شارپ کردن عکس در فوتوشاپ

شارپ کردن، کمک می کند تا روی جزئیات تاکید و بدون اضافه کردن چیزی به آن ها، واضح ترشان کنیم. این کار با واضح تر کردن لبه ها در عکس انجام پذیرفته و دیدن آن ها برای چشم آسان تر می شود. در ادامه به معرفی فیلتر Unsharp Mask می پردازیم. این ماسک یکی از راه های رایج شارپ کردن بوده که تقریبا با هر نرم افزار ویرایش عکسی (در اینجا فتوشاپ) می تواند اعمال شود. سپس کار با شارپ کننده هوشمند (Smart sharpen) در فوتوشاپ را آموزش خواهیم داد.

الف

استفاده از فیلتر Unsharp Mask

فیلتر Unsharp Mask بر خلاف اسمش تصویر شما را شارپ (واضح) خواهد کرد و این کار را از طریق بالا بردن کنتراست در لبه‌های تصویر انجام خواهد داد. با طی کردن مراحل زیر کار کردن با این فیلتر را یاد می گیرید.

۱

مرحله ۱

عکسی که می‌خواهید ویرایش کنید را انتخاب کنید و با زدن دکمه های Ctrl+1 (مک: Command+1) یا دو بار کلیک روی ابزار زوم آن را به حالت زوم ۱۰۰ درصد درآورید. عکس باید حداقل در سایز ۱۰۰ درصد باشد تا بتوانید به صورت موثر و دقیقی ببینید که چگونه شارپ می شود.

۲

مرحله ۲

روی لایه عکس کلیک کنید. سپس از فیلتر ها Unsharp Mask را انتخاب نمایید filter>sharpen>unsharp mask. در این بخش یک پنجره کوچک، پیش نمایشی از عکستان و تغییرات که روی آن اعمال خواهند شد را به شما نشان می دهد. اگر فکر می کنید که این کادر کوچک است، گزینه پیش نمایش (Preview) را تیک بزنید تا تغییرات اعمالی را روی خود عکس ببینید.

۳

مرحله ۳

سه متغیر برای تغییر دادن در اختیار خواهید داشت: میزان ، شعاع و آستانه. با متغیر میزان (Amount) مشخص می کنید چقدر عکس باید شارپ شود. اینکه شارپ کردن تا چه فاصله ای از لبه ها (لبه های شارپ شده) ادامه پیدا کند با شعاع (Radius) مشخص می شود. این مقدار می گوید که چه تعداد پیکسل اطراف پیکسل هایی که شارپ می شوند تحت تاثیر قرار بگیرند. پس به خاطر داشته باشید هر چه شعاع بیشتر باشد، لبه ها پهن تر و شارپ شدن مشخص تر خواهد بود. البته این نامطلوب است. آستانه (Threshold) همانند یک کلاه ایمنی از شما در مقابل اشتباهات محاسباتی که ممکن است کرده باشید محافظت می کند. افزایش این مقدار تعداد پیکسل هایی که شارپ خواهند شد را کاهش می دهد.

۴

مرحله ۴

زبانه مربوط به میزان را به قدری جابجا کنید که بتوانید کنتراست پیکسل‌ها را تا جایی که می خواهید افزایش دهید؛ مقداری بین ۱۰۰ تا ۲۰۰٫ میزان واقعی شارپ شدن به سایز و رزولوشن (Resolution) عکس شما بستگی دارد؛ پس شما می توانید میزان ۱۰۰% را روی بیشتر عکس ها اعمال کنید؛ اما برای عکس‌ هایی با رزولوشن بالاتر این مقدار را باید تا ۱۳۰% بالا برد تا نتیجه قابل توجهی مشاهده شود. سپس شعاع خود را بین ۱ تا ۲ پیکسل افزایش دهید تا بتوانید هاله اطراف لبه‌ها را مشاهده کنید (خبرکش شارپ شدن عکس، چیزی که اصلا نمی خواهیم). پس شعاع را به مقدار اولیه خود بر می گردانیم و هاله ایجاد شده، محو می شود.

۵

مرحله ۵

حال که با میزان و شعاع آشنا شدید، میزان را به اندازه ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش دهید. برای دستکاری نهایی نیز از زبانه آستانه استفاده کنید. وقتی زبانه آستانه روی ۰ است تمامی پیکسل ها شارپ خواهند شد. افزایش آستانه، تعداد پیکسل هایی که شارپ می شوند را کاهش می دهد. عددی بین ۲ تا ۲۰ انتخاب کنید و آن را کم کم زیاد کنید تا جایی که عکس عالی به نظر برسد. سپس روی گزینه پیش نمایش کلیک کنید تا تصویر را قبل و بعد از ویرایش ببینید. از آنجا که افزایش دقت برخی از نویزها را نیز مجددا به تصویر شما وارد خواهد کرد، نحوه ترکیب را به منظور حذف اثرات نامطلوب تغییر دهید؛ پس حالت ترکیب (Blend Mode) را در لایه‌ای که تغییرات را روی آن انجام می‌دهید بر روی گزینه Luminosity قرار دهید. این گزینه هنگامی که در صدد خلاصی از شر نویز هستید، به کار شما می‌آید.

=

قبل و بعد از شارپ کردن

ب

استفاده از فیلتر شارپ کردن هوشمند

راه دیگری که برای شارپ کردن وجود دارد، شارپ کردن هوشمند (Smart Sharpen) است. این گزینه به دنبال مناطقی میگردد که دارای تضاد هستند و سپس جادوی خود را انجام می‌دهد – هر چه تضاد بیشتر باشد، میزان شارپ کردن بیشتر خواهد بود. هنگامی که پنجره دقت هوشمند را مورد استفاده قرار می‌دهید، از دکمه Advance Radio برای کنترل بیشتر استفاده کنید. همچنین در آن پنجره زبانه‌های Shadow و Highlight نیز وجود دارند که هر کدام از آنها شما را قادر می‌سازند که در بخش‌های مشخصی از تصویر کار شارپ کردن را انجام دهید.

۱

مرحله ۱

دکمه F را برای رفتن به نمای تمام صفحه فشار دهید و یک تصویر بدون شلوغی مشاهده کنید. حالا می‌توانید هر دو روش شارپ کردن را روی عکس انجام دهید. به منوی زیر بروید: filter>sharpen>smart sharpen. در این پنجره ، نیاز دارید که میزان و شعاع را برای یافتن نقطه‌ی مطلوب خود که عکس را به بهترین شکل ممکن بدست می‌دهد، انتخاب کنید.

۲

مرحله ۲

سپس نوع شارپ کردن را انتخاب کنید. حالت پیشفرض آن به صورت Lens است که بسیار زمخت به حساب می‌آید. حالت Gaussian در شارپ کردن عکس نرم تر و هموار تر عمل میکند. حالت Motion نیز شما را قادر به حذف المان های مات (blur) می‌کند که در نتیجه لرزش دوربین یا حرکت سوژه ایجاد شده اند. زاویه‌ای را که می‌خواهید شارپ شدن در آن صورت گیرد انتخاب می کنید تا با جهت قسمت مات شده (motion blur) تطابق پیدا کند و تاری حذف شود.

۳

مرحله ۳

اگر عکس شما دارای چندین لایه باشد، لایه‌ حاوی عکسی که می خواهید شارپ شود را انتخاب کنید. ماسک Unsharp فقط روی یک لایه (لایه انتخابی) اعمال می شود؛ حتی اگر لایه‌ها به هم وصل باشند (Linked) یا به صورت گروه درآمده باشند (Grouped). می‌توانید لایه‌ها را قبل از اعمال ماسک‌ها با هم ترکیب (Merge) کنید و یک ماسک را روی تمام آنها اعمال کنید.

=

قبل و بعد از شارپ کردن

!

یک نکته در خصوص شارپ کردن

شارپ کردن عکس، باید آخرین دستکاری شما روی تصویر باشد و دقیقا قبل از ارسال عکس به پرینتر صورت بگیرد. دلیل این موضوع هم این است که اگر تصمیم به تغییر کنتراست (Contrast) دارید، این کار موجب شارپ شدن بیش از حد عکس می شود؛ در نتیجه اگر می خواهید عکستان را شارپ کنید، این کار را بعد از هرگونه تغییر در کنتراست انجام دهید.

ج

جمع‌بندی

میزان شارپ کردن عکس معمولا یک انتخاب شخصی است. باید به شدت تمرین، تمرین و تمرین کنید تا بتوانید به نحوی از این فیلترها استفاده کنید که در عکس نهایی شما پیدا و مشهود نباشند.

نظرات شما

  1. سامان نویسنده

   ۶ تیر ۱۳۹۴

   سلام خدمت شما

   لطفا در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

   تشکر از شما،

   موفق باشید

 1. حمید

  ۱۱ مرداد ۱۳۹۳

  با سلام سپاسگذار از مطالب خوبتون
  راستی کارکرد Shadow/Highlight در این پنجره چیست؟ و چطور باید از آن استفاده کرد

 2. حمید

  ۱۱ مرداد ۱۳۹۳

  سلام بسیار ممنون از این مطلب کوتاه و کامل، انصافا مطالبی که در سایت قرار می دهید خیلی مرتب و مفید هستند و اصلا مخاطب دچار سردرگمی نمی شود
  پاینده باشید

  1. اشکان

   ۲۶ تیر ۱۳۹۶

   آفرین دقیقا یه موضوع مهمی اشاره کردین
   و این نشان دهنده تخصص این افراد هست درآموزش

 3. ُSaafa

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

  واقعا عالی و کاربردی بود.
  ممنونم : )

 4. اریا

  ۱۵ دی ۱۳۹۲

  مطالب بسیار خوبی است . از اینکه این مطالب را در اختیار میگذارید از شما ممنونم

 5. ali

  ۲۷ آذر ۱۳۹۲

  واقعا مظالب خوبی گذاشتید ممنونم

 6. کوروش

  ۳ مهر ۱۳۹۲

  با سلام خدمت شما
  مطالب کاربردی و غنی ای را منتشر می کنید.
  این مطاب منبع ندارد؟
  با احترام

  1. زند

   ۳ مهر ۱۳۹۲

   سلام به شما دوست عزیز

   حتما به زودی منبع مطالب و مترجم آن در پایین آن ها درج خواهد شد.

   از اینکه وقت گذاشتید و نظر دادید متشکریم.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *