ترفند های عکاسی: استفاده از نور تبلت و لپتاپ به عنوان منبع نور برای عکاسی پرتره و اشیای بی جان

در این مطلب لنزک می‌خواهیم چگونگی استفاده از نور تبلت و لپتاپ برای عکاسی پرتره و عکاسی از اشیای بی‌ جان، شکل بخشی به نور، نقاشی با نور، ساخت پس زمینه برای عکاسی ماکرو و cross Polarizasion را نشانتان ‌دهیم.

آیا می‌دانستید که تبلت و لپتاپ شما می‌توانند مانند یک سافت باکس عمل کنند؟ تنها کاربرد این لوازم ویرایش و به اشتراک گذاری عکس‌ها نیست، بلکه شما می‌توانید از آن برای افزایش روشنایی پرتره‌ها و عکس‌های ثابت نیز استفاده نمایید. بعلاوه وزنشان خیلی کمتر از سیستم‌های سنگین نورپردازی است.

لپتاپ‌ها نور بسیار زیادی را تولید می‌کنند، به ویژه در اتاق‌های تاریک. شما با استفاده از برنامه‌ای مانند Microsoft Paint و یا برنامه‌ی نورپردازی Softbox Pro می‌توانید صفحه‌ی سفیدی را بر روی نمایشگر باز کنید تا نوری مانند سافت باکس تولید کند.

یکی از مزیت‌های این سیستم نورپردازی دیجیتال قابلیت تغییر پس زمینه، رنگ و اشکال قابل نمایش می‌باشد.

در این نوشتار به شش حالت نورپردازی با تبلت‌ها می‌پردازیم. ما از تبلتمان به عنوان سافت باکسی برای عکاسی پرتره استفاده نمودیم و با ایجاد اشکال و سایه‌های مختلف ظاهر خیره کننده‌ای به عکس دادیم.

ما همچنین به چگونگی عکاسی از غذاها و محصولات با نور تبلت می‌پردازیم. بعلاوه، ما چگونگی افزودن پس زمینه‌‌های الگودار به عکس‌های ماکرو، کار کردن با افکت‌های پلاریزه و نقاشی با نور را به شما خواهیم آموخت.

عکاسی پرتره با نور تبلت

تبلت را در نزدیکی چهره‌ی مدل قرار دهید یا از او بخواهید تا تبلت را به سمت مورد نظرتان بگیرد.

برای این تکنیک شما باید عکاسی را در اتاقی تاریک انجام دهید تا تنها نور تابیده شده به مدل نور تبلت باشد.

برای پایداری بهتر دوربین از سه پایه استفاده کرده و ایزو را افزایش دهید تا کمبود نور را جبران نماید. ما سرعت شاتر را بر ۱۵/۱ثانیه قرار دادیم و برای کاهش ژرفای عمق میدان (DOF) از دیافراگم f/5.6 استفاده کردیم.

تبلت را در زاویه‌ای نسبت به چهره‌ی مدل قرار دهید که به افکت مورد نظرتان برسید. شما به جای تبلت می‌توانید از نور لپتاپ نیز استفاده نمایید.

پایداری کافی دوربین

تبلت‌ها و لپتاپ‌ها نور ملایم بسیار زیبایی تولید می‌کنند ولی نورشان چندان قدرتی ندارد پس باید در انتخاب تنظیمات دقت لازم را به کار گیرید.

دوربین را بر سه پایه‌ای سوار کنید. به این صورت دیگر نگران سرعت شاتر نخواهید بود و می‌توانید دیافراگم مورد نظرتان را برای عکاسی انتخاب نمایید.

اگر قصد عکاسی پرتره دارید باید ایزو را افزایش دهید چون ثابت ماندن هنگام نوردهی طولانی برای سوژه دشوار است.

ما لنزی ۵۵-۱۸میلیمتری با دیافراگم f/5.6 را در حداکثر زوم استفاده کردیم و ایزو را ۱۶۰۰ قرار دادیم از این رو می‌توانستیم سرعت شاتری معادل ۱۵/۱ تا ۳۰/۱ را انتخاب کنیم.

استفاده از تبلت برای ایجاد اشکال نورانی در چشم

شاید این عکس به نظرتان فتوشاپی باشد ولی در واقع این یک ترفند خیلی ساده‌ی عکاسی است.

به جای استفاده از پس زمینه‌ی سفید، از شکلی سفید با پس زمینه‌ی مشکی استفاده نمایید و از آن برای نورپردازی بر چهره‌ی مدل استفاده نمایید. این شکل در چشم‌های سوژه نمایش می‌یابد. این کار زیبایی خاصی به پرتره‌ها می‌بخشد.

برای ثبت چنین عکس ماکرویی دوربین را بر دیافراگم f/2.8 قرار داده و روی چشم مدل فوکوس نمایید.

موقعیت تبلت اهمیت زیادی در ثبت این نوع عکس دارد. حتی کوچکترین حرکتی محل قرار گیری شکل در چشم را تغییر می‌دهد.

استفاده از تبلت برای عکاسی از اشیای بی جان

البته عکاسی از غذاها و محصولات در زیر نور روشن و طبیعی نتیجه‌ی بهتری دارد.

ولی اگر نور خورشید در دسترستان نبود شما می‌توانید با استفاده از دو تبلت یا دو لپتاپ یک نورپردازی عالی را تجربه کنید. این نوع عکس‌ها برای فروش محصولات در سایت‌های اینترنتی بسیار مناسب هستند.

تبلت‌ها را در دو طرف سوژه قرار داده و با استفاده از سه پایه‌ای در سطحی برابر با سوژه قرار گرفته و عکاسی را آغاز کنید.

زاویه‌ی قرارگیری تبلت‌ها نور یکنواختی را در دو طرف سوژه ایجاد می‌کند. طوری کادر بندی را انجام دهید تا تبلت‌ها در کادر نباشند.

فوکوس Live View

در عکاسی کلوزآپ فوکوس دقیق اهمیت بالایی دارد چون عمق میدان زیادی در این نوع عکس‌ها وجود ندارد و باید تا جایی که ممکن است عکس به صورتی شارپ و واضح ثبت شود.

مد Live View برای فوکوس از تصویر گرفته شده توسط حسگر استفاده می‌نماید به همین علت فوکوس دقیق‌تری را در اختیارتان قرار می‌دهد.

مربع فوکوس را در محل مورد نظرتان قرار دهید. دکمه‌ی شاتر را تا نیمه فشار دهید تا فوکوس قفل شود و مربع فوکوس به رنگ سبز درآید.

برای اینکار حتما دوربین را بر سه پایه سوار کنید. چون حتی کوچکترین تغییری در موقعیت دوربین فوکوس را بر هم می‌زند. صبور باشید. اتوفوکوس Live View کمی کند‌تر از حالت عادی فوکوس عمل می‌کند.

استفاده از تبلت برای ساخت پس زمینه در عکاسی ماکرو

آیا کلوزآپ‌هایتان ظاهر ساده‌ای دارند؟ آن‌ها را در مقابل پس زمینه‌ای روشن ثبت کنید تا جلوه‌ی چشم گیری پیدا کنند.

اگر از عمق میدان کم ژرفی استفاده کنید، صفحه نمایش تبلت محو می‌شود و به این صورت واقعی نبودن پس زمینه‌تان مشخص نخواهد شد.

با تبلت می‌توانید هر گونه پس زمینه، بافت و یا رنگی که به نظرتان با سوژه همخوانی دارد را به کار ببرید.

ایجاد افکت کراس پلاریزه‌ رنگین کمانی با تبلت

یادگیری این تکنیک بسیار جالب خیلی آسان است.

بر خلاف منابع نوری همچون لایت باکس، صفحه نمایش کامپیوتر پلاریزه می‌باشد. پس اگر فیلتری پلاریزه‌ای را بر لنز دوربینتان نصب کنید عکسی کراس پلاریزه (cross-polarise) بدست خواهید آورد.

یک شیء پلاستیکی و شفاف را بر صفحه‌ی نمایش تبلتتان قرار دهید و با استفاده از سه پایه دوربین را دقیقا بالای آن قرار دهید و سپس فیلتر را بچرخانید تا افکت‌هایی را بسازید.

ما برای این نوع عکاسی از چند خط کش استفاده کردیم و همانطور که می‌بینید نتایج بسیار جالبی داشته است.

نقاشی با نور توسط تبلت

شما می‌توانید با یک منبع نور متحرک عکسهایی درخشنده از اشیا ثبت نمایید. این کار قبلا با چراغ قوه انجام می‌گرفت ولی شما می‌توانید برای اینکار اپلیکیشن چراغ قوه را بر گوشی هوشمند و یا تبلت خود نصب نمایید.

از یک نوردهی طولانی استفاده کرده (مثلا ۵ ثانیه) و حتما عکاسی را در اتاقی تاریک انجام دهید. سپس دکمه‌ی شاتر را بزنید و نور را در اطراف سوژه بچرخانید.

شما می‌توانید الگویی را توسط نور به وجود آورید و یا اینکه بخشی مشخصی از صحنه را روشن نمایید. هر چه آرامتر نور را حرکت دهید تصویر روشنتری خواهید داشت.

این تکنیک به عکس‌های اشیای نیمه شفاف همچون شیشه‌های رنگی و گل‌ها جلوه‌ی زیبایی می‌بخشد.

نور را تبدیل به سوژه‌تان کنید!

شما از این منبع نور قابل حمل می‌توانید به عنوان سوژه‌ی عکس‌هایتان نیز استفاده کنید. البته برای این نوع عکاسی باید دستان ماهر و زمان بندی دقیقی داشته باشید.

اول از همه یک نوردهی طولانی را انتخاب کنید. (ما زمان نوردهی را بر ۵ثانیه قرار دادیم. به این صورت دیافراگم f/16 و ایزوی ۱۰۰ را انتخاب کردیم تا نوردهی کافی باشد).

از سلف تایمر استفاده کنید تا زمان لازم برای قرار گرفتن جلوی دوربین را داشته باشید. به محض باز شدن شاتر حرکت دادن نور را آغاز کنید. برای رسیدن به عکس مورد نظرتان باید از روش آزمایش و خطا استفاده کنید.

هر وقت که می‌خواهید نور را متوقف کنید، بدون آنکه از کادر خارجش نمایید تا قبل از بسته شدن شاتر آن را در نقطه‌ی پایان نگه دارید. اگر نور را از کادر خارج کنید خط حرکتش ثبت می‌شود. بهتر است لباس تیره‌ای بپوشید تا بدنتان کمتر در عکس مشخص باشد.

سعی کنید تا می توانید از تابیده شدن نور بر دست‌هایتان جلوگیری کنید تا در عکس معلوم نباشند.

م

منبع

برگرفته از: Digital camera world

نظرات شما

 1. Fx

  ۲۸ آبان ۱۳۹۳

  توضیحات واقعا عالی هستن
  این مطلب اینو میرسونه که برای حرفه ای بودن نباید حتما لوازم و تجهیزات گران قیمت داشت ، بلکه اندکی خلاقیت و متفاوت بودن کافیست!!!

 2. منصور نورعلی آهاری

  ۲۸ آبان ۱۳۹۳

  این مطلب به نظر فوق العاده می آید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *