۵ نکته برای عکاسی دوربین در دست بدون سه پایه

آیا شما هم از زحمت و راحت نبودن سه پایه ناامید شده اید و ترجیح می دهید با نگه داشتن دوربین در دست عکس بگیرید؟ آیا می خواهید عکس های واضح و شارپ بگیرید، اما بدون این که مجبور باشید این قطعه تجهیزات بزرگ را با خود به این طرف و آن طرف بکشانید؟ خوشبختانه، گرفتن تصاویر خیره کننده، حتی در نور کم، بدون استفاده از یک سه پایه امکان پذیر است و من در این مقاله ۵ نکته برای عکاسی به صورت دوربین در دست یا بدون سه پایه را به شما آموزش می دهم.

سه پایه ها اغلب انعطاف پذیری شما را محدود می کنند. من خودم به ندرت از سه پایه استفاده می کنم. اگرچه ثبات بیشتری که سه پایه ارائه می دهد را تحسین می کنم، اما با وجود سه پایه نمی توانم راحت تصاویر را ترکیب بندی کنم. من امکان جابجایی سریع از یک ترکیب بندی به ترکیب بندی دیگر را ترجیح می دهم. همچنین دوست دارم از زوایایی عکس بگیرم که سه پایه ها نمی توانند آنها را پوشش دهند. از این رو، تجربه زیادی در عکاسی با نگه داشتن دوربین در دست دارم.

در این مقاله، در مورد روش های مختلفی که می توانید بدون سه پایه عکس بگیرید، در حالی که هنوز هم تصاویر واضح و شارپ به دست آورید، بحث می کنم. من به شما نشان خواهم داد که چطور، با کار بسیار کم، می توانید عکاسی با نگه داشتن دوربین در دست را بهبود بخشید.

روش صحیح در دست گرفتن دوربین عکاسی

اضافه شده توسط سردبیر:

ابتدا خوب است روش صحیح در دست گرفتن دوربین عکاسی را بیاموزید. برگه راهنمای زیر (برای بزرگ شدن روی آن کلیک نمایید) به شما نحوه صحیح گرفتن دوربین در دست را نشان می دهد.

لینک مطلب اصلی اینفوگرافیک چگونه دوربین را در دست بگیرید

همچنین شما عزیزان می توانید ویدیو های «آموزش نحوه صحیح گرفتن دوربین DSLR در دست» و «آموزش ۴ نکته برای عکاسی دوربین در دست با ثبات تر» را تماشا نمایید.

دو مقاله دیگر نیز وجود دارند که دوست دارم شما به آن ها نگاهی داشته باشید. اولی برای سلامتی شما هنگام عکاسی نکات مهمی را آموزش می دهد «اصول و تمرین‌های ارگونومیک برای عکاسان». دومین مقاله نگاه متفاوتی به لرزش دوربین دارد و استفاده های خلاقانه از آن را آموزش می دهد «آموزش عکاسی تار و خلاقانه – چرا نیازی نیست تصاویر شما ۱۰۰% شارپ باشند».


۱

بدن خود را در برابر یک شیء محکم و ثابت کنید

من با ساده ترین نکته برای عکاسی با نگه داشتن دوربین در دست شروع می کنم، که تبدیل شدن به یک سه پایه انسانی است!

منظورم این است که شما باید به دنبال ثابت کردن بدن و بازوهای خود در برابر یک شیء باشید. من متوجه شده ام که زمین یک انتخاب عالی است (از اینها گذشته، همیشه در دسترس است).

بنابراین، هنگام عکاسی با نگه داشتن دوربین در دست، من اغلب تا روی زمین پایین می آیم. من روی شکم دراز می کشم و آرنج هایم را محکم روی خاک فشار می دهم. در این صورت تقریبا می توانم مطمئن باشم تصاویری که می گیرم شارپ می شوند.

برای گرفتن عکس از این گل آرنج هایم را روی زمین تکیه دادم

اگر نمی خواهید روی شکم خود پایین بیایید، اشکالی ندارد. می توانید چند وضعیت دیگر را نیز امتحان کنید.

به عنوان مثال، می توانید زانو بزنید و آرنج های خود را روی زانوهایتان بگذارید. یا می توانید آرنج های خود را داخل بدن خود خم کنید.

همچنین می توانید اشیاء دیگری نیز برای ثابت کردن بدن خود در برابر آنها پیدا کنید. من گاهی اوقات هنگام عکاسی از گل ها، از سنگ های بزرگ یا تنه درخت های افتاده استفاده می کنم. اگر خلاقیت به خرج دهید نتایج خوبی خواهید گرفت.

۲

از تثبیت کننده توکار لنز یا دوربین خود استفاده کنید

آیا دوربین یا لنز شما دارای تکنولوژی تثبیت کننده تصویر (image stabilization) است؟ اگر اینطور است، آن را روشن کنید!

تکنولوژی تثبیت کننده تصویر توسط تولیدکنندگان دوربین های هوشمند ساخته شده است. این تکنولوژی با استفاده از تثبیت کننده تصویر لرزش دوربین را کاهش می دهد (یا از بین می برد).

تکنولوژی تثبیت کننده تصویر به طور کلی به یکی از این دو روش عمل می کند. اگر در داخل دوربین باشد، سنسور به صورت فیزیکی حرکت می کند تا با هر گونه لرزشی که دوربین تجربه کرده است، مقابله کند. اگر در لنز باشد، یک المان نوری در داخل لنز حرکت می کند.

صرف نظر از آن، نکته مهم این است: تکنولوژی تثبیت کننده تصویر کمک می کند تا لرزش دوربین به حداقل رسیده یا از بین برود.

بدون تثبیت کننده تصویر، گرفتن این تصویر انتزاعی شهری بسیار دشوار بود.

عیب تکنولوژی تثبیت کننده تصویر این است که گران قیمت است. فقط برخی از دوربین ها و لنزها آن را دارند، که معمولا گران تر هستند.

با این حال، برای آن دسته از ما که عکاسی با سه پایه را دوست نداریم، تثبیت کننده تصویر سرمایه گذاری ارزشمندی است.

۳

با لنزهای کوتاه تر عکس بگیرید

یک قانون که اغلب در محافل عکاسی ذکر می شود این است: شما می توانید در سرعت شاتری که عکس فاصله کانونی است (یعنی، فاصله کانونی/۱)، لنز خود را در دست نگه دارید.

این ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما واقعا اینطور نیست. برای پیدا کردن یک سرعت شاتر سریع قابل قبول، فاصله کانونی را در نظر بگیرید و با قرار دادن عدد ۱ در بالای آن، آن را به یک کسر تبدیل کنید.

به عنوان مثال، اگر با یک لنز ۱۰۰mm عکس می گیرید، در سرعت شاتر ۱/۱۰۰ ثانیه یا سریع تر می توانید آن را در دست نگه دارید. هنگامی که با یک لنز ۴۰۰mm عکس می گیرید، می توانید در سرعت شاتر ۱/۴۰۰ ثانیه یا سریع تر آن را در دست نگه دارید. یا اگر با یک لنز ۲۵mm عکاسی می کنید، می توانید در سرعت شاتر ۱/۲۵ ثانیه آن را در دست نگه دارید.

متوجه الگوی آن شدید؟ هرچه لنز بلندتر باشد، باید سرعت شاتر شما سریع تر باشد. در عوض، هنگام استفاده از یک لنز کوتاه تر، می توانید از یک سرعت شاتر طولانی تر استفاده کنید.

من از یک لنز واید برای عکس گرفتن از این سگ گلدن رتریور در نور کم استفاده کردم.

این به چند دلیل است. اول، لنزهای بلند معمولا بزرگتر و سنگین تر هستند، و بیشتر باعث لرزش دوربین می شوند. دوم، لنزهای بلندتر لرزش دوربین را افزایش می دهند، که به تصاویر تارتر منجر می شود.

در نتیجه، اگر یک سه پایه برای کاهش لرزش دوربین ندارید، باید از لنزی استفاده کنید که فراتر از این قانون (فاصله کانونی/۱) باشد.

بنابراین اگر با نگه داشتن دوربین در دست عکس می گیرید، برای موفقیت بیشتر از فواصل کانونی کوتاه تر استفاده کنید.

بیشتر بیاموزید: راهنمای سرعت شاتر – کمترین سرعت شاتر زمانی که دوربین را با دست گرفته اید

۴

در حالت عکاسی پشت سر هم (Burst Mode) عکس بگیرید

نکته دیگر برای عکاسی بدون سه پایه این است که در حالت burst mode (مُد درایو با سرعت بالا) عکس بگیرید.

برای فعال کردن burst mode، تنها باید دوربین را بر روی مُد درایو با سرعت بالا (high-speed drive mode) تنظیم کرده و دکمه شاتر را پایین نگه دارید. اگر دوربینی با این قابلیت دارید، صدای فایر شدن سریعِ گرفته شدن تصاویر را خواهید شنید.

Burst mode برای گرفتن این عکس از یک مرغ ماهیخوار سفید مایل به قرمز در صبح زود ضروری بود.

این مُد به دو دلیل به عکاسی دستی کمک می کند.

اول، هنگامی که شما با انگشت خود به دکمه شاتر ضربه می زنید، باعث لرزش دوربین می شود. اما زمانی که از burst mode استفاده می کنید، تنها در ابتدای دنباله تصویر خود دکمه شاتر را فشار می دهید. این بدین معنی است که عکس های بعدی با لرزش دوربین بسیار کمی گرفته می شوند، چون دکمه شاتر در واقع قبل از گرفتن تصویر فشار داده نمی شود.

دوم، هنگامی که در حالت burst mode عکس می گیرید، آینه باعث ارتعاش اضافی نمی شود. در بسیاری از دوربین ها (DSLR ها) آینه ای در مقابل سنسور وجود دارد. زمانی که دکمه شاتر فشار داده می شود، آینه بالا می رود، و سنسور را در معرض نور قرار می دهد (برای ثبت تصویر).

هنگامی که آینه بالا می رود، باعث ارتعاشات کوچکی در کل دوربین می شود، که نوع دیگری از لرزش دوربین است. با این حال، وقتی شما burst mode را فعال می کنید، آینه فقط در ابتدای دنباله بالا می رود. عکس های بعدی تحت تاثیر لرزش های ایجاد شده توسط آینه قرار نمی گیرند و در نتیجه، شارپ تر می شوند.

توجه: این نکته آخر در مورد دوربین های بدون آینه کاربرد ندارد، چون همانطور که از اسمشان پیداست آینه ندارند!

۵

از تایمر خودکار استفاده کنید

آخرین نکته برای عکاسی بدون سه پایه این است که از تایمر خودکار دوربین خود استفاده کنید.

تایمر خودکار به شما این امکان را می دهد تا دکمه شاتر را فشار دهید، و سپس قبل از گرفتن تصویر چند ثانیه صبر می کند.

من هنگام عکاسی از گل ها عاشق استفاده از تایمر خودکار هستم.

تایمر خودکار به همان دلیلی که برای burst mode گفته شد، مفید است. این قابلیت از لرزش دوربین ناشی از فشردن دکمه شاتر جلوگیری می کند.

بنابراین، دفعه بعد که بیرون بودید و می خواستید بدون سه پایه تصاویر شارپ بگیرید، استفاده از تایمر خودکار را برای کاهش لرزش دوربین خود امتحان کنید.

بیشتر بیاموزید: ۶ دلیل برای شارپ نبودن عکس های شما

ن

نتیجه گیری

بسیاری از عکاسان فکر می کنند که استفاده از سه پایه ضروری است، اما لزوما اینطور نیست. روش هایی وجود دارد که می توانید برای عکاسی بدون سه پایه از آنها استفاده کنید، و هنوز هم تصاویر برجسته ای بگیرید.

– اول، بدن خود را با قرار دادن آرنج ها بر روی زمین ثابت و محکم کنید.

– دوم، تثبیت کننده تصویر دوربین یا لنز خود را روشن کنید.

– سوم، با لنزهای کوتاه تر (مثلا لنز واید) عکس بگیرید.

– چهارم، با استفاده از حالت burst mode عکس بگیرید.

– پنجم، از تایمر خودکار دوربین خود استفاده کنید.

اگر این نکات را دنبال کنید، سه پایه برایتان بسیار کم اهمیت تر می شود، و با نگه داشتن دوربین در دست تصاویر فوق العاده ای خواهید گرفت.

شما نکته دیگری برای عکاسی بدون سه پایه مد نظر دارید؟ لطفا آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

برای مطالعه آموزش های مشابه به مطالب برچسب «گرفتن دوربین در دست» لنزک نگاهی داشته باشید.

نویسنده: جیمیز دمپسی (Jaymes Dempsey)

نظرات شما

  1. Xintop

    ۹ اسفند ۱۳۹۷

    مقاله ی جالبی بود هر چند عکاسی در دست تمام تکنیکای عکاسی رو پوشش نمیده ولی حمل سه پایه به همه جا واقعا دشوار باید باشه …


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *