آموزش عکاسی ماکرو از گل ها: لیست نکات، تجهیزات و تنظیمات دوربین برای شروع

در این مقاله با معرفی سریع لیستی از تجهیزات، تنظیمات و نکات لازم، شما را برای شروع عکاسی ماکرو از گل ها و سوژه های مشابه آماده می کنیم. ما معمولا اکتشاف را به مسافت های طولانی ربط می دهیم، درحالیکه، ما می توانیم دنیاهای کاملا جدید را در فاصله بسیار نزدیک از طریق عکاسی با لنز ماکرو کشف کنیم. یکی از مسیرهای محبوبی که می توانیم حین کاوش در عکاسی ماکرو طی کنیم عکاسی از گل هاست، که اکثر ما می توانیم آنها را در یک پارک نزدیک، در حیاط پشتی، یا حتی در خانه پیدا کنیم.

گل ها طیف منحصر به فردی از رنگ ها، تُن ها، بافت ها، و ویژگی های دیگر را ارائه می دهند که آنها را به سوژه های عالی تبدیل می کند. در واقع، ما از جزئیات این ویژگی ها الهام می گیریم. برای اثبات آن، ما مجموعه ای از تصاویر ماکروی الهام بخش از گل ها را گردآوری کرده ایم که می خواهیم با شما به اشتراک بگذاریم. برای کسانی که به یک رویکرد عملی تر علاقمند هستند، لیستی از نکات و تجهیزاتی که برای تمرین عکاسی ماکرو از گل ها نیاز دارید نیز تهیه کرده ایم.

۱

تجهیزاتی که برای عکاسی ماکرو از گل ها نیاز دارید

برخی از دوربین های کامپکت یک «مُد» ماکرو دارند، که می تواند این کار را برای شما انجام دهد، اما من می خواهم شما را تشویق کنم تا مُدهای دیگر را بررسی کنید (مانند مُد اولویت دیافراگم یا مُد دستی)، چون آنها کنترل خلاقانه تری در طول این مسیر به شما خواهند داد. این امر ممکن است نیازمند ارتقاء برخی از تجهیزات تان باشد، اما از آنچه که در دسترس دارید استفاده کنید تا وقتی که برای رفتن به مرحله بعد آماده شوید.

دوربین (DSLR یا بدون آینه)

لنز ماکرو: اول، این را بدانید که می توانید بدون یک لنز ماکرو، با استفاده از فاصله یا تکنیک های دیگر، عکس های سبک ماکرو بگیرید. به عنوان مثال، شما ممکن است از یک فاصله نزدیک، با ایجاد فاصله بیشتر بین گل و پس زمینه عکس بگیرید تا به عمق میدان کمتری دست یابید؛ با این حال، یک لنز ماکروی اختصاصی یا اکستنشن تیوب این فرآیند را ساده کرده و گزینه های خلاقانه تری ارائه خواهد داد. فاصله کانونی لنزهای ماکرو متفاوت است، اما هرچه زاویه واید تر یا بازتر باشد، شما باید به گل نزدیک تر باشید. ۱۰۰mm (یا معادل آن اگر از یک دوربین کراپ سنسور استفاده می کنید)، فاصله کانونی خوبی است.

سه پایه: هنگام عکاسی کلوزآپ، حرکت اغراق آمیزتر می شود. حتی با وجود تثبیت کننده تصویر در دوربین و لنز، هنوز هم ریسک لرزش دوربین وجود دارد، و آخرین چیزی که شما می خواهید این است که زمان قابل توجهی را صرف آماده کردن یک عکس کنید تا در نهایت تار شده و راهی سطل زباله دیجیتال شود. شما می توانید با قرار دادن دوربین خود بر روی یک سه پایه باکیفیت و محکم، لرزش دوربین را از بین ببرید (یا به حداقل برسانید).

نورپردازی: نور طبیعی می تواند کارساز باشد، اما یک نور حلقوی یا فلاش اکسترنال هنگامی که نور محیط چندان مطلوب نیست، مفید خواهد بود.

تعدیل کننده های نور: ما می خواهیم نور نرم ایجاد کنیم، بنابراین به یک اسکریم یا پنل پخش کننده (diffusion panel – سطح نیمه شفافی که در داخل اغلب رفلکتورهای ۵ کاره وجود دارد) و/یا سافت باکس برای پخش کردن نور نیاز داریم.

بطری آب پاش: قهرمان ناشناخته عکاسی ماکرو بطری های آب پاش هستند، که برای اضافه کردن کمی شبنم به گل ها برای ایجاد بافت بیشتر به خوبی عمل می کنند.

۲

نکاتی برای عکاسی ماکرو از گل ها

اکنون که تجهیزات خود را آماده کرده اید، وقت عکاسی است. خب، تقریبا. قبل از این که راهی ناشناخته ها شوید تا عکس های ماکرو خود را بگیرید، این نکات را بررسی کنید.

ترکیب بندی: قانون یک سوم، عمق میدان، خطوط و سایر ابزارهای ترکیب بندی را در نظر بگیرید تا به شما کمک کنند یک ترکیب بندی جذاب از لحاظ بصری ایجاد کنید.

فوکوس: فوکوس همیشه مهم است، اما به خصوص در این ژانر اهمیت ویژه ای دارد. از فوکوس دستی یا خودکار برای مشخص کردن دقیق آن قسمتی از گل که می خواهید برجسته شود، استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر عمق میدان خیلی کم است، تنظیماتی انجام دهید (از طریق زیاد کردن عدد دیافراگم یا با افزایش فاصله خود از گل)، تا وقتی که بتوانید قسمت هایی از گل که می خواهید در فوکوس باشد را با جزئیات کامل ببینید.

زوایا و پرسپکتیو: داستان سرایی در عکاسی بسیار مهم است، حتی در هنگام عکاسی از گل ها. زوایای باز، متوسط، و بسته را ثبت کنید، تا بتوانید دنباله های منسجمی را کنار هم قرار دهید (شاید در یک وبلاگ، پست شبکه های اجتماعی، یا آلبوم). هر یک از این زوایا را از یک پرسپکتیو متفاوت ثبت کنید (از بالا به پایین در بالای گل، زاویه کناری، یا زیر گل، رو به بالا به سمت آسمان) تا به آنها جذابیت بصری ببخشید.

نورپردازی: صبح زود یا اواخر بعد از ظهر (شاید ساعت طلایی) بهترین زمان برای ثبت یک نور نرم تر و دلپذیرتر است. سعی کنید در صورت امکان از نور شدید خورشید در هنگام ظهر اجتناب کنید. در غیر این صورت، به دنبال سایه بگردید یا از یک رفلکتور یا پنل دیفیوزر برای پخش و نرم کردن نوری که روی گل(ها) می تابد استفاده کنید. اگر از نور طبیعی استفاده می کنید، طوری قرار گیرید که نور طبیعی وقتی به گل می تابد، نور جهت دار ظریفی ایجاد کند. در غیر این صورت، فلاش ها (و دوربین خود) را طوری قرار دهید که به شما امکان ایجاد یک نور جهت دار را بدهد.

عمق میدان: این واقعا ساده است. اگر می خواهید بر روی المان های کلیدی فوکوس کرده و بقیه سطح گل را مات کنید، یک عمق میدان کم (f/1.2-f/4) انتخاب کنید. در غیر این صورت، دیافراگم را بر روی f/18-f/22 قرار دهید تا طیف وسیع تری از جزئیات را در تصویر ثبت کنید.

سرعت شاتر: احتمال این که گل هایی که از آنها عکس می گیرید در باد تکان بخورند و/یا کمی حرکت کنند بسیار زیاد است، مگر این که در فضای داخلی باشید و مطلقا نفس نکشید. علاوه بر استفاده از یک سه پایه برای به حداقل رساندن لرزش دوربین، می توانید سرعت شاتر خود را بر روی تنظیمات سریع تری قرار دهید (۱/۲۰۰ یا سریع تر) تا به فریز کردن حرکت و از بین بردن لرزش دوربین کمک کند.

پس زمینه: برخلاف سایر ژانرهای عکاسی، در عکاسی ماکرو کنترل پس زمینه بسیار آسان است، به خصوص برای عکس های کلوزآپ فوق العاده بسته. فوکوس معمولا بر روی سمت کم عمق تر قرار می گیرد، در حالی که پس زمینه مات و محو می شود. با این حال لطفا توجه داشته باشید که همچنان باید مراقب هر گونه المان حواس پرت کننده در پس زمینه باشید و یک پس زمینه تمیز انتخاب کنید. حتی می توانید از یک تکه کاغذ یا سطح دیگری به انتخاب خودتان برای ایجاد یک پس زمینه منحصر به فرد استفاده کنید.

فایل های RAW: با فرمت RAW عکس بگیرید (به جای jpeg) تا امکان انجام ویرایش های پویاتری را داشته باشید.

۳

الهام گرفتن از عکس های ماکرو از گل ها

اجازه دهید بدون هیچ حرف اضافه ای به سراغ پرتره های الهام بخش عکاسی ماکرو از گل ها برویم، که آثار هنرمندانی بااستعداد از سراسر جهان هستند.

© Ecaterina Leonte

© Alan Shapiro

© Anne MacIntyre

© Esther

© Bruno Militelli

© Fred Paulussen

© Darren Gentle

© Slava Semeniuta

© Philipp L

© Alina Dotsenko

ن

نتیجه گیری

امیدواریم که از این مجموعه پرتره های الهام بخش عکاسی ماکرو از گل ها لذت برده باشید. البته این لیست جامع و کامل نیست، اما امیدواریم به عنوان یک نقطه شروع شما را ترغیب کند تا این ژانر عکاسی بی نظیر را بیشتر بررسی کنید.

نویسنده: شان لویس (Sean Lewis)


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *