۷ اشتباه رایج که هر کسب و کار عکاسی باید از آن اجتناب کند

همه اشتباه می کنند. هنگام رشد کسب و کار عکاسیتان، شما بیشتر از آنچه که بتوانید حساب کنید اشتباه خواهید کرد – و در آینده وقتی بعضی از آنها را به یاد می آورید، اعصابتان به هم می ریزد. اشتباهات همه بخشی از روند کار هستند. اما بخشی از کار عکاسی هم این است که بفهمید چطور این اشتباهات را به حداقل برسانید، به خصوص آنهایی که می توانند شما را در مسیرتان به عقب برگردانند. از همکاران خود یاد بگیرید تا بتوانید از اشتباهات آنها اجتناب کنید.

اینها برخی از مشکلات اصلی هستند که عکاسان با آنها دست و پنجه نرم می کنند. تنها برطرف کردن اینها می تواند باعث صرفه جویی در مقدار زیادی پول، و از آن مهم تر، مقدار زیادی از وقت شما شود.

اشتباه #۱ – نگرفتن دستمزد کافی

هنگامی که برای اولین بار مجموعه نمونه کارهای خود را ایجاد می کنید، قطعا ممکن است مجبور شوید بعضی از کارها را به صورت رایگان یا با نرخ کم انجام دهید، چون دارید سطح مهارت خود را ایجاد می کنید. این بخش خوب است، اما هنگامی که آن مجموعه نمونه کار را به دست آوردید و به یک کسب و کار کامل تبدیل شدید، نباید خودتان را ارزان بفروشید.

عکاسی ممکن است برای دیگران مانند یک کار تفریحی از روی علاقه و اشتیاق به نظر برسد که شما تنها برای یکی دو ساعت حضور پیدا می کنید، چند عکس می گیرید، و آنها را ارسال می کنید. اما در واقع حرفه عکاسی چیزی فراتر از این است؛ ایجاد مهارت هایتان است، یادگیری در مورد نور، ترکیب بندی، تصحیح اشتباهات در طول مسیر، ویرایش، و یادگیری نحوه کار با مشتریان است. سفر به مکان مورد نظر، پرداخت هزینه، صرف وقت برای بازاریابی جهت گرفتن کار، پرداخت قبض برای روشن نگه داشتن چراغ ها، و تامین معاش خانواده تان است. و در آخر کمی زمان باقی مانده برای لذت بردن از زندگی خودتان است.

یک صفحه گسترده ایجاد کرده و این هزینه ها را محاسبه کنید، تا بدانید برای هر کار باید چه چیزی ایجاد کنید تا دوام بیاورید و رشد کنید. این کار به شما اعتماد به نفس می دهد تا خواستار آنچه که لایق شماست باشید. اگر نمی توانید تمام این هزینه ها را پوشش دهید، یک کسب و کار تمام وقت واقعی را نمی گردانید، شما در دراز مدت دوام نخواهید آورد، و ارزش کار خود را کم می کنید.

از کارهای ارزان و مشتریان ارزان دور بمانید. آنها فقط وقت شما را می گیرند و تقاضای بیشتری می کنند. اگر نیازهای یک مشتری در یک کار خاص ناگهان در نیمه راه تغییر کرد، پول بیشتری از او بخواهید.

اشتباه #۲ – عدم برقراری ارتباط با افراد و فعال نبودن نسبت به بازاریابی

هیچ وقت کارها خودشان به سراغ شما نمی آیند، مهم نیست کارتان چقدر خوب باشد. شما باید بیرون بروید و مشتریان خود را پیدا کنید، بنابراین لیستی از انواع مشتری های ایده آل خود و بهترین راه های رسیدن به آنها تهیه کنید.

در شبکه اجتماعی شخصی خود کار کنید، کسب و کارهای محلی را پوشش دهید، در مراسم ها شرکت کرده و خدمات خود را به افراد ارائه دهید. هرچه بیشتر خودتان را آن بیرون نشان دهید، کسب و کار بیشتری به سراغتان خواهد آمد. اما در ابتدا، هر کاری که می گیرید، نتیجه مسقیم تلاش فعالانه شما برای ارتباط برقرار کردن با کسی یا کشف یک استراتژی برای قرار دادن کارتان در مقابل آنها خواهد بود.

اشتباه #۳ – عدم همکاری با عکاسان دیگر در فضای خودتان (به عبارت دیگر رقبایتان)

عکاسان دیگر می توانند کمک بزرگی در طول مسیرتان باشند. آنها قبلا این مسیر را طی کرده اند، اشتراکات زیادی با شما دارند، و می توانند دوستان خوبی برای شما باشند. از آنها یاد بگیرید و به آنها پیشنهاد کمک بدهید.

شما اغلب برخی از اولین کارهایتان را از عکاسان دیگر خواهید گرفت، چه کمک به آنها باشد و چه گرفتن بخشی از کارهای آنها. بسیاری از عکاسان جا افتاده هنوز هم بخشی از درآمدشان را از کمک به عکاسان دیگر در جامعه خود به دست می آورند.

علاوه بر این، مسئولیت پذیری می تواند برای رشد شما بسیار مهم باشد. یک عکاس را در جایگاه مشابه با خودتان (از لحاظ سطح مهارت و کسب و کار) پیدا کرده و با هم کار کنید. جلسات استراتژی داشته باشید و راهکارهای مناسب و نامناسب را با هم به اشتراک بگذارید. داشتن کسی مثل این در زندگیتان می تواند راهی به سوی موفقیت و عبور شما از سختی ها باشد.

بعضی از عکاسان هستند که شما را به عنوان رقیب خود می بینند. آنها نمی خواهند با شما صحبت کنند یا هم سطح شما باشند. این مشکل آنهاست، و همکاری هایی که شما با عکاسان مشتاق می کنید به هر دوی شما کمک خواهد کرد تا از آنهایی که همکاری نمی کنند، جلو بزنید.

اشتباه #۴ – عدم پاسخگویی سریع

من همیشه این را می شنوم، که چقدر مردم از سرعت پاسخگویی من به آنها، هم در ابتدا و هم در کل روند کار شگفت زده می شوند. این سطحی از قابلیت اعتماد و اطمینان را نشان می دهد، و علاوه بر این که به افراد کمک می کنید تا بخواهند با شما کار کنند، باعث می شوید که بخواهند به شما رجوع نیز بکنند. هرچه قابل اعتمادتر باشید، مشتریان شما بیشتر می خواهند که هر طور می توانند به شما کمک کنند.

حتی اگر درخواست کار نیست، باز هم سریع پاسخ دهید. شما هیچ وقت نمی دانید چه موقع یک گفتگوی گاه به گاه یا مشاوره ای که می دهید، به یک کار یا ارجاع تبدیل خواهد شد. اغلب، به هیچ چیزی تبدیل نمی شود، اما زمانی که یک یا دو مورد از ۱۰ مورد آنها به کار تبدیل شود، در بلند مدت، بیشتر خواهند شد.

اشتباه #۵ – مشخص نکردن شرایط کار از همان ابتدا

یک عکاس ماهر بودن تنها مربوط به ایجاد تصاویر زیبا نیست. یک جنبه مهم کسب و کار عکاسی این است که چطور کار را از ابتدا تا انتها مدیریت کنید، و اغلب مهم ترین بخش کار ابتدای آن است، زمانی که شما شرایط و الزامات را مشخص می کنید.

واقعا سخت است که بدانید یک مشتری برای کار چه چیزی را پیش بینی می کند، بنابراین پرسیدن چند سوال به شما کمک می کند. این کار حتی به آنها نیز کمک می کند تا بفهمند چه چیزی می خواهند، چون بسیاری از آنها هیچ تجربه ای از استخدام یک عکاس حرفه ای ندارند. توجیه قیمت کارتان زمانی که در مورد مراحل کار با آنها صحبت می کنید نیز می تواند به شما کمک کند.

مطمئن شوید که آنها می دانند که اگر پارامترهای کار تغییر کند (از طریق تصمیمات آنها)، شما باید برای کار اضافی هزینه بیشتری بگیرید. اکثر مشتریان فکر می کنند که اضافه کردن چیزی که از قبل مشخص نشده چیز مهمی نیست، اما این کار بیشتری است که آنها به شما می دهند که از ابتدا مطرح نشده بود. این اتفاق خیلی اوقات پیش می آید، بنابراین برای کسب و کار عکاسی شما بسیار مهم است که یاد بگیرید چطور به درستی به آن رسیدگی کنید.

اشتباه #۶ – نداشتن قرارداد

همانند آخرین نکته، در حالی که هر دوی شما باید در مورد هر پروژه عکاسی به توافق برسید، باید آن شرایط را در یک قرارداد نیز مشخص کنید. بدون یک قرارداد، به راحتی ممکن است سرتان کلاه برود، و بسیاری از عکاسان این مسئله را به شیوه ای سخت و دردناک یاد می گیرند. بهتر این است که یک وکیل استخدام کنید یا از یک دوست کارآشنا کمک بگیرید تا به شما مشاوره دهد.

قرارداد برای تعیین مرزهای پروژه مهم است. زمانی که یک قرارداد داشته باشید که الزامات دقیق مطرح شده را مشخص می کند، اگر محدوده کار تغییر کرد، درخواست پول بیشتر راحت تر خواهد بود.

اشتباه #۷ – نداشتن یک روند کارآمد

کارایی یکی از مهم ترین جنبه های کسب و کار عکاسی است، و متاسفانه، سرعت چیزی است که به مرور زمان یاد گرفته می شود. یک سیستم سریع و سازمان یافته برای کار خود ایجاد کنید. یک کار را وارد (import) کنید، انتخاب های خود را گلچین کنید، کراپ کنید، کار پس پردازش را انجام دهید (نور، رنگ، کنتراست، و غیره)، آن را ذخیره (export) کنید، تحویل دهید و برای آن صورت حساب بنویسید. هرچه در این موارد کارایی بیشتری داشته باشید، کمتر وقت تلف می کنید. هیچ چیزی بیشتر از خیره شدن به کوهی از تصاویر ویرایش نشده باعث نمی شود کار یک عکاس به تعویق بیفتد.

اگرچه این نکته ممکن است ساده به نظر برسد، اما کارهایی که ویرایش آنها ممکن است سه ساعت از وقت عکاسان تازه کار را بگیرد، می توانند تنها یک ساعت از وقت یک عکاس با تجربه را بگیرند. من وقتی تازه کارم را شروع کرده بودم، زمان بسیار بیشتری صرف ویرایش یک کار می کردم، و این سازمان دهی و کارایی می تواند زمان بسیار بیشتری برای پرداختن به کارهای دیگر به شما بدهد.

همیشه به مشتری ها بگویید که کار را چند روز بعد از زمانی که فکر می کنید آماده می شود به آنها تحویل خواهید داد. این به شما زمان کافی برای مدیریت کار می دهد و می توانید کار را به موقع تحویل دهید. در این صورت معمولا کار را زودتر از موعد مقرر به آنها تحویل خواهید داد، که باعث می شود حتی بهتر به نظر برسید (به این کار پیش از موعد تحویل دادن می گویند).

اشتباه #۸ – نکته اضافی: یاد بگیرید که چه موقع باید نه بگویید

به عنوان یک عکاس نه گفتن کار سختی است، به خصوص اگر کسب و کار شما در حال رشد باشد سفارش زیادی نداشته باشید، اما بعضی از کارها یا بعضی از مشتری ها ارزشش را ندارند. اگر به اندازه کافی به شما پرداخت نمی شود و کار برای مجموعه نمونه کار شما خوب نیست، اگر کار با مشتری سخت است و بیش از حد توقع دارد، از خیر آن بگذرید.

بعضی از این مشتری ها عکاسان جوان را طعمه قرار می دهند تا هر چه می توانند از آنها کار بکشند تا وقتی که عکاس به خودش بیاید. اجتناب از این قبیل کارها در زمان شما صرفه جویی کرده و به شما اجازه می دهد تا وقت خود را بیشتر در راستای تلاش های بازاریابی و توسعه کسب و کار خود قرار دهید که شما را خیلی بیشتر از قبول یک کار نامطلوب به جلو می برد.

وقت شما بسیار بسیار مهم است، بنابراین آن را تلف نکنید. گفتن نه می تواند یکی از بهترین تصمیماتی باشد که می گیرید.

اگر یک کسب و کار عکاسی دارید و نکته دیگری برای تازه کارهایی که تازه کارشان را شروع کردند در ذهن دارید، لطفا آنها را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: جیمز ماهر (James Maher)

نظرات شما

 1. ابوالفضل

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۶

  سلام
  لطفا این نوار آبی رنگ رو از بالای صفحه حذف کنین
  صفحه رو کوچیک و دیدن متن و عکسها رو مخدوش میکنه
  اگه به شکل کلی م حذف نمیکنین امکانی قرار بدین که هر کاربر خواست بتونه اونو حذف کنه
  تشکر از زحمات شما

 2. سعید

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۶

  دو تا تجربه که خودم تو زمینه طراحی و عکاسی داشتم
  ۱- معمولا دوستان و آشنایان و فامیل ارزش وقت و کار آدم رو نمیدونند، میگن خوب یکی دو ساعته دیگه. بخاطر همین وقتی تقاضای پول میکنی تعجب می کنند و معمولا ناراحت میشن. برای اینکه این مشکل پیش نیاد یه لیست درست کنید و اول کار بهشون نشون بدید تا بدونند چقد هزینه داره. مقررات و قوانین کاری رو هم بنویسید و در اختیارشون قرار بدهید. برای فامیل و دوست و آشنا هم تخفیف در نظر بگیرید تا ناراحت نشن
  ۲- مواظب بعضی از افراد … باشید، بعضیها میان و از شما تقاضای کار میکنن و بعد از کار با وجود اینکه کار شما خوبه الکی از کار ایراد میگیرن (معمولا هم جلبک تر از این حرفها هستند که بدونند ایراد کار چیه). وکلی عکس رو ازتون به قیمت چند غاز میگیرن. به همین خاطر از هر عکسی که به مشتری تحویل میدهید پول بگیرید (حتی اگر داغون ترین عکس باشه ).

 3. حسین

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۶

  خیلی عالی بود مرسی


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *