عکس‌کاوی #۱۷: داستان عکاسی از پرنده ماهی خورک در حال گرفتن یک ماهی

دوست دارید بدانید عکاس چطور از این پرنده ماهی خورک در حال گرفتن یک ماهی عکس گرفته؟ پس ادامه مطلب را بخوانید و داستان پشت عکس را از زبان خود عکاس بشنوید!

در بخش عکس‌کاوی لنزک (برای مشاهده اینجا کلیک کنید)، داستان پشت عکس ها و چگونگی گرفته شدن آن ها را از زبان عکاس می خوانید.


۱

درباره این ثبت خیره کننده از یک ماهی خورک در حال گرفتن یک ماهی

عکاس: جنت اسمیت (Janet Smith)

تنظیمات دوربین: فاصله کانونی ۸۰mm، ایزو خودکار، دیافراگم f/5.6 و سرعت شاتر ۱/۱۲۰۰ ثانیه. دوربین بر روی مُد نوردهی دستی و عکاسی پیاپی بی صدا تنظیم شد.

تجهیزات عکاسی: Canon 5D mark IV، Canon 70-200mm f2.8، ریموت تریگر Neweer، سه پایه Manfrotto.

2

عکس چه موقع گرفته شد؟

۶ ژوئیه ۲۰۱۹، حوالی ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر در یک پناهگاه استتار و عکاسی در حیات وحش.

۳

داستان پشت این عکس چیست؟

این عکس جزء لیست آرزوهای من بود – عکسی که فکر می کردم هیچ وقت نمی توانم بگیرم، چون نمی توانستم از عهده خرید یک لنز سریع که به من گفته شده بود در این نوع عکس ها لازم است، برآیم.

تا این که تقریبا یک سال پیش، دوستی لنز قدیمی Canon 70-200mm f2.8 خود را بعد از این که فهمید من یکی از آنها می خواهم اما نمی توانم بخرم، به من هدیه داد. این لنز دنیای کاملا جدیدی را به روی من باز کرد. من یک هاید (یک پناهگاه استتار برای دیدن حیات وحش از نزدیک – Shropshire Photography Hides) رزرو کردم که به دلیل هوای بد و این که سمورها به آشیانه ماهی خورک ها حمله کرده و همه پرنده ها را کشته بودند، سه بار لغو شد.

در ششم ژوئیه، بالاخره موفق شدم هاید را بگیرم. آن روز هوا ابری و گرفته بود و باد می وزید. من دوربین را هم سطح با آب تنظیم کرده و آن را در یک پاکت سیاه پوشاندم تا خیس نشود. سپس دوربین را بر روی مُد دستی، f/5.6، ایزوی خودکار و ۱/۱۲۰۰ ثانیه تنظیم کردم، ریموت تریگر شاتر را آماده کردم و منتظر ماندم.

تقریبا شش ساعت به انتظار و عکاسی گذشت، قبل از این که من این عکس را بگیرم. من نمی توانستم زمانبندی درستی به دست آورم، و این پرنده فوق العاده سریع بود. نور هم خیلی کم بود، و باران نم نم همچنان ادامه داشت.

در نهایت بیشتر لحظات خوب را از دست دادم، اما واقعا ارزشش را داشت. یک چیزی که یاد گرفتم این بود که بالاخره پاداش صبر و اراده خود را دریافت خواهید کرد. و شاید آب و هوای بهتر نیز می توانست کمک کند.

۴

از چه روش یا تکنیکی برای دستیابی به این عکس استفاده شد؟

من از قبل بر روی ناحیه ای که احتمال داشت پرنده در آنجا وارد آب شود فوکوس کردم و دوربین را بر روی حالت عکاسی پیاپی (continuous) بی صدا قرار دادم تا سر و صدا را به حداقل برسانم.

۵

شرح تمام مراحل پس پردازش، از جمله ابزارها و تکنیک های مورد استفاده

پس پردازش بسیار کمی انجام شد. من یک کراپ بسته انجام دادم تا حرکت آب و پرنده را بیشتر نشان دهم. همچنین، در فتوشاپ اسلایدر shadows را ۲۵ درجه افزایش دادم، و vibrance را بر روی ۱۵+ و exposure را روی ۵+ قرار دادم.

۶

برای افراد دیگری که می خواهند عکسی مانند این بگیرند، چه توصیه ای دارید؟

توصیه من این است که صبور باشید، با عکاسان پرندگان فصلی مشورت کنید و رفتار پرنده را مشاهده کنید. من یاد گرفتم که این پرنده قبل از شیرجه رفتن در آب سه قدم به چپ یا راست برمی دارد و سرش را پایین می آورد. به محض این که این کار را می کرد، من ریموت شاتر را پشت سر هم فشار می دادم تا وقتی که دوباره روی شاخه ها برمی گشت.

نویسنده: کاز نواچیک (Caz Nowaczyk)

نظرات شما

 1. محسن پیرنیا

  ۵ آبان ۱۳۹۸

  سلام.
  خیلی غافلگیر شدم وقتی دیدم دوباره بخش عکس کاوی شروع به کار کرده. امیدوارم بخش نقد هم دوباره راه بیوفته.
  پیروز باشید…

  1. سامان نویسنده

   ۶ آبان ۱۳۹۸

   سلام جناب پیرنیا

   خیلی ممنونم از دیدگاهتون. خوشحالم که این بخش مورد توجه شماست و همچنین ما هم امیدواریم بخش نقد عکس رو دوباره داشته باشیم به شکل تازه تر و فعال تر.

   کار های زیادی در دست انجام داریم مثل کلاس های آنلاین ویدیویی، کتاب های جدید و شاید اشتراک ماهیانه و همچنین به روز رسانی قالب سایت و انشالله اپلیکیشن لنزک.

   سپاسگزارم از فعالیت و همراهی شما،

   همیشه موفق باشید


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *