آموزش عکاسی با نور پشت یا پس زمینه

با وجود صدها هزار عکاس که آن بیرون در حال عکاسی هستند، شما چطور باید خودتان را از دیگران متمایز کنید؟ چطور می توانید هر بار با تصاویری که نفس مخاطبان را در سینه حبس می کند به خانه بیایید؟ یک راه، استفاده از یک سبک منحصر به فرد و دراماتیک است – نور پشت یا پس زمینه (backlight) که در این مقاله به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

اما چطور باید این کار را انجام دهید؟ در واقع، این کار نسبتا ساده است.

در این مقاله، آموزش گام به گام کار با نور پس زمینه یا پشت ارائه شده است. زمانی که آن را تا انتها خواندید، دانش لازم برای گرفتن عکس های باورنکردنی با نور پس زمینه را به دست می آورید، که همه عاشق آنها خواهند شد.

۱

در ابتدا یا انتهای روز عکس بگیرید

نور پس زمینه (backlight) یا پشت به شرایط نوری اشاره دارد که در آن نور به طور مستقیم از پشت سوژه می تابد.

یک سوسن چشم سیاه روشن شده با نور پس زمینه

از آنجا که عکاسی با نور پس زمینه یا پشت نیازمند یک زاویه نورپردازی خاص است، تنها زمانی می توان آن را انجام داد که خورشید در پایین آسمان قرار داشته باشد. این به معنای عکاسی در ابتدا یا انتهای روز است.

اگر در اوایل بعد از ظهر عکس بگیرید، خورشید نور جهت دار زیادی ندارد. برای داشتن یک نور پس زمینه دراماتیک، نور خورشید باید به صورت عرضی (و به چشم های عکاس) بتابد. اما در میان روز، نور خورشید رو به پایین است.

همچنین، کیفیت طلایی نور در هنگام صبح و عصر تصاویر بسیار دلپذیرتری با نور پس زمینه ایجاد می کند.

من در اواخر عصر از این برف روشن شده با نور پس زمینه عکس گرفتم.

۲

یک سوژه واضح و مشخص پیدا کنید

سوژه نقطه کانونی تصویر شماست. چیزی است که می خواهید برجسته باشد، چیزی که می خواهید در عکس خود بر روی آن تاکید کنید.

بهترین سوژه ها طرح های واضح و مشخصی دارند. به عبارت دیگر، آنها با المان های دیگر در عکس همپوشانی ندارند.

درختان درهم و برهم؟ قطعا بهترین سوژه برای یک عکس دارای نور پس زمینه نیستند. درختان همه با هم ترکیب می شوند، و حجمی از سایه های شلوغ و آشفته ایجاد می کنند.

یک درخت تنها در مقابل آسمان؟ این می تواند شروع خوبی باشد.

بیشتر بخوانید: تعریف ساده نقطه کانونی در عکاسی

۳

پایین بیایید

هنگامی که سوژه خود را پیدا کردید، وقت آن است که شروع به ترکیب بندی تصویر خود کنید.

همانطور که در بالا اشاره شد، بهترین ترکیب بندی ها برای عکاسی با نور پس زمینه، یک سوژه مشخص دارند. اما حتی اگر یک سوژه نسبتا مشخص هم داشته باشید، مهم است که سوژه خود را بیشتر جدا کنید تا قوی ترین عکس ممکن با نور پس زمینه را به دست آورید.

یک راه برای جدا کردن سوژه این است که پایین بیایید.

من این عکس دانه های قاصدک را در حالیکه بر روی زمین دراز کشیده بودم گرفتم. تا این حد پایین آمدن به من اجازه داد تا تک تک دانه ها را از هم جدا کنم.

زمانی که دولا می شوید، زانو می زنید یا حتی بر روی زمین دراز می کشید، پرسپکتیو خود را تغییر می دهید. به نظر می رسد که سوژه شما به آسمان می رود، و در مقابل آسمان روشن قرار دارد.

این دقیقا همان چیزی است که می خواهید. یک سوژه تاریک تر در مقابل یک آسمان روشن تر شروع خوبی برای گرفتن یک عکس خیره کننده با نور پس زمینه یا پشت است که می توانید به آن افتخار کنید.

۴

تصمیم بگیرید که خورشید را در کجا قرار دهید

من یک توصیه ساده در مورد عکاسی با نور پس زمینه دارم. این که خورشید را در کادر قرار ندهید.

اگر خورشید را در کادر جای دهید، در نود درصد مواقع یک لکه سفید روشن در عکس به وجود می آید. که این اصلا خوب نیست.

در عوض، سعی کنید خورشید را درست بیرون از کادر قرار دهید. به این ترتیب، هنوز هم روشنایی درخشانی در آسمان خواهید داشت – که من دوست دارم آن را در عکاسی با نور پس زمینه داشته باشم – بدون این که بیش از حد روشن شود.

خورشید درست بیرون از کادر عکس این درخت قرار دارد.

شما می توانید خورشید را در پشت سوژه اصلی خود نیز قرار دهید. این تکنیک موثر دیگری برای پنهان کردن خورشید، و در عین حال به دست آوردن قدرت کامل یک آسمان درخشان است.

۵

با در نظر گرفتن سوژه اصلی در ذهن، نوردهی کنید

نوردهی به سطح روشنایی در تصویر اشاره دارد. در عکاسی با نور پشت یا پس زمینه، من توصیه می کنم که تصویر را به یکی از این دو روش نوردهی کنید.

اول، می توانید یک سیلوئت ایجاد کنید.

من این تصویر تقریبا سیلوئت را در اواخر عصر گرفتم.

برای انجام این کار، با نوردهی کردن آسمان روشن شروع کنید. به عبارت دیگر، روشنایی تصویر را کم کنید تا کمی جزئیات خوب در خود آسمان نمایان شود. اگر در آسمان ابر وجود دارد، باید بتوانید آنها را در تصویر خود ببینید.

از آنجا که آسمان به طور طبیعی خیلی روشن است، کم کردن نوردهی سوژه اصلی شما را تاریک خواهد کرد، که دقیقا همان چیزی است که می خواهید. پس از آن، نوردهی را تنظیم کنید تا دقیقا به همان افکتی که به دنبالش هستید برسید.

دوم، می توانید بر اساس سوژه اصلی نوردهی کنید.

در اینجا، من مراقب بودم تا مطمئن شوم که عکس این گل به اندازه کافی روشن باشد.

برای این نوع عکاسی، من با اطمینان از این که نوردهی به اندازه کافی روشن است که بتوانم سوژه اصلی را ببینم، شروع می کنم. من اجازه نمی دهم نوردهی بیش از حد زیاد شود، چون آن وقت آسمان بیش از حد روشن می شود.

البته، سعی کنید چند عکس بگیرید و با نوردهی های مختلف آزمایش کنید. سطوح روشنایی کمی متفاوت به عکس های شما حالت های متفاوت ظریفی می دهد، بنابراین مطمئن شوید که به چندین روش مختلف از صحنه عکس بگیرید!

ن

نتیجه گیری

ایجاد تصاویر منحصر به فرد می تواند دشوار باشد. اما با استفاده از نور پس زمینه در عکس هایتان، می توانید تصاویر باورنکردنی بگیرید که حتی بهترین عکاسان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. فقط مطمئن شوید زمانی عکس بگیرید که خورشید در پایین آسمان قرار دارد. مطمئن شوید که یک سوژه واضح و مشخص پیدا کنید. خورشید را در بیرون کادر قرار دهید. در نهایت، مطمئن شوید که روشنایی تصویر خود را با دقت انتخاب می کنید.

نکته دیگری در مورد عکاسی با نور پس زمینه مد نظر دارید؟ لطفا در قسمت نظرات بنویسید.

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

نظرات شما

 1. ناشناس

  ۳ مهر ۱۳۹۷

  سلام شما فقط تو عکاسی تخصص دارید؟ تو نت و نرم افزار چطور؟

 2. سید

  ۱ مهر ۱۳۹۷

  سلام .
  با تشکر از زحمات شما.
  جدیدا بعضی از عکس هایی که میذارید خیلی خراب هستن. نمونه همین عکس درختی که بالا گذاشتید. کاملا ماته! و اصلا زیبایی خاصی نداره. یا یعضی از گل ها.
  موفق باشید.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *