آموزش جامع عکاسی از پاییز: ۲۴ نکته عکاسی پاییزی – قسمت ۱

اگر شما هم مثل ما باشید، عکاسی از پاییز چیزی است که تمام سال مشتاقانه در انتظارش هستید. با رنگ های ملایم و بی روح و آسمان مه آلود و کسل کننده تابستان خداحافظی کنید و به رنگ های حنایی و قرمز و طلایی که حومه شهر را در بر گرفته اند خوش آمد بگویید.

به روز رسانی شده: این مطلب در ۱۷ مهر ۱۳۹۶ به روز رسانی گردید.

پاییز دوره تغییر و تحول است، هنگامی که زندگی به آرامی در زمین فرو می رود، اما به جای محو شدن سریع، در اوج درخشش و شکوه خاموش می شود و دیدنی و جذاب ترین فرصت های عکاسی که شما در تمام طول سال خواهید دید را ایجاد می کند.

ما در این آموزش عمقی عکاسی از پاییز، تکنیک هایی را که شما برای عکاسی از تصاویر خیره کننده از پاییز با تمام شکوه و جلالش نیاز دارید، کاوش کرده و با منتخبی از تصاویر خیره کننده به شما نیرویی تازه می دهیم.

ما این آموزش را با ترکیب بندی و این که چطور مطمئن شوید بهترین نمای ممکن را برای عکاسی پاییزی خود انتخاب کرده اید، شروع خواهیم کرد.

۱

بیشتر کار کنید

دفعه بعد که با یک دوربین بیرون رفتید، سخت تر تلاش کنید. کمی بیشتر راه بروید و ببینید آیا مناظر بهتر می شوند یا نه، از آن تپه پیش رو بالا بروید تا به یک دورنما از جهان دست پیدا کنید، تا آن پرتگاه دور پیاده روی کنید که در آنجا نمای امتداد ساحل واضح تر خواهد بود.

یک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید «هرچه سخت تر کار کنی، خوشبخت تر خواهی شد» و این گفته قطعا در مورد عکاسان منظره صدق می کند.

بنابراین در این پاییز هنگامی که با دوربین خود بیرون می روید، مناظر اطراف خود را کشف کنید، به جای این که به اولین منظره ای که میرسید همانجا مستقر شوید.

۲

آب اضافه کنید

هنگامی که در حال عکاسی از مناظر هستید، آب می تواند بهترین دوست شما باشد. خوشبختانه، تقریبا ¾ زمین با آب پوشیده شده است، و ما داریم به سمت یک فصل بارانی می رویم.

مناظر منعکس شده در آب می توانند ترکیب بندی های بسیار متقارن و تاثیرگذاری ایجاد کنند. برای ثبت این بازتاب ها به دنبال آب ساکن و بی حرکت در دریاچه ها و برکه ها بگردید، به طوری که نیمه بالایی عکس شامل منظره و پیش زمینه شامل بازتاب باشد.

اگر در حال عکاسی از یک روز آفتابی هستید، ممکن است عاقلانه باشد که از یک فیلتر پلاریزه برای افزایش اشباع رنگ استفاده کنید. با این حال، مراقب باشید که بازتاب را خراب نکند.

زمانی که سعی دارید بین منظره و بازتاب آن تعادل ایجاد کنید، فیلترهای کاهنده نور ND تدریجی می توانند مفید باشند. قوانین فیزیکی حاکی از این هستند که بازتاب ها همیشه تاریک تر می شوند. شما می توانید با نوردهی کردن بیشتر تصویر نهایی با قرار دادن یک فیلتر در نیمه بالایی عکس، آن را متعادل کنید.

بازتاب ها با توجه به قوانین فیزیکی همیشه تاریک تر می شوند، و یک فیلتر کاهنده بر روی نیمه بالایی عکس به شما اجازه خواهد داد تا نوردهی بیشتری به بازتاب بدهید، تا تصویر نهایی متعادل تر شود.

رنگ های زنده و پر انرژی پاییز بازتاب های انتزاعی زیبایی ایجاد می کنند. شاخ و برگ روشن درختان پاییزی به خوبی در آب منعکس می شوند، به خصوص آب های در حال حرکت مثل رودخانه ها و جریان هایی که در آن اعوجاج یک اثر بازتابی غیر معمول ایجاد می کند.

لنزهای زوم تله فوتو برای بهتر کردن این الگوهای رنگ برجسته مناسب هستند.

۳

روی زمین دراز بکشید و کثیف شوید

اگر شما بهترین عکس ها را می خواهید، باید گاهی روی زمین دراز بکشید و در مورد زانوهای گل آلود یا لباس های خیس نگران نباشید.

بنابراین از خوابیدن به پشت در وسط جنگل نترسید تا یک نمای عالی از سایبان پاییزی به دست آورید، یا روی یک ساحل لغزنده جلو بروید تا به یک نمای واضح تر از چشم انداز برسید.

به طور مشابه، در حالی که شما باید از لوازم خود محافظت کنید، گاهی اوقات هم باید در جستجوی یک تصویر خوب ریسک کنید – مانند نگه داشتن دوربینتان هم سطح با زانو برای ثبت شکست امواج بر روی ساحل یا قرار دادن آن بر روی زمین برای به دست آوردن یک نمای غیر معمول.

۴

ابر اضافه کنید

آسمان آبی روشن و آسمان خاکستری پوشیده از ابر معمولا خالی و کسل کننده به نظر می رسند. اما چند تکه ابر به این معادله اضافه کنید و آن وقت همه چیز تغییر می کند.

ناگهان آسمان عمق و جذابیت پیدا می کند. اگر خورشید می درخشد، ابرهایی که از روی آن می گذرند، سایه های در حال حرکتی را بر روی منظره پایین می اندازند.

قبل از طلوع و بعد از غروب آفتاب ابرها کمتر روشن اند، بنابراین به رنگ های قرمز، زرد، صورتی و بنفش می درخشند. ابرها الگوهایی را شکل می دهند که تصاویر جالبی ایجاد می کنند.

۵

محدوده آسمان

به طور کلی، قانون ثبت مناظر ۳/۱ آسمان، و ۳/۲ منظره است. با این حال، اگر آسمان جذاب به نظر می رسد، این قانون را معکوس کنید تا اجازه دهید به عنوان سوژه اصلی تصویر شما اولویت پیدا کند. یکی از بهترین نکات عکاسی پاییزی این است که بدانید چه موقع باید قوانین را بشکنید.

از یک لنز اولترا واید استفاده کنید، دوربین خود را به عقب کج کنید و از اعوجاج لنز برای تاکید بر شکل ابرها استفاده کنید.

یک فیلتر پلاریزه در هوای آفتابی به آسمان و رنگ آبی آن عمق می بخشد، به طوری که انگار ابرها بیرون از آن ایستاده اند (برجسته اند). برای به دست آوردن بهترین نتایج، خورشید را در یک طرف دوربین نگه دارید.

اگر می خواهید جزئیات منظره را ثبت کنید، ممکن است به یک فیلتر کاهنده نور تدریجی (ND grad) نیز برای حفظ تعادل بین آسمان و زمین نیاز داشته باشید.

این مسئله در هوای آفتابی زمانی که شما آسمان را پلاریزه می کنید زیاد مهم نیست، اما در طلوع و غروب خورشید که آسمان بسیار روشن تر از زمین است، یک فیلتر کاهنده نور تدریجی ۰٫۶ یا ۰٫۹ مورد نیاز خواهد بود.

تکنیک موثر دیگر وقتی شما میزان زیادی از آسمان را در کادر دارید، استفاده از یک نوردهی طولانی است که در این صورت ابرهای در حال حرکت تار می شوند.

در یک روز پاییزی که زیاد باد می وزد، یک نوردهی ۲۰-۳۰ ثانیه ای حرکات زیادی را ثبت خواهد کرد.

برای ممکن ساختن این نوردهی طولانی، دوربین خود را بر روی کمترین مقدار ایزوی آن تنظیم کنید، دیافراگم لنز را بر روی کوچکترین مقدار آن (معمولا f/22) قرار دهید و فیلترهای کاهش دهنده نور مانند پولاریزرها و ND ها را روی هم قرار دهید.

۶

از لنز تله خود استفاده کنید

لنزهای واید معمولا برای عکاسی از مناظر محبوب ترین هستند، اما بسته به نوع سوژه، لنزهای تله فوتو یا تله زوم نیز می توانند همین قدر مفید باشند.

برای شروع، آنها سوژه شما را بزرگنمایی می کنند بنابراین در کادر بزرگتر به نظر می رسد – این شما را قادر می سازد تا بخش های جالب یک صحنه را جدا کنید یا کادر را با جزئیات کوچکتر مانند برگ های پاییزی روشن یا بازتاب های انتزاعی در آب پر کنید.

دو چیز وجود دارد که شما باید هنگام استفاده از لنزهای تله فوتو مراقب آن باشید. اول این که آنها بزرگ و سنگین هستند بنابراین اگر آنها را با دست نگه می دارید، مطمئن شوید که سرعت شاتر به اندازه کافی سریع است تا از لرزش دوربین جلوگیری کند – در حالت ایده آل نباید کمتر از ۱/۲۵۰ ثانیه باشد مگر اینکه لنز شما تثبیت کننده تصویر (IS) داشته باشد، که در این صورت باید بتوانید آن را به راحتی ددر ۱/۶۰ ثانیه برای یک زوم معمولی ۷۰-۲۰۰ میلیمتر یا ۷۰-۳۰۰ میلیمتر مدیریت کنید.

دوم، عمق میدان با لنزهای تله فوتو محدود می شود. هر چه فاصله کانونی طولانی تر و دیافراگم باز تر باشد، عمق میدان کمتر می شود.

اگر شما می خواهید سوژه خود را جدا کنید و پس زمینه را خارج از فوکوس قرار دهید، این می تواند مفید باشد – باز ترین دیافراگم را تنظیم کنید، معمولا f/4 – f/5.6، و به دقت روی سوژه اصلی فوکوس کنید.

با این حال، اگر نیاز دارید شارپنس (وضوح) جلو تا عقب را در صحنه ای ثبت کنید، ممکن است لازم باشد که ضریب اف را به f/22 یا f/32 کاهش دهید، و حتی ممکن است این هم کافی نباشد – بنابراین با دقت از آن استفاده کنید.

۷

عمق میدان را به حداکثر برسانید

برای مثال، اگر یک لنز ۲۸ میلیمتری را روی f/16 تنظیم کنید و روی فاصله تقریبی ۱٫۴m فوکوس کنید، عمق میدان از ۰٫۷m تا بی نهایت بسط داده خواهد شد. حواستان باشد که کراپ فکتور را نیز در نظر داشته باشید – برای مثال اگر شما یک لنز زوم ۱۷-۳۵mm را روی ۱۷mm قرار دهید، با در نظر گرفتن ضریب افزایش فاصله کانونی x1.6، فاصله کانونی شما ۲۸mm می شود.

اگر می خواهید همه چیز در فوکوس واضح و شارپ ثبت شود، باید عمق میدان را کنترل کنید. ساده ترین راه استفاده از یک تکنیک شناخته شده تحت عنوان فوکوس ابر کانونی (hyperfocal) است.

اول، صحنه را ترکیب بندی کرده و لنز خود را بر روی بی نهایت فوکوس کنید. سپس، مقیاس عمق میدان را بر روی لنز چک کنید تا ببینید نزدیک ترین نقطه فوکوس شارپ در مجموعه دیافراگم ها چه خواهد بود.

در نهایت، لنز را بر روی فاصله ابر کانونی فوکوس مجدد کنید و آنگاه عمق میدان از نصف فاصله ابر کانونی تا بی نهایت گسترش پیدا خواهد کرد. برای استفاده از این تکنیک لنز شما باید یک مقیاس فاصله (distance scale) و یک مقیاس عمق میدان (depth of field scale) داشته باشد. اگر لنزهای شما مقیاس های لازم را ندارند، از جدول بالا به عنوان راهنما استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: یک روش ساده برای فوکوس در فاصله ابرکانونی

۸

تا تنور داغ است نان را بچسبان

اگرچه شما برای عکاسی از مناظر عالی به آب و هوای آفتابی نیازی ندارید – در واقع، اغلب عکس این قضیه صادق است چون آب و هوای طوفانی چشمگیرتر است – اما نمی توان معجزه نور آفتاب را انکار کرد.

نور آفتاب باعث می شود دنیا روشن و رنگی به نظر برسد، سطوح نور متعادل هستند، گرفتن تصاویر کاملا نوردهی شده آسان است و ما احساس الهام گرفتن بیشتری می کنیم.

بنابراین، اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که کمی اوقات فراغت داشته باشید و خورشید در آسمان باشد، می دانید چه کاری باید انجام دهید: یک دوربین بردارید و از خانه بیرون بروید و شروع به عکاسی کنید!

به یاد داشته باشید که یک فیلتر پلاریزه با خود بردارید، چون می توانید از آن برای عمق بخشیدن به آسمان و محو کردن تابش زننده استفاده کنید تا اشباع رنگ بهبود یابد.

همچنین، به دنبال سوژه هایی باشید که از آب و هوای آفتابی نفع می برند – صحنه هایی با بازتاب های خوب در آب آرام و ساکن، ترکیب بندی های عکس ساده، مانند یک درخت تنهای پوشیده شده با شاخ و برگ پاییزی در مقابل آسمان، تصاویر کلوزآپ از جزئیات در چشم انداز مانند برگ های پاییز که زمین را فرش کرده اند و غیره.

مناظر بزرگ در آب و هوای آفتابی معمولا تخت و کسل کننده به نظر می رسند، بنابراین به هر قیمتی از آنها اجتناب کنید.

۹

چشم به هم بزنید آن را از دست خواهید داد

اگرچه پاییز چند ماه طول می کشد، اما مدت زمانی که رنگ شاخ و برگ ها به اوج می رسد و بهترین فرصت های عکاسی فراهم هستند، ممکن است تنها چند روز طول بکشد – بنابراین مطمئن شوید که برای آن آماده هستید.

این مسئله تا حد زیادی به فصل تابستان بستگی دارد – اگر تابستان گرم و خشک باشد، پاییز می تواند زودتر بیاید، در حالی که یک تابستان مرطوب این فاصله را به تاخیر می اندازد. تمام کاری که شما می توانید انجام دهید این است که به شاخ و برگ اطراف خود چشم بدوزید و پیش بینی وضع آب و هوای بلند مدت را تماشا کنید.

۱۰

تابش خورشید را ثبت کنید

نور پس زمینه باعث می شود درختان پاییز زنده به نظر برسند. زاویه خود را به سمت نور تنظیم کنید، اما مراقب روشنایی شدید و زننده آن باشید – خورشید را پشت یک شاخه یا تنه درخت مناسب پنهان کنید.

یک خوانش نورسنجی از برگ های درخشان به دست آورید و نوردهی را کمی افزایش دهید – برای شروع ۱/۲+ پله اضافه کرده، و هیستوگرام را چک کنید تا مطمئن شوید که هایلایت ها (قسمت های روشن) را بیش از حد نوردهی نمی کنید. برای تاثیر بیشتر، رنگ ها را، مانند عکس بالا، با هم ترکیب کنید.

۱۱

مجنون رنگ

می خواهید به تصاویر پاییزی خود گرمی و روح ببخشید؟ در اینجا نحوه ایجاد بهترین رنگ ها ارائه شده است:

تعادل رنگ سفید را کنترل کنید

به جای استفاده از تعادل رنگ سفید خودکار، یک ایزوی بالاتر تنظیم کنید به طوری که دوربین فکر کند دارید در نور سردتر عکاسی می کنید و رنگ ها را گرم تر کند. البته آن را تا آخر بالا نبرید، در غیر این صورت نتیجه می تواند غیر طبیعی شود.

از نور شدید و زننده اجتناب کنید

نور شدید کنتراست را کاهش داده و اشباع رنگ را تضعیف کند، بنابراین مطمئن شوید که لنزها و فیلترهای شما تمیز هستند و از یک هود یا سایه بان لنز (دست شما هم می تواند خوب باشد) برای حفاظت از لنز در برابر نور سرگردان استفاده کنید.

یک ایزوی پایین تنظیم کنید

سنسورهای دیجیتال وقتی بر روی یک ایزوی پایین تنظیم شوند، یک کیفیت تصویر بهینه ارائه می دهند، چون مشکلاتی مانند نویز به حداقل می رسند. در صورت امکان، در پایین ترین سرعتی که سنسور شما ارائه می کند کار کنید – این مقدار معمولا ایزو ۱۰۰ اما در بعضی موارد هم ایزو ۵۰ است.

از فیلترهای پلاریزه استفاده کنید

این کار ضروری است. فیلترهای پلاریزه نه تنها به آسمان آبی عمق می بخشند، بلکه نور شدید و مه را نیز کاهش می دهند به طوری که رنگ ها واضح تر و با اشباع عمیق تر از آب در می آیند.

از فیلترهای افزاینده استفاده کنید

افزاینده های قرمز (Red enhancers) برای عکس های شاخ و برگ پاییزی ایده آل هستند، چون رنگ های گرم را بهبود بخشیده و رنگ های سرد را فیلتر می کنند. با این حال، از گنجاندن آسمان خودداری کنید، چون به رنگ قرمز متمایل می شود.

کمتر نوردهی کنید

کمی نوردهی کمتر یا ناکافی (underexposure) می تواند باعث شود که رنگ ها قوی تر به نظر برسند. تنها ۱/۳ – ۱/۲ پله تمام چیزی است که شما نیاز دارید. بیشتر از این باعث می شود تصویر بسیار تاریک به نظر برسد. از امکان جبران نوردهی دوربین خود برای غلبه بر نورسنجی استفاده کنید.

در نور مناسب عکس بگیرید

شیوه ثبت رنگ ها ارتباط زیادی با کیفیت نور دارد. از لحاظ روانشناسی آب و هوای آفتابی تاثیرگذارترین است، هر چند گفته می شود که هوای ابری روشن حتی از آن هم بهتر است چون کنتراست و نور شدید کاهش می یابند.

رنگ ها را ترکیب کنید

رنگ های اصلی قوی تر از سایه های نرم به نظر می رسند. تضاد یا کنتراست رنگ ها در یک تصویر به آن تاثیر زیادی می بخشد – رنگ های آبی و زرد بهترین اند، و بعد از آن قرمز و سبز.

با فرمت RAW عکس بگیرید

با عکاسی در فرمت خام یا RAW می توانید به کامپیوتر خود اجازه دهید تا فایل تصویر را به یک تصویر قابل مشاهده (JPEG یا Tiff) تبدیل کند، به جای این که دوربینتان این کار را بکند. از آنجا که کامپیوتر شما پردازنده قوی تری دارد و می تواند از نرم افزار تبدیل فایل RAW پیچیده تری استفاده کند، تصویر حاصل شارپ تر، شفاف تر و با اشباع رنگ بهتری خواهد بود.

۱۲

ثبت غبار و مه

غبار و مه می توانند بُعد دیگری به یک منظره پاییزی اضافه کنند. برای ثبت اتمسفر، تمام چیزی که شما نیاز دارید کیت اصلی و یک سه پایه است. منتظر یک روز نسبتا گرم بعد از یک شب سرد باشید.

غبار و مه مانع از عبور نور خورشید می شوند، بنابراین احتمالا زمان نوردهی طولانی خواهد شد، در نتیجه یک سه پایه ضروری است. آنها همچنین اشباع رنگ و سایه ها را کاهش داده، و یک احساس تک رنگ بودن به شما می دهند. شما می توانید این موارد را با فیلترهایی مانند یک ۸۰A (سرد) یا یک ۸۱C (گرم) برجسته کنید، اگرچه راحت تر است که رنگ ها را در فتوشاپ تغییر دهید.

برای مطالعه قسمت دوم این مطلب، اینجا کلیک نمایید.

م

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

نظرات شما

 1. hossein

  ۱۲ آذر ۱۳۹۴

  مرسی از نگارنده این مطلب
  واقعا که پاییز امسال حیف شد نتونستم عکاسی کنم 🙁 مشغله های امروزی فرصت عکاسی را نمیده به آدم..
  میخواستم در مورد این قمست که”با عکاسی در فرمت خام یا RAW می توانید به کامپیوتر خود اجازه دهید تا فایل تصویر را به یک تصویر قابل مشاهده (JPEG یا Tiff) تبدیل کند، به جای این که دوربینتان این کار را بکند. از آنجا که کامپیوتر شما پردازنده قوی تری دارد و می تواند از نرم افزار تبدیل فایل RAW پیچیده تری استفاده کند، تصویر حاصل شارپ تر، شفاف تر و با اشباع رنگ بهتری خواهد بود”نوشتین بپرسم!
  مگر غیر از اینه که ما توفتوشاب و..بعد از ادیت روی فایل هام خام از آنها خروجی JPEG و…میگیریم؟
  من اون نرم افزار تبدیل فایل راف پیچیده را متوجه نشدم میشه توضیح بفرمایید این مورد را؟

  1. سامان نویسنده

   ۱۴ آذر ۱۳۹۴

   سلام خدمت شما

   سپاس از اینکه برای سایت خودتان می نویسید.

   همانطور که خودتان اشاره نموده اید: این نکته می گوید بهتر است کار خروجی JPEG گرفتن را به نرم افزار بسپاریم. یعنی دوربین را روی RAW تنظیم کنیم (به جای اینکه از دوربین عکس JPEG بگیریم).

   موفق باشید

 2. amir

  ۱۳ آبان ۱۳۹۴

  با سلام
  دیشب با یکی از دوستان که برنامه های عکاسی درون شهری گروه را ترتیب میدهم صحبت می کردم. به او گفتم این جمعه برنامه چیست و کجاست. گفت بیشه ناژوان (اصفهان) گفتم موضع چیه؟ گفت پاییز. بعد از مکالمه با خود فکر میکردم که چه نکاتی را باید در نظر بگیرم و چکونه به این موضوع بپردازم.
  امروز که لنزک را باز کردم این مقاله را دیدم. اتفاق است. هوشمندی لنزک و تناسب مقالات و عکاسی متناسب با فصل یا … نمیدانم هرچه هست حسن لتپپاتفاقی است که من آ|نرا به فال نیک گرفتم و امیدوارم بتوانم عکسهای خوبی بگیرم.
  ممنون لنزک جون!

  1. سامان نویسنده

   ۱۹ آبان ۱۳۹۴

   درود فراوان

   بسیار ممنون که برایمان می نویسید و ما را از شرح عکاسیتان و تناسب مطلب مطلع می سازید.

   انشاالله که عکس های زیبایی از پاییز به ثبت برسانید.

   برایتان در همه زمینه ها آرزوی موفقیت داریم.

 3. محسن پیرنیا

  ۱۲ آبان ۱۳۹۴

  علیرضا جان همدردتم.
  خوزستان جز گرمای کشنده هیچ نداره!

 4. علیرضا

  ۱۲ آبان ۱۳۹۴

  خوش به حالتون اهواز پاییز نداره فقط حدود ۱ هفته آخر های اسفند برگ ها زرد میشه بعد تموم


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *