عکاسی از غذا ها: ۱۰ نکته برای ایجاد تصاویر خوشمزه

به لطف افزایش وبلاگ نویسی، گوشی های هوشمند و محبوبیت برنامه های تلویزیونی آشپزی، عکاسی از غذا ها (Food photography) یکی از ژانرهای به سرعت در حال رشد عکاسی است. در این مطلب لنزک به ۱۰ نکته برای ایجاد تصاویر خوشمزه اشاره خواهیم کرد.

اما نگاه درست به عکس های مواد غذاییتان کار آسانی نیست. عکاسی از غذا ها فراتر از عکس گرفتن از بشقاب غذایتان است، و در زیر ما ۱۰ نکته ضروری در مورد عکاسی از غذا ها را برای کمک به اینکه عکس های شما حرفه ای تر به نظر برسند، جمع آوری کرده ایم.

نکته #۱ عکاسی از غذا ها: استفاده از نور طبیعی

نور طبیعی می تواند برای عکاسی از خوراکی ها دوست داشتنی باشد، اما شما به میزان زیادی از آن نیاز دارید تا رنگ و کنتراست را درست از آب در آورید. سعی کنید در کنار یک پنجره بزرگ عکاسی کنید یا ظروف غذای خود را برای عکس گرفتن بیرون ببرید.

نکته #۲ عکاسی از غذا ها: فلاش بهتر

فلاش می تواند تمام نوری که شما نیاز دارید را تامین کند، اما مستعد ایجاد «هایلایت های آینه ای» (قسمت های خیلی روشن ناخواسته) است. سعی کنید به جای این که مستقیما نور فلاش را بر روی غذا بتابانید، آن را توسط یک ورق کاغذ سفید بازتاب دهید.

نکته #۳ عکاسی از غذا ها: ترکیب بندی

معمولا بهتر است که در مورد ترکیب بندی ساده گرایانه یا مینیمال عمل شود، اما تعدادی لوازم پشتیبان مانند ظروف یکبار مصرف با کیفیت یا کارد و چنگال خوب، می توانند به عکس اضافه شوند. از آنها کم استفاده کنید و اقلامی را انتخاب کنید که برای حالتی که شما می خواهید انتقال دهید، مناسب باشند.

نکته #۴ عکاسی از غذا ها: هندسی کار کردن

اَشکال هندسی قوی خوب جواب می دهند، بنابراین هنگام برش غذا و مرتب کردن (چیدن) آن در بشقاب قبل از عکاسی، این نکته را در ذهن داشته باشید.

انتخاب شده از کتاب فوتوزار (عکاس: Theresa Sullivan) – بزودی در فروشگاه لنزک

نکته #۵ عکاسی از غذا ها: اضافه کردن چاشنی

غذاهای با رنگ ملایم و بی حال، مانند کاسه های ماکارونی (پاستا)، می توانند اشتها را از بین ببرند. یک راه ساده برای جذاب تر کردن غذاهایی مانند این، تنها اضافه کردن کمی چاشنی رنگارنگ به آن است.

نکته #۶ عکاسی از غذا ها: سبک های تصویر – Picture Styles

سبک تصویر منظره (landscape) رنگ های آبی و سبز را تقویت می کند، در حالی که یک سبک تصویر استاندارد (standard) بر قرمز و زرد تاکید می کند. بنابراین، برای به دست آوردن بهترین نتیجه از سوژه های خود، مطمئن شوید سبکی را انتخاب می کنید که برای رنگ هایی که شما به دنبال افزایش آنها هستید، از همه مناسب تر است.

نکته #۷ عکاسی از غذا ها: تعادل رنگ سفید

تنظیمات تراز سفیدی (WB) پیشفرض مختلف، مانند نور روز (Daylight)، ابری (Cloudy)، سایه (Shade) و تنگستن (Tungsten)، می توانند ته رنگ های جذابی به عکس اضافه کنند تا باعث شوند عکس ها پویاتر به نظر برسند.

نکته #۸ عکاسی از غذا ها: فوکوس انتخابی

یک عمق میدان کوچک، که در آن تنها بخش کوچکی از ظرف در فوکوس است، می تواند واقعا خوب عمل کند. برای به دست آوردن بهترین نتایج، از یک لنز ماکرو یا تله فوتو بلند با یک دیافراگم باز استفاده کنید.

نکته #۹ عکاسی از غذا ها: افزایش رنگ

برای به دست آوردن یک تاثیر رنگ واقعی، تنظیمات اشباع رنگ (saturation setting) را در یک سبک تصویر سفارشی (Custom Picture Style) افزایش دهید، یا این کار را بعد از عکاسی در نرم افزاری مانند فتوشاپ یا Digital Photo Professional انجام دهید.

نکته #۱۰ عکاسی از غذا ها: عکس های داغ

اگر قرار است غذا داغ به نظر برسد، باید از آن بخار بلند شود. اول همه چیز را آماده و بر پا کنید به طوری که برای عکس گرفتن از غذا مستقیما بعد از بیرون آمدن از فر آماده باشید.

م

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

نظرات شما


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *