عکاسی پرتره در محیط باز: آموزش نورپردازی با سه منبع نور

در این مطلب آموزشی لنزک نگاهی به نورپردازی با سه منبع نور در عکاسی پرتره محیط باز می اندازیم و نمونه هایی از نورپردازی به این شیوه را به شما نشان می دهیم. فقط چون نور استودیویی ندارید به این معنی نیست که نمی توانید عکس های با کیفیتی بگیرید.

این هم خلاصه ای از نورپردازی با سه منبع نور:

اکثر عکس های پرتره خوب به سه منبع نوری احتیاج دارند

نور شماره ۱: این نور، نور اصلی است و برای روشن کردن سوژه است و نور اصلی عکس از این نور تأمین می شود.

نور شماره ۲: به این نور Fill Light یا نور پر کننده (تکمیلی) می گویند و از آن برای پر کردن سایه های ایجاد شده توسط نور اصلی استفاده می شود (و یا استفاده نمی شود)، این نور باید ضعیف تر یا نهایتاً هم قدرت نور اصلی باشد تا خود باعث ایجاد شدن سایه نشود.

نور شماره ۳: این نور، نور پس زمینه یا نور جدا کننده نام دارد و از آن برای جدا کردن سوژه از پس زمینه استفاده می شود. این نور در پشت سوژه قرار می گیرد و هم می تواند به سمت سوژه باشد و هم به سمت پس زمینه.

وقتی این نور به سمت پس زمینه قرار گرفته باشد، قسمت روشن تری پشت سوژه ایجاد می کند و در نتیجه سوژه با پس زمینه ترکیب نمی شود. همچنین می توانید با استفاده از ژل های رنگی بر روی فلاش رنگ پس زمینه را به رنگ دلخواه خود در آورید.

Model Portfolio گرفته شده توسط Shaunna Marie Brunk

زمانی که این نور به سمت سوژه نشانه رود، هاله ای از نور (rim light) در اطراف سوژه ایجاد می کند که باعث جدا شدن سوژه از پس زمینه می شود. این نور معمولاً کمی روشن تر از نور اصلی خواهد بود.

بسیاری از عکاس های آماتور و تازه وارد هیچوقت از سه منبع نور برای گرفتن عکس هایشان استفاده نمی کنند و به همین دلیل کیفیت پرتره هایشان خیلی خوب نیست. حتماً نورپردازی پرتره با سه منبع نور را امتحان کنید. وقتی با عکاسی با ۳ منبع نور آشنا شوید، هرگز از عکاسی به این شیوه دست بر نمی دارید.

این نمونه ای از شبیه سازی عکاسی با سه منبع نور است…

ابتدا ما مدل ها را طوری قرار دادیم که خورشید در پشت سر آنها قرار داشته باشد (خارج از دید دوربین). این کار باعث می شود تا هاله ای از نور در اطراف مدل ها ایجاد شود و مدل را از پس زمینه جدا کند. این همان نور شماره ۳ است.

Amber and Amy گرفته شده توسط elijah

سپس یک رفلکتور در رو به رو و بغل مدل قرار دادیم. این رفلکتور نوری که از خورشید می تابد را به صورت مدل بازتاب می دهد و با توجه به نحوه و محل قرار دادن آن نور را به شیوه دلخواه ما به صورت مدل می تاباند. این همان نور شماره ۱ است.

ما می توانیم رفلکتور را از مدل دور کنیم و یا آن را به مدل نزدیک تر کنیم تا مقدار نوری که می خواهیم را بدست آوریم. در حالت ایده آل، این نور باید نیم پله یا بیشتر ضعیف تر از نور شماره ۳ باشد.

رفلکتور دیگری را در فاصله و زاویه مناسب نسبت به سوژه قرار می دهیم تا سایه های ایجاد شده توسط رفلکتور اولی را پوشش دهد. این همان نور شماره ۲ است.

ایجاد کردن این ۳ منبع نور کار بسیار ساده ایست و هزینه بسیار پایینی خواهد داشت و همچنین عکس های بسیار با کیفیت و حرفه ای برای شما به ارمغان می آورد. بسیاری از رفلکتور ها طوری طراحی شده اند که می توانید آنها را به حجم های کوچک در بیاورید و به راحتی حمل کنید. اگر چند عدد از این رفلکتور ها داشته باشید، می توانید همیشه آنها را در صندوق عقب ماشین خود بگذارید و با خود همه جا ببرید.

تنها کافی است که یکبار عکاسی به این شیوه را امتحان کنید. آنقدر عکاسی به این شیوه را تمرین کنید تا بتوانید به راحتی با سه منبع نوری کار کنید، سپس بروید و هر تجهیزات نورپردازی که می خواهید را بخرید. بعد از تمرین این سبک نورپردازی خودتان تجهیزات مورد نیاز خود را تشخیص خواهید داد و این تجهیزات جزو وسائلی نخواهند بود که در انبار نگه می دارید و استفاده نمی کنید.

در این مطلب آموزشی لنزک فهمیدیم که حتماً نباید برای عکاسی با ۳ منبع نور، از نور های استدیویی استفاده کرد! خورشید و ۲ رفلکتور هم می توانند به خوبی کار نور های استدیویی را برای شما انجام دهند.

م

منبع

برگرفته از: picturecorrect

نظرات شما

 1. reza.fallah

  ۱۷ خرداد ۱۳۹۴

  بسیار عالی. متشکرم

 2. محمد اسدی

  ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

  مطلب عالی واموزنده ای بود ولی یک سوال داشتم توی اون عکس سیاه وسفید هیچ معلوم نیست که پشت سوژه ها لایتی وجود داره نه دور سوژه نورانی شده نه هیچی … درست فهمیدم ؟

  1. سامان نویسنده

   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

   سلام خدمت شما

   تشکر از اینکه برای ما می نویسید و نظرتان را مطرح می نمایید،

   نور پشت سوژه از آنجایی که خورشید بوده است پخش است و به دلیل سیاه و سفید بودن عکس آنقدر خودش را نشان نمی دهد. اما اگر دو عکس، یکی با نور پشت و دیگری بدون این نور را مقایسه نماییم حتما تاثیر این دو مشخص خواهد بود.

   موفق باشید

  1. سامان نویسنده

   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

   تشکر فراوان از شما، موفق باشید 🙂


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *