۱۲ راهنمایی و حقه برای عکاسی عالی از تکسچر اجسام

در این آموزش می خواهم دوازده راهنمایی و حقه را به شما آموزش دهم تا از بافت اجسام یا تکسچر به خوبی عکس بگیرید. چه تنظیماتی را برای دوربین انتخاب کنید. از چه ابزاری استفاده کنید. بهترین زمان برای عکاسی تکسچر ها کی هست. در ادامه این نکات آموزشی را به همراه مثال های صحیح و نادرست مشاهده خواهید کرد.

۱

همیشه از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید

یکی از مهمترین چیزهایی که باید به آن توجه شود، فوکوس است. باید مطمئن شوید که همه ی عکس شما بهترین فوکوس را دارد. مهم نیست که شما در فوکوس دستی چه قدر مهارت دارید، اینکه از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید ایده ی بهتری است. حتی یک تغییر کوچک در فوکوس می تواند عکس شما را بی استفاده کند.

۲

در فاصله درست عکس بگیرید

نکته مهم دیگری که باید توجه کنید این است که عکستان را در فاصله درستی بگیرید. قانون خاص یا فاصله ثابتی برای عکاسی از همه تکسچر ها وجود ندارد. این کاملا به اینکه از چه عکاسی می کنید، چه مقدار جزئیات در عکس می خواهید، عکس برای چه استفاده خواهد شد و یا از چه لنزی استفاده می کنید بستگی دارد.

با این حال تعداد کمی راهنمایی کلی وجود دارد. به طور مثال، اگر از الگوی منظم و کوچکی عکاسی می کنید (مثل یک دیوار آجری) سعی کنید عکستان را تا جایی که می توانید باز بگیرید. جزئیات بیشتری که در عکس داشته باشید، تکسچر بهتری ایجاد می کند.

از جزئیات در نمای بسته تری عکس بگیرید تا اطلاعات بیشتری برای ویرایش در اختیار داشته باشید. برای مثال، اگر از یک پنجره یا چیزی مشابه عکس می گیرید، سعی کنید کل فریم را با آن پر کنید.

یک سوژه بالقوه دیگر پارچه یا لباس است. شما لازم است تا از نمای واقعا نزدیکی از این مواد عکس بگیرید تا جزئیات کافی به عنوان یک تکسچر را بتوانید ثبت کنید.

۳

بهترین زاویه ممکن را انتخاب کنید

وقتی از تکسچر یا بافت عکاسی می کنید لازم است تا از آنها در زاویه نود درجه عکس بگیرید تا نسبت به دوربین صاف باشند. این کار برای نمایش مسطح تکسچر لازم است، در غیر این صورت شما نیاز به ویرایش در نرم افزاری مانند فوتوشاپ دارید تا مشکلات زاویه ی دید را برطرف کنید.

سعی کنید تا همه ی تکسچر های خود را در زاویه ای نزدیک به ۹۰ درجه عکاسی کنید چرا که در نرم افزار های ویرایش قوی نیز برای حد اکثر زاویه ای که می توان اصلاح کرد محدودیت وجود دارد.

۴

از سایه، درخشش یا بازتاب پرهیز کنید

کلید تکسچر موفق، گرفتن عکسی با روشنایی متعادل است. وقتی عکاسی تکسچر می کنید بهترین زمان وقتی است که هوا ابری باشد و هیچ نور مستقیمی بر سوژه شما وجود نداشته باشد. ابرها مثل یک سافت باکس بزرگ طبیعی عمل می کنند که نور را بسیار ملایم می کنند. این زمان برای عکاسی از تکسچر عالی است.

شما ممکن است وقتی تصمیم به عکاسی تکسچر می گیرید نیاز داشته باشید دائما پیش بینی آب و هوا را چک کنید. اگر می خواهید این کار را نکنید، می توانید یک کیت دیفیوزر (پخش کننده نور) بخرید تا از برخورد مستقیم نور جلو گیری کنید و در ضمن تکسچری با روشنایی متعادل ایجاد کنید.

از هر نوع سایه جلوگیری کنید. اگر بر سطح، سایه ای می بینید، کلید شاتر را فشار ندهید – به همین سادگی! این مشکل در ویرایش اصلاح نمی شود و باعث ایجاد تکسچری ناخوشایند و بی استفاده می گردد.

بیشترین سعی تان را بکنید تا از درخشش جلوگیری کنید. این می تواند با یک هود برای لنزتان میسر شود. همچنین می توانید از یک فیلتر UV بهره ببرید. این فیلتر بخشی از نور را سد می کند و ظاهر نهایی عکس را بهبود می بخشد.

موضوع آخر اینکه مراقب هر بازتابی باشید. مشکل ترین سطح ها برای عکاسی آنهایی هستند که بازتاب می کنند. اگر از یک سطح براق مثل فلزی درخشان یا شیشه عکاسی می کنید، روند کار را بسیار گیج کننده تر خواهید یافت.

نخست، می توانید از یک فیلتر پلاریزه برای جلوگیری از بازتاب استفاده کنید. راه دیگر این است که از تکسچر خود در یک اتاق تاریک با استفاده از چند سافت باکس برای تامین روشنایی عکس بگیرید.

۵

از عمق میدان کم جلوگیری کنید

ما همه عاشق عمق میدان کم هستیم ولی وقتی به سراغ عکاسی تکسچر می آییم، این یکی از بدترین دشمنان ماست. اگر از یک لنز ثابت (یا پرایم) با قطر دیافراگم کوچک (برای مثال Canon 50mm f/1.8) استفاده می کنید، عمق میدان بسیار کم خواهد بود.

مطمئن شوید که با دیافراگم حداقل ۲٫۸ یا بیشتر عکاسی می کنید. در غیر این صورت بخش هایی از تصویر ممکن است خارج از فوکوس باشد – و این چیزی نیست که ما می خواهیم.

۶

نوردهی را درست تنظیم کنید

وقتی عکاسی تکسچر می کنید، تنظیم درست نوردهی بسیار مهم است. ما در مورد مقدار دیافراگم صحبت کردیم پس باید نگاهی به ایزو و سرعت شاتر بیندازیم. سعی کنید ایزو را در حداقل ممکن نگه دارید. اگر واقعا به افزایش ایزو نیاز پیدا کردید، آنرا بیشتر از ۸۰۰ نبرید تا از ایجاد نویز در تکسچرتان جلوگیری شود.

۷

سرعت شاتر

نکته ی بعدی که می خواهیم نگاهی به آن بیندازیم سرعت شاتر است. این کاملا به شرایط نوری و وسایل شما بستگی دارد. اگر شما دوربین در دست عکاسی می کنید سعی کنید از سرعت های ۱/۶۰ ثانیه و سریع تر استفاده کنید.

به یاد داشته باشید شما به یک نوردهی مناسب برای تکسچر خود نیاز دارید. سعی کنید از ایجاد هر ناحیه سوخته جلوگیری کنید – هر ناحیه سفیدی که در ویرایش عکس قابل اصلاح نباشد. توصیه من این است که تکسچر خود را اندکی underexpose (کم نور) عکاسی کنید چرا که اصلاح کمی نور بسیار آسانتر از اصلاح ناحیه های سوخته است.

۸

همیشه در حالت RAW عکاسی کنید

نکته بسیار مهم دیگر این است که در حالت RAW عکاسی کنید. این کار به شما انعطاف و کنترل بیشتری در هنگام ویرایش تصویر می دهد. این فرمت چندین برابر بیشتر از فرمت JPG فضا اشغال می کند ولی ارزشش را دارد.

اگر مموری بزرگی ندارید یک ترفند ساده این است که حالت JPG + RAW را خاموش کنید و تنها در حالت RAW عکاسی کنید. با این کار می توانید مقداری فضا برای عکس هایی بیشتر ذخیره کنید.

۹

از سه پایه استفاده کنید

اگر در محیطی تاریک عکاسی می کنید و نتیجه ای خوب می خواهید نیاز به کاهش سرعت شاتر دارید که در این حالت می دانید اگر دوربین را با دستتان نگه دارید، لرزش دست باعث تاری عکس می شود. اینجا بهترین دوست ما، سه پایه، به میدان می آید. سه پایه ای خوب بردارید و مطمئن شوید عکس هایتان به سختی و ثبات سنگ هستند.

۱۰

از دکمه شاتر سیمی استفاده کنید

وقتی در محیطی کم نور با سه پایه عکاسی می کنید، بهتر است از دکلانشور یا دکمه شاتر سیمی استفاده کنید. این وسیله از اینکه هنگام فشردن کلید شاتر هر گونه جابجایی یا لرزشی ایجاد شود جلوگیری می کند.

جایگزین دیگری که باعث می شود شما پولتان را ذخیره کنید استفاده از تایمر خود دوربین است. آنرا بر روی ۲ ثانیه تنظیم کنید و هنگامی که دوربین در حال عکاسی اتوماتیک است از آن فاصله بگیرید.

۱۱

از لنزهای واید اجتناب کنید

یکی از چیز هایی که هنگام عکاسی تکسچر باید از آن اجتناب کنید، لنزهای واید است. همانطور که احتمالا می دانید لنز های واید باعث حالتی می شوند که اصطلاحا به آن «اعوجاج لنز» می گویند. در برخی حالات به راحتی در فوتوشاپ اصلاح می شود ولی کار دیگری هست که به راحتی می تواند از این حالت اجتناب کند و آن این است که از لنزهای بلندتری استفاده کنید.

لنز پرایم (Prime) به لنزی گفته می شود که فاصله کانونی ثابتی داشته باشد.

من شخصا ترجیح می دهم که از لنزی ثابت (Prime) برای عکاسی تکسچر استفاده کنم – به خصوص لنز ۵۰mm که با هر دو دسته ی سنسورهای تمام فریم و سنسورهای کوچکتر به خوبی کار می کند.

مزیت های فوق العاده ای در استفاده از لنزهای ثابت وجود دارد. آنها سبب اعوجاج لنز نمی شوند و در f/2.8 یا بیشتر واقعا شارپ و واضح عکس می گیرند. به هر حال اگر شما لنز ثابت ندارید و برای یکی از آنها نیز نمیخواهید هزینه کنید، می توانید از هر لنزی که دارید استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که از تکسچرتان در فاصله کانونی ۳۵mm یا بیشتر عکاسی می کنید تا از اعوجاج لنز جلوگیری شود.

۱۲

جایی که می خواهید عکاسی کنید را کاوش کنید

آخرین توصیه من این است که جایی که قصد دارید عکاسی تکسچر انجام دهید را کاوش کنید. دو روز قبل از اینکه بخواهید عکاسی کنید به آنجا بروید تا ببینید آنجا چه گونه است و چه وسایلی مفید خواهند بود. لیستی از چیزهایی که میخ واهید عکاسی کنید را بنویسید تا از هدر رفتن زمان در روز عکاسی جلوگیری کنید.

نظرات شما

 1. دانش آموز

  ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

  ممنون از راهنمایی ها

 2. علی

  ۲۲ آذر ۱۳۹۴

  مطالب جلب و خواندنی بود با آرزوی موفقیت.

 3. بی بی زهرا یوسفی حکیم آباد

  ۱۰ آبان ۱۳۹۲

  سایت خیلی جالبیه. از مطالبی که گذاشتید ممنون. موفق باشید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *