سه سوژه که عکاسی از آن ها با سه پایه و ریموت کنترل شاتر ساده تر است

سه پایه محکم به شما کمک می کند دوربین را ثابت و بدون لرزش نگه دارید. اگر این با یک ریموت کنترل شاتر (remote release) همراه شود، عکس های شما تا حد ممکن واضح و شارپ خواهند شد. در این مطلب لنزک به سوژه های رایج عکاسی اشاره خواهیم کرد که عکاسی از آن ها با سه پایه و ریموت کنترل شاتر ساده تر است.

برای مشاهده در سایز بزرگ روی تصویر فوق کلیک نمایید، تصاویر توسط Andy McLaughlin

در شرایط کم نور، زمانی که باید از سرعت شاتر پایین (آهسته) استفاده کرد، نیاز به سه پایه خودش را نشان می دهد. اما این تنها یکی از فواید سه پایه در عکاسی است. برای مثال، زمانی که تنظیم موقعیت دوربین برای رسیدن به ترکیب بندی خوب می برد یک دنیا تفاوت خواهد داشت (با/بدون سه پایه).

استفاده دیگر سه پایه در عکاسی با دامنه دینامیک بالا یا HDR است، که شما باید عکس هایی با کادر یکسان (بدون حرکت دوربین) و با نوردهی های مختلف بگیرید و بعدا آن ها را به یک عکس HDR ترکیب کنید. همچنین در عکاسی پانوراما که باید دنباله ای از عکس ها را بگیرید و پنینگ (حرکت افقی) دقیقی داشته باشید. خلاصه بگوییم که سه پایه برای کسانی است که برای گرفتن عکس های عالی جدی هستند.

شما می توانید با خریدن یک کیت که شامل پایه ها و سر در یک پکیج است، صرفه جویی کنید. اما اگر سراغ محدوده قیمت های بالای سه پایه بروید، این که یک پیکیج (سر و پایه ها) تهیه کنید یا پایه و سر را جداگانه خریداری کنید، تفاوت هزینه بی اهمیت خواهد بود.

خرید جداگانه همچنین در انتخاب و جور کردن پایه و سر به شما آزادی می دهد، در نتیجه شما می توانید آنچه واقعا می خواهید را خریداری کنید.

اکثر طراحی های جدید سه پایه ها، پایه هایی دارند که می توانند در زوایای مختلف به ستون مرکزی قفل شوند، که برای حفظ استحکام در عکاسی با ارتفاع کم کاربردی و مفید است. برخی از آن ها قفل های پیچشی دارند که باعث افزایش سرعت می شود.

شما می توانید برای استفاده حداکثر از قابلیت های سه پایه خود، از ریموت کنترل شاتر استفاده نمایید. این کنترل ها به شما امکان می دهند تا بدون لمس دکمه شاتر روی دوربین عکس بگیرید که لرزش را به حداقل می رسانند. ریموت کنترل های شاتر خیلی گران قیمت نیستند و در دو نوع سیمی و بیسیم به فروش می رسند.

۱

عکاسی منظره

در عکاسی منظره، برای اینکه بیشتر صحنه را واضح و شارپ داشته باشید (عمق میدان زیاد)، لازم است که از دیافراگمی بسته چون f/11 استفاده کنید. این تنظیم معمولا به سرعت شاتر آهسته ای نیاز خواهد داشت (برای جبران نوردهی). از آنجا که هرگونه لرزش دوربین در سرعت شاتر آهسته می تواند منجر به تار شدن عکس گردد، ریموت کنترل شاتر باعث کاهش لرزش دوربین طی نوردهی خواهد شد.

۲

عکاسی از آبشار ها

برای اینکه آب را همچون ابریشم و نرم به تصویر بکشید، باید از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید. مجددا، ریموت کنترل شاتر در کاهش لرزش دوربین به شما کمک خواهد کرد.

برای مطالعه آموزش عکاسی از آبشار ها اینجا کلیک نمایید

۳

دنباله های نور

برای به تصویر کشیدن دنباله های نور (خطوط کشیده نور) به نوردهی طولانی (استفاده از سرعت شاتر آهسته) نیاز دارید. ریموت کنترل شاتر به شما این امکان را می دهد که بدون لمس دوربین عکس را گرفته، بنابراین طی نوردهی طولانی از لرزش دوربین بر اثر تماس دست جلوگیری کنید.

م

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

نظرات شما

  1. یاشار

    ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

    و البته عکاسی اچ دی آر تکون خوردن د.وربین هرچند کم عکس رو خراب میکنه


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *