نقد عکس #۱۸۱

«نقد عکس» نام یکی از بخش های لنزک است. در بخش نقد عکس، که آخر هفته ها برگزار می شود، ما عکس ارسالی یکی از خوانندگان عزیزمان را منتشر می کنیم و از شما خواهش می کنیم که انتقادات سازنده خود را در مورد آن مطرح نمایید. این یک راه عالی برای یادگیری بیشتر در مورد عکاسی، مطرح کردن دیدگاه ها و نقد شدن عکس خود شماست. در ادامه از شما برای شرکت کردن در این بخش و مطرح کردن نظرتان در مورد عکس نقد شماره ۱۸۱ دعوت می کنیم.

قوانین ساده این بخش

 • گاهی ما عمدا عکس هایی که بی عیب نیستند را انتخاب می کنیم، پس لطفا با انتقادات سازنده خود به دوستانتان کمک کنید
 • آزادانه هر نصیحتی که می دانید مفید است را مطرح کنید – ترکیب بندی، نورپردازی، ویرایش و…

کاندید این هفته بخش نقد عکس (برای مشاهده سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید):

عکس

مشخصات عکس :

 • دوربین: Canon EOS 7D Mark II
 • لنز: ۱۱-۱۶توکینا
 • دیافراگم: f/4.5
 • سرعت شاتر: ۱/۵۰sec
 • حساسیت سنسور: ISO-100
 • فاصله کانونی: ۱۱mm

عکاس: آقای مهدی اسحاقی

قصد داشتید چه چیزی را به تصویر بکشید؟

شیطنت و بازیگوشی بچه های روستا، و یاد دوران کودکی خودم.

لطفا نظر خود را در قسمت نظرات، پایین همین صفحه، مطرح نمایید. شما چگونه چنین صحنه یا عکسی را به طور متفاوتی به تصویر می کشیدید؟ تشکر فراوان از همه عزیزانی که هفته گذشته در این بخش دیدگاهشان را مطرح نمودند.

سازنده ترین نظرات در سایت به شکل برجسته ای نمایش خواهند یافت. شما هم می توانید با کلیک روی این لینک عکس خود را برای بخش نقد ارسال نمایید.

مروری بر نقد عکس هفته گذشته

یکی از دیدگاه های برجسته هفته گذشته:
javad_toosi: باسلام و عرض ادب خدمت دوستداران عکاسی، مشخصا عکس با دقت نظر عکاسی شده، تصویر به سه بخش تقسیم شده: سهم بالای آن را آسمان، سهم وسط تیر های برق و تپه ها و پایین هم جاده قرار دارد. خورشید نزدیک به یک سوم سمت راست که دقیقا بالای بزرگترین تیر برق جای گرفته، و در پشت تیر برق هم تپه های نچندان بزرگ و تقریبا صاف هم عرض خط افق قرار دارد. سایر ستون های برق هم از چپ تصویر از بزرگ تا به کوچک و تقرییا تا یک سوم پایانی سمت راست کشیده شده‌اند​ و چند تیر برق هم با اندازه بزرگتر در ادامه آنها که نشان اختلاف فاصله آنها دارد دیده میشود. نکته جالب حد فاصل بین دو ستون برق با شکل ساده است که یکی سمت راست و دیگری سمت چپ کادر قرار گرفته و با یک سیم به هم وصل شده اند. رنگ زرد و نارنجی آسمان تقریبا یک دست است و بواسطه ابر شکستگی ندارد و تصویر را خلوت و ساده کرده تا خورشید کامل و درخشان باشد. در آخر، جاده به خوبی کادر را در بر گرفته و ابتدای آن از سمت چپ تا راست کادر را پوشش داده و چشم را تا انتها هدایت میکند و زمین به شکل مثلثی در خدمت هدایت چشم به انتهای جاده است.
………………….
از شرح و تفسیر عکس که بگذریم، مستقیم به سراغ ایرادات عکس خواهیم رفت. ابتدا مکان خورشید مناسب نمیباشد. شاید هدف عکاس نشان دادن تلاقی انرژی خورشید و انرژی الکتریکی باشد ولی در آن زیاد موفق نبوده است. از طرفی چنانچه عکس کمی واید تر بود و از سمت آسمان کراپ میشد، خورشید بر روی نقطه طلایی قرار میگرفت. در ادامه مسیر حرکت جاده با خورشید هماهنگی ندارد و چشم در انتهای جاده گمراه میشود و نمیداند که راه را دنبال کند یا خورشید را ببیند. همچنین تیر های برق کوچکی که از سمت چپ به راست کادر کشیده شده اند جاده را قطع میکند. و چشم در انتها به بن‌بست می‌رسد (علت آن‌هم پیچ جاده است که خود عاملی برای گمراه شدن چشم و بیننده می‌باشد). در جمع کل عکس به خوبی سیلوئت شده و بازی آفتاب بر بروی جاده چشم نواز است. بنظر میرسد که شلوغ بودن عکس و حرکت نا منظم المانها موجود، عامل اصلی ضعف این عکس است. شاید چنانچه موقعیت خورشید بر روی جاده میبود و جاده و تیر ها و زمین همه به سمت خورشید نشانه میرفتند، داستان طور دیگری رقم میخورد.
……………………
در آخر باید به این مسئله اشاره کنم که عکاس به خوبی از سرعت شاتر، دیافراگم، ایزو و فاصله کانونی استفاده کرده است. به نحوی که هم سیلوئت خوبی بدست آورده، هم سوختگی رنگ در جاده که مسیر اصلی هدایت چشم است بوجود نیامده و البته خورشید کامل و واضح است و تا تیر برق بزرگ همه شارپ میباشند و با استفاده از حداکثر زوم لنز کادر را به نحو شایسته ای بسته است. برای علاقه مندان به عکاسی لازم به توضیح است که دوربین d7100 نیکون یکی از بهترین دوربین های کراپ سنسور است، که البته برای عکاسی اکشن یه سرو گردن از سایر هم تراز های خود بالاتر میباشد. با امید موفقیت برای عکاس محترم و شما همراهان بخش نقد عکاسی.

لنزک: نقد فوق یکی از نقد های برجسته مطرح شده در هفته گذشته می باشد. ما سعی می کنیم هر هفته یکی از نقد های سازنده خوانندگان عزیزمان را در این قسمت معرفی کنیم، اما قطعا قضاوت در مورد «برجسته ترین» نقد بر عهده شما است. از این رو توصیه می کنیم شما نیز تمامی این نقد ها را مطالعه بفرمایید. برای مطالعه تمامی نقد های مطرح شده در هفته گذشته، روی عکس فوق کلیک کرده و به پایین صفحه مراجعه نمایید.

نظرات شما

 1. الناز میرزایی پور

  ۵ خرداد ۱۳۹۶

  سلام

  سیاه و سفید بودن عکس با آن شور و هیجان یا بازیگوشی کودکی تضاد جالبی پیدا کرده، اگرچه فکر می کنم عکس به صورت رنگی نیز زیبا می شد اما تمرکز این چنین روی سوژه ها که کودکان هستند قرار نمی گرفت.

  آقای اسحاقی خیلی خوب تونستند آنچه در ذهن داشتند رو به تصویر بکشند و من با دیدن عکس فورا به دوران کودکی رفتم و اولین چیزی که به ذهنم آمد آن شیطنت و بازیگوشی کودکانه بود.

  به نظر من نقطه قوت اصلی عکس، زاویه دوربین است که خیلی خوب انتخاب شده و عکس را از خوب به عالی تبدیل کرده است.

  از نقاط ضعفی که بتوان اشاره کرد نیز، روشنایی خیره کننده سمت راست تصویر است که کمی نگاه را به خود جلب می کند و دیگر دست دختربچه که تار افتاده (شاید هم نتوان گفت نقطه ضعف چراکه به پویایی عکس کمک کرده).

  تبریک به عکاس محترم، عکسی پر از حس خوب را ثبت کرده اند.

 2. متین

  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

  خیلی عکس خوبیه
  فقط سرعت شاتر چون کمه مشکل پیدا کرده یکم عکس
  زاویه دوربینتون هم به نظر زیاد خوب نمیاد
  ولی در کل عکس خوبیه خسته نباشین


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *