در عکاسی سیاه و سفید از این ۵ اشتباه رایج اجتناب کنید

عکاسی سیاه و سفید تقریبا ۱۸۰ سال قدمت دارد، از زمانی که لوئیس داگر فرآیند ثبت عکس خود داگرئوتایپ را به جهان معرفی کرد. با وجود پیشرفت و سهولت عکاسی رنگی، عکاسی سیاه و سفید هنوز هم بسیار محبوب است. و با این وجود، هر وقت که من به عکس های سیاه و سفید افراد دیگر نگاه می کنم، بارها و بارها اشتباهات مشابهی را می بینم که در این آموزش عکاسی به آن ها خواهم پرداخت. آیا شما هم مرتکب این اشتباهات می شوید؟ بیایید جواب این سوال را پیدا کنیم!

۱

عکاسی با فرمت JPEG

آخ! این اشتباه بزرگی است. این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید.

تفاوت بین RAW و JPEG

برای درک علت آن، باید تفاوت بین فایل های RAW و JPEG را درک کنید. فایل های RAW حاوی تمام اطلاعات ثبت شده توسط سنسور دوربین شما هستند. فایل RAW یک فایل تصویر تکمیل شده نیست، بلکه باید پردازش شود (با استفاده از نرم افزاری مانند لایت روم یا Adobe Camera Raw) و به یک فایل JPEG یا TIFF تبدیل شود تا قابل استفاده باشد.

شما می توانید فایل خام یا Raw را معادل یک نگاتیو (در عکاسی با فیلم) در نظر بگیرید. شما نمی توانید فایل Raw را برای یک نمایشگاه عکس یا یک مجله بفرستید، همانطور که یک نگاتیو را هم نمی توانید بفرستید. شما باید اول فایل Raw را پردازش کنید (یا نگاتیو را اسکن و پردازش کنید).

فایل های JPEG توسط دوربین ایجاد می شوند. دوربین اطلاعات ثبت شده توسط سنسور را پردازش کرده (بسیار شبیه کاری که شما با یک فایل Raw در لایت روم انجام می دهید، اما بر اساس پارامترهای داخلی دوربین)، آنها را فشرده می کند، اطلاعات استفاده نشده را نادیده می گیرد، و آن را به صورت یک فایل JPEG ذخیره می کند. این فایل ها لزوما نیازی به پردازش در نرم افزاری مانند فتوشاپ یا لایت روم ندارند، اگرچه با این کار اکثر آنها را می توان بهبود بخشید.

مزایای عکاسی با فرمت Raw

استفاده از فرمت Raw مزایای زیر را به شما می دهد.

– کنترل: شما خودتان فایل را پردازش می کنید، به جای این که اجازه دهید دوربین این کار را انجام دهد. از لحاظ سبک، می توانید آن را به سلیقه خود پردازش کنید. استفاده از فرمت Raw به شما اجازه می دهد تا فایل را به هر روشی که می خواهید تفسیر کنید. استفاده از فرمت JPEG به این معنی است که فایل فقط به یک روش تفسیر می شود – روشی که دوربین انجام می دهد.

– داده های بیشتر: فایل Raw، به خصوص در هایلایت ها و سایه ها، حاوی اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به یک فایل JPEG است که می توانید در هنگام پردازش فایل آنها را بیرون بکشید. اطلاعات اضافی به جلوگیری از حالت نواری شدن (banding) در نواحی تُن های پیوسته و نرم، مانند آسمان صاف و روشن، کمک می کند.

استفاده از فرمت Raw به شما کمک می کند تا از تصویر قبلی نشان داده شده در بالا به نسخه پردازش شده در اینجا برسید. با فرمت Raw می توانید کنتراست را افزایش داده و آسمان را تیره تر کنید، بدون این که حالت نواری در آسمان یا هاله هایی در امتداد لبه های ساختمان ها ایجاد شود. شما نمی توانید این کار را با فایل های JPEG انجام دهید.

مزایای دیگر عکاسی با فرمت Raw

– تنظیم وضوح (شارپنس): فایل های JPEG ایجاد شده توسط دوربین، شارپ سازی می شوند. شارپ شدن تصویر، میزان تغییرات تُنی که می توانید بدون ایجاد هاله ها و اثرات ناخواسته اعمال کنید را محدود می کند. بله، می توانید عمل شارپ کردن فایل JPEG را در دوربین غیرفعال کنید – اما چند نفر زحمت این کار را به خود می دهند؟

– فرمت Raw اطلاعات رنگ را حفظ می کند: فایل های Raw حاوی تمام اطلاعات رنگ ثبت شده توسط سنسور می باشند، بنابراین شما می توانید یک نسخه رنگی از عکس را نیز در لایت روم، فتوشاپ، و غیره ایجاد کنید.

استفاده از فرمت Raw به من اجازه داد تا هر دو نسخه رنگی و سیاه و سفید این تصویر را در لایت روم ایجاد کنم، بدون این که کیفیت تصویر افت پیدا کند.

– پیشرفت ها: نرم افزارها هر سال بهتر می شوند. نسخه لایت روم یا فتوشاپی که شما در پنج یا ده سال آینده استفاده می کنید، خیلی بهتر از نسخه فعلی خواهد بود. با فرمت Raw، می توانید از مزایای این ابزارهای بهبود یافته جدید بهره مند شده و تصاویر خود را در آینده دوباره پردازش کنید.

آموزش بیشتر: در مطلب «مقایسه جامع عکاسی با فرمت RAW و JPEG – تنها راهنما یا آموزشی که نیاز خواهید داشت» اطلاعات بیشتری در مورد این دو فرمت عکاسی کسب خواهید کرد.

پس لطفا، دیگر از فرمت JPEG برای عکاسی سیاه و سفید استفاده نکنید. با این حال، استفاده از حالت تک رنگ (monochrome) دوربینتان نیز مزایایی دارد، که در مقاله «آموزش نکات عکاسی حیات وحش سیاه و سفید» لنزک در مورد آن صحبت شده است.

۲

تلاش برای نجات دادن عکس ها با تبدیل آنها به سیاه و سفید

تبدیل به سیاه و سفید روشی برای نجات عکس های رنگی ضعیف نیست. اگر عکس شما در حالت رنگی بد است، در حالت سیاه و سفید نیز بد خواهد بود (اگرچه همیشه عکس هایی وجود دارند که به دلایل ترکیب بندی، در حالت سیاه و سفید بهتر هستند).

به همین دلیل است که برخی از عکاسان، عکاسی سیاه و سفید را نوعی فرم هنری بالاتر از عکاسی رنگی در نظر می گیرند.

بافت در این عکس برای این که آن را به عکس سیاه و سفید خوبی تبدیل کند، ضروری است.

۳

به درستی پردازش نکردن عکس ها

پیش از روی کار آمدن دوربین های دیجیتال و لایت روم، بسیاری از عکاسان حرفه ای از یک شخص چاپ کننده حرفه ای برای چاپ تصاویر خود استفاده می کردند. ایجاد عکس های چاپی سیاه و سفید با کیفیت عالی در اتاق تاریک کار سختی بود، و این کار اغلب به افراد حرفه ای سپرده میشد.

این تصمیم خوبی بود، که به عکاسان اجازه می داد تا تمام وقت بر روی عکاسی تمرکز کرده و چاپ را به افراد حرفه ای واگذار کنند. شاید معروف ترین شخص چاپ کننده حرفه ای در انگلستان رابین بل باشد، که با افراد بزرگی مانند دیوید بیلی، تری اونیل، و ایو آرنولد کار کرده است.

امروزه ایجاد تصاویر سیاه و سفید زیبا در برنامه هایی مانند لایت روم، فتوشاپ، یا Silver Efex Pro 2 بسیار ساده تر از تسلط به فرآیند شیمیایی اتاق تاریک است. اما متاسفانه، بسیاری از عکاسان اصول پایه ویرایش را هم نمی دانند. نتیجه این است که عکس های سیاه و سفید آنها آنقدر که باید خوب نیستند.

وقت بگذارید و نحوه استفاده درست از نرم افزار خود را یاد بگیرید، آن وقت خواهید دید که عکس های شما بهتر خواهند شد.

به تاریخچه عکاسی علاقه دارید؟ «انیمیشن تاریخچه اختراعات و ابتکارات ویلیام هنری فاکس تالبوت در عکاسی» تماشا نمایید.

این مثال قبل و بعد، عکسی که مستقیما از دوربین بیرون آمده را در مقایسه با نسخه نهایی پردازش شده در لایت روم نشان می دهد.

۴

عکس نگرفتن در بهترین نور

یکی از مزایای عکاسی به صورت سیاه و سفید این است که اغلب می توانید در شرایط نوری که برای عکاسی رنگی مناسب نیست، عکس بگیرید. به عنوان مثال، در یک روز ابری می توانید مناظر دریایی سیاه و سفید زیبایی با سه پایه و فیلترهای ND ایجاد کنید (به این کار عکاسی با نوردهی طولانی گفته می شود). با این حال، در عکاسی رنگی، شما واقعا باید نزدیک به طلوع یا غروب آفتاب عکس بگیرید تا صحنه را به بهترین شکل به تصویر بکشید.

اما کاری که برخی افراد انجام می دهند این است که از حالت سیاه و سفید برای عکاسی در شرایط نوری که برای سوژه نامناسب است، استفاده می کنند. استفاده از حالت سیاه و سفید راه حل کار نیست. مهارت مهم، تطبیق نور با سوژه است. یادگیری آن مدتی طول می کشد اما بسیار مهم است. فقط به خاطر این که سیاه و سفید است تنبلی نکنید.

یک عکس با نوردهی طولانی که در یک روز ابری گرفته شده است. نور برای سوژه مناسب است – این عکس در هوای آفتابی خوب از کار در نمی آمد.

۵

نداشتن یک ترکیب بندی قوی

عکاسی به صورت سیاه و سفید، آزمایش واقعی مهارت های ترکیب بندی شماست. بهترین تصاویر تک رنگ از المان های بصری مانند کنتراست تُن ها (tonal contrast)، بافت، خط، شکل، الگو، و فضای منفی استفاده می کنند. قدرت احساسی رنگ می تواند ترکیب بندی ضعیف را بپوشاند. اما در عکاسی سیاه و سفید هیچ جایی برای پنهان شدن نیست. شما باید یاد بگیرید که چطور از این بلوک های ساختمان ترکیب بندی به درستی استفاده کنید.

این کار با یادگیری نحوه دیدن آنها شروع می شود. به عنوان مثال، اگر خودتان را به دیدن خطوط مستقیم، مورب، یا منحنی در صحنه آموزش نداده باشید، نمی توانید از خطوط در ترکیب بندی خود استفاده کنید.

خبر خوب این است که وقتی اصول کلی ترکیب بندی در عکاسی سیاه و سفید را یاد بگیرید، ناخودآگاه آنها را در عکس های رنگی خود نیز به کار خواهید برد.

لنزک: برای یادگیری اصول و نکات ترکیب بندی، ما گلچینی از آموزش ها را در مطلب «۱۰ مقاله برتر آموزش ترکیب بندی عکاسی» برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم. و همچنین کلیه مطالب با برچسب «ترکیب بندی» در دسترس می باشند.

من خیلی در مورد ترکیب بندی این عکس منظره دقت کردم. این عکس جذابیت پیش زمینه و بافت زیادی دارد – که المان های مهمی در مناظر سیاه و سفید هستند.


آیا شما تا به حال مرتکب این اشتباهات شده اید؟

اشتباه دیگری به ذهنتان می رسد که عکاسان در هنگام کار در حالت سیاه و سفید مرتکب شوند؟ لطفا آنها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده: اندرو س. گیبسون (Andrew S. Gibson)


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *