عکاسی از ماشین – تویوتای خود را به فراری تبدیل کنید

وقتی اسم عکاسی ماشین به میان می آید، ما یاد عکس های فراری و دختران کنار آن ها می افتیم. اما اگر شما هم مانند ما ماشین های معمولی تری را سوار می شوید در این آموزش به شما نشان می دهیم که چگونه از ماشین خود عکس های فوق العاده ای بگیرید.

فرقی نمی کند چه ماشینی دارید، هنوز برخی عکاسان نمی دانند چه سوژه خوبی را برای عکاسی اجسام بی جان (still life photography) در منزل خود پارک کرده اند.

همه ی ما دوربین داریم و بیشترمان ماشین، پس چرا با ترکیب این دو یک پروژه جذاب برای آخر هفته خود برنامه ریزی نکنیم. یعنی عکس های هنری از ماشین شما.

اگر بتوانید قبل از شروع عکاسی ماشین را حسابی تمیز کنید و پولیش بزنید کار شما در مرحله ویرایش عکس ساده تر خواهد بود. هنگامی که به محل عکاسی رسیدید، ماشین را طوری پارک کنید که بهترین پس زمینه ممکن را داشته باشد.

وقتی آماده عکاسی شدید، لنزی با زاویه عریض در ثبت جزئیات بیشتر به شما کمک خواهد کرد.

دوربین را روی حالت اتوماتیک قرار دهید تا نگران نوردهی (اکسپوژر) نباشید و تمام تمرکز خود را روی پیدا کردن بهترین زوایا بگذارید و ماشین خود را به کاری هنری تبدیل کنید.

یک ابزار فوق العاده که در عکاسی ماشینتان به شما کمک زیادی خواهد کرد، فیلتر عکاسی پولاریزه می باشد. با استفاده از فیلتر پولاریزه علاوه بر افزایش کنتراست، بازتاب اشیا در شیشه ماشین را هم حذف خواهید کرد. به شیشه جلو این ماشین نگاه کنید تا اثر شگفت انگیز این فیلتر را مشاهده کنید.

بعد از گرفتن عکس مناسب، نوبت به تغییرات کوچکی است که در فوتوشاپ اعمال خواهیم کرد :

عکس اصلی

  • آبی تر کردن آسمان با کانال آبی عکس
  • افزایش کنتراست
  • استفاده از ابزار Dodge و Burn برای روشن یا تیره کردن برخی نواحی تصویر
  • افزایش رنگ قرمز ماشین با ابزار Hue/Saturation.

چگونه عکس های خلاقانه ای از ماشین بگیریم

عکاسی را تنها محدود به پرتره کلاسیک ماشین نکنید، نزدیک شوید و جزئیات را به تصویر بکشید. نشانه های ماشین مانند کیلومتر، چرخ ها و… نیز سوژه های خوبی برای عکاسی هستند. از لنز های عریض تا استاندارد استفاده کنید تا بتوانید جزئیات را به خوبی ثبت نمایید. لنز هایی با فاواصل کانونی ۱۵ تا ۵۵ میلیمتر مناسب خواهند بود.

برای ثبت جزئیات به داخل ماشین بروید. از آنجا که داخل ماشین تاریک تر است باید ایزو را بالاتر ببرید چراکه استفاده از فلاش نور خیلی خشنی را داخل ماشین ایجاد می کند.

هنگامی که از چرخ ها عکسبرداری می کنید زوایای مختلفی را امتحان کنید و در فوکوس کردن خلاقیت به خرج دهید.

عکس دریچه و لاستیک در این عکس به ماشین مفهوم می دهد. با انتخاب فاصله کانونی ۲۴mm و عمق میدان f/6.3 در عکس فوق، نگاه روی نوشته می ماند و لاستیک جلو نمی آید.

نظرات شما

  1. آپادانا

    ۳ مهر ۱۳۹۲

    بابت تمامی مطالب سایت صمیمانه از شما تشکر میکنم, خیلی چیزا از لنزک یاد گرفتم, خسته نباشید 🙂


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *