آموزش عکاسی از رد ستارگان: راهنمای کامل از تنظیمات دوربین تا ویرایش با کامپیوتر

یاد بگیرید که چطور از آسمان شب عکس بگیرید. در این مطلب لنزک به شما عزیزان چگونگی تنظیم دوربین برای عکاسی از رد ستارگان و انباشتن (stacking) عکس های گرفته شده در فتوشاپ را آموزش خواهیم داد.

عکس های رد ستارگان (star trails)، با ستاره های در حال حرکت که رگه هایی از نور را در سراسر آسمان شب تشکیل می دهند، همیشه محبوب هستند. در این آموزش، ما قصد داریم به شما یاد دهیم که چگونه تصاویر منبع یا اولیه را برای رسیدن به یک عکس رد ستارگان عکاسی کنید، و سپس چگونه آنها را در لایت روم با هم ادغام کنید.

اگر شما در نیمکره شمالی هستید (ایران در نیمکره شمالی است)، باید ستاره قطبی (ستاره شمالی) هدف شما باشد، تا به ظاهر کلاسیک رد ستارگان «دایره ای» دست پیدا کنید. اگر در نیمکره جنوبی هستید، باید قطب جنوب سماوی را پیدا کنید.

بخش بزرگی از عکاسی موفقیت آمیز از آسمان شب، داشتن آلودگی نوری کم و آسمان صاف و بدون ابر است، بنابراین ابتدا ما باید کمی تحقیق کنیم تا یک آسمان واقعا تاریک، و یک شب صاف برای عکاسی پیدا کنیم.

برکن بیکنز، در ساوت ولز، در سال ۲۰۱۲ پنجمین ربته آسمان تاریک بین المللی در جهان را به خود اختصاص داد، و برای داشتن آسمان بسیار تاریک به خود می بالد. این امر آنجا را به مکانی عالی برای ما جهت عکاسی از رد ستارگان تبدیل کرد.

آب و هوا در ولز به شدت متغیر است، بنابراین ما به پیش بینی وضع هوا چشم دوختیم و مطمئن شدیم که تمام وسایلمان را جمع کرده ایم و به محض این که یک فرصت پیش بیاید، برای رفتن آماده هستیم.

در نهایت به صبر و شکیبایی ما با روزنه کوچکی از هوای صاف پاداش داده شد، بنابراین ما مستقیم به سمت ساوث ولز راه افتادیم، قبل از این که هوا دوباره گرفته شود.

ما اول در روز روشن به دنبال چند محل گشتیم، بنابراین توانستیم قبل از این که هوا تاریک شود همه چیز را آماده کنیم، و پس از آن برای شروع عکاسی آماده بودیم…

دوربین خود را برای عکاسی از رد ستارگان آماده کنید

آسمان صاف

قبل از رفتن، آلودگی نوری و وضع هوا را بررسی کنید، و محلی را انتخاب کنید که عاری از هرگونه ابر و نور ناخواسته باشد.

گرمکن های زمستانی

لباس گرم بپوشید. دوربین شما نیز سرما را احساس می کند، بنابراین یک حوله بردارید و اطراف لنز را با آن بپوشانید و از مه گرفتگی آن جلوگیری کنید.

دید در شب

یک چراغ قوه با خود به همراه بیاورید، و مطمئن شوید که قرمز باشد یا یک فیلتر قرمز داشته باشد. استفاده از نور قرمز به حفظ دید شما در شب کمک خواهد کرد.

ترکیب بندی قبل از تاریکی

ترکیب بندی صحنه خود را از پیش آماده کنید. این کار در تاریکی دشوار خواهد بود، که به همین دلیل است که بررسی محل از قبل مهم می باشد.

پیدا کردن شمال واقعی

۱- حرکت با یک قطب نما

برای به دست آوردن منحنی های زیبا از رد ستارگان، تصویر خود را مانند عکس ما، با قرار دادن ستاره قطبی در مرکز (برای اشکال مدور) یا به یک طرف ترکیب بندی کنید.

۲- یافتن ستاره قطبی

حتی اگر قطب نما نداشته باشید، شما می توانید شمال واقعی را پیدا کنید. از آنجا که ما در نیمکره شمالی زندگی می کنیم (ایران در نیمکره شمالی است)، اولین چیزی که باید برای یافتن شمال (هنگام نداشتن قطب نما) دنبال آن باشیم، ستاره قطبی است. هرچند باید حداقل یکی از صورت های فلکی دب اکبر یا ذات الکرسی را بشناسید.

صورت فلکی دب اکبر (خرس بزرگ) را به صورت یک ملاقه در آسمان می توان یافت. اگر فاصله دو ستاره نوک این ملاقه را ۵ برابر کنید و ادامه دهید به ستاره قطبی می رسید.ستاره قطبی خود اولین ستاره صورت فلکی دب اصغر (خرس کوچک) است. روش دیگر یافتن ستاره قطبی، استفاده از صورت فلکی ذات الکرسی است که در پاراگراف بعدی توضیح می دهیم.

صورت فلکی ذات الکرسی دارای ۵ستاره است که به شکل Mیا W قرار گرفته اند. اگر ستاره وسط این W را ۵ برابر فاصله آن نسبت به ستاره های اطراف به سمت جلو ادامه دهیم به ستاره قطبی می رسیم.

چگونه از ستاره ها عکس بگیریم

۱- ثابت و بی حرکت نگه دارید

ما از یک طناب پرش بانجی برای گره زدن کیف خود به سه پایه به منظور ثابت کردن آن در شرایطی که باد می وزد استفاده کردیم. هنگام عکاسی با نوردهی طولانی، تا آنجا که ممکن است دوربین را ثابت نگه دارید. هر کاری که بتوانید برای محکم کردن دوربین انجام دهید خوب است. یک طناب پرش، فضای کمی می گیرد و ارزش وصل کردن به کیف شما را دارد.

۲- به صورت دستی فوکوس کنید

سیستم فوکوس خودکار (AF) نور کافی برای فوکوس صحیح نخواهد داشت، بنابراین شما باید به صورت دستی فوکوس کنید. اگر نور (چراغ)هایی در فاصله دور وجود دارد، بر روی آنها فوکوس کنید، سپس دوباره ترکیب بندی کنید. اگر نه، از یک دوست بخواهید در فاصله ۱۲ تا ۱۵ متری در مقابل دوربین بایستد و یک چراغ را به سمت شما بگیرد، بر روی آن نور فوکوس کنید، سپس دوباره ترکیب بندی کنید.

۳- لنز را گرم نگه دارید

لنز خود را گرم نگه دارید تا همانطور که شب سردتر می شود، از بخار گرفتگی آن جلوگیری کنید. ما لنز خود را با یک گرمکن دست گرم شده و یک حوله کوچک پوشاندیم، با یک نوار پلاستیکی برای نگه داشتن آن در اطراف استوانه. مراقب باشید که هنگام پوشاندن حوله خود در اطراف استوانه لنز، به حلقه فوکوس ضربه نزنید (فوکوس را بر هم نزنید).

۴- تنظیمات را انجام دهید

لنز خود را بر روی باز ترین دیافراگم آن تنظیم کنید. ستاره ها آنقدر دورند که یک عمق میدان کم هیچ تفاوتی در فوکوس کردن عکس ایجاد نخواهد کرد. یک سرعت شاتر بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در ایزو ۲۰۰ تنظیم کرده و یک عکس آزمایشی بگیرید. اگر عکس های شما بیش از حد تاریک هستند، ایزو را افزایش دهید.

۵- نوردهی به راست

اگر در محل شما آلودگی نوری وجود دارد، تکنیک «نوردهی به راست» را امتحان کنید. یک عکس بگیرید و هیستوگرام را چک کنید: شما می خواهید که نمودار به سمت راست جمع شود، اما بدون داشتن یک قله بزرگ در دورترین نقطه. این باید به سنسور شما اجازه دهد تا جزئیات بیشتری را ثبت کند. شما می توانید نوردهی را در مرحله ویرایش اصلاح کنید.

۶- توالی خود را آغاز کنید

تنظیمات اینتروالومتر (intervalometer setting) را در منوی دوربین خود باز کنید. اگر دوربین شما این ویژگی را ندارد، از یک اینتروالومتر اکسترنال برای تنظیم تعداد عکس ها استفاده کنید. این تعداد به این که می خواهید رد ستارگان شما چقدر بلند باشد، بستگی خواهد داشت. ما ۲۰۰ عکس را در هر ۳۰ ثانیه زمان نوردهی تنظیم کردیم.

نکات سریع

 • هیچ ستاره ای آنقدر که ستاره قطبی دقیقا در شمال قرار گرفته، کاملا در جنوب واقع نشده است. برای مکان یابی قطب سماوی جنوب، صلیب جنوبی را پیدا کرده و یک خط فرضی از بالا به پایین بکشید، و سپس آن را در حدود چهار برابر گسترش دهید.
 • از یک لنز اولترا واید برای جا دادن آسمان بیشتر در عکس های خود استفاده کنید، و فراموش نکنید که کمی پیش زمینه در عکس بگنجانید تا حسی از موقعیت را به تصاویر خود اضافه کنید.
 • به جای عکاسی دنباله ای از صدها نوردهی کوتاه و ادغام آنها در فتوشاپ، کاملا امکان پذیر است که با یک نوردهی تنها و فوق العاده طولانی یک ساعته یا بیشتر عکس بگیرید، اما هرچه نوردهی طولانی تر باشد، میزان نویز در تصویر حاصل بیشتر می شود.
 • علت آن این است که سنسورهای تصویر از مدارهای الکتریکی خود گرما تولید می کنند، و سنسور این گرما/تداخل الکتریکی را به عنوان نویز ثبت می کند. از این رو، بهتر است که نوردهی را زیر یک دقیقه نگه دارید و سپس عکس ها را در نرم افزار ویرایش تصویر انباشت یا stack کنید (روی هم قرار دادن و ادغام عکس های گرفته شده).

چگونه عکس های رد ستارگان خود را انباشت کنید

۱- عکس های خود را وارد (import) کنید

در لایت روم به مسیر File>New Catalogue بروید. نام کاتالوگ خود را Star Trails بگذارید و بر روی Save کلیک کنید. پنجره Library خالی باز خواهد شد. به پوشه تصاویر خود بروید، تمام آنها را انتخاب کنید، Cmd/Ctrl + A را فشار داده، و آنها را بر روی ناحیه import (وارد کردن) خاکستری بکشید. در پنجره ای که ظاهر می شود، روی دکمه import کلیک کنید.

۲- در صورت نیاز ویرایش کنید

به ماژول Develop بروید. در طرف راست، پنل ابزار را می بینید. برای کم کردن آلودگی نوری، تراز سفیدی را به تنگستن (Tungsten) تغییر دهید. برای روشن کردن تن های میانه نور پر کننده (fill light) اضافه کنید، و سپس برای تقویت رنگ ها vibrance را افزایش دهید (با دقت و به اندازه لازم).

۳- به فتوشاپ اکسپورت (Export) کنید

تمام عکس ها در نوار فیلم را با رفتن به Select>All و کلیک بر روی دکمه Sync انتخاب کنید. قبل از کلیک کردن بر روی Synchronize تیک Check all را بزنید، به این ترتیب این تنظیمات به تمام عکس های انتخاب شده اعمال می شود. بر روی Edit کلیک کنید، سپس به مسیر Photo>Edit>Open As Layers رفته و Open As Layers in Photoshop را انتخاب نمایید.

۴- رد ستاره ها را با هم ادغام کنید

عکس ها در لایه های جداگانه باز می شوند. اولین عکسی که گرفته اید را به پایین بکشید و blending mode (مد ترکیبی) را بر روی normal تنظیم کنید. لایه بالایی را انتخاب کنید، مد ترکیبی را به Lighten تغییر دهید، سپس راست کلیک کرده و Copy layer style را انتخاب کنید. به مسیر Select>All layers بروید، بر روی یکی از لایه ها راست کلیک کرده و Paste layer style را انتخاب کنید.

لنزک: تغییر مُد ترکیبی لایه بالایی به Lighten چه می کند؟ این کار تنها بخش هایی از تصویر دوم را که روشن تر از ناحیه یکسان بر روی تصویر اصلی هستند، به آن اضافه می کند. با انجام عملیات فوق ما این عمل را بر روی تمامی لایه ها انجام می دهیم.

۵- یک ماسک اضافه کنید

اگر هرگونه رد نور هواپیما، یا نور ناخواسته ای دارید، یک ماسک به لایه مورد نظر اضافه کنید، ابزار قلم موی خود را بردارید (دکمه B را فشار دهید) و برای از بین بردن حواس پرتی ها، با سیاه رنگ کنید. مراقب باشید که ستاره ها را نیز رنگ نکنید، چون این کار باعث ایجاد شکاف هایی در خود رد ستارگان می شود.

۶- تصویر را ذخیره کنید

کار شما تقریبا تمام شده است. حالا فقط باید تصویر را ذخیره کنید. به مسیر File>Save As بروید و یک نوع فایل مناسب انتخاب کنید – JPEG معمولا از همه مفیدتر است. یک نام تایپ کنید و بر روی Save کلیک کنید. تصویر شما اکسپورت شده و عکس نهایی را به شما می دهد.

آلودگی نویز

اگر متوجه شدید که تصاویر شما مقدار زیادی نویز دارند، نگران نباشید چون می توانید آنها را در لایت روم کاهش دهید. به ماژول Develop بروید، و در پانل Detail (در پایین سمت راست صفحه – ممکن است لازم باشد به پایین اسکرول کنید)، زیر Reset Noise Reduction، اسلایدر Luminance را بالا ببرید تا وقتی که میزان نویز قابل قبول شود.

نکته نهایی

تراز سفیدی خود را به تنگستن تغییر دهید. این کار رنگ نارنجی ایجاد شده توسط هر گونه آلودگی نوری در آن نزدیکی را حذف خواهد کرد.

م

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

نظرات شما

 1. dani ansari

  ۲ دی ۱۳۹۶

  سلام وقت بخیر
  جناب من وقتی رفتم درقسمت photo خاستم گزینه Open As Layers in Photoshop فعال کنم نمیشه هستش ولی غیر قابل فعال کردنه اگه میشه راهنمایی کنید

 2. dani ansari

  ۲ دی ۱۳۹۶

  سلام خسته نباشید
  جنتب من وقتی رفتم درقسمت photo وقتی میخوام قسمت Open As Layers in Photoshop فعال کنم نمیشه رنگش خاکستری با رنگای دیگر گزینه ها فرق میکنه باید چی کارش کنم درست بشه با تشکر

 3. عرفان

  ۲۵ شهریور ۱۳۹۵

  ببخشید می شه بگید با یک بار نوردهی چه جوری عکس بگیرم چه دیافراگم یا نوردهی نیاز هست لطفا پاسخ دهید

 4. مهدی

  ۳۱ خرداد ۱۳۹۵

  ممنون و سپاسگزارم… آموزش بسیار ساده و کاربردی بود…
  ماندگار باشید در پناه حق…

 5. EKStudio

  ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

  پردازش تصاویر نجومی خودش یه بحث نسبتا گسترده ای هستش. ابزار های زیادی وجود داره و تکنیک ها هم بسیارتر!
  شاید بشه گفت ۸۰درصد کار درواقع پردازش نرم افزاری اونه

 6. مهدی

  ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

  دستتون درد نکنه . خیلی مطلب خوبی بود

 7. حیدری

  ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

  عکاسی ستارگان، یک شاخه پراهمیت در عکاسی است که شما راجع به آن در این سایت، مطالب و عکس های قابل توجهی گذاشته اید که بهترین آنها فک کنم همین مطلب است؛ سپاسگذار از زحمات شما . . .

 8. حیدری

  ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

  هزاران درود . . .
  خسته نباشید . . .


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *