نقد عکس #۱۶۱

«نقد عکس» نام یکی از بخش های لنزک است. در بخش نقد عکس، که آخر هفته ها برگزار می شود، ما عکس ارسالی یکی از خوانندگان عزیزمان را منتشر می کنیم و از شما خواهش می کنیم که انتقادات سازنده خود را در مورد آن مطرح نمایید. این یک راه عالی برای یادگیری بیشتر در مورد عکاسی، مطرح کردن دیدگاه ها و نقد شدن عکس خود شماست. در ادامه از شما برای شرکت کردن در این بخش و مطرح کردن نظرتان در مورد عکس نقد شماره ۱۶۱ دعوت می کنیم.

قوانین ساده این بخش

 • گاهی ما عمدا عکس هایی که بی عیب نیستند را انتخاب می کنیم، پس لطفا با انتقادات سازنده خود به دوستانتان کمک کنید
 • آزادانه هر نصیحتی که می دانید مفید است را مطرح کنید – ترکیب بندی، نورپردازی، ویرایش و…

کاندید این هفته بخش نقد عکس (برای مشاهده سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید):

عکس

مشخصات عکس :

 • دوربین: NIKON D3300
 • دیافراگم: f/16
 • سرعت شاتر: ۱/۱۶۰sec
 • حساسیت سنسور: ISO-100
 • فاصله کانونی: ۱۸mm

عکاس: آقای حسین روشن افشار

قصد داشتید چه چیزی را به تصویر بکشید؟

نمایی از رینگ دوچرخه کودکان و بازی در کنار اسکله سواحل اروند رود آبادان.

لطفا نظر خود را در قسمت نظرات، پایین همین صفحه، مطرح نمایید. شما چگونه چنین صحنه یا عکسی را به طور متفاوتی به تصویر می کشیدید؟ تشکر فراوان از همه عزیزانی که هفته گذشته در این بخش دیدگاهشان را مطرح نمودند.

سازنده ترین نظرات در سایت به شکل برجسته ای نمایش خواهند یافت. شما هم می توانید با کلیک روی این لینک عکس خود را برای بخش نقد ارسال نمایید.

مروری بر نقد عکس هفته گذشته

یکی از دیدگاه های برجسته هفته گذشته: کمیل: باتشکر از جناب فاضلی بخاطر زحمتی که کشیدید و عکس زیبایی که خلق کردید. قسمت پایین تصویر که فوکوس اصلی روی این قسمت از تصویر متمرکز شده میتوانست با زاویه بندی بهتر از عکس شما حذف گردد. با توجه به سوژه عکس ، با کمی بسته کردن دهانه دیافراگم میتوانستید جزییات بیشتری از عمق تصویر ثبت کنید. در پردازش ، بدلیل افراط در افزایش روشنایی نقاط هایلایت تصویر بسیاری از جزییات عمق تصویر محو شده است و برای جبران این امر ، عکاس مجبور به بالا بردن کنتراست تصویر شده است که به همین علت توازن سایه روشن در بخش های میدتون (خاکستری) برهم خورده است. و در انتها بخاطر زحمتی که کشیدید و چنین منظره زیبایی رو برای عکاسی پیدا کردید از شما تشکر میکنم.

لنزک: نقد فوق یکی از نقد های برجسته مطرح شده در هفته گذشته می باشد. ما سعی می کنیم هر هفته یکی از نقد های سازنده خوانندگان عزیزمان را در این قسمت معرفی کنیم، اما قطعا قضاوت در مورد «برجسته ترین» نقد بر عهده شما است. از این رو توصیه می کنیم شما نیز تمامی این نقد ها را مطالعه بفرمایید. برای مطالعه تمامی نقد های مطرح شده در هفته گذشته، روی عکس فوق کلیک کرده و به پایین صفحه مراجعه نمایید.

نظرات شما

 1. امیر پسند

  ۱۷ بهمن ۱۳۹۵

  عکس خوبیه من به سهم خود م پیشنهادهای براتون داره شاید باعث بهبود بشه (من تازه کارم زیاد جدی نگیر ) کادر بندی رو بد انتخاب کردی که باعث شده گوشه های مثلثی در پایین عکس بوجو بیاد ولی در زمانهای که از یه کادر دایره ای استفده می کنی باید یا با به درون بردن کادر یا خارج کردن کامل ان که کل تایر در کادر باشد می تونی این مثاثهارو حذف کنی برای دادن پویایی به عکس از چرخواندن تایر می تونی بهره ببری بعد عکستو بگیری که یه حالت پویای به کادرت میده و از این نمایی که گرفتی فقط غورب و رنگ نرم اونو خواستی به تصویر بکشی و بازی کودکان جایگاهی نداره و صحنه های لنرگاه یا اون کشیتی دقیقا تشخیص نمیدم خوشونت زیادی داره برای این غروب زیبا اگه پشت کادر بچه ساده ای در حال بازی بود حس بهتری به من می داد

 2. ghasemm

  ۱۲ دی ۱۳۹۵

  سلام ایده شما برای عکاسی بسیار جالب است.وایت بالانس هم بخوبی انتخاب شده اما شاید بهتر بود کادر خود را بیشتر به سمت چپ تصویر میکشیدید تا هم خورشید در یک سوم طلایی قرار بگیره هم کودک یا کودکانی که سمت چپ دوچرخه مشغول بازی هستند در کادر باشند.چرخ اضافه در سمت راست عکس هم حذف میشد.موغق باشید

 3. saeed3500

  ۱۰ دی ۱۳۹۵

  واقعا عکس جالبیه. ایده اش هم واقعا خوبه. منظره ای زیبا از غروب خورشید که توسط چرخ کادرببندی شده.
  فقط شاید بهتر بود آن آرنج دست را که از سمت چپ تصویر , داخل شده را با نرم افزار حذف میکردید.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *