آموزش عکاسی خلاقانه از پاشیدن آب با فلاش اکسترنال

عکاسی فرصتی منحصر به فرد برای متوقف کردن زمان به ما می دهد. لحظاتی را که به طور طبیعی نمی توان دید چون در یک چشم به هم زدن اتفاق می افتند، می توان با یک دوربین با دقت باورنکردنی ثبت کرد. این امر فرصتی برای کشف فرصت های جذاب و منحصر به فرد برای عکاسی به ما می دهد که شگفتی های جهان اطرافمان را به نمایش می گذارد. همچنین می تواند یک سبک عکاسی بسیار جذاب و خلاقانه، و راهی برای تمرین مهارت ها با فلاش اکسترنال (جدا از دوربین) باشد.

احتمالا شما قبلا به عکس یک قطره آب یا پاشیدن آب برخورد کرده اید. الگوهای پیچیده و جالب قطرات آب در حال پرواز، آثار هنری انتزاعی عالی ایجاد می کنند.

Photographer, Mostafa Naderpour

بیشتر بخوانید: نمونه های زیبای عکاسی از قطره های آب توسط مصطفی نادرپور

اما چطور می توانید یک عکس به اندازه کافی سریع بگیرید؟ متوقف کردن هر قطره در هوا چگونه است؟

Photographer, Mostafa Naderpour

1

نورپردازی عکاسی سریع

اکثر دوربین های مدرن می توانند یک تصویر را با سرعت شاتر ۱/۸۰۰۰ ثانیه بگیرند. با این حال احتمالا متوجه شده اید که نورپردازی سرعت شاترهای سریع معمولا نیاز به نور زیادی دارد.

اگر شما در یک روز روشن و آفتابی در بیرون از خانه در حال قدم زدن باشید، قادر به بالا بردن سرعت شاتر دوربین تا ۱/۸۰۰۰ ثانیه خواهید بود، و می توانید یک قطره آب یا پاشیدن فواره آب را ثبت کنید. با این حال، اغلب نور کافی برای گرفتن یک عکس خوب در داخل خانه یا در شرایط روشنایی ابری وجود ندارد.

Photographer, Mostafa Naderpour

علاوه بر این، گرفتن یک عکس در شرایط روشنایی آفتابی پس زمینه را پنهان نخواهد کرد. پیچیدگی های آب در مقابل پس زمینه گم خواهد شد.

به همین دلیل، ترفند ایجاد یک تصویر آب واقعا شگفت انگیز، استفاده از فلاش اکسترنال است.

۲

نحوه کار

دوربین ها تنها آنچه را که می بینند ثبت می کنند. این به این معنی است که یک تصویر گرفته شده در یک اتاق تاریک به یک عکس کاملا سیاه تبدیل خواهد شد.

هنگامی که شما از فلاش در یک اتاق تاریک استفاده می کنید، سوژه شما در مدت فلاش زدن نور روشن خواهد شد – که به این معنی است که «سرعت شاتر» جدید شما سرعتی خواهد بود که در آن فلاش شما زده می شود (مدت زمان فلاش).

بسته به مدل و قدرت، یک فلاش می تواند با سرعت ۱/۱۰۰۰۰ ثانیه شلیک شود. این سرعت شاتر جدید ۱/۱۰۰۰۰ ثانیه، به اندازه کافی سریع هست که یک قطره آب را در هوا ثابت کند.

این عکس با استفاده از تنظیمات ۱/۲۵۰، f/5.6، و ایزو ۲۵۰ گرفته شده است. حتی با سرعت شاتر «آهسته» نیز، فلاش قطره آب را در هوا متوقف می کند.

نکته مهم در اینجا این است که تا زمانی که اتاق تاریک باشد، سرعت شاتر روی دوربین شما در واقع دیگر اهمیتی ندارد. با تنظیمات مناسب، دوربین شما می تواند تصویری بگیرد که به مدت یک ثانیه کامل طول بکشد، اما عکس نهایی تنها در انفجار سریع نور خیره کننده فلاش ثبت خواهد شد.

۳

چیدمان عکس

برای این که این تکنیک را برای خودتان امتحان کنید، باید چیدمان عکاسی را در یک اتاق نسبتا تاریک قرار دهید – آنقدر تاریک باشد که بتوانید از تنظیمات داخل دوربین خود برای گرفتن یک عکس کاملا سیاه استفاده کنید. برای انجام این کار شما باید مُد خودکار را غیر فعال کنید.

به یاد داشته باشید که دیافراگم و ایزویی که انتخاب می کنید، بر قدرت فلاش شما تاثیر خواهد گذاشت. انتخاب یک دیافراگم باز یا یک ایزوی بالاتر دوربین شما را نسبت به نور، از جمله نور فلاش شما حساس تر خواهد کرد. این امر فلاش شما را قدرتمندتر می کند.

برای این هدف، من از چیدمان زیر استفاده کردم:

به حوله توجه کنید. هنگام عکاسی از پاشیدن آب، یک حوله ممکن است مهم ترین قطعه تجهیزات شما باشد که باید به یاد داشته باشید!

با وجود این که هنوز کمی نور در اتاق وجود دارد، من توانستم با تنظیم دوربینم بر روی ۱/۲۵۰، f/5، و ایزو ۲۵۰، یک پس زمینه تاریک ایجاد کنم.

۴

استفاده از فلاش خارج از دوربین

کلید کار استفاده از فلاش های خارج از دوربین یا اکسترنال است. وارد شدن نور با یک زاویه، با تجربه ما از نور در دنیای واقعی بیشتر مطابقت دارد، بنابراین تصویری ایجاد می کند که به طور طبیعی تر روشن شده است.

اما برای انجام این کار نیازی نیست چندین فلاش داشته باشید – با یک فلاش آزمایش کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد!

از همه مهم تر، با آوردن نور به داخل با یک زاویه و جلوگیری از تابیدن آن بر روی دیوارها یا اشیاء پشت سوژه، می توانید یک پس زمینه تاریک ایجاد کنید. این کار باعث می شود قطره با پس زمینه کنتراست یا تضاد نوری داشته باشد و جلو بیشتری بیابد.

Photographer, Corrie White

Photographer, Corrie White

دو روش مرسوم برای تریگر کردن یک فلاش اکسترنال، استفاده از یک فرستنده رادیویی یا یک سیم همگام سازی است که کفشک دوربین شما را به خود فلاش متصل می کند. دوربین شما ممکن است قادر به فایر کردن فلاش جدا از دوربین به صورت اپتیکی (نوری) با استفاده از فلاش پاپ آپ توکار نیز باشد. ممکن است لازم باشد دفترچه راهنمای دوربین خود را چک کنید تا ببینید آیا سیستم شما آن قابلیت را دارد یا نه.

تنظیمات قدرت دقیق مورد نیاز برای استفاده از فلاش شما بسته به نوع فلاش، تنظیمات، و فاصله بین فلاش شما و پاشیدن آبی که در حال عکاسی از آن هستید، متفاوت خواهد بود.

به یاد داشته باشید: دیجیتال ارزان است! آزمایش کنید و بعد از گرفتن هر عکس، صفحه LCD دوربین خود را نگاه کنید. اگر خیلی تاریک است، قدرت فلاش را زیاد کنید یا چراغ های خود را کمی به سوژه نزدیک تر کنید.

اگر سوژه را ۳ متر از منبع نور دور کنیم (۳ * ۳ = ۹ بنابراین ۱/۹) نوری که به سوژه خواهد رسید ۱/۹ نور اصلی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: قوانین لازم برای داشتن نور عالی در عکاسی – درک قانون مربع معکوس

۵

به دست آوردن زمانبندی درست

هنگامی که همه چیز را آماده کردید، اکنون تنها باید آزمون و خطا کنید! حتی با یک چیدمان فانتزی، به دست آوردن زمانبندی کامل و بی نقص برای ثبت پاشیدن آب در لحظه مناسب، دشوار است.

شما قادر به گرفتن سریع تصاویر نخواهید بود، مگر این که یک استروب مدل بالا داشته باشید – باتری ها هر بار که فلاش زده می شود، به یک لحظه برای شارژ مجدد شدن نیاز دارند. این به این معنی است که شما از هر بار پاشیدن آب تنها یک عکس می توانید بگیرید!

Photographer, Corrie White

هر دوربینی بعد از این که شما دکمه شاتر را فشار دادید (در واقع قبل از این که عکس را بگیرد)، تاخیر بسیار کمی دارد. شما باید بر روی زمانبندی خود کار کنید تا بتوانید هر عکس را به بهترین نحو ممکن بگیرید – به خصوص اگر از یک دوست می خواهید به عنوان هدف برای یک تصویر از پاشیدن آب در مقابل شما بایستد!

عکاسی دیجیتال به شما اجازه می دهد تا وقتی که حس خوبی نسبت به زمانبندی پیدا کردید، آزمایش کنید. بعد از کمی تمرین، شما عکس های باورنکردنی و خلاقانه از پاشیدن آب برای نشان دادن حاصل تلاش خود خواهید داشت!

نویسنده: فرانک مایرلند (Frank Myrland)

مترجم: خانم مائده توانگر

نظرات شما

 1. سید

  ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

  سلام.
  بسیار ممنونم از مطلب بسیار مفیدتون.
  سؤالی بود که مدتی ذهنم رو مشغول کرده بود و در این مطلب بهش پاسخ داده شد. اینکه چطور برخی عکس ها با سرعت شاتر پایین حرکت را فریز کرده اند.
  فقط لطفا در مورد دستگاه قطره چکان مایعات و طرز تهیه اون بنویسید.
  موفق باشید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *