نقد عکس #۲۲ – عکاسی در سفر

در نقد عکس این هفته علاوه بر اینکه روی عکس ها تمرکز می کنیم و به نقد آن ها می پردازیم، قصد داریم نکات مفید عکاسی در سفر را نیز با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. هفته پیش، ایمیلی از آقای رحیم زاده دریافت کردیم که تعدادی از عکس های خود را که طی مسافرت هایشان گرفته بودند، برای ما ارسال کرده بودند. ما نیز تصمیم گرفتیم که منتخبی از عکس های ایشان را به نمایش بگذاریم تا هم آن ها را نقد کرده و هم نکات مهم را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

اگر مطلب «مبانی عکاسی در سفر» لنزک را مطالعه کرده باشید، حتما این جمله را به یاد دارید:

«اگر یک عکاس علاقمند به سفر باشید، فرصت چشمگیری دارید که لحظات سفرتان به هر جای جهان را ثبت کنید و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید تا دنیا را آنگونه که شما دیده اید، نظاره کنند.»

همچنین اگر مایلید نکات مفیدی را در مورد گرفتن عکس هایی خوب از سفرتان مطالعه نمایید، مطلب «چگونه عکس های خوبی از سفرمان بگیریم» را از دست ندهید. که پاراگرافی از آن را با هم خواهیم خواند:

«ینکه شما در سفر باشید لزوما به این معنا نیست که ذهن خلاقتان نیز آنجا باشد. همه ما در تعطیلاتمان مرتکب کمی تنبلی می شویم. این برای اغلب بخش های سفر بدک نیست چرا که همه به کمی استراحت و بی خیالی نیاز داریم، اما اغلب نیز به پشیمانی ختم می شود. شاید وقتی از بین منظره ها و صحنه های فوق العاده عبور می کنیم دوربینمان را درون اتاق جا گذاشته باشیم. شاید هم خیلی سهل انگارانه عکاسی کنیم و وقتی متوجه شویم می توانسته ایم بهتر عکاسی کنیم که در خانه به مرور عکس ها می پردازیم. من در این آموزش روشم را به شما خواهم گفت، روشی که مرا همواره از عکس های سفرهایم راضی می کند.»

و اما عکس های این هفته:

۱

عکس اول:

برزیل – آبشار ایگواسو

 • دوربین: NIKON D90
 • دیافراگم: f/10
 • سرعت شاتر: ۱/۴۰۰ ثانیه
 • حساسیت سنسور: ISO-200
2

عکس دوم:

موناکو

 • دوربین: NIKON D90
 • دیافراگم: f/9
 • سرعت شاتر: ۱/۳۲۰ ثانیه
 • حساسیت سنسور: ISO-200
3

عکس سوم:

دیزنی لند پاریس

 • دوربین: NIKON D90
 • دیافراگم: f/8
 • سرعت شاتر: ۱/۶۰ ثانیه
 • حساسیت سنسور: ISO-200
4

عکس چهارم:

کی یف – دختر کوچولو زیبا

۵

عکس پنجم:

برزیل – ریودوژانیرو – مجسمه مسیح

 • دوربین: NIKON D90
 • دیافراگم: f/11
 • سرعت شاتر: ۱/۵۰۰ ثانیه
 • حساسیت سنسور: ISO-200
6

عکس ششم:

میدان سرخ مسکو

 • دوربین: NIKON D90
 • دیافراگم: f/3.5
 • سرعت شاتر: ۱/۱۳ ثانیه
 • حساسیت سنسور: ISO-800
7

عکس هفتم:

 • دوربین: NIKON D90
 • دیافراگم: f/4
 • سرعت شاتر: ۱/۸۰ ثانیه
 • حساسیت سنسور: ISO-200

استادیوم المپیک کی یف – فینال جام ملتهای ۲۰۱۲ اروپا

از زبان عکاس

« من محمد رحیم زاده هستم. سالی دو بار به مسافرت می روم و دوست دارم که در مسافرت ها از عمارت های دیدنی، مناظر طبیعی، خیابان ها و نحوه زندگی مردم و همچنین از لحظات شادی آنها عکسبرداری کنم».

لطفا نقد و نظر خود را در مورد عکس ها (با ذکر شماره عکس) در بخش نظرات پایین همین صفحه با ما و دوستانتان مطرح نمایید. همچنین در موضوع بحث که «عکاسی در سفر» است شرکت نمایید و نکات مفید خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

برای شرکت کردن در این بخش عکس های خود را به آدرس ایمیل ما info@lenzak.com ارسال نمایید. لطفا به همراه عکس ضمیمه شده، اطلاعات نوردهی عکس (سرعت شاتر، دیافراگم، ایزو و…) و شرح مختصری در مورد عکستان را هم بنویسید.

قوانین ساده این بخش

 • ما عمدا عکس هایی که بی عیب نیستند را انتخاب می کنیم، پس لطفا با انتقادات سازنده خود به دوستانتان کمک کنید
 • آزادانه هر نصیحتی که می دانید مفید است را مطرح کنید – ترکیب بندی، نورپردازی، ویرایش و…

نظرات شما

 1. حامد

  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  سلام دوست من، در مورد عکس چهارم میخوام بگم که کادر خیلی خوب انتخاب نشده و قسمتی از سر کودک بیرن از کادره، ضمنا صورت کودک سایه روشن شده که بهتر بود با فلاش روشن عکس گرفته میشد.
  موفق باشید.

 2. Saafa

  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  بی ادبیه من نظر بدم، از دید من که مبتدی هستم، همه عکس هاتون خیلی خیلی خوب هستند.
  البته به نور پایین آبشار و سایه ی صورت دختربچه میخواستم اشاره کنم که دوستان ذکر کردند.
  بسیار لذت بردم. ممنون از به اشتراک گذاریتون : )

  1. محمد رحیم زاده

   ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

   بسیار ممنون و متشکر

 3. حامد

  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

  در مورد عکس دوم و سوم، هر دو کادر بسته است، توی عکس دوم باید اسکله پایین و اسکله سمت راست و همچنین قسمت بیشتری از کوه توی کادر باشه. توی عکس سوم هم تاج بالای برج توی عکس نیوفتاده. برای هر دو عکس کادر باید کمی بازتر باشه، من احساس میکنم لنزتون واید نیست، یا لااقل به میزان کافی واید نیست! توی عکس چهارم و پنجم لنزتون برتری خودشو نشون داده! (البته این حدس منه، دوست دارم بدونم با چه لنزی عکاسی میکنید.)
  به نظر من شما دوربینتون رو خوب شناختید و بلدید ازش به خوبی استفاده کنید، فقط توی عکس ششم دیافراگم رو اگر بسته تر میگرفتید تصویر دوردست واضح تر میوفتاد، اصطلاحا میدان دید بیشتر داشتید.

  1. محمد رحیم زاده

   ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

   جناب آقای حامد
   سلام
   از نظرات شما متشکرم
   در عکس دوم که کادر بسته است و کوه را در عکس نیاورده ام ، علتش این بوده که می خواستم تا جائی که زندگی جریان داشته را در عکس بیاورم و احساس کردم که کوه که پوشیده از درخت نبوده و سنگی بوده ، شاید زیبائی و تاثیرگذاری تصویر را تحت الشعاع قرار می داده.
   در مورد عکس سوم که یه مقدار کمی از نوک گنبد یا تاج دیزنی لند در کادر نیست ، کاملاً حق با شماست.
   در مورد دوربین سوال فرمودیده بودید که در پاسخ باید عرض کنم که دوربین من نیکون دی نود با لنز نیکور ۱۰۵-۱۸ است.

 4. المیرا

  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

  سلام

  عکس های خیلی قشنگی بودن،

  توی عکس شماره ۴، جای یک فلاش پر کننده یا رفلکتور خالیه.

  خیلی خوب بود، موفق باشید

  1. محمد رحیم زاده

   ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

   سلام
   ممنون از لطف حضرتعالی و از راهنمائی ای که فرمودید
   در مورد فلاش حق با شماست ولی در مورد عکس دختر کوچولوی اوکراینی ، باید به عرض برسونم وقتی در بلوار کنار رود دنیپر در شهر کی یف در حال گذر بودم ، یک لحظه متوجه این دختر کوچولوی زیبا شدم و وقتی به او نزدیک شدم ، با اون نگاه معصومانه اش یه لحظه به دوربین من خیره شد و من کادر رو بستم و ازش عکس گرفتم.
   از اونجائی که در سفرها ، یک دوربین عکاسی و یک دوربین فیلمبرداری با خود به همراه دارم ، لذا حمل رفلکتور تقریباً غیرممکن و حمل سه پایه برایم بسیار مشکل می باشد.لذا تمامی عکسها را بدون سه پایه گرفته ام.

 5. محمد رحیم زاده

  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

  جناب آقای محمد
  سلام و از لطف شما ممنونم
  در مورد عکس شماره دو که مربوط به منطقه فونت ویل در موناکو است باید عرض کنم که این عکس را از کنار قصر پرنس موناکو که مشرف به منطقه فونت ویل است گرفته ام.شاید بنظر آید که اگر دوربین را کمی به سمت چپ می چرخاندم ، هم قایق آخری بطور کامل در تصویر می بود و هم قسمت بیشتری از دریای مدیترانه را در تصویر خود داشتم ولی به علت وجود درختچه هائی که در آنجا قرار داشت ف این امکان وجود نداشت و شاحه های آنها وارد تصویر می گردید و باعث پراکنده شدن ذهن بیننده می گردید و تمرکز او بر روی این منظره زیبا را از او می گرفت.
  در مورد عکس شماره ۴ که فرموده اید استفاده از فلاش .احتمالاً پیشنهاد شما این بوده که باید جهت حذف سایه زیر چشمهای این دختر کوچولوی زیبای اوکراینی از فلاش استفاده می کردم.با توجه به اینکه این عکس در ظهر تابستان گرفته شده ، نظر شما می تواند صحیح باشد.
  در عکس شماره پنج ، مجسمه حضرت مسیح دارای ۳۰ متر ارتفاع و ۸ متر پایه می باشد.با وجود تعداد زیادی توریست که در زیر مجسمه قرار داشتند و عموماً دارای ژست گرفتن جهت گرفتن عکس بودند ، اگر سر دوربین پائین می آمد ، تصویر سر یا دست آنها هم در عکس می افتاد.لذا از قسمت بالائی مجسمه و با قرار گرفتن در زیر آن عکسبرداری نمودم.

 6. محمد

  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

  درود بر شما.
  تمامی عکسها و مناظر انتخابی بسیار با سلیقه انتخاب شده اند.فقط باب بحث نکاتی که بنظرم رسید عرض مینمایم.

  ۱-احتمالا کاهش اندکی از میزان نوردهی و دقت به هیستوگرام از سفیدی بیش از حد پایین آبشار جلوگیری مینمود.
  ۲-منظره بسیار زیبا ولی عکس بی هدف گرفته شده قسمت برش پایینی و انتهای چپ چشم هنوز در خال تعقیب قایق های دیگر یا دریا است و ذهن به بیرون از کادر میرود.
  ۳-
  ۴- استفاده از فلاش و کراپ بالای سر کودک.
  ۵-مجسمه کامل نمیباشد.
  ۶-
  ۷-

  1. محمد عرب

   ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

   دلیل اینکه پایین آبشار بیش از حد سفید شده کنتراست زیاد صحنه هست که اگر عکس کمی آندر تر گرفته میشد افراد سمت چپ کادر بیش از حد تاریک یا آندر میشدند و این فقط به وسیله ی تکنیک HDR قابل حل است که در این صورت با توجه به سوژه که آبشار و افراد در حال حرکت اند این تکنیک غیر ممکن است.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *