عکاسی پرتره در فضای باز: ۶ حقه برای استفاده بهینه از نور خورشید

وقتی می خواهید از صورت یک شخص عکس بگیرید، نور مستقیم خورشید، نور مناسبی نخواهد بود. اما این لزوماً به این معنی نیست که ما نمی توانیم در طول روز های آفتابی در فضای باز عکس پرتره بگیریم، فقط باید بدانیم چگونه از زاویه مناسبی عکاسی کنیم. در این مطلب لنزک به شما نکاتی را در مورد عکاسی پرتره روز و در فضای باز خواهیم گفت.

وقتی که می خواهید در روز آفتابی عکس بگیرید، تفاوت نور بین قسمت های روشن و قسمت هایی که در سایه هستند بیشتر از زمان های دیگر است، که این مسأله باعث بالا رفتن کنتراست عکس می شود.

پیشنهاد متداول برای عکاسی طول روز در فضای باز این است: طوری عکس بگیرید که در زمان عکاسی خورشید در پشت سر شما باشد. اما در عکاسی پرتره نمی توان این کار را کرد، چرا که نور مستقیم به صورت سوژه می خورد و این مسأله باعث ایجاد سایه های تیره بر روی صورت می شود، و احتمالاً چشمان سوژه ای که رو به آفتاب نشسته جمع می شود.

یک راه برای مقابله با این مشکل این است که سمت ایستادن خود را برعکس کنید، یعنی شما رو به آفتاب باشید و سوژه شما پشت به آفتاب بایستد.

انجام این کار سه مزیت به همراه دارد. اول این که، صورت سوژه سایه می شود، که نور روی صورت سوژه را نرم تر و زیباتر می کند، که در نتیجه چشمان مدل بسته نمی شود، معایب پوست او کمتر خودشان را نشان می دهند. مزیت دوم این است که، سوژه ما نورپردازی از پشت یا Backlight خواهد داشت که دور سر و بدن او از پشت هاله ای از نور تشکیل می شود که جلوه بیشتری به سوژه می دهد. و اما مزیت سوم این است که، سوژه شما کاملاً از پس زمینه جدا می شود.

نکته مهمی را قبل از شروع آموزش باید بگوییم و آن این است که هیچگاه از داخل نمایاب یا Visor دوربین مستقیماً به خورشید نگاه نکنید. اگر سوژه را بین خود و خورشید قرار دادید، برای ترکیب بندی و بررسی فوکوس از Live View استفاده کنید. با این کار احتمال آسیب دیدگی چشمانتان را از بین برده اید.

نکات عکاسی پرتره در نور شدید در فضای باز:

۱

زود تر یا دیرتر برای عکاسی بروید

وقتی از شخصی عکس پرتره می گیرید که خورشید پشت او است، اگر خورشید در بالای آسمان نباشد بهتر است. بنابراین صبح و یا عصر زمانی که خورشید ارتفاع پایین تری دارد عکس بگیرید (مخصوصاً در پاییز و زمستان).

در ابتدا و یا انتهای روز به دلیل زاویه اتمسفر زمین، از شدت نور کمتر خواهد شد بنابراین شما نور نرم تری خواهید داشت.

اگر عکس های شما در فضای باز کمی رنگ های سردی گرفت، با استفاده از تراز سفیدی پیش فرض ابری یا Cloudy می توانید کمی رنگ ها را گرم تر کنید.

۲

از نور مستقیم خورشید دوری کنید

مدل را طوری قرار ندهید که نور مستقیماً به صورت او بتابد. نور شدید خورشید کنتراست بسیار بالایی ایجاد می کند، که سایه های عمیق و شدیدی هم خواهد داشت. همچنین می تواند باعث جمع شدن صورت مدل شود و صورت مدل حالت نا مناسبی بگیرد.

اگر امکانش را دارید، به دنبال سایه ساختمان یا درخت باشید، یا مکان مدل را طوری تغییر دهید تا خورشید پشت سر سوژه بیفتد.

۳

پس زمینه تیره تر پیدا کنید

وقتی سوژه شما پشت به خورشید می ایستد هاله نوری بسیار زیبا و جذاب در اطراف او ایجاد می شود. اما این هاله به این دلیل دیده می شود که پس زمینه سوژه ما تاریک تر است.

وقتی پس زمینه عکس شما روشن باشد، آن جدا شدگی زیبا سوژه و پس زمینه را نخواهیم داشت، بنابراین اگر می خواهید سوژه شما از پس زمینه کنده شود، طوری او را قرار دهید که پس زمینه عکس شما محیطی سایه دار باشد.

۴

حواستان به ایجاد شدن لنز فلیر (Lens Flare) باشد

وقتی رو به خورشید عکس می گیرید، و یا رو به هر منبع نوری شدید دیگری، حواستان به ایجاد شدن Lens Flare باشد. اگر دیدید در عکس لنز فلیر ایجاد شده، خودتان را به طرفین حرکت دهید تا Lens Flare از بین برود. استفاده از هود (Hood) بر روی لنز هم می تواند از ایجاد شدن لنز فلیر جلوگیری کند.

اگر این کار ها کافی نبود و باز هم Lens Flare در تصویر داشتید می توانید با نگه داشتن دست خود در جلو و بالای لنز از تابیدن نور مستقیم به لنز جلوگیری کنید.

شما همچنین می توانید خودتان برای لنز سایه بانی بسازید، برای آموزش در این زمینه مطلب «جلوگیری از تشکیل لنز فلیر با سیم و مقوای مشکی» را مطالعه نمایید.

۵

مشکل نورسنجی

وقتی به سوژه شما از پشت نور داده شده باشد ممکن است نورسنجی دوربین شما در پیدا کردن نوردهی مناسب با مشکل رو به رو شود و عکس نهایی بیش از حد نوردهی شود (Underexpose) شود. اگر با چنین مشکلی برخورد کردید با استفاده از جبران نوردهی (Exposure Compensation) و بالا بردن چند پله ای آن می توانید از Underexpose شدن عکس جلوگیری کنید، و یا می توانید با تغییر دادن حالت نورسنجی و تنظیم آن بر روی حالت نورسنجی نقطه ای (Spot Metering) و قرار دادن صورت سوژه در مرکز کادر نورسنجی را به درستی انجام دهید.

۶

استفاده خلاقانه از لنز فلیر

با اینکه معمولاً ایجاد شدن لنز فلیر در عکس اشتباه تلقی می شود، اما گاهی می توانید با قرار دادن مناسب و خلاقانه آن در تصویر به بیشتر شدن جلوه عکس کمک کنید. اگر می خواهید لنز فلیری خلاقانه در تصویر نشان دهید، بهترین زمان برای این کار عکاسی در ابتدا یا انتهای روز است، زمانی که خورشید در ارتفاع پایین تری قرار دارد.

از مد عکاسی اولویت با دیافراگم (Aperture Priority) استفاده کنید و دیافراگم را تا f/16 یا پایین تر کم کنید. با این کار لنز فلیر های ستاره مانند زیبا تری خواهید داشت.

مستقیماً رو به خورشید عکس نگیرید، خورشید را در گوشه ای از کادر قرار دهید، یا طوری قرار دهید که از گوشه ای از سوژه شما دیده شود.

اگر نمی خواهید لنز فلیر در عکس ایجاد شود، بدانید که برای ایجاد شدن لنز فلیر باید دیافراگم بسته باشد، بنابراین با باز گذاشتن دیافراگم می توانید از ایجاد شدن Lens Flare در تصویر جلوگیری کنید، همچنین با این کار عمق میدان کمتر و در نتیجه پس زمینه محو تر و نرم تری خواهید داشت.

م

منبع

برگرفته از: Digital camera world

نظرات شما

  1. محسن

    ۲۶ آبان ۱۳۹۳

    سلام اینم مثل بقیه مطالب سایت بی نظیر بود .واقغا خسته نباشید.

  2. masoud

    ۲۱ آبان ۱۳۹۳

    بسیاااااااااااااار عالی,سپاس.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *