حتی با یک دوربین Compact در حالت عکاسی ماکرو یا Close Up هم می توان از جواهرات عکاسی کرد (اگر که بتواند به شما اجازه بدهد که شرایط نوری عکس را هم تغییر دهید.)

این عکس که گرفتن آن به نظر خیلی پیچیده و سخت می آید تنها در آن از یک آینه دیواری به عنوان پس زمینه حلقه و دستبند استفاده شده است.

شما به چند قطعه جواهر برای عکاسی احتیاج دارید. وقتی می خواهید عکاسی از جواهرات را شروع کنید از شرکت های بزرگ به شما درخواست عکاسی نمی شود پس از جواهرات خود و یا فامیلتان استفاده کنید.

آماده سازی و گردآوری تجهیزات

شما برای گرفتن یک عکس خوب نیازی به تجهیزات پیچیده ندارید. می توانید از نور پنجره و یک رفلکتور کوچک برای شروع استفاده کنید.

در بسیاری از جا ها با خیلی از تجهیزات مختلف می توان عکس خوبی از جواهرات گرفت. برای این آموزش، از یک میز استودیویی با رنگ پس زمینه متفاوت استفاده کرده ام. این تجهیزات تقریباً جزء تجهیزات گران قیمت نیستند، اما اگر هنوز آمادگی هزینه کردن در این حد را هم ندارید، می توانید از یک رو تختی و یک تکه کاغذ استفاده کنید و باز هم نتیجه خوبی بگیرید.

معمولاً برای عکاسی به عنصر دیگری به جز جواهر احتیاج دارید تا به عکس عمق دهید و یا داستانی برای آن بسازید. اگر به این سبک عکاسی علاقه مند شدید و قصد داشتید در این زمینه کارتان را دنبال کنید، به دنبال اشیائی باشید که می توانید در کنار جواهر و یا به عنوان پس زمینه از آنها استفاده کنید. استفاده از قطعه ای سرامیک، سنگ و یا تکه های چوب می توانند در زمینه های مختلفی در این شاخه عکاسی به کار شما بیایند. ولی در عین حال سعی کنید از استفاده زیاد و بیش از حد اشیاء در کنار جواهر هم پرهیز کنید.

انتخاب دوربین

نتیجه ای که با استفاده از نور طبیعی به دست می آید مانند این عکس است. با دقت فوکوس کنید و تصمیم بگیرید که چه قسمتی می خواهید واضح باشد و چه قسمت هایی خارج از فوکوس باشند.

دوربین های کامپکت – Compact مدرن با توجه به سنسور های کوچکی که دارند در عکاسی ماکرو خوب عمل می کنند. بنابراین اگر می توانید به صورت دستی تنظیمات نوردهی آن را تنظیم کنید این دوربین ها گزینه مناسبی برای عکاسی از جواهرات هستند. گرفتن این عکس ها با دوربین های DSLR ساده تر هستند، اما معمولاً برای عکاسی از جواهرات به لنز های ماکرو احتیاج دارید. خریدن لنز ماکرو یک سرمایه گذاری خوب است، چون مصارف مختلفی دارد اما این لنز ها ارزان نیستند.

انتخاب لنز ماکرو

وقتی از لنز ماکرو استفاده می کنید گاهی آنقدر به سوژه نزدیک می شوید که بهتر است دوربین را مخفی کنید. استفاده از یک کاغذ سفید که بریدگی ای در وسط آن برای رد شدن لنز دارد در این عکس ها توصیه می شود. این کاغذ مانند یک رفلکتور عمل می کند.

من از دو لنز ماکرو استفاده می کنم، ۶۰mm و ۱۰۰mm، با یک بدنه دوربین دارای سنسور APS-C. وقتی چند لنز داشته باشید قدرت انتخاب عکاسی از فاصله های مختلف را دارید. استفاده از لنز ۶۰mm گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد، گاهی سوژه شما آنقدر کوچک است که برای پر کردن کادر باید دوربین را به سوژه بچسبانید. در این شرایط لنز ۱۰۰mm کاربرد بیشتری دارد. وقتی می خواهید لنز ماکرو تهیه کنید به این فکر کنید که از این لنز می خواهید چه استفاده ای بکنید و چقدر قصد دارید به سوژه نزدیک شوید.

از سه پایه و شاتر بیسیم استفاده کنید

استفاده از سه پایه به شما کمک می کند تا کادر را دقیق تر انتخاب کنید و همچنین عمق میدان را با ظرافت بیشتری تعیین کنید.

خیلی خوب است که برای این شاخه از عکاسی از سه پایه استفاده کنید. گاهی اوقات برای عکس گرفتن دوربین را در دست می گیرم، مخصوصاً زمانی که از فلاش آن استفاده می کنم. اما استفاده از سه پایه به شما کمک می کند کادر عکس را بهتر و دقیق تر تنظیم کنید، که در نهایت به دقت فوکوس عکستان هم کمک می کند.

استفاده از شاتر بیسیم (یا شاتر سیمی) ضروری است، تا مجبور نباشید دکمه شاتر دوربین را فشار دهید. ممکن است سرعت شاتر به حدی باشد که با فشردن دکمه شاتر روی دوربین لرزشی ایجاد شود که این لرزش عکس را کمی محو کند.

فلاش ها، تلطیف کننده ها و رفلکتور ها

وقتی نور را به درستی تنظیم کنید، مهم نیست که پس زمینه چه تغییری بکند، نور همانطور که بوده باقی می ماند.

بسیاری از عکس های رو میزی من با نور طبیعی و با استفاده از رفلکتور گرفته شده اند. شما همچنین می توانید از فلاش استفاده کنید تا در هر زمانی از روز که خواستید نور مناسبی برای عکاسی داشته باشید. یک فلاش کافی است، دو فلاش عالی است و سه فلاش اضافی است!

یک فلاش و یک رفلکتور (از رفلکتور های مارک دار گرفته تا قطعه کوچکی از یک کاغذ سفید، فون و یا سخته سفید) به شما قابلیت های زیادی می دهد. برای گرفتن نتیجه ای حرفه ای باید فلاش شما جدا از دوربین باشد. برای اتصال فلاش به دوربین هم می توانید از سیم استفاده کنید و هم از امواج رادیویی.

۲

ایجاد نوری متعادل و لطیف

پس زمینه های مختلفی را تست کنید تا نتایج مختلفی را ببینید و از بین آنها بهترین را انتخاب کنید.

بهترین مکان عکاسی خیلی نزدیک تر از آن است که فکرش را بکنید. پنجره ای در خانه پیدا کنید تا از آن نور خوبی بتابد و بتوانید نور آن را کنترل کنید، یک میز در آنجا بگذارید و استودیوی شما تقریباً آماده است. زمینه عکس شما می تواند یک فون سفید رنگ باشد، و در کنار آن از چند رفلکتور دست ساز استفاده کنید، و می توانید از چند آینه کوچک هم در کارتان کمک بگیرید.

فقط یادتان باشد که نور رنگ دارد، و نور محیط را تغییر می دهد. اگر در پس زمینه دیوار قرمز رنگی دارید احتمالاً رنگ آن کل محیط را تحت تأثیر قرار می دهد. نور ها را با هم تلفیق نکنید. اگر از نور طبیعی وارد شده از پنجره استفاده می کنید، تمام چراغ های محیط را خاموش کنید. می توانید از فلاش استفاده کنید، لامپ های تنگستن و یا فلورسنت، و هیچوقت این نور ها را با هم استفاده نکنید.

رنگ های متضاد به شما کمک می کنند تا عکس قوی تری بگیرید و توجه بیننده را به عکس جلب کنید.

هدف عکاسی از جواهر ساخت نوری متعادل و نرم است با اندکی سایه. کار کردن در پس زمینه مشکی این کار را ساده تر می کند. وقتی تازه شروع به کار می کنید، از رفلکتور استفاده کنید تا اینطور به نظر بیاید که از همه طرف به سوژه نور می تابد.

شرایط درست

برای عکاسی از جواهرات از نور LED و رفلکتور هم می توان استفاده کرد.

نکات کلیدی در عکاسی از جواهرات وضوح، نور پردازی و نوردهی است، پس باید شرایط هر عکس را بررسی کنید و بر اساس آن تنظیمات مناسب را انجام دهید. وضوح عکستان به شدت تحت تأثیر عمق میدان است، بنابراین من اول از همه نوردهی را بر اساس دیافراگم تنظیم می کنم. وقتی عکاسی ماکرو انجام می دهید، عمق میدان بسیار کم خواهد بود، چون از نزدیک از سوژه عکس می گیرید و فاصله کمی بین سوژه و دوربین وجود دارد. بنابراین استفاده از دیافراگم f/11 دور از انتظار نیست.

بهترین راه برای کنترل نورپردازی و نوردهی استفاده از فلاش به صورت دستی است. فلاش ها نور ثابتی دارند که می توان به صورت دقیق آن را هدف گیری کرد. با استفاده از حالت دستی، می توانید مقدار خروجی آن را با دقت بالا تنظیم کنید، حتی اگر پس زمینه و یا رنگ زمینه محیط را تغییر دهید. مکان فلاش و رفلکتور را در شرایط مختلف امتحان کنید، و یک ترکیب خوب از مکان این دو پیدا خواهید کرد.

امتحان کنید، امتحان کنید و باز هم امتحان کنید!

استفاده از زمینه تیره و آینه به عنوان پس زمینه نتایج متفاوتی به همراه دارد.

صبر و پشت کار مهمترین عوامل در عکاسی از جواهرات است. شما باید حواستان به فوکوس باشد، اما مهم تر از آن نور است. نور نرم و متعادل جواهرات را به بهترین شکل نشان می دهد. حواستان به شارژ باشد، هم برای دوربین و هم برای فلاش، به موزیک زیبایی گوش کنید، و وقتی می خواهید به عکس هایی که گرفته اید نگاه کنید یک فنجان قهوه در کنار خود داشته باشید. تغییرات اندکی بدهید، و خواهید دید که شما می توانید عکس های بسیار خوبی بگیرید.

م

منبع

برگرفته از : Tutsplus

نظرات شما

 1. رضا

  ۱ آبان ۱۳۹۵

  سلام و احترام
  برای عکاسی از طلا چه لنزی مناسبه؟
  دوربینم Nikon D7000
  آیا لنز ماکرو نیکون ۱۰۵ مناسبه؟
  اگر گزینه بهتری نسبت به این لنز دارید، خوشحال میشم راهنمایی کنید.
  ممنون از شما

 2. hana

  ۲۵ تیر ۱۳۹۴

  صبح بخیر . حدود یک ساله ک عکاسی طلاوجواهر میکنم . دوربینم d550 لنرم ۱۸ ۵۵ هست . یه اتاقک کوچیک با سه تا هالوژن دارم با برنامه ی photoshop هم عکسامو شارپ میکنم و با تکست دیزاین میکنم. با تجهیزات کمی ک دارم ولی واقعا عکسام عالیه و خاصه . فقط ی مشکلی هست وقتی ک خیلی زوم میکنم عکسام خیلی وضوح خوبی ندارن برلیانا خیلی مشخص نیستن یجورایی فلوعن محون . میتونم بجای لنر ماکرو از فیلتر کلوزاپ استفادا کنم یا فایده ای نداره . سوال دم اینکه ماکرو روی این دوربینم جواب میده یا اینکه کلا دوربینمم ارتقا بدم . مرسی

 3. سیما

  ۸ تیر ۱۳۹۴

  سلام من با دوربین dslr1200 میخوام از کارهای انگتر نقره م عکس بگیرم….با نور دهی مشکلی ندارم… اما چطوری میتونم از یه انگشتر عکس بگیرم طوری که نمی ایسته و وقتی رو شیشه هم میذارم بازم کار معلوم نمیشه.بلچی باید ثابت کنم که بایسته؟ با خمیر هم امتحان کردم نشد…. لطفا جواب رو ایمیل میکنید .. خیلی زمان ندارم. و مری بابت اطلاعات خوبه تون

 4. mahtab

  ۲۳ تیر ۱۳۹۳

  با سلام،
  برای عکس گرفتن از محصولاتم و قراردادن آنها در سایتم ، چه دوربینی مناسب است؟

  باتشکر

 5. shahin

  ۱۲ تیر ۱۳۹۳

  با سلام
  تقاضای کمک. من به تازگی در کار عکاسی از جواهرات مشغول به کار شدم. متاسفانه عکسهای من با کیفیت نیستند با توجه به اینکه من از لنز ماکرو استفاده میکنم. من از دوربین Nikon D5100 . لنز Nikon 105mm چادر عکاسی و ست نور DigPro 80cm Tent Cube Table 4 Lighting و با لایو ویو ( نرم افزار دوربین ) فکوس و عکس می گیرم.
  و اگر صلاح بدونین نمونه عکسهارو براتون میفرستم.
  لطغا به من کمک کنید

  با تشکر

  1. زند

   ۱۳ تیر ۱۳۹۳

   سلام خدمت شما

   لطفا عکس های خود را به آدرس info@lenzak.com ایمیل نمایید. موفق باشید.

   1. shahin

    ۱۳ تیر ۱۳۹۳

    با سلام
    من به ادرس شما اخرین عکسهای گرفته شده را فرستادم.
    با تشکر

   2. shahin

    ۱۹ تیر ۱۳۹۳

    سلام و خسته نباشید
    ایا عکسها را دریافت کردید؟

    1. زند

     ۱۹ تیر ۱۳۹۳

     سلام خدمت شما

     بله، به ایمیل شما پاسخ داده شد. تشکر از شما، موفق باشید.

 6. شهرزاد

  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

  خوب بوداماکامل نبود

 7. میثم

  ۳۰ فروردین ۱۳۹۳

  باتشکر وقدر دانی از عزیزانی که سایت لنزک رو مدیریت میکنند. مطالبتان واقعا مفید و در سطح عالیه من هر روز به این سایت مراجعه میکنم در واقع هنرآموز لنزک شدم واز این بابت خوشحالم. موفق باشید

 8. تبسم

  ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

  لنزک!توبهترینی…آموزشهات واقعن بینظیره…ازت ممنونم

  1. زند

   ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

   تشکر از شما که لنزک و مطالبشو دنبال می کنید. موفق باشید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *