۳ راه برای کنترل میزان نوردهی

در مطلب امروز لنزک به شما ۳ روش برای کنترل میزان نوردهی را خواهیم گفت. استفاده از حالت عکاسی دستی، دکمه AE-L و جبران نوردهی.

۱

استفاده از حالت عکاسی Manual ( دستی )

در هر یک از حالت های تشخیص خودکار نوردهی، دوربین نوردهی را برای هر عکس به صورت خودکار تغییر می دهد.

اما خیلی شرایط وجود دارد، مانند عکاسی در استدیو، که می دانید شرایط نوری تغییر نمی کند و نمی خواهید که دوربین با هر عکس تنظیمات را تغییر دهد و مزاحم کار شما شود.

اگر نوردهی مناسب برای عکس را می دانید، می توانید از حالت M دوربین استفاده کنید. با این کار می توانید سریعتر عمل کنید و دوربین مزاحم کار شما نمی شود.

۲

استفاده از دکمه AE-L

گاهی اوقات می توانید با نورسنجی در کادری خاص، و سپس تغییر دادن کادر به آن شکل که می خواهید عکس بگیرید و سرعت عکاسی را بالا ببرید. دکمه AE-L در پشت دوربین برای همین قرار داده شده.

برای گرفتن عکس ضد نور در زمان طلوع خورشید، می توانید دوربین را رو به آسمان بگیرید، دکمه AE-L/AF-L را فشار دهید و نگه دارید تا نوردهی بر روی آسمان انجام شود و سپس با تغییر دادن کادر آنطور که می خواهید عکس بگیرید. با این کار وقتی عکس می گیرید نوردهی بر اساس آسمان انجام شده، بدون توجه به کادری که برای عکاسی انتخاب کرده اید.

۳

استفاده از قابلیت جبران نوردهی – EV Compensation

نورسنج دوربین ها با نور های بازتاب شده از سوژه به سمت دوربین کار می کنند، و بعضی سطوح نور بیشتری از خود بازتاب می دهند. اما دوربین، فرض را بر این می گیرد که همه چیز مانند یک سطح خاکستری رنگ نور را بازتاب می دهد.

این بدین معناست که شما باید برای عکاسی از سوژه های روشن جبران نوردهی را بالا ببرید و برای عکاسی از سوژه های تاریک تر جبران نوردهی را پایین بیاورید تا در عکس نور طبیعی ای داشته باشید.

م

منبع

برگرفته از: Digital camera world

نظرات شما

 1. خلیل قادری

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۴

  با سلام خدمت شما بزرگواران
  همه ی مطالبتون واقعا آموزنده و ضروری برای هر کسی که مایل به عکاسی در هر سطحی است
  مایه مباهات است که با سایت شما آشنا هستم
  دست مریزاد

 2. امیر حسین

  ۱۲ مرداد ۱۳۹۴

  بسیار ممنون از سایت بسیار بسیار خوبتون

 3. مهدی

  ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

  “نورسنج دوربین ها با نور های بازتاب شده از سوژه به سمت دوربین کار می کنند، و بعضی سطوح نور بیشتری از خود بازتاب می دهند. اما دوربین، فرض را بر این می گیرد که همه چیز مانند یک سطح خاکستری رنگ نور را بازتاب می دهد.

  این بدین معناست که شما باید برای عکاسی از سوژه های روشن جبران نوردهی را بالا ببرید و برای عکاسی از سوژه های تاریک تر جبران نوردهی را پایین بیاورید تا در عکس نور طبیعی ای داشته باشید.”

  من اینو متوجه نشدم!

  1. saman نویسنده

   ۲۹ مرداد ۱۳۹۳

   سلام خدمت شما

   این بدین معنی است که وقتی از سوژه ای روشن عکس می گیرید، نورسنج دوربین نور را زیاد تشخیص داده و در نتیجه نوردهی کم خواهد شد، برعکس اگر سوژه ای که از آن نورسنجی می کنید تاریک باشد، عکس بیش از حد روشن شده که باید با جبران نوردهی آن را پایین آورید.

   موفق باشید.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *