نسبت طلایی در عکس های انسل آدامز

نسبت طلایی (golden ratio)، یکی از تکنیک های ترکیب بندی است که هنرمندان از دیرباز برای خلق آثار چشم نواز (از نظر زیبایی شناسی) از آن به عنوان راهنما استفاده کرده اند – به زبان ساده این روش چیزی شبیه یک نسخه کمی پیچیده تر از قانون یک سوم است. اگر نگاهی به آثار عکاس بزرگ انسل آدامز (Ansel Adams) بیندازید، شاید متوجه نسبت طلایی در آن ها بشوید. عکاس الیوت مک گوکن (Elliot McGucken) وقتی متوجه نسبت طلایی در عکس های انسل آدامز می شود، خطوط مارپیچ طلایی را روی آن ها می گذارد تا حضور نسبت طلایی را در آثار این هنرمند به وضوح نشان دهد.

الیوت مک گوکن می گوید: «هنرمندان فوق العاده ای چون انسل آدامز آثار خود را با نسبت طلایی ترفیع بخشیده اند – نسبت خیلی مشابهی در استخوان های انگشت های ما و اعضای صورت مان وجود دارد. اینکه انسل از نسبت طلایی از روی قصد استفاده کرده است یا به صورت ناخودآگاه، همیشه یک راز باقی خواهد ماند».

لنزک: برای آشنایی بیشتر با نسبت طلایی و تکنیک های ترکیب بندی دیگر، اینجا کلیک نمایید.

در ادامه شاهد عکس های بیشتری از انسل آدامز خواهید بود که الیوت روی آن ها مارپیچ طلایی را رسم کرده است:

صفحه فیسبوک الیوت مک گوکن

Facebook.com/elliot.mcgucken

نظرات شما

 1. محسن پیرنیا

  ۲۲ دی ۱۳۹۵

  سلام به همه دوستان.
  مطلب جالبی بود، به ویژه این که تحلیل عکس های آنسل آدامزه. اما راستش این نسبت طلایی و رسم نیم دایره های خاص اون با بعضی از عکس ها هماهنگی داشت و با گروه دیگه ای از عکس ها سنخیتی نداشت. مثالا با عکس کوه های تک که بیشتر به شکل مثلث کوه تاکید شده تناسب داره اما با عکس هایی که از رشته کوه گرفته شده و افق با قله های کوه ها موازیه اصلا هم خوانی نداره. به نظر من شاید نشه این شکل از نسبت طلایی رو با همه جور عکسی هماهنگ کرد و شاید اصلا لزومی به این کار نباشه…
  سپاس فراوان از لنزک…

  1. EKStudio

   ۲۶ دی ۱۳۹۵

   بنظر بنده هم بی جهت سعی شده بعضی ها رو با نسبت های رسم شده منطبق کنن.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *