۱۱ نکته عکاسی منظره کاربردی (+ نمونه عکس)

نکاتی برای عکاسی منظره خیره کننده می خواهید؟ جای درستی آمده اید. در این مقاله، قصد دارم ۱۱ نکته عکاسی منظره آسان اما موثر را با شما به اشتراک بگذارم – که تضمین می کنند صرف نظر از سطح تجربه تان، شما را به سمت ثبت تصاویر زیبا سوق دهند. همچنین تعداد زیادی عکس نمونه در این مقاله قرار دادم، تا بتوانید نکات را در عمل مشاهده کنید (و بدانید که آنها واقعا جواب می دهند!).

بیایید شروع کنیم.

۱

عمق میدان خود را به حداکثر برسانید

در عکاسی منظره، یک عمق میدان عمیق تقریبا همیشه خوب عمل می کند. به عبارت دیگر:

شما می خواهید بیشترین میزان ممکن از صحنه در فوکوس باشد. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که یک تنظیمات دیافراگم کوچک انتخاب کنید (یعنی، یک عدد f بزرگ، مثل f/11 یا f/16). چون هرچه دیافراگم شما کوچکتر باشد، عمق میدان در عکس های شما بیشتر می شود.

به خاطر داشته باشید که دیافراگم کوچکتر یا بسته تر به این معنی است که نور کمتری به سنسور تصویر شما برخورد می کند. بنابراین باید دیافراگم کوچک تر را یا با افزایش ایزو یا طولانی تر کردن سرعت شاتر (یا هر دو) جبران کنید.

پی نوشت: البته، مواقعی وجود دارد که می توانید با یک عمق میدان بسیار کم در یک منظره به نتایج عالی برسید. فقط تکنیک سختی است که به ظرافت زیادی نیاز دارد.

۲

از یک سه پایه استفاده کنید

برای به حداکثر رساندن عمق میدان خود، باید از یک دیافراگم کوچک استفاده کنید – و احتمالا با یک سرعت شاتر طولانی (آهسته) عکس بگیرید.

اما اگر مراقب نباشید، در نهایت با یک تصویر مات غیر قابل استفاده مواجه خواهید شد.

اینجاست که استفاده از یک سه پایه می تواند مفید باشد. شما می توانید از آن برای محکم کردن دوربین و شارپ نگه داشتن عکس های خود برای نوردهی های طولانی ۱ ثانیه ای، ۵ ثانیه ای، و حتی ۳۰ ثانیه ای استفاده کنید.

در واقع، حتی اگر بتوانید با یک سرعت شاتر سریع عکس بگیرید، وجود یک سه پایه هنوز هم می تواند مفید باشد. سه پایه شما را مجبور می کند تا از سرعت عمل خود بکاهید و ترکیب بندی خود را دقیق تر بررسی کنید.

همچنین، برای جلوگیری از لرزش دوربین ناشی از فشردن دکمه شاتر، استفاده از ریموت کنترل شاتر را مد نظر داشته باشید.

۳

به دنبال یک نقطه کانونی بگردید

تقریبا هر عکسی به نوعی نقطه کانونی یا نقطه/مرکز جذابیت نیاز دارد، و عکاسی منظره نیز مستثنی نیست.

در واقع، یک عکس منظره بدون نقطه کانونی خالی به نظر می رسد. و این باعث می شود که نگاه بیننده شما در میان تصویر سرگردان باشد و جایی برای استراحت نداشته باشد.

نقاط کانونی می توانند اَشکال مختلفی در عکس های منظره داشته باشند. آنها می توانند یک ساختمان یا یک سازه (مانند عکس بالا)، یک درخت چشمگیر، یک تخته سنگ یا صخره، یک سیلوئت، یا هر چیز دیگری باشند.

همچنین، فقط به این فکر نکنید که نقطه کانونی «چیست»، بلکه این را نیز در نظر بگیرید که آن را در داخل کادر در «کجا» باید قرار دهید. قانون یک سوم در اینجا می تواند مفید باشد.

۴

به پیش زمینه ها فکر کنید

این یک نکته کلیدی است که می تواند عکس های منظره شما را برجسته کند:

به دقت در مورد پیش زمینه ترکیب بندی خود فکر کنید…

…و نقاط جذابیت واضح در آن جای دهید.

وقتی این کار را انجام می دهید، به کسانی که عکس را تماشا می کنند مسیری «به داخل» تصویر می دهید. و یک حس عمق ایجاد می کنید (ایجاد حس سه بُعدی بودن)، که همیشه امتیاز خوبی است.

بیشتر بیاموزید: آموزش ایجاد عمق در تصویر به کمک پیش زمینه

۵

آسمان را در نظر بگیرید

در عکاسی منظره، همیشه باید به آسمان فکر کنید.

اکثر مناظر، یک پیش زمینه غالب یا یک آسمان غالب دارند. و اگر یکی از این دو را در عکس خود جای ندهید، کسل کننده به نظر خواهد رسید.

با مشاهده آسمان شروع کنید. اگر آرام و بی روح است، اجازه ندهید که در عکس شما غالب باشد؛ خط افق را در یک سوم بالایی تصویر قرار دهید (هرچند باید مطمئن شوید که پیش زمینه شما جالب باشد).

اما اگر آسمان پر از درام و جذابیت، ابرها یا رنگ های جالب است، آن وقت بگذارید بدرخشد! خط افق را در یک سوم پایین کادر قرار دهید تا بر آسمان تاکید کنید.

(همچنین، تقویت آسمان را یا در پس پردازش یا با استفاده از فیلترها در نظر بگیرید. به عنوان مثال، می توانید از یک فیلتر پلاریزه روی لنز برای افزودن رنگ و کنتراست استفاده کنید).

۶

از خطوط برای هدایت نگاه استفاده کنید

یکی از سوالاتی که هنگام عکاسی منظره همیشه باید از خودتان بپرسید این است که:

«من چطور باید نگاه کسانی که این ترکیب بندی را تماشا می کنند را هدایت کنم؟»

چندین روش برای هدایت نگاه وجود دارد (و گنجاندن یک سوژه واضح در پیش زمینه خوب عمل می کند). اما یکی از روش های مورد علاقه من این است که خطوطی را به بینندگان ارائه دهم که نگاه آنها را به داخل تصویر هدایت کند (مانند جاده در عکس بالا).

خطوط به یک تصویر عمق و مقیاس می بخشند. به علاوه، می توانند با ایجاد الگوهایی در عکس شما یک نقطه جذابیت ارائه دهند.

بیشتر بیاموزید:

آموزش تکنیک ترکیب بندی خطوط هدایتگر در عکاسی منظره

آموزش استفاده از وزن بصری در عکاسی برای ایجاد تعادل در عکس ها

۷

حرکت را ثبت کنید

اکثر مردم زمانی که به مناظر فکر می کنند، به یاد محیط های ساکت و آرام و منفعل می افتند. اما به ندرت پیش می آید که مناظر کاملا ساکن باشند – و اگر شما بتوانید این حرکت را انتقال دهید، به تصویر خود درام و حس و حال اضافه خواهید کرد. همچنین یک نقطه جذابیت ایجاد خواهید کرد.

اما چطور می توانید حرکت را در یک منظره منتقل کنید؟

شما می توانید بر باد در درختان، امواج در ساحل، آب در حال جریان از یک آبشار، پرندگان در حال پرواز در بالای سر، ابرهای در حال حرکت، و غیره تمرکز کنید. ثبت این حرکت به طور کلی نیازمند یک سرعت شاتر طولانی تر است (گاهی اوقات یک سرعت شاتر چند ثانیه ای!).

البته، یک سرعت شاتر آهسته به معنی برخورد نور بیشتر به سنسور شماست، بنابراین به یک دیافراگم بسته یا یک فیلتر ND نیاز دارید. همچنین می توانید در شروع یا پایان روز عکس بگیرید که نور کمتری وجود دارد.

آموزش های مرتبط – دستچین شده توسط لنزک:

آموزش کار با سرعت شاترهای مختلف برای عکاسی منظره

مقایسه نوردهی طولانی با نوردهی کوتاه در عکاسی منظره

نحوه استفاده خلاقانه از سرعت شاتر در عکاسی پرندگان

آهسته: کتاب الکترونیکی آموزش عکاسی با نوردهی طولانی

آموزش گام به گام تکنیک عکاسی پنینگ

۸

با آب و هوا کار کنید

یک صحنه بسته به شرایط آب و هوا می تواند به طور چشمگیری تغییر کند، بنابراین انتخاب زمان مناسب برای عکاسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بسیاری از عکاسان مبتدی یک روز آفتابی را می بینند و فکر می کنند که اکنون بهترین موقع برای بیرون رفتن با دوربین است. با این حال، یک روز ابری با احتمال بارش باران ممکن است فرصت بسیار بهتری پیش روی شما قرار دهد – می توانید تصویری با حس و حال واقعی و تُن های تاریک تر بگیرید.

به دنبال طوفان، باد، مه، ابرهای دراماتیک، خورشید درخشان در میان آسمان تاریک، رنگین کمان، طلوع و غروب آفتاب، و غیره بگردید. و با این تغییرات آب و هوا کار کنید، به جای این که فقط منتظر آسمان آبی و آفتابی بعدی بمانید.

بیشتر بیاموزید: چگونه و چرا باید در هوای نامناسب عکس بگیرید

۹

در طول ساعات طلایی عکس بگیرید

من اخیرا با یک عکاس منظره گفتگویی داشتم که به من گفت «هیچ وقت» در طول روز عکس نمی گیرد. تنها زمان عکاسی او حوالی طلوع و غروب آفتاب (یا همان ساعات طلایی) است، زیرا در این مواقع نور در بهترین حالت می باشد، و منظره زنده و با روح می شود.

این ساعات طلایی، که اغلب به این نام خوانده می شوند، به چند دلیل برای عکاسی منظره عالی هستند.

به عنوان مثال، شما یک نور طلایی باشکوه به دست می آورید. همچنین من عاشق زاویه پایین خورشید هستم؛ چون الگوها، ابعاد، و بافت های جالبی ایجاد می کند، که همه آنها می توانند یک عکس منظره را بهبود بخشند.

۱۰

به خط افق فکر کنید

این یک نکته قدیمی اما خوب است. قبل از این که یک عکس منظره بگیرید، «همیشه» خط افق را از دو جنبه در نظر بگیرید:

۱ – آیا صاف است؟ اگرچه همیشه می توانید تصاویر را بعدا در پس پردازش صاف کنید، اما ساده تر است که آن را در داخل دوربین درست تنظیم کنید.

۲ – خط افق در کجای کادر قرار گرفته است؟ یک جای طبیعی برای خط افق در امتداد یکی از خطوط گرید قانون یک سوم است، به جای این که در وسط کادر قرار گیرد. البته، قوانین قرار است که شکسته شوند – اما به نظر من قانون یک سوم در اینجا معمولا خوب عمل می کند، مگر این که از یک صحنه بسیار خاص و برجسته عکس بگیرید.

۱۱

نقطه دید خود را تغییر دهید

شما با اتومبیل خود به سمت یک صحنه خوش منظره می روید، از ماشین پیاده می شوید، دوربین خود را برمی دارید، آن را روشن می کنید، به سمت حصارها می روید، دوربین را روی چشم خود می گذارید، کمی به چپ و راست می چرخید، کمی زوم می کنید، سپس عکس می گیرید – سپس به ماشین بر می گردید و به سمت صحنه دیدنی بعدی حرکت می کنید.

همه ما این کار را انجام داده ایم. با این حال، این روند به طور کلی به یک عکس حیرت انگیز که بسیاری از ما به دنبالش هستیم، منجر نمی شود.

در عوض، کمی بیشتر برای عکس های منظره خود وقت بگذارید. یک نقطه دید جالب تر پیدا کنید.

شما می توانید به جای یک صحنه دیدنی دیگر، یک نقطه متفاوت برای عکاسی پیدا کنید.

همچنین می توانید به دنبال زوایای جدید بگردید؛ این می تواند به معنی نشستن روی زمین و عکس گرفتن از پایین، یا بالا رفتن برای به دست آوردن یک نقطه دید خوب باشد.

محیط را بررسی کرده و با نقطه دیدهای مختلف آزمایش کنید. ممکن است چیزی واقعا منحصر به فرد پیدا کنید!

نویسنده: دارن روس (Darren Rowse)

نظرات شما


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *