تمرین عکاسی: یک سیب در هر روز، خلاقیت را حفظ می کند

پابلو پیکاسو – هنرمند معروف و با استعداد – یک بار گفت، «الهام وجود دارد، اما باید شما را در حال کار کردن پیدا کند». این تمرین طراحی شده تا به شما کمک کند به این هدف دست یابید، و خلاقیت شما را بیدار کند. امیدواریم که این تمرین آموزشی برای شما عزیزان در کسب الهام و ثبت عکس های خلاقانه مفید واقع شود. پیشاپیش سال نو مبارک.

یک ضرب المثل انگلیسی قدیمی می گوید، «یک سیب در هر روز، دکتر را از شما دور می کند». بنابراین پیرو این اصل، من به یک روال برای سلامت عکاسی شما رسیدم. چیزی که شما را آنقدر مشغول نگه می دارد که به قول پیکاسو، الهام بتواند شما را در حال کار کردن پیدا کند.

۱

عکاسی از یک سیب

چرا یک سیب؟ خب، چون من متوجه شدم که بسیاری از اوقات، بهانه هایی که ما می آوریم با این ایده که سوژه جالب، یا جذاب، یا گران قیمت، یا به عبارت دیگر چیزی که ارزش عکاسی داشته باشد نداریم، مرتبط هستند. بنابراین وقت خود را در بازار به دنبال سیب های قرمز براق بی نقص که مانند افسانه ها به نظر برسند هدر ندهید، تنها یک سیب معمولی بردارید. سیب چیزی است که همه ما به آن دسترسی داریم. زیاد گران قیمت نیست، و همانطور که خواهید دید، بسیار متنوع است.

اولین بخش این تمرین، عکس گرفتن از سوژه، در این مورد سیب (یا سین های هفت سین)، بدون تغییر آن است. به عبارت دیگر، شما کسی هستید که خودتان را با آن تطبیق می دهید تا بهترین نتیجه را از آن به دست آورید. فعلا نیازی نیست در مورد بخش تکنیکی کار نگران باشید، بنابراین می توانید تنها دوربین خود را روی حالت خودکار (Auto) قرار دهید و عکس بگیرید. از سیب خود از بالا و پایین؛ از دور و در حالت ماکرو؛ با یک لنز واید و یک تله فوتو – هر چیزی که می توانید فکرش را بکنید – عکس بگیرید.

هنگامی که این کار را انجام دادید و دیگر هیچ راه دیگری برای عکاسی از سیب به ذهنتان نرسید، به ذهنتان فشار بیاورید که حداقل دو عکس دیگر بگیرید. بله، این کار ممکن است کمی طول بکشد، اما به من اعتماد کنید، آنها بهترین عکس های شما خواهند بود! چرا؟ چون عکس ها از تقریبا دو قرن پیش وجود داشته اند، و اخیرا هزاران تصویر هر روز گرفته می شود، بنابراین به احتمال زیاد اولین تصاویری که شما می گیرید، مشابه همان عکس هایی است که هر کس دیگری به آنها فکر می کند. به همین دلیل است که شما باید از منطقه امن خود خارج شوید و ذهن و چشم عکاسی تان را تمرین دهید.

همانطور که می توانید ببینید، رنگ و نوردهی در هر تصویر متفاوت است. علت آن این است که دوربین بر روی مُد خودکار تنظیم شده بود. در نتیجه تنظیمات با اطلاعاتی که دوربین دریافت می کند اعمال می شوند. کادری که با رنگ های گرم سیب پوشیده شده باشد، اطلاعات متفاوتی از کادری که عمدتا با پس زمینه سفید پوشیده شده خواهد داشت. به همین دلیل است که مرحله بعد بسیار مهم است.

۲

از تکنیک خود به خوبی استفاده کنید

حالا که بهترین زاویه برای عکاسی از سیب خود را پیدا کردید، می توانید به مرحله بعد بروید – آن را حرفه ای کنید!

زمانی که شما دوربین خود را بر روی مُد خودکار قرار داده بودید، خودش تصمیم می گرفت. بیایید صادق باشیم، با دوربین هایی که امروزه در بازار وجود دارند، گرفتن یک عکس به خوبی نوردهی شده بسیار آسان است. با این حال، چیزی که من همیشه به دانشجویانم می گویم این است که «ما عکاسی را یاد نمی گیریم که عکاسیمان را خوب کنیم بلکه یاد می گیریم تا آن را از آنِ خود کنیم».

اگر شما از مُد خودکار دوربین خود استفاده کنید، ممکن است عکس خوبی از کار درآید، اما این عکس شما نخواهد بود، چون شما هیچ یک از تصمیمات را نگرفتید. در این بخش از تمرین، شما باید از دانش عکاسی خود – مهم نیست چقدر است – به خوبی استفاده کنید.

اگر براکتنیگ یا براکت گذاری (روند ایجاد عکس های یکسان با نوردهی های مختلف) را بلدید، آن را انجام دهید.

از سمت راست به چپ: عکس بیش از حد نوردهی شده (Overexposed)، نوردهی به طور صحیح، نوردهی ناکافی (Underexposed)

اگر در مورد نورپردازی می دانید، با نورهای خود بازی کنید. از یک فلاش مستقیم برای ایجاد یک سایه سخت برای یک تصویر استفاده کنید، سپس از یک فلاش و یک رفلکتور برای نرم کردن سایه استفاده کنید، و به همین ترتیب. حتی اگر یک مجموعه لوازم نورپردازی حرفه ای ندارید، همیشه می توانید با نور مصنوعی لامپ ها و نور طبیعی از پنجره ها بازی کنید. نکته این است که از ابزار و تکنیک های خود برای ایجاد یک عکس همانطور که می خواهید باشد استفاده کنید، نه این که تنها یک عکس فوری دیگر بگیرید.

لنزک: مطلب «نکات و ترفند هایی برای استودیو عکاسی خانگی دست ساز شما» آنچه در مورد نورپردازی و بر پا کردن یک استودیو عکاسی خانگی (تنها با استفاده از وسایل ساده موجود در خانه) نیاز دارید را به شما آموزش خواهد دارد.

۳

خلاق شوید

اکنون همه چیز به نکات پایانی بستگی دارد. همیشه مهم است که قادر به تولید یک عکس از لحاظ تکنیکی خوب و منحصر به فرد از یک شیء/سوژه باشید. اما کمی خلاق تر شدن چطور است؟ سعی کنید یک داستان بگویید، یک حالت را نشان دهید، یا از سیب به عنوان یک استعاره استفاده کنید، هر چیزی ممکن است!

بیشتر بخوانید: استفاده از صنعت تشخیص در عکاسی

هنگامی که شما بهترین زاویه و تنظیمات نور خود را انتخاب کردید، وقت آن است که تصمیم بگیرید می خواهید با عکس خود چه چیزی را بگویید. آیا می خواهید عکستان خوشمزه و خواستنی باشد؟ می توانید سیب را برش بزنید و آن را بر روی یک میز زیبا قرار دهید. آیا می خواهید در مورد سلامت و تغذیه باشد؟ می توانید چند میوه دیگر به مجموعه اضافه کنید.

اگر می خواهید کمی بیشتر خودتان را تحت فشار قرار دهید، سعی کنید یک داستان بگویید، یا حتی یک مجموعه عکس درست کنید. در مورد سفیدبرفی یا آدم و حوا و هفت سین فکر کنید، که در هر سه مورد سیب نقش مهمی ایفا می کند. آیا می خواهید مفهومی باشد؟ در مورد زندگی و مرگ به عنوان مثال با استفاده از یک سیب تازه و یک سیب فاسد فکر کنید. می توانید هر کاری که بخواهید را تنها با اضافه کردن چند عنصر انجام دهید، کمی زمینه اضافه کنید، و خلاق شوید!

امروز برای من این یک میان وعده سالم و آماده خوردن بود!

ن

نتیجه گیری

شما می توانید این تمرین عکاسی را با سیب، سین های دیگر هفت سین، یا هر سوژه ساده دیگری انجام دهید. امیدواریم که این تمرین آموزشی برای شما عزیزان الهام بخش واقع شده باشد و سال نو را با الهام و خلاقیت فراوان آغاز نمایید.

نویسنده: آنا مایرلز (Ana Mireles)

نظرات شما

 1. افسانه

  ۳۰ اسفند ۱۳۹۵

  مرسی. جالب بود لنزک عزیز
  ممنون بابت تمام مطالب آموزنده تون، و اینکه یه سال دیگه برامون زحمت کشیدین. تچکر ☺
  سال نو.تون مبارک باشه.
  ببخشید اگه کاربرایی مثل من یه کم کم کار و کم فعالیتیم و کم نظر میدیم، ولی دلیل بر دوری و بی استفاده بودن مطالب و این چیزا نیس، ما دلمون با شماست، دلمون به شماها خوشه که بی هیچ چشم داشتی دارین تمام تلاش و کوشش خودتون رو بکار میبرین.
  بازم ممنون.
  سال خوبی داشته باشید

 2. محسن پیرنیا

  ۳۰ اسفند ۱۳۹۵

  سلام به همه دوستان.
  چه فال نیکویی که در این آموزش لنزک و در آخرین لحظات سال از یک سیب استفاده شده.
  کنون که در چمن آمد گل از عدم به وجود
  بنفشه در قدمش بر نهاد سر به سجود
  بنوش جام صبوحی به ناله دف و چنگ
  ببوس غبغب ساقی به نغمه نی و عود
  جهان چو خلد برین شد به دور سوسن و گل
  ولی چه سود که در وی نه ممکن است خلود
  بود که مجلس حافظ به یمن تربیتش
  هر آنچه می طلبد جمله باشدش موجود
  نوروز بر همه لنزکی های عزیز مبارک باد…


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *