۳ اصل عکاسی عالی | چگونه به چشم چیزی را که می خواهد بدهیم

«شما نگاه واقعا خوبی دارید!». این تعریفی است که به هر عکاسی گفته می شود، و نشان می دهد که آنها ذاتا قادرند چیزهایی را ببینند که دیگران نمی بینند. تایلر ویرکن (Tyler Wirken) این ستایش را رد می کند؛ او سخت کار کرده است تا بتواند چیزی را که اکنون می بیند، ببیند. تایلر می گوید، «من مغزم را برای تفسیر هر چیز به شیوه ای متفاوت آموزش داده ام»، و پس از آن از هنری کارتیه-برسون (Henri Cartier-Bresson) نقل قول می کند: «عکاسی چیزی جز رضایت چشم نیست».

عطش نگاه دقیقا چه کاری برای یک عکس انجام می دهد؟ تصاویر چگونه می توانند بیننده را راضی کنند؟ به گفته تایلر، اینها سه اصلی هستند که عکاسی عالی را تعریف می کنند، و این که چگونه باید از این المان ها برای راضی کردن بیننده اثر خود استفاده کنید.

روشنایی. چشم ها بلافاصله به سمت روشن ترین بخش عکس جذب می شوند. تایلر می گوید، به همین دلیل است که شما تبلیغات چاپی زیادی را می بینید که تنها یک صفحه از فضای سفید هستند. در این موارد، مدیر خلاق هوشمندانه از روشنایی برای مبهوت کردن چشم ها و هدایت دید شما به پیام تبلیغاتی – که اغلب دقیقا در وسط صفحه سفید است – استفاده می کند. از هایلایت ها برای روشن کردن و جلب توجه استفاده کنید، اما مراقب باشید که روشنایی بیش از حد و خیره کننده نشود.

فوکوس. تایلر توضیح می دهد که نگاه به طور طبیعی به سمت چیزهای شارپ در کادر کشیده می شود. وضوح دید برای چشم، و همچنین برای مغز خوشایند است. دلیلی وجود دارد که ما برای بهتر دیدن از عینک استفاده می کنیم؛ دید تار یا فوکوس نشده (غیرمتمرکز) آزاردهنده است – و به همین ترتیب، چشم سریعا واضح ترین و شارپ ترین المان ها را پیدا می کند.

در هم ریختگی. چشم نمی خواهد میان اشیاء شلوغ و آشفته بگردد تا سوژه واقعی تصویر شما را پیدا کند. تایلر که از این بیزاری از درهم ریختگی به نفع خود استفاده می کند، توضیح می دهد که وقتی در هم ریختگی زیادی در یک عکس وجود داشته باشد، چشم ها چیزی ندارند که ریشه یابی کرده و بر روی آن تمرکز کنند. تایلر می گوید: «من می توانم چشم بیننده را به آنچه که می خواهم آنها ببینند هدایت کنم».

اما این بدان معنا نیست که شما تنها باید به دنبال عکس هایی با ترکیب بندی ساده باشید. هنری کارتیه-برسون می گوید: «بزرگترین لذت برای من هندسه است؛ که به معنی یک ساختار می باشد. شما نمی توانید برای به دست آوردن ساختار، شکل ها، الگوها و همه اینها عکاسی کنید، اما در عین حال این که همه چیز در جای درست قرار داشته باشد، یک لذت ذهنی و فکری است. این شناسایی یک نظم و ترتیب است که در مقابل شما قرار دارد».

چشم خود را طوری آموزش دهید که بداند چه موقع تمام این المان ها ناگهان در جای خود قرار گرفته اند. به نقل از استاد: «چشم شما باید یک ترکیب بندی یا حالتی را ببیند که زندگی خودش به شما عرضه می کند، و شما باید با بینش و فراست بدانید که چه موقع بر روی دوربین کلیک کنید».

نویسنده: ویتنی ریکتز (WHITNEY RICKETTS)


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *