آموزش عکاسی در ساعت آبی (راهنما + نکات)

ساعت آبی چیست؟ چه زمانی اتفاق می افتد؟ و چگونه می توانید از آن برای بهبود تصاویر خود استفاده کنید؟ ساعت آبی درست قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید است و آسمان معمولا به یک سایه آبی زیبا تبدیل می شود. در ادامه، هر چیزی را که لازم است برای یک عکاسی خیره کننده در ساعت آبی بدانید – از تعاریف اولیه گرفته تا نکات و ترفندهایی که همیشه در عکس های خودم استفاده می کنم – را با شما به اشتراک می گذارم. زمانی که خواندن این مقاله را به پایان برسانید، برای عکاسی در ساعت آبی مانند یک شخص حرفه ای آماده خواهید بود.

عکاسان عاشق ساعت آبی هستند، به خصوص به این دلیل که یک نور نرم مخملی و جذاب و رویایی به آنها می دهد. اما یادگیری استفاده از مزایای ساعت آبی برای ثبت پرتره ها و مناظر زیبا همیشه آسان نیست. این کار نیاز به تنظیمات خاص، تجهیزات خاص، و توجه دقیق به نور مصنوعی دارد.

بیایید شروع کنیم.

ساعت آبی در عکاسی چیست؟

ساعت آبی درست قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید است، زمانی که خورشید زیر خط افق قرار دارد و آسمان (معمولا) به یک سایه آبی زیبا تبدیل می شود. آسمان ساعت آبی همچنین می تواند رنگ های نارنجی، زرد، بنفش و صورتی به خود بگیرد.

از نظر تکنیکی، «ساعت» آبی نام اشتباهی است. بسته به آب و هوا و موقعیت جغرافیایی شما، ساعت آبی بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد.

بنابراین اگرچه ساعت آبی نور فوق العاده ملایمی دارد، اما اگر می خواهید از مزیت آن بهره ببرید، باید سریع عمل کنید. من به شدت توصیه می کنم یک اپلیکیشن مانند PhotoPills دانلود کنید یا حداقل شب قبل از عکاسی، زمان طلوع/ غروب خورشید را جستجو کنید. سپس زود در محل عکاسی حاضر شده و از قبل همه چیز را آماده کنید. در صورت امکان، یکی دو ترکیب بندی خوب پیدا کنید. و هنگامی که جادو شروع می شود، عکس بگیرید!

اینها چند نمونه از نور زیبایی هستند که در ساعت آبی خواهید دید:

البته، زمان های قبل و بعد از ساعت آبی نیز می تواند برای عکاسی عالی باشد. ساعت طلایی یک نور نرم و گرم ارائه می دهد، در حالی که نور قبل از طلوع و بعد از غروب می تواند مناظر شبانه خیره کننده ای ایجاد کند.

در طول ساعت آبی چه نوع عکس هایی باید بگیرید؟

ساعت آبی از همه نظر فوق العاده است، بنابراین اجازه ندهید که ژانر انتخابیتان شما را از رفتن به سمت یک نور آبی رویایی بازدارد. شما می توانید صحنه های خیابانی کم نور یا تصاویر معماری با نوردهی طولانی بگیرید. حتی می توانید با ترکیب فلاش و نور طبیعی، در ساعت آبی عکاسی پرتره انجام دهید.

به عبارت دیگر، ساعت آبی به ویژه برای عکاسی منظره مناسب است. رنگ ها، ابرها، نوردهی های طولانی، و نور جذاب با هم ترکیب می شوند – تقریبا هر چیزی که یک عکاس منظره جدی نیاز دارد. (و اگر بتوانید برخی سازه های دست ساز بشر یا آب روان را نیز در عکس های منظره خود بگنجانید، حتی بهتر هم می شود!) عکس های منظره ساعت آبی به کمی صبر و کمی تجهیزات اضافی نیاز دارند، اما با رویکرد درست، شما می توانید عکس هایی بگیرید که واقعا می درخشند.

۵ نکته برای گرفتن عکس های زیبا در ساعت آبی

بله، ساعت آبی زمانی عالی برای عکس گرفتن است. اما شما نمی توانید درست موقع عصر راهی شوید، یک سوژه جالب پیدا کنید، و شروع به فشردن دکمه شاتر کنید. بلکه باید نور دوست داشتنی ساعت آبی را با دانش تکنیکی ترکیب کنید، و آنجاست که این نکات به کار می آیند:

۱

در مُد اولویت دیافراگم یا مُد دستی عکس بگیرید

در طول ساعت آبی، آسمان نسبتا تاریک می شود و شما به یک سرعت شاتر طولانی برای به دست آوردن یک نوردهی خوب نیاز دارید. همچنین (معمولا) یک دیافراگم بسته می خواهید، که کل صحنه را شارپ و در فوکوس نگه می دارد. بنابراین به مُد دوربینی نیاز دارید که کنترل گسترده ای بر متغیرهای نوردهی شما داشته باشد.

مُد اولویت دیافراگم به شما اجازه می دهد تا ایزو و دیافراگم را تنظیم کنید، در حالی که دوربین شما سرعت شاتر را برای رسیدن به یک نتیجه به خوبی نوردهی شده تنظیم می کند. مُد دستی به شما اجازه می دهد تا ایزو، سرعت شاتر، و دیافراگم را انتخاب کنید.

اگر از مسیر اولویت دیافراگم پیش می روید، باید دیافراگمی تنظیم کنید که کل عکس را شارپ و ایزو را بر روی ایزوی پایه دوربین شما نگه دارد (f/8 نقطه شروع خوبی است). سپس به دوربین خود اجازه دهید سرعت شاتر مناسب را برای به دست آوردن یک نوردهی خوب تعیین کند.

اگر دیدید که سرعت شاتر طولانی تری می خواهید (تا رگه های زیبایی از ابرهای در حال حرکت یا آب روان ایجاد کنید)، می توانید دیافراگم را ببندید؛ این باعث می شود دوربین سرعت شاتر را افزایش دهد. اگر دیدید که سرعت شاتر کوتاه تری می خواهید (تا حرکت را فریز کنید)، می توانید دیافراگم را باز کرده یا ایزو را افزایش دهید.

مُد دستی یک گزینه عالی دیگر است؛ ایزو را بر روی ایزوی پایه دوربین خود قرار داده و یک دیافراگم خوب تنظیم کنید (مانند زمانی که از مُد اولویت دیافراگم استفاده می کنید). سپس سرعت شاتر را طوری تنظیم کنید که نوار نوردهی منظره یاب تقریبا تراز شود. اگر لازم است سرعت شاتر را افزایش یا کاهش دهید، مطمئن شوید که یکی دیگر از متغیرهای نوردهی (یعنی دیافراگم یا ایزو) را نیز افزایش یا کاهش دهید.

۲

از سه پایه استفاده کنید

طبق تجربه من، میانگین سرعت شاتر در ساعت آبی چیزی حدود یک تا شش ثانیه است. و اگر چنین سرعت شاتر طولانی ای را تنظیم کنید و سپس به صورت دوربین در دست عکس بگیرید، در نهایت با چیزی جز تاری مواجه نخواهید شد.

متاسفانه، دوربین ها – حتی جدیدترین دوربین ها با تکنولوژی تثبیت کننده تصویر برجسته – به سادگی نمی توانند با سرعت شاترهای دستی طولانی تر از ۱/۵ ثانیه یا بیشتر مقابله کنند، حداقل نه همیشه. این بدین معنی است که برای به دست آوردن بهترین نتایج، باید از سه پایه استفاده کنید.

سه پایه هنگامی که با نوردهی های طولانی ۱ ثانیه، ۶ ثانیه، یا حتی ۳۰ ثانیه ای عکاسی می کنید، دوربین شما را در جای خود محکم نگه می دارد. مطمئن شوید که یک مدل محکم بخرید؛ اگرچه گزینه های ارزان قیمت زیادی وجود دارند، اما اکثر آنها برای کنترل چیدمان شما، به خصوص در باد، مناسب نیستند.

اگر شما از آن دسته عکاسانی هستید که مسافت های طولانی راه می روید یا دائما در سفر هستید، یک سه پایه فیبر کربنی را به شما پیشنهاد می کنم، که ترکیبی از استحکام و قابلیت حمل آسان است. در غیر این صورت، یک مدل آلومینیومی خوب است (آنها معمولا ارزان هستند، اما بسیار هم سنگین تر می باشند). با این حال، هر کاری که می کنید، سه پایه پلاستیکی نخرید، چون خیلی سست و بی دوام هستند.

۳

از یک ریموت یا تایمر خودکار دوربین خود استفاده کنید

هنگامی که سه پایه خریدید، نگرانی ها در مورد وضوح تصاویرتان برطرف می شود… درست است؟

نه، اشتباه است. حتی با وجود یک پایه محکم، فشردن دکمه شاتر می تواند باعث لرزش دوربین شود، که عکس های تاری ایجاد خواهد کرد (البته، با فرض این که با یک سرعت شاتر آهسته عکس بگیرید).

اینجاست که یک کنترل ریموت شاتر می تواند کمک کند. این کنترل یک دستگاه کوچک است که به شما اجازه می دهد شاتر خود را از فاصله دور فعال کنید. و این کار به نوبه خود از هر گونه لرزش اضافی دوربین جلوگیری می کند.

خوشبختانه، کنترل های ریموت شاتر بسیار ارزان هستند. شما می توانید مدل های پایه – که معمولا فقط یک دکمه دارند و دیگر هیچ – را با قیمت حدود ۲۰ دلار تهیه کنید. اگر می خواهید عکاسی جدی با نوردهی طولانی یا عکاسی تایم لپس انجام دهید، می توانید یک ریموت کمی پیچیده تر بگیرید (برخی گزینه ها دارای صفحه نمایش LCD با تایمر، عملکردهای عکاسی از فاصله دور و موارد دیگر هستند).

اگر می خواهید از همان ابتدا کار را با عکاسی در ساعت آبی شروع کنید یا ایده کنترل ریموت را دوست ندارید، چند گزینه دیگر دارید. شما می توانید دوربین خود را به گوشی تلفن همراه متصل کرده و آن را با یک اپلیکیشن فعال کنید. همچنین، می توانید از عملکرد تایمر خودکار دو ثانیه ای استفاده کنید (این تاخیر به لرزش دکمه شاتر زمان می دهد تا آرام شود). هیچ کدام از این گزینه ها خیلی بی نقص نیستند – اتصال به گوشی تلفن همراه اغلب غیر قابل اعتماد است، و تایمرهای خودکار هم زمانبندی زیر یک ثانیه را نادیده می گیرند – اما در مواقع ضروری مفید خواهند بود.

۴

با فرمت RAW عکس بگیرید (و عکس های خود را پس پردازش کنید)

این یک توصیه ساده و بدیهی است، اما عکاسی با فرمت RAW به جای JPEG تفاوت زیادی ایجاد می کند، به خصوص هنگام عکاسی از صحنه ها در ساعت آبی.

چرا؟ فایل های RAW انعطاف پذیری فوق العاده ای در پس پردازش ارائه می دهند. شما به راحتی می توانید نوردهی و رنگ های یک فایل RAW را تنظیم کنید، و این تنظیمات اغلب تفاوت بین یک عکس خیره کننده و یک عکس متوسط هستند.

برای مثال، شما می توانید سایه ها را در یک عکس RAW تقویت کنید تا انواع جزئیات دوست داشتنی را آشکار کنید. همچنین می توانید رنگ های آبی و صورتی را در آسمان برجسته کنید، گرمای نور مصنوعی را افزایش دهید، و حتی لبه های کادر را تیره کنید، که نگاه بیننده را به سمت سوژه اصلی شما سوق می دهد.

و اگرچه می توانید تنظیماتی هم روی فایل های JPEG اعمال کنید، اما افکت ها بسیار محدودتر هستند. به علاوه، اگر یک فایل JPEG را بیش از حد ویرایش کنید، ممکن است با موارد مصنوعی ناخوشایندی مانند بندینگ (نواری شدن تصویر) مواجه شوید.

فایل های RAW یک عیب دارند: آنها به ویرایش نیاز دارند. (یک فایل RAW را نمی توان به شکل اصلی خود نمایش داد؛ باید ابتدا آن را ویرایش کرده و به یک فرمت قابل مشاهده تبدیل کنید.)

اما همانطور که در بالا توضیح دادم، ویرایش بخش کلیدی هر تصویر ساعت آبی است. بدون ویرایش، نمی توانید تمام جزئیات و رنگ های کلیدی را در عکس خود نمایش دهید.

بنابراین با فرمت RAW عکس بگیرید و روند ویرایش را بپذیرید. این سریع ترین راه برای ارتقای تصاویرتان است.

۵

چراغ های الکتریکی را در تصویر خود بگنجانید

اشتباه برداشت نکنید: شما می توانید در ساعت آبی عکس های شگفت انگیزی از مناظر بدون تغییر با نور طبیعی بگیرید.

اما طبق تجربه من، چراغ های الکتریکی دو مزیت دارند:

۱ – زمان نوردهی را کاهش می دهند. با گذشت ساعت آبی، آسمان به سرعت تاریک می شود – و شما ممکن است سرعت شاتر خود را تا ۱۰ ثانیه، ۲۰ ثانیه، و بیشتر افزایش دهید. با این حال، یک یا دو چراغ الکتریکی روشنایی بیشتری به صحنه شما می دهند، در نتیجه زمان نوردهی شما را کوتاه کرده و فرصتی برای ثبت چند عکس بیشتر فراهم می کنند.

۲ – به عکس های شما درام و جذابیت می بخشند. اگر از یک دیافراگم بسته استفاده کنید (به عنوان مثال، f/8)، چراغ های الکتریکی مانند استاربرست یا ستاره های درخشان زیبا ظاهر می شوند، که می توانند یک نقطه کانونی ایجاد کرده یا مکمل سوژه اصلی شما باشند.

به عنوان مثال، تصویر زیر را نگاه کنید، که بر چراغ های ستاره شکل تکیه دارد تا بیننده را مجذوب کند:

با این حال، چراغ های الکتریکی با چالش هایی همراه هستند. اگر خیلی نزدیک به یک منبع نور بایستید، ممکن است در کل کادر خود لنز فلر داشته باشید. و اگر مراقب نباشید، چراغ های الکتریکی می توانند نقاط زیادی از نوردهی زیاد را در صحنه ای که در غیر این صورت به خوبی نوردهی میشد، ایجاد کنند.

بنابراین خیلی به چراغ ها نزدیک نشوید – هرچه چراغ ها کوچکتر باشند، قسمت های فلر و نوردهی زیاد کمتر مشکل ساز خواهند شد – همچنین توصیه می کنم تکنیک های HDR را یاد بگیرید. به این ترتیب، می توانید یک نوردهی برای چراغ ها و یک نوردهی برای صحنه اطراف ثبت کنید، سپس این دو را با هم ترکیب کنید تا یک نتیجه نهایی خیره کننده به دست آورید!

س

سخن نهایی

ساعت آبی زمانی عالی برای عکس گرفتن است – و شما اکنون باید آماده باشید که با دوربین خود راهی شده، تنظیمات لازم را انجام دهید، و عکس های خیره کننده بگیرید.

فقط به یاد داشته باشید: یک سه پایه و یک کنترل ریموت شاتر بسیار ضروری هستند. آنها عکس های شما را شارپ نگه می دارند، و این چیزی است که اهمیت دارد!

حالا نوبت شماست:

شما قصد دارید در ساعت آبی از چه چیزی عکس بگیرید؟ کدام یک از این نکات را اجرا خواهید کرد؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

نویسنده: دینا هینز (Dena Haines)


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *