۶ روش استفاده از نور پنجره برای پرتره هایی کاملا متفاوت

با تغییر زاویه دوربین و موقعیت سوژه، یک پنجره ساده به یک منبع نور همه کاره تبدیل می شود. در این آموزش عکاسی با نور پنجره ما به شما نشان می دهیم که چگونه شش عکس کاملا متفاوت با استفاده از سوژه و پنجره یکسان ایجاد کنید. در ادامه این مطلب لنزک با ما همراه شوید.

۱

نورپردازی از پهلو

وقتی از پهلو (کناره، بغل) از مدل خود عکس می گیرید، نور پنجره ترکیب جذابی از قسمت های روشن و سایه های نرم ایجاد می کند که به صورت و بدن عمق اضافه می کنند. به دنبال راه هایی برای شکل دادن به پرتره با استفاده از بازوهای سوژه در کادر باشید.

۲

عکاسی با نور زیاد (High-Key)

سوژه را در جلوی پنجره قرار دهید سپس از روبرو از او عکس بگیرید. با نورسنجی بر روی سوژه، پس زمینه روشن تر کاملا سفید می شود. از آنجا که صورت در سایه است، ممکن است لازم باشد برای یک نوردهی دقیق ایزو را به ۱۶۰۰ یا بیشتر افزایش دهید.

۳

سیلوئت

از همان موقعیت پرتره با نور زیاد (High-key)، با نورسنجی بر روی پس زمینه از سوژه سیلوئت (ضد نور) بسازید. از آنجا که این کار سوژه را در تاریکی قرار می دهد، پیرامون (شکلی که خطوط محیطی سوژه تشکیل می دهد) او مهم تر می شود، بنابراین سعی کنید برای عکسی پروفایلی او را از پهلو به تصویر بکشید.

۴

نورپردازی از مقابل

سوژه را مستقیم روبروی پنجره قرار دهید و در مقابل نور از او عکس بگیرید. مراقب باشید زیاد سد راه نور نشوید. نور مستقیم از مقابل بسیار تملق آمیز است، چون تمام سایه های زیر چشم را پر کرده و چین و چروک ها را نرم (کم) می کند.

۵

بازتاب

از سوژه بخواهید تا به نزدیک شیشه پنجره تکیه دهد و شما در زاویه مناسب، یک نمای منعکس شده از چهره او را در شیشه خواهید گرفت. برای انعکاس قوی تر، به دنبال زاویه ای بگردید که در آن، پس زمینه پشت پنجره در سایه باشد.

۶

پس زمینه های رنگی

به دنبال پنجره هایی با دیوارهای رنگی در کنار آن بگردید و برای داشتن یک پس زمینه تاثیرگذار از جلو از سوژه عکس بگیرید. هرچه دیوار به پنجره نزدیک تر باشد روشن تر خواهد بود، بنابراین پنجره هایی که در گوشه هستند کارسازتر هستند. روش دیگر این است که در پشت سوژه کاغذ رنگی قرار دهید.

م

منبع

برگرفته از: Digital Camera World


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *