۸ نکته آموزشی – چگونه با تصاویر خود داستان سرایی کنید

خب، شما به اندازه کافی در مورد ترکیب بندی و نورپردازی یاد گرفته اید که مردم در مورد تصاویر شما صحبت کنند. این عالی است. همچنین، شما می توانید در اینستاگرام آنقدر توجه آنها را جلب کنید که دکمه قلب را فشار دهند. فوق العاده است! اما گام منطقی بعدی چیست؟ چطور می توانید افراد را بیش از چند ثانیه علاقه مند نگه دارید؟ در این آموزش لنزک یاد بگیرید چگونه با تصاویر خود داستان سرایی کنید.

من به عنوان عکاس اشخاص و فرهنگ ها، زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد داستان سرایی می کنم. گام منطقی بعدی شما یادگیری نحوه نشان دادن المان های داستان سرایی در تصاویرتان است. اگر بتوانید توجه بینندگان را به کادر جلب کنید و باعث شوید عمیق تر فکر کنند، آن وقت یک گام بزرگ در سفر عکاسی خود برداشته اید.

اینها هشت نکته برای شروع کار، همراه با برخی از تصاویر شخصی من برای کمک به درک بهتر نکات می باشند. آنها ممکن است در مکان های دور و پرت گرفته شده باشند، اما من به شما قول می دهم که این نظریه ها را می توان در هر نقطه ای بر روی کره زمین به کار برد.

۱

جزئیات کوچک را برای گفتن یک داستان در یک کادر بگنجانید

تصور کنید که وظیفه شما گفتن داستان تصویری یک شخص است. شاید یک پدر و مادر، یا حتی خودتان. چطور این کار را انجام می دهید؟ یک پرتره تنها، یک داستان نخواهد بود. داستان یک شخص دارای جزئیات است؛ یک عکس از میز آنها، کتاب های سفر پخش شده در کف اتاق خواب، یک کلوزآپ از دست های آنها که از کار باغبانی کثیف شده اند، و یک پرتره واید از آنها که با چند مورد از چیزهای مورد علاقه خود احاطه شده اند. دفعه بعد که در حال عکاسی از یک شخص بودید، سعی کنید جزئیات کوچک را در کادر بگنجانید تا به ارزش داستان آنها افزوده شود.

من از هند دیدن نکردم تا تنها لنزم را بر روی فقر فوکوس کنم، اما این عدم صداقت مرا می رساند که وقتی می خواهم داستان بمبئی را تعریف کنم، چیزی از آن نگویم. در مواجهه با این صحنه، من تفسیری در مورد شکاف بین غنی و فقیر در شهر دیدم. جزئیات کوچک در اینجا کیسه پلاستیکی، وضعیت پوست بازو، و زبان بدن ضعیف و نحیف اوست. یک جزئیات بزرگ، حضور او در مقابل فضایی از ساختمان های بلند گران قیمت است.

۲

در یک مجموعه عکس تنوع را هدف قرار دهید

در رابطه با نکته قبلی شما باید به یاد داشته باشید که انواع سبک های مختلف عکس را از یک موقعیت واحد بگیرید. چه بخواهید داستان یک بازار شتر در هند را بگویید، چه یک بازار کشاورزان در حومه شهر شیکاگو، و چه جشن تولد خواهرزاده تان، تنها تمرکز بر روی یک نوع عکس، بیانگر یک داستان کامل نخواهد بود. شما به پرتره، عکس های واید، عکس هایی از زاویه بالا، زاویه پایین، عکس های اکشن (متحرک)، با جزئیات بزرگنمایی شده و … نیاز دارید، همه اینها با هم یک داستان کامل می گویند.

من سعی کردم داستان تصویری پرواز یک بالون در طلوع آفتاب بر فراز دشت باستانی و دارای معابد پراکنده باگان، میانمار را بگویم. انواع سبک های مختلف تصویر، کلید موفقیت بود.

۳

کنترل کل کادر را به دست بگیرید

شما دیگر تنها یک عکاس نیستید، بلکه یک داستان سرا نیز هستید. بخشی از تحقق این نقش، به دست گرفتن کنترل کل کادر است. تنها در مورد موقعیت سوژه خود فکر نکنید. مهم است که به خودتان یاد دهید که از کل مستطیل مقابل چشمان خود آگاه باشید.

گاهی اوقات من در تلاش برای گنجاندن جزئیات محیطی در کادر، که به کیفیت صحنه و داستان سرایی آن می افزایند، کاملا روی زمین دراز می کشم تا پرسپکتیوهای (زاویه دید) جدیدی به دست آورم. گاهی بعضی ها نگاه های عجیبی به من می کنند، اما چه اهمیتی دارد.

مرد مقدس جزیره اوماناندا آسام، هند. در اینجا، من تنها در مورد موقعیت چهره این جنتلمن فکر نمی کردم. من از نیزه سه سر هندوی او یک جزئیات کلیدی در داستان او و گل های روی نوک آن نیز آگاه بودم.

در اینجا من سعی کردم کل داستان این مکان نامنظم و پر هرج و مرج روبروی رودخانه را با کوچک نمایی و تلاش برای گنجاندن چندین سوژه در کادر بگویم داکا، بنگلادش

۴

از قبل با یک لیست عکس برنامه ریزی کنید

اگر قصد دارید برای گرفتن چند عکس خیابانی به شهر زادگاه خود، یا برای عکاسی از تعطیلات به برج ایفل بروید، چرا از قبل چند نکته به شکل یک لیست عکس نمی نویسید؟ منظور من ایده هایی برای عکس های خاص، زوایا، و افرادی که ممکن است در کادر بگنجانید یا حتی باز کردن سر صحبت برای درخواست گرفتن پرتره است.

در مورد نوع عکس هایی که عکاسان، آماتورها، و حرفه ای های دیگر قبلا در آن مکان گرفته اند، در اینترنت جستجو کنید. به دنبال زوایای تازه ای که قبلا از آنها عکاسی نشده بگردید تا یک جنبه داستان سرایی تازه به یک مکان شناخته شده و مشهور بدهید.

یک عکس قدیمی از تاج محل که من مجبور شدم در لیست عکسم قرار دهم. من به جای یک زاویه جدید، بر ثبت نور زیبا و خطوط تمیز تمرکز کردم.

گاهی اوقات گشتن به دنبال زوایای تازه یک عذاب واقعی است، به خصوص زمانی که مربوط به ساختمانی باشد که بیشتر از هر ساختمان دیگری در دنیا از آن عکس گرفته شده است. من وقتی این سگ را دیدم که در غروب آفتاب یک عشق و علاقه جدی نسبت به تاج نشان می داد، ذوق زده شدم. من دوست دارم اینطور فکر کنم که حتی حیوانات هم می توانند زیبایی این بنا را تحسین کنند.

۵

محدود کردن، مرتب کردن، و حذف کردن را یاد بگیرید

آپلود کردن صدها عکس در فیسبوک، همه با موضوع و تنظیمات مشابه، گرفته شده از زوایای کمی متفاوت، یک راه مطمئن و قطعی برای از دست دادن توجه افراد است. آن ۱۰۰ عکس می تواند به ۱۰ عکس با بهترین داستان سرایی محدود شود. یاد بگیرید انتخابی عمل کنید و تنها بهترین تصاویر خود را به اشتراک بگذارید.

مانیپور، هند

مانیپور، هند

دریاچه لوکتاک آنقدر دیدنی بود که من در اطراف تپه ای که روی آن بودم صدها عکس گرفتم. این سعادت بزرگی بود. بسیاری از نتایج عالی بودند، اما آیا من واقعا می خواهم همه آنها را به صورت آنلاین با دوستان، خانواده، و فالورهایم به اشتراک بگذارم؟ نه، نه نمی خواهم!

۶

احساسات بخش مهمی از داستان سرایی هستند

اجازه دهید این مورد را خلاصه کنیم. برای ثبت احساسات، نیازهای اصلی شما افراد و چهره ها هستند. با این حال، از طریق زبان بدن می توان با احساسات ارتباط برقرار کرد، بنابراین ثبت تمام بدن نیز گاهی اوقات کارساز است.

در این بازار جالب در مانیپور هند، من با این خانم های دوست داشتنی که داشتند بازی تخته ای لودو بازی می کردند، ملاقات کردم. من یخ بینمان را با پرسیدن این سوال که آیا می توانم به آنها ملحق شوم، شکستم. آنها جواب منفی دادند اما باعث شد بخندند، و به من اجازه عکاسی بدهند. بهترین عکس ها بعد از این که آنها فراموش کردند من آنجا هستم، گرفته شدند. پس از آن بود که آنها به حالت طبیعی خود برگشتند.

۷

ترکیب بندی و نورپردازی را فراموش نکنید

در حین یادگیری داستان سرایی، ترکیب بندی و نورپردازی را فراموش نکنید. به راحتی ممکن است این دو مورد را از یاد ببرید، به خصوص زمانی که تازه کار را شروع کرده اید. اگر بر اضافه کردن المان های داستان سرایی بیش از حد تمرکز کنید، ممکن است توجه کمتری به ترکیب بندی و نورپردازی بکنید. اکنون که می دانید احتمال این مسئله وجود دارد، بهتر است مجهز شوید تا اطمینان حاصل کنید که این اتفاق نمی افتد.

یک خانم در قطار در ایالت شان، میانمار

۸

بیایید در مورد ساختارهای روایی صحبت کنیم و کار را کمی هیجان انگیزتر کنیم

یک رمان یا فیلم قدیمی چگونه است؟ آنها داستان هایی هستند که ابتدا، میانه، و انتها دارند. اگر شما تازه شروع به گرفتن مجموعه ای از تصاویر برای داستان سرایی کرده اید، می توانید با یک ساختار روایی متوالی تمرین کنید. این به هیچ وجه تنها ساختار روایی یا حتی ساختار توصیه شده برای دنبال کردن نیست، اما راه جالب و آسانی برای تمرین است.

داستانِ یک روز در یک مکانی که شما به خوبی می شناسید را بگویید. با طلوع خورشید شروع کنید، سپس در تمام طول روز همانطور که نور تغییر می کند عکس بگیرید، و مجموعه را با عکس های غروب آفتاب و شب به پایان برسانید.

زندگی بر روی رودخانه ها در بنگلادش. من سعی داشتم داستان هایی از روز و شب را در رودخانه هایی که از میان شهرهای چیتاگونگ و داکا جریان داشتند، بگویم.

نتیجه گیری

چرا داستان سرایی را در تصاویر خود امتحان نمی کنید؟ امیدوارم که من الهام بخش شما برای این کار بوده باشم. نظرات خود را در بخش دیدگاه ها، پایین این مطلب، به اشتراک بگذارید.

نویسنده: بن مک کنی (Ben McKechnie)

نظرات شما

 1. محمد رضا نامجو دانشجوی رشته فیلم سازی

  ۹ دی ۱۳۹۷

  سلام
  به نظر من یاد گیری دقیق داستان سرایی در عکاسی میتواند شروع خوبی برای ساخت فیلم داستانی باشد.
  با تسلط بر داستان سرایی عکاسی خود به خود فیلم نامه نویسی را خواهید آموخت.
  از مزایای دیگر داستان سرایی عکاسی٬آشنایی با استوری برد٬توجه به پیوستگی عکس ها و در نتیجه پیوستگی سکانس ها در فیلم٬توجه به المانهای کمک کننده برای انتقال مفاهیم در فیلم٬توجه به تدوین فیلم و … می باشد.

 2. سید حمیدرضا

  ۱۳ شهریور ۱۳۹۶

  بسیار بسیار ممنون


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *