نقد عکس #۱۵۹

«نقد عکس» نام یکی از بخش های لنزک است. در بخش نقد عکس، که آخر هفته ها برگزار می شود، ما عکس ارسالی یکی از خوانندگان عزیزمان را منتشر می کنیم و از شما خواهش می کنیم که انتقادات سازنده خود را در مورد آن مطرح نمایید. این یک راه عالی برای یادگیری بیشتر در مورد عکاسی، مطرح کردن دیدگاه ها و نقد شدن عکس خود شماست. در ادامه از شما برای شرکت کردن در این بخش و مطرح کردن نظرتان در مورد عکس نقد شماره ۱۵۹ دعوت می کنیم.

قوانین ساده این بخش

 • گاهی ما عمدا عکس هایی که بی عیب نیستند را انتخاب می کنیم، پس لطفا با انتقادات سازنده خود به دوستانتان کمک کنید
 • آزادانه هر نصیحتی که می دانید مفید است را مطرح کنید – ترکیب بندی، نورپردازی، ویرایش و…

کاندید این هفته بخش نقد عکس (برای مشاهده سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید):

عکس

مشخصات عکس :

 • دوربین: Canon 6d
 • دیافراگم: f/2.8
 • سرعت شاتر: ۱/۳۲۰۰sec
 • حساسیت سنسور: ISO-160
 • فاصله کانونی: ۷۰mm

عکاس: آقای اسماعیل قاجار

قصد داشتید چه چیزی را به تصویر بکشید؟

دل جوان و شاد پشت چهره خسته و دستهای هنرمند خانم اهل ماسوله.

لطفا نظر خود را در قسمت نظرات، پایین همین صفحه، مطرح نمایید. شما چگونه چنین صحنه یا عکسی را به طور متفاوتی به تصویر می کشیدید؟ تشکر فراوان از همه عزیزانی که هفته گذشته در این بخش دیدگاهشان را مطرح نمودند.

سازنده ترین نظرات در سایت به شکل برجسته ای نمایش خواهند یافت. شما هم می توانید با کلیک روی این لینک عکس خود را برای بخش نقد ارسال نمایید.

مروری بر نقد عکس هفته گذشته

یکی از دیدگاه های برجسته هفته گذشته: ramin_rfr: با سلام و خسته نباشید. به نظر من در این عکس در نگاه اول یک حس کنجکاوی و شیطنت هایی از جنس کودکانه در چهره کودک که سوژه اصلی عکاس می باشد به خوبی القاء میشه . نقطه فوکوس در این عکس بر روی چهره کودک صورت گرفته اما در قسمت پایین سمت راست عکس ضروری و لازم دیده نمیشه و کاش به جای آن ، آسمان رو که از ترکیب ابرهای خوبی هم برخوردار هست در پیش زمینه عکس در فوکوس داشتیم تا تصویر شارپ تری بوجود می آمد. تصمیم گیری عکاس برای ثبت لحظه ای سوژه به نظر بنده خوب و زیبا است .

لنزک: نقد فوق یکی از نقد های برجسته مطرح شده در هفته گذشته می باشد. ما سعی می کنیم هر هفته یکی از نقد های سازنده خوانندگان عزیزمان را در این قسمت معرفی کنیم، اما قطعا قضاوت در مورد «برجسته ترین» نقد بر عهده شما است. از این رو توصیه می کنیم شما نیز تمامی این نقد ها را مطالعه بفرمایید. برای مطالعه تمامی نقد های مطرح شده در هفته گذشته، روی عکس فوق کلیک کرده و به پایین صفحه مراجعه نمایید.

نظرات شما

 1. احسان حقیقت

  ۲۴ آذر ۱۳۹۵

  عناصر و المانهای این عکس در همنشینی با کاراکترهای عروسکی و انسانی معناگرایانه و هدفمند انتخاب شده است به طوری که تداعی گر و یادآور روزهای کودکی و حس لطیف مادرانه است. نقطه قوت این عکس نقطه دید ( P.O.V = point of view ) به یک سمت خاص تمایل دارد اما این نقطه دید، در کنار فضای کودکانه و بساط فروش یک زن که شناسه ای از روح پر عاطفه یک مادر می باشد، برای این کادر فعل هوشمندانه ای است.
  عکس توانسته به سبب استفاده تقریبا مناسب از پتاسیل فضا و ناخودآگاه انسانی، کودک درون هر فرد را به درون عکس دعوت کند و مدتها او را در آنجا نگه دارد. او را در برابر دنیایی قرار دهد که با وجود خاکستری بودن (فروشندگی یک زن، مادر و… ) با یادآوری دوران کودکی مخاطب را در دوردست عکس فرو می برد، نگاه می دارد و از این منظر ستایش برانگیزست.
  هرچند به لحاظ ساختار سمت راست عکس از سمت سنگین تر می نماید و در فضا آنقدر خلاء هست که عکاس ساختار عکس را قربانی دست و دلبازی در القاء این امر نکند، اما آنچه پیش روست به مدد صحنه لطیف و پتانسیل فضا توانسته حسی موهوم مبهم را به مخاطب منقل کند، حسی که بار یک نوستالژی دور را بر دوش می کشد. چیزی که به نگاه عکاس فرم می دهد و به مخاطب هدایت ارتباط چشمی، زن و عروسک هایی است که هر دو حس لطیف زنانه را انتقال می کند و منفعلانه در کنش و واکنش اند . شخصا فکر می کنم اگر عکستان دارای عمق میدان بیشتری بود و سوژه های انسانی متناسب با عروسکها در زوایه مناسبی قرار می گرفت بهتر بود .
  با آرزوی توفیق روز افزون-حقیقت

 2. حمید بابایی

  ۲۰ آذر ۱۳۹۵

  مادر جان ، عمرت برای خدمت به من سپری شد و چه زیبا توانستی با دستان پینه بسته ات ثابت کنی ، هنوز دوسداشتنی ترین کسی هستی که لایق دوس داشتن و بوسیدن دست است .
  خوب در این عکس ترکیبی از رنگ های جذاب و شاد رو مشاهده میکنمیم که قسمت اعظم قاب عکس رو در بر گرفته (عروسک های دستی مربوط به شهرستان فومن ماسوله ) .
  جذابیت عکس بخاطر نوع قاب بندی که این دوستمون برای المان هایی که چیده شده به درستی انجام شده و همچنین نوع نور خورشید که از سمت چپ به قاب تابیده شده و درخشش عکس رو دو جندان کرده .
  ترکیب بافت دایره ای شکلی که بیشترین حجمه قاب رو در بر گرفته (اهم از نوع بافت سنگ ها و عروسک ها )کمی شلوغی رو به چشم مخاطب نزدیک میکنه ولی با دید عمیق تر از نوع ترکیب بندی لذت کافی رو میشه برد.
  بخاطر حضور ناموفق خانمی که نصف سر ایشان تو قاب نیست ، کمی چشم رو اذیت میکنه که میشد با تغییر در زاویه دوربین از بین برد.
  فوکوس به خوبی انجام شده و حرکت دست سوژه اصلی کاملا مشهود این هست که همین عروسک های کانوایی به دست این خانم در حال درست شدن هست و این قابل تحسینه که اجازه داده شده تا سوژه تو حال خودش باشه و طبیعی بودن رو بیشتر به رخ بکشه .
  پیشنهاد میکنم اگر یکم صحنه سازی می شد و المان های حشو از تو قاب حذف میشد (کارتون و کیسه ها به دست خود عکاس مخفی میشد ) ، یکی از عکس های ماندگاری بود که شاهدش خواهیم بود .
  مرسی بخاطر ثبت زیباتون .

 3. خابور

  ۲۰ آذر ۱۳۹۵

  با سلام
  نوع نگاه عکاس به بافنده و عروسک هایی که بازیگوشی بچه هایی که بعدا صاحبشون خواهند شد رو توی ذهن متبادر میکنند…و گاهی توجه و یا عدم توجه به بافنده در نوع خودش نگاه طنز آمیزیه…عکس نور طبیعی خوبی داره و به نظر من فضای منفیش هم بد نیست تنها ایرادش خانومیه که کنار سوژه است و انگار کمکی به قوت عکس نکرده بجز عدم توجه به سوژه عکس…
  با ترکیب رنگ،نور و عناصر عکس تا حدودی به هدف خودشون نزدیک شده آقای اسماعیل قاجار بزرگوار

 4. ramin_rfr

  ۲۰ آذر ۱۳۹۵

  با سلام … همانطور که می دانیم در یک عکس قاب یا همان کادربندی، رنگ و نور سه عنصر مهم می باشند. در این عکس به نظر بنده نور و رنگ خوبی شاهد هستیم اما کادربندی میتونست خیلی بهتر باشه، با توجه به اینکه خانم سمت چپ تصویر بود و نبودش در عکس تاثیری نمیزاره، لذا بهتره همیشه قبل از زدن دکمه شاتر این سوال رو از خودمون بپرسیم که آیا میشه این عکس رو از زاویه های دیگه هم گرفت و سپس با بهترین کادربندی سوژه رو ثبت کنیم .
  انتخاب سوژه عکاس ( عروسک های رنگی ) به نظر خیلی خوب حس شادی رو منتقل میکنه و این هم یکی دیگه از نکات مهم در عکاسی است که بیننده با دیدن یک عکس خوب باید به بهش برسه … موفق باشید .


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *