اسکنوگرافی : تصاویر بدون دوربین با اسکنر

اگر به عکاسی علاقه‌مندید ولی دوربین خوبی در اختیار ندارید و یا اینکه به دنبال عکاسی متفاوتی هستید به شما تکنیک اسکنوگرافی را پیشنهاد می‌کنیم. هنر اسکنر یا اسکنوگرافی روشی برای ایجاد عکس‌های هنری با اسکنر می‌باشد. در ادامه این مطلب لنزک به آموزش اسکنوگرافی خواهیم پرداخت.

تنظیم اسکنر

وارد تنظیمات اسکنر شوید. (معمولا در device and printer قرار دارد).

تراکم پیکسلی اسکنر را تنظیم کنید

رزولوشن یا نقطه در اینچ را بر حداکثر قرار دهید. در این مورد ما از ۶۰۰dpi استفاده می‌کنیم. برخی از اسکنرها بعد از هر بار اسکن تنظیمات را ریست می‌کنند و شما باید دوباره تنظیمات را تغییر دهید. شما می‌توانید فرمت رنگی را تغییر دهید و معمولا گزینه‌های مختلفی در اختیارتان قرار می‌دهد. گزینه‌های مختلف را امتحان کنید ولی از آنجایی که اسکنر من قدیمی است از گزینه‌ی colour استفاده می‌کنم.

آماده سازی عکس

اگر می‌خواهید عکستان به جای پس زمینه‌ ساده‌ اسکنر، پس زمینه‌ دیگری داشته باشد آن را به پشت درب اسکنر بچسبانید.

سپس سوژه‌های عکستان را اضافه نمایید. حواستان باشد که عکس از پایین گرفته می‌شود پس باید همه چیز را به صورت برعکس بر روی آن قرار دهید. برای نمونه من از دکمه استفاده کردم:

شما می‌توانید از هرچیزی که می‌خواهید استفاده نمایید، مثلا سکه‌ها و کتاب‌های قدیمی یا هر چیزی دیگری که در منزل دارید. نتیجه‌ی اسکن دکمه‌ها به این صورت در آمده است:

قرار دادن سکه‌ها قدیمی بر روی پس زمینه نقشه‌ی جهان نیز نمای جالبی پیدا کرده است:

واقعا جالب است که علی رغم عدم وجود عمق میدان در اسکنر، اضافه کردن پس زمینه می‌تواند جلوه‌ای قابل توجه به عکس ببخشد. چون اسکنر تنها بر اشیای قرار گرفته بر صفحه فوکوس می‌کند و در عکاسی با دوربین (عمق میدان کم) پس زمینه‌ی شما محو می‌شود.

ترفندی هنرمندانه

حالا که عکاسی از اشیا با اسکنر را امتحان کردید عکسی از خودتان نیز بگیرید! سلف پرتره‌های گرفته شده با اسکنر حالتی مایع داشته و مانند این است که در زیر آب عکس گرفته‌اید.

اگر نقاشی بلدید (من بلد نیستم!)، تکه‌های نقاشی را بر روی اسکنر بچینید تا افکت ضد نور (Silhouette effect) را به وجود آورید. همچنین شما می‌توانید در هنگام اسکن چیزی را حرکت دهید تا افکت محوشدگی ترسناکی را به وجود آورید.

نتیجه گیری

شاید حتی از وجود اسکنر در خانه‌تان آگاهی نداشته باشید، ولی اکثر پرینترهای خانگی از اسکنر برخوردارند. اگر خلاقیت داشته باشید می‌توانید با این روش به نتایج بسیار جالبی دست یابید.

م

منبع

برگرفته از: tutsplus

نظرات شما

  1. sbasaki

    ۲۰ آبان ۱۳۹۳

    خیلی خوب بود. من انجام دادم. نتیجه اش خیلی عالی شد.

  2. یک علاقمند به عکاسی

    ۱۹ آبان ۱۳۹۳

    عالی بود


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *