ترفند عکاسی: نقاشی با نور – light painting

در این مطلب لنزک به شما می‌آموزیم که چگونه با استفاده از لوازم معمول منزلتان تجهیزات نقاشی با نور (light painting) را بسازید. در این مطلب سرگرم کننده ما را همراهی کنید.

برای فهم بهتر مطلب ویدیو زیر را مشاهده نمایید:


راه‌های بسیاری برای عکاسی بعد از غروب آفتاب وجود دارد. ما به شما کمک می‌کنیم که خلاقیتتان را به کار بگیرید و بهترین عکس‌ها را از نقاشی نورهای متحرک ثبت نمایید.

شما می‌توانید این نوع نقاشی‌ها را با یک چراغ قوه‌ی کوچک LED به وجود آورید و یا اینکه با استفاده از چند ابزار دست ساز خانگی شکل‌های هندسی پیچیده‌تری را ایجاد نمایید.

یکی از ویژگی‌های جالب عکاسی نقاشی نور این است که نیاز به تجهیزات گران قیمت و یا لوکیشن خاصی ندارد و تنها پیش نیازش تاریکی است.

در واقع لوازم مورد نیاز برای این نوع عکاسی در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند. شما می‌توانید از یک چراغ قوه‌ی LED ساده استفاده کنید. ولی اگر می‌خواهید عکس‌هایتان خلاقانه‌تر به نظر برسد باید تلاش بیشتری به کار گیرید.

نقاشی با نور نیازمند پیدا کردن ایده‌های جدید، همکاری با دوستان و تهیه‌ی لوازم مختلف برای اینکار است. حتما قبل از شروع عکاسی سری به فروشگاه ابزارآلات بزنید.

در عکس زیر چند وسیله‌ی کاربردی را قرار داده‌ایم که می‌توانید برای ایجاد افکت نقاشی با نور از آنها استفاده نمایید.

۱

ابزار مورد نیاز

یکی از اصلی‌ترین جنبه‌های عکاسی از نقاشی نور استفاده از لوازم معمول منزل است. چراغ قوه، فندک، لیزر، لامپ‌های کریسمس و حتی لامپهای دکوری می‌توانند به عنوان منبع نور در نظر گرفته شوند. برای انعکاس دادن نور می‌توانید از آلومینیوم فویل یا آب استفاده نمایید.

از قلاده‌ی سگ، زنجیر، طناب و یا لوله‌های پلاستیکی می‌توانید برای حرکت دادن منبع نور استفاده نمایید. از لوازم قابل استفاده دیگر می‌توان به چرخ دوچرخه، توپ، اسکیت و هولاهوپ (همان حلقه‌ بازی) اشاره کرد.

خلاصه بگوییم، شما می‌توانید منبع نور را به هر چیزی که حرکتی دارد متصل نمایید.

برای ایجاد افکت‌های نوری باید از ترفندهایی که در اختیارتان می‌‌گذاریم استفاده نمایید. برای به وجود آوردن حلقه‌ی نوری شما به لامپ‌ها LED نسبتاً قوی، چسب برق، بَست، طناب، یک تکه لوله‌ به عنوان دسته‌‌ی کار و یک واشر بزرگ نیاز دارید.

برای ایجاد جرقه ما از زنجیر قلاده‌ی سگ، همزن فلزی، دسته‌‌ی پارچه‌ای و مقداری اسکاچ سیمی استفاده کردیم. برای ایجاد کره‌ی نور به یک چرخ دوچرخه، میله‌ای با اندازه‌ی قابل تغییر و چند LED نیاز دارید.

۲

ساخت حلقه‌ی نورانی معلق

ساختن حلقه نور خیلی آسان است. LEDها را به طنابی وصل کنید که گره‌ای در وسطش داشته باشد. باتری‌ها را وصل کرده و آن را امتحان کنید. با چسب نواری باتری را به طناب بچسبانید ولی چسب را روی کلید آن نکشید.

طناب را به اندازه‌ی مورد نظرتان ببرید و آن را از لوله و واشر رد کنید. سپس بالای آن را گره‌ بزنید، به صورتی که اندازه‌اش قابل تغییر باشد. شما می‌توانید به جای استفاده از لوله، طناب را به یک تکه چوب بچسبانید.

۳

ایجاد جرقه‌های درخشنده

ساخت بارش جرقه‌های نور نیز کار چندان دشواری نیست. با اره‌ای زنجیر قلاده را ببرید. همزنی را به انتهای زنجیر متصل کنید و دسته‌ای را به طرف دیگر زنجیر متصل نمایید. درون همزن را با براده‌ی فولاد (همان اسکاچ سیمی) پر کنید.

۴

ساختن نور کروی

کار این تکنیک کمی بیشتر است ولی نتیجه‌ی آن نظیر ندارد! شما برای ساخت این وسیله نیاز به چرخ دوچرخه دارید. میله‌ای هم اندازه‌ی شعاع چرخ به آن وصل کنید تا وقتی چرخ را بر آن تکیه دهید با زاویه‌ی ۴۵درجه بر روی محورش حرکت کند.

از یک ردیف ۱۰ تا ۲۰تایی LED استفاده کنید به صورتی که تمام محیط چرخ را احاطه کند. با چسب برق LEDها را سرجایشان محکم کنید.

برای ثبت عکس آن، چرخ را خارج از کادر برده، نورها را روشن کرده و دکمه‌ی شاتر را بزنید. چرخ را بر روی محورش حرکت دهید، بگذارید خودش حرکت کند و نیاز نیست هلش دهید. سپس وقتی از کادر خارج شد نور را دوباره خاموش نمایید.

تا زمانی که شاتر بسته نشده به حرکت ادامه دهید. بهتر است لباس تیره‌ای بپوشید و بدون توقف حرکت کنید.

۵

لباس مناسب برای این نوع عکاسی

با پوشیدن لباس‌های تیره اجسام نورانی جلوه‌ی بیشتری پیدا می‌کنند. کلاه سویشرت را بر سرتان بگذارید تا هم چهره‌تان مشخص نشود و هم اینکه از صورتتان در مقابل برخورد جرقه‌ها محافظت نمایید. ولی مواظب باشید که کسی را با لباستان نترسانید!

هر چه بیشتر حرکت کنید کمتر در عکس نهایی ظاهر خواهید شد. هرگز در مقابل نورهای LED یا نور پس زمینه قرار ثابت قرار نگیرید، چراکه شانس به تصویر کشیده شدن در عکس را افزایش داده اید.

شما می‌توانید با چراغ قوه LED بر هرچیزی که می‌خواهید نقاشی کنید و یا اینکه آن را در مقابل دوربین حرکت دهید تا خطوط مسیر دستتان ثبت شود. کشیدن چراغ قوه به دور اشیا و یا افراد الگوهای جالبی را ایجاد می‌کند. همچنین شما می‌توانید چراغ قوه را به طنابی متصل کرده و آن را حرکت دهید.

تجهیزات و تنظیمات دوربین

برای این نوع عکاسی از هر دوربین DSLR یا لنز استانداردی می‌توانید استفاده کنید ولی وجود سه پایه الزامی است. از ریموت شاتر و پایه‌ی فلاش اکسترنال استفاده کنید. عکاسی را با فرمت RAW انجام دهید و دوربین را بر ایزوی ۱۰۰ قرار دهید تا عکستان بهترین کیفیت ممکن را داشته باشد. برای داشتن کنترل بیشتر بر نوردهی، دوربین را بر حالت دستی (Manual) قرار دهید.

سرعت شاتر را ۳۰ثانیه قرار دهید تا نور لازم برای ثبت نقاشی‌ها به حسگر برسد، ولی برای ساختن اشکال پیچیده‌تر دوربین را روی مد Bulb (نوردهی بیش از ۳۰ ثانیه تا زمان نگه داشتن دکمه شاتر) قرار داده و با شاتر ریموت عکس را بگیرید.

محدوده دیافراگم به شدت نور بستگی دارد. اگر نور خیلی شدید است دیافراگم را بر f/11 قرار دهید و اگر از LEDهای معمولی استفاده می‌کنید دیافراگم f/8 یا f/5.6 مناسب است. در تنظیمات Single Shot و تراز سفیدی روز (Daylight White Balance) را خاموش نمایید.

استفاده از چراغ قوه برای فوکوس

چراغ قوه‌ای را در محل مورد نظرتان برای ایجاد افکت‌ها قرار دهید. همچنین بهتر است برای مشخص بودن محل ناحیه ای را با گچ علامت گذاری کنید.

برای کادربندی بر فاصله کانونی مورد نظرتان زوم کنید و با سنسور دوربین روی چراغ قوه اتوفوکوس نمایید. سپس دوربین را بر فوکوس دستی (Manual Focus یا MF) قرار دهید و حواستان را جمع کنید که تصادفا حلقه‌ی فوکوس جابه جا نشود. دوباره صحنه را کادر بندی کرده و دوربین را بر سه پایه محکم کنید.

روش عکاسی

به صورت آزمایشی عکسی را با دیافراگم f/8 بگیرید. اگر خطوط نور بیش از حد روشن و براق بودند (برای بررسی این امر از Highlight Alert استفاده کنید) دیافراگم را کمی بسته و دوباره امتحان نمایید.

اگر روشنایی عکس به اندازه‌ی کافی نیست دیافراگم را کمی باز کنید. توجه داشته باشید هر چه خطوط نور روشن‌تر باشند، سفیدتر به نظر می‌رسند. اگر می‌خواهید خطوط نور LED قرمز به نظر برسند کمی روشنایی عکس را کاهش دهید. اگر دستیاری برای ایجاد نورها ندارید و یا اینکه ریموت شاتر در دسترستان نیست، دوربین را بر تایمر خودکار یا سلف تایمر (self-timer) قرار دهید.

نظرات شما

 1. حسام

  ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

  بسیار بسیار سات خوبیه من ک برای بالا بردن اطلاعات عکاسیم همیشه ب این سایت میام و خیلی چیزها یاد گرفتم

 2. علیرضا فلاحت کار

  ۶ آذر ۱۳۹۳

  از مطالب و ویدیو های جذاب وآموزنده شما بسیار متشکرم.
  شما راهکارهای عکاسی خلاقانه را به هنر آموزان وعکاسان وعلاقه مندان به این هنر زیبا را در ختیار بینندگان قرار دادید.
  امیدوارم که این سایت روند پیشرفتش راحفظ کرده ودر بهبود هرچه بیشتر و بهترآن مستعد باشد.
  بازهم ازمدیر سایت وسایر دست اندرکاران این سایت نهایت تشکر وقدر دانی را دارم.
  موفق باشید***************************

 3. ahmad

  ۴ آذر ۱۳۹۳

  با سلام.من مدتی هست که مطالب شما را می خوانم و خوشحالم که منبع جدیدی برای به روز کردن خودم پیدا کردم.از اینکه مطالبی متنوع و به روز رسانی می شوند خیلی خوشحالم و سپاس گذارم.مخصوصا ویدئو هایی که موجود هست.

 4. ali

  ۱ آذر ۱۳۹۳

  سلام
  از مطالب بسیار اموزنده ومفیدتون که در سایت گذاشتید ممنوم
  میخواستم در موردlight paitingدرعکس دوچرخه بشتر بدونم چه جوری این عکس گرفته شده؟


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *