نقد عکس #۱۲۳

«نقد عکس» نام یکی از بخش های لنزک است. در بخش نقد عکس، که آخر هفته ها برگزار می شود، ما عکس ارسالی یکی از خوانندگان عزیزمان را منتشر می کنیم و از شما خواهش می کنیم که انتقادات سازنده خود را در مورد آن مطرح نمایید. این یک راه عالی برای یادگیری بیشتر در مورد عکاسی، مطرح کردن دیدگاه ها و نقد شدن عکس خود شماست. در ادامه از شما برای شرکت کردن در این بخش و مطرح کردن نظرتان در مورد عکس نقد شماره ۱۲۳ دعوت می کنیم.

قوانین ساده این بخش

 • گاهی ما عمدا عکس هایی که بی عیب نیستند را انتخاب می کنیم، پس لطفا با انتقادات سازنده خود به دوستانتان کمک کنید
 • آزادانه هر نصیحتی که می دانید مفید است را مطرح کنید – ترکیب بندی، نورپردازی، ویرایش و…

کاندید این هفته بخش نقد عکس (برای مشاهده سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید):

عکس

مشخصات عکس :

 • دوربین: Canon EOS 6D
 • دیافراگم: f/11
 • سرعت شاتر: ۳۰sec
 • حساسیت سنسور: ISO-100
 • فاصله کانونی: ۱۹mm

عکاس: آقای محمد جواد رئیس الساداتی

قصد داشتید چه چیزی را به تصویر بکشید؟

قصد داشتم با تکنیک نوردهی طولانی، حرکت رفت و آمد خودرو ها و همچنین حرکت مترو (در وسط) را در ابتدای غروب بوسیله فیلتر ND ثبت کنم. مکان تقاطع پارک ملت شهر مشهد.

لطفا نظر خود را در قسمت نظرات، پایین همین صفحه، مطرح نمایید. شما چگونه چنین صحنه یا عکسی را به طور متفاوتی به تصویر می کشیدید؟ تشکر فراوان از همه عزیزانی که هفته گذشته در این بخش دیدگاهشان را مطرح نمودند.

سازنده ترین نظرات در سایت به شکل برجسته ای نمایش خواهند یافت. شما هم می توانید با کلیک روی این لینک عکس خود را برای بخش نقد ارسال نمایید.

مروری بر نقد عکس هفته گذشته

یکی از دیدگاه های برجسته هفته گذشته: عبدالرضا: با سلام ایده ی خوبی داشتین اما ایرادات زیادی داشتین.از نظر من بزرگترین ایراد با نگاه اول دیده میشه اینکه کاملا غیر واقعیه.میشد با گذاشتن وقت بیشتر ودقت بیشتر عکس بهتری ترکیب میکردید.برای مثال با توجه به کاهوی سفید کنار کودک و برگ های کاهوی زیر سر منظور اینه که این ساندویچ کودک سرش روی برگهای سبز کاهو قرار داره و بقیه ی سبزیجات کنارشن.اما دوتا مشکل وجود داره هم کاهوهای زیر سر توی فوکوس نیستن هم سر کودک روشون تاثیری نداشته(مثل فرو رفتن بالشت)اگه هم بگیم میخواستین کودک و پس زمینه توی یک فاصله دیده بشه پس کاهوی سفید کنار کار رو خراب میکنه و فاصله از بین میبره.ایرادای دیگه هم هست مثل سایز کاهوی سفید کناری که تناسب ندارد(خیلی کوچیکه نسبت به برگهای سبز) و چینش نا مناسب و بدون نظم پنهان بقیه ی اجزا(به خصوص نان و گوجه سمت راست)و همچنین کم بودن تنوع سبزیجات برای نشان دادن مفهوم تغذیه ی سالم بهتر بود اگر از چند میوه با رنگهای متضاد استفاده میکردید…..از نقاط قوت این عکس هم میشه به شفاف و تمیز بودن سبزیها در زمینه سفید , نور پردازی تقریبا مناسب به صورت کودک و گرفتن عکس در لحظه ی لبخند هر چند بهتر بود کودک به روبه رو نگاه میکرد.در کل هدف شما قابل تقدیره

لنزک: نقد فوق یکی از نقد های برجسته مطرح شده در هفته گذشته می باشد. ما سعی می کنیم هر هفته یکی از نقد های سازنده خوانندگان عزیزمان را در این قسمت معرفی کنیم، اما قطعا قضاوت در مورد «برجسته ترین» نقد بر عهده شما است. از این رو توصیه می کنیم شما نیز تمامی این نقد ها را مطالعه بفرمایید. برای مطالعه تمامی نقد های مطرح شده در هفته گذشته، روی عکس فوق کلیک کرده و به پایین صفحه مراجعه نمایید.

نظرات شما

 1. jefrimahi

  ۹ مرداد ۱۳۹۵

  به نظرم پل آزادی به دلیل کم ارتفاع بودنش گزینه مناسبی نیست. من کوهسنگی رو با پل جمهوری ترجیح میدم البته خودمم یک عکس از اونجا دارم.اما در کل عکس خوبیه و همون نکاتی رو که دوستان گفت تقارن و … باید رعایت بشه.

 2. محمودانوشیروانی

  ۱۷ فروردین ۱۳۹۵

  کادر عمودی برای عکسی که میخواد حرکت روثبت کنه-اگرچه نه همیشه ولی مثلا درعکس شما- مناسب تره. تغییر کادر جز این کارکرد یک سری ازحواشی رو می گیره.حواشی ساکت و بی حرکتی که در برابرخواست شماست.مثل تابلوی بدون کارکردی که اتفاقا خیلی به چشم میاد.
  زاویه ای که انتخاب کردین-روبه رو- هم قدرت انتقال حرکت رو نداره اون هم بانگاه ازبالا…با چرخش به چپ تاکید روی ابرهای تیره که فضای شهری روتقویت میکنه بیشتر میشد و شتابندگی بیشتری رو هم میتونستین ثبت کنین.
  حالت ستاره ای چراغ ها رو خوب ثبت کردید ودر یک نگاه عکس خوبیه….

 3. Saeid_dehghan

  ۱۶ فروردین ۱۳۹۵

  با سلام
  نقاط قوت:
  ۱- هر گونه تلاش جهت ثبت تصویر با استفاده از نوردهی طولانی رو یک تلاش قابل تقدیر میدونم.
  ۲- حالت ابرها و رنگ آبی آسمان و نوع نور ستونهای روشنایی رو میپسندم.
  ۳- کادر انتخاب شده پرسپکتیو خوبی داره.

  نقاط ضعف:
  ۱- روشنایی افق و غروب خورشید بر نور عبوری خودروها تاثیرگذاره و باعث انحراف چشم بیننده میشه ( انتخاب زمانی مناسبتر جهت عکاسی پیشنهاد میشه )
  ۲- نامتقارن بودن ستونهای روشنایی که روبروی هم نیستند، وجود تابلوی تبلیغاتی، خدشه وارد کردن ستونهای برق مترو، نور آبی رنگ سمت چپ کنار گذر بالا و سرانجام اگر قصد ثبت کنارگذرهای بالا رو داشتید باید از ارتفاع بالاتر عکاسی میکردید و اگر چنین قصدی نداشتید مناسبتر بود از ارتفاع پائینتری عکاسی کنید.
  به امید موفقیت روزافزون

 4. مهیار

  ۱۵ فروردین ۱۳۹۵

  عکس خیلی خوبه . با توجه به این که این نور با شاتر ۳۰ ثانیه ای ثبت شده احساس میکنم جا داشت که توی لایتروم کمی نور توی بخش پایینی عکس رو بیشتر کرد . (ی جورایی به HDR نزدیک کرد) ولی نه خیلی اونقدر که بشه جزیات بیشتری رو ثبت کنی کافیه .

 5. رضا

  ۱۵ فروردین ۱۳۹۵

  با سلام
  عکس زیبایی و شخصا عکس رو دوست دارم
  با وجودی که از شرایط ، مکان و امکانات عکاس(آقای رئیس الساداتی) مطلع نیستم ولی درصورت امکان :
  ۱٫ بهتر بود ارتفاع دوربین کمی پایین تر قرار میگرفت به طوری ک رد نور در دو بلوار بالا دیده نمیشد و توجه جلب نمی کرد (مخصوصا نور آبی بالا سمت چپ)
  ۲٫ دوربین به چند قدم سمت راست تصویر منتقل میشد زیرا با وجود اینکه محل دوربین در وسط خط مترو قرار دارد اما به دلیل انحنای خط مترو انتهای آن (که بیشتری توجه چشم به دلیل هدایت خطوط را دارد) در وسط کادر نیست
  ۳٫دوربین کمی به سمت چپ می چرخید تا هم تابلوی تبلیغاتی سمت راست دیده نمی شد و هم تیر برق سمت چپ در تصویر جای میگرفت
  ۴٫دو تا از تصمیم هایی که گرفتید و می پسندم استفاده از F11 (تاثیر آن بر نور تیر های برق) و عدم زوم (ایجاد نوعی پرس پکتیو با ستون های مترو بود هرچند که تیر سمت چپ ردیف دوم چندان مشخص نیست که با مورد ۲ قابل برطرف کردن است.) می باشد.
  با آرزوی موفقیت و تشکر فراوان برای این عکس زیبا

 6. محمد حسین

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۵

  سلام
  عکس خوبیه ! به نظر میرسه اگر دریچه دیافراگم را کمی بازتر کرده ( مثلا ۹ یا ۸ ) و سرعت شاتر به ۲۰s کاهش پیدا می کرد عکس دارای نویز کمتر و وضوح بیشتری میشد
  موفق باشید

 7. علی

  ۱۳ فروردین ۱۳۹۵

  سلام خدمت اقای ساداتی
  عکس زیباییست ولی تو نگاه اول نضاد نور و رنگ زیادی بین رنگ اسمان و نور خودرو ها است ،در این عکس رنگ اسمان جلوه بهتری دارد ،درخشش نور در این تصویر در حدی نیست که جلوه زیبای ایجاد کند، نور و رنگ محیط تنظیم خوبی نداشتند و میشه گفت که نور و رنگ مرده ای به تصویر کشیده شده است (به جز اسمان) و اگر دقت بیشتری در کادر بندی و حذف تابلو تبلیغاتی و ستون های مترو داشتید کادر بندی خوبی میشد. در تنظیمات کمی دقت کرده بودید واقعا به اون زیبایی که خود در فکر داشتید رسیده بودید .موفق باشید

 8. امین

  ۱۳ فروردین ۱۳۹۵

  جناب ساداتی سلام و درود خدمت شما هنرمند گرامی
  ایجاد تنوع رنگ با استفاده از نور چراغ خودرو ها و مترو شاهکاریست که بدست شما هنرمند گرامی خلق شده
  اثر ، اثر زیباییست اما دارای چند نقص کوچک نیز میباشد که یاداور شدن ان خالی از لطف نیست
  اول اینکه ترکیب بندی شما دارای تقارن منسجمی نیست تابلوی تبلیغاتی و چراغ سمت راست عکس خیلی به چشم می ایند همچنین ستون های چوبی در ریل راه ان چیزی نیس ک زیاد نیاز به نشان دادن باشند پس به نظر من اگر مقداری زوم به جلو میکردین این کاستی ها تا حدی کاهش میافت و تقارن زیبا تری را خلق میکردین
  و اما نکته ای در باره عکاسی در شب : انچه که چشم های مخاطب را در عکاسی شبانه به خود جذب میکند و فی الواقع می رباید نحوه نمایش و پردازش نور هاست لذا دراین سبک عکاسی باید طوری عمل کرد که نور ها دارای شفافیت و درخشندگی بیشتری باشند که اینکار را می توانستید با افزایش یک یا دو پله ای ایزو انجام دهید با اینکار هم نور ها درخشنده تر میشدند و هم نور نانجی غروب خورشید شفاف تر نمایش داده میشد
  ارزومند موفقیت روز افزون همه عزیزان

 9. مهدی

  ۱۳ فروردین ۱۳۹۵

  عکس قشنگیه . به نظرم کادر بندی خوبیه . رنگ آسمان و نور چراغ ها خیلی خوب تصویر شدن . پرسپکتو یک نقطه ای هم عمق خوبی به عکس داده .ای کاش اون ستون های برق مترو نبود . میخواستم بگم کاش با زوم کردن این مشکل رو حل میکردید که فهمیدم با این کار دوباره ستون های بعدی توی کادر می افتادن . در کل عکس قشنگیه .


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *