مقایسه لنز ۲۴mm و ۵۰mm برای عکاسی از اشخاص

در عکاسی از اشخاص لنز ۲۴mm مناسب تر است یا لنز ۵۰mm؟ با توجه به قیمت پایین هر دو گزینه های بسیار خوبی هستند، اما نقاط قوت آنها کمی متفاوت است. در عکاسی از اشخاص، لنز پنجاه میلیمتری بر سوژه تاکید می کند، در حالی که لنز بیست و چهار میلیمتری محیط را نشان می دهد. به همین دلیل است که لنز ۵۰mm برای پرتره های سر و شانه عالی است، در حالی که لنز ۲۴mm برای عکاسی از اشخاص در پس زمینه محیط اطرافشان عالی است. در این مقاله، من چند عکس مختلف از یک مدل دارای ژست و مکان یکسان که با هر دو لنز گرفته شده اند را به شما نشان خواهم داد. این کار دید خوبی از تفاوت بین دو لنز و اینکه چه موقع ممکن است بخواهید به سراغ هر گزینه بروید به شما می دهد.

۱

تجهیزات مورد استفاده

برای حفظ یکپارچگی، تمام تصاویر این مقاله با دوربین Canon 60D و لنز Canon 24mm f/2.8 یا لنز Canon 50mm f/1.8 گرفته شده اند.

Canon 60D یک دوربین APS-C (کراپ سنسور) است، بنابراین برای تعیین فاصله کانونی موثر هر یک از لنزهای خود بر روی این دوربین باید فاصله کانونی آنها را در ۱٫۶ ضرب کنید (البته اگر از دوربین های Nikon APS-C استفاده می کنید، ضریب کراپ شما ۱٫۵ است).

بنابراین لنز ۲۴mm بر روی یک دوربین کراپ سنسور تقریبا مانند لنز ۳۸mm، و لنز ۵۰mm مانند لنز ۸۰mm عمل می کند.

۲

لنز ۲۴mm پس زمینه را نشان می دهد

در عکاسی از اشخاص، لنز ۵۰mm بر سوژه تاکید می کند، در حالی که لنز ۲۴mm محیط را نشان می دهد. به همین دلیل است که لنز ۵۰mm برای پرتره های سر و شانه عالی است، در حالی که لنز ۲۴mm برای عکاسی از اشخاص در پس زمینه محیط اطرافشان عالی است.

عکس گرفته شده با دوربین Canon 60D و لنز ۵۰mm.

به همین دلیل است که لنز ۵۰mm برای پرتره های سر و شانه عالی است، در حالی که لنز ۲۴mm برای عکاسی از اشخاص در پس زمینه محیط اطرافشان عالی است. در مثال بالا، می توانید ببینید که لنز ۵۰mm عکس بسته ای از این دو خواهر ارائه کرده است، با یک پس زمینه مات که تمام توجه بیننده را بر روی چهره های آنها حفظ می کند.

با این حال، پس زمینه نیز برای این جلسه عکاسی مهم بود – که در باغ انگور یک خانواده برگزار شد، و مشتری ها می خواستند مطمئن شوند که انگورها نیز در پس زمینه بعضی از عکس ها قابل مشاهده باشند. همانطور که می توانید در تصویر بالا ببینید، انگورها در پرتره گرفته شده با لنز ۵۰mm دیده نمی شوند، و بستن دیافراگم نیز آن چشم انداز تاکستان مورد نظر مشتری ها را ارائه نمی دهد.

بنابراین بعد از گرفتن چند عکس پرتره با لنز ۵۰mm، من به سراغ لنز ۲۴mm رفتم تا چند عکس بازتر بگیرم.

عکس گرفته شده با دوربین Canon 60D و لنز ۲۴mm.

عکس بالا همان دخترها، دقیقا همان مکان، و یک ژست بسیار مشابه را نشان می دهد. تنها تفاوت واقعی این است که با لنز ۲۴mm می توانید بخش بیشتری از دخترها و محیط اطراف آنها را ببینید.

در برخی موارد، ممکن است بخواهید محیط اطراف سوژه خود را به حداقل برسانید، که در این صورت لنز ۲۴mm ایده آل خواهد بود. با این حال در این مورد، به من اجازه داد تا تصاویری را ثبت کنم که هم دخترها و هم تاکستان را به طور برجسته نشان می داد، که همان چیزی بود که مشتری ها به دنبالش بودند.

نکته اضافی: عکاسی از خواهرها با لنز ۲۴mm همچنین باعث می شود که تفاوت قد بین دو خواهر را راحت تر ببینید (به لطف پرسپکتیو بازتر)، که چیزی است که بسیاری از والدین واقعا از آن لذت می برند.

عکس گرفته شده با دوربین Canon 60D و لنز ۵۰mm.

3

در مورد رنگ پس زمینه فکر کنید

نکته دیگری که علاوه بر محتوای پس زمینه در تصاویر خود باید در نظر بگیرید، ترکیب رنگ پس زمینه است.

در تصویر بالا، پس زمینه چوبی با رنگ عمیق، حس و حالی به تصویر می دهد که می تواند برای یک نوازنده مناسب باشد. با این حال، نکته جالب این است که وقتی از زاویه دید لنز ۲۴mm به آن نگاه می کنید، احساس کلی تصویر کاملا تغییر می کند:

عکس گرفته شده با دوربین ۶۰D و لنز ۲۴mm.

تصویر دوم، اگرچه در همان مکان گرفته شده است، اما کمتر از تصویر اول دراماتیک و پر احساس به نظر می رسد. سنگ کاری روشن تر اطراف درب یک حس تعادل به تصویر می دهد که با لنز ۵۰mm در این مکان به دست نمی آمد.

طبق تجربه من، این تعادل به ویژه در هنگام تبدیل تصاویر به سیاه و سفید مهم است.

همانطور که می توانید در تصویر سمت چپ ببینید، سنگ کاری روشن تر در اطراف درب تیره تر به عنوان یک کادر برای سوژه عمل می کند و به طور طبیعی نگاه شما را به سمت آن می کشد.

علاوه بر این، کنتراست و بافت بیشتر، عناصر کلیدی برای تصاویر سیاه و سفید هستند، که تصویر سمت چپ را از نظر زیبایی شناسی دلنشین تر از تصویر سمت راست می کند.

س

۲۴mm یا ۵۰mm: سعی کنید از هر دو استفاده کنید!

به طور کلی، اگرچه ممکن است مواردی وجود داشته باشد که در آن محتوا یا ترکیب رنگ پس زمینه باعث شود شما یکی از این لنزها را به دیگری ترجیح دهید، اما من به شدت موافق استفاده از هر دوی آنها در هر زمان ممکن هستم.

این یک نمونه بارز از زندگی خودم است که توضیح می دهد چرا هر دوی آنها به دلایل خاص خود بسیار عالی هستند. من اخیرا از دخترانم در لباس هالووین عکس گرفتم. ابتدا با لنز ۵۰mm شروع کردم، چون لنز مورد علاقه من است:

عکس گرفته شده با دوربین ۶۰D و لنز ۵۰mm.

من عاشق این عکس از دو دخترم هستم – لنز ۵۰mm واقعا به شما اجازه می دهد تا چهره ها و حالت های آنها را ببینید، و بوکه لنز ۵۰mm f/1.8 به نرم کردن محل ساخت و ساز در پس زمینه تصویر کمک کرد. با این حال، کراپ نزدیکتر به این معنی است که تنها بخش کوچکی از لباس های آنها قابل مشاهده است.

بنابراین به سراغ لنز ۲۴mm رفتم تا یک عکس تمام قد (عکس زیر) از میمون و شیر کوچکم بگیرم.

اکنون واقعا می توانم از سر تا پای آنها را ببینم. می توانم پای کوچک لباس میمون را ببینم که آنقدر دختر کوچکم را شگفت زده کرده بود که به خواهرش التماس کرد تا لباسش را با او عوض کند. می توانم تفاوت قد بین آن دو را ببینم. می توانم کفش های مشکی دختر بزرگم را ببینم که خیلی به آنها افتخار می کند و آنها را برای هر جایی که در خیالش ذره ای «فانتزی» باشد می پوشد.

اینها تمام چیزهایی هستند که من می خواهم بعدها دوباره به آنها نگاه کنم و به یاد بیاورم. من به دلایل مختلف عاشق هر دو تصویر هستم و بسیار خوشحالم که به لطف لنزهای قابل اعتماد ۲۴mm و ۵۰mm ام، هر دوی آنها را دارم.

عکس گرفته شده با دوربین Canon 60D و لنز ۲۴mm.

ن

نتیجه گیری

امیدوارم این مقاله ایده خوبی از مقایسه این دو فاصله کانونی در هنگام عکاسی از اشخاص به شما داده باشد.

شما تا به حال لنز ۲۴mm را امتحان کرده اید؟ چطور از آن استفاده می کنید؟ آیا لنز ۵۰mm دارید و برای عکاسی از اشخاص از آن استفاده می کنید؟ کدام لنز مورد علاقه شماست؟ لطفا نظرات و تصاویر خود را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید!

نویسنده: مردیث کلارک (Meredith Clark)

نظرات شما

  1. Mahdi_11

    ۸ بهمن ۱۳۹۹

    من از لنز هلیوس آنالوگ ۵۰mm روی دوربین ۶۰دی برای پرتره استفاده میکنم. درسته که فوکوس اتومات نداره ولی با کمی دقت میتوان عکسهای شارپ با پس زمینه چرخشی با این لنز گرفت .


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *