۱۰ دلیل که هر عکاسی باید یک رفلکتور ۵ کاره داشته باشد

رفلکتورهای ۵ کاره (۵-in-1) ارزان قیمت، قابل حمل، و احتمالا متنوع ترین قطعه تجهیزات نورپردازی ای هستند که تا به حال داشته اید؛ آنها در هر سطح، و تقریبا در هر ژانری از عکاسی به خوبی به عکاسان خدمت خواهند کرد. آنها ممکن است هیجان انگیزترین لوازم عکاسی نباشند، اما در شرایط مختلف می توانند یک نجات دهنده زندگی مطلق باشند. اگر در فکر خرید رفلکتور یا کسب آموزش در زمینه رفلکتور ها هستید، این مطلب می تواند برای شما مفید واقع شود.

اگر با آنها آشنا نیستید، رفلکتورهای ۵ کاره یا «۵ در ۱» به طور معمول در انواع مختلف دایره ای یا مستطیلی، و در اندازه های مختلف عرضه شده، و به طور کلی شامل یک دیسک تاشو داری یک تکه پارچه نیمه شفاف می باشند. همراه با پوشش های دو طرفه نقره ای/طلایی و سفید/سیاه.

۱

نور پر کننده

شاید واضح ترین استفاده از رفلکتور، به عنوان یک نور پُر کننده (fill light) نرم و ملایم برای پرتره باشد. شما چه در حال عکاسی در نور مستقیم خورشید، سایه باز، زیر آسمان ابری یا در استودیو باشید، می توانید از رفلکتور ۵ کاره خود به راحتی استفاده کنید و به آسانی کمی نور اضافی به سایه های خود بتابانید. آن ها به عنوان یک نور پُر کننده عالی هستند، چراکه بر منبع نور کلیدی شما غلبه نمی کنند و همچنین خودشان هم باعث ایجاد سایه نمی شوند.

اگر رفلکتور ۵ کاره داشته باشید، می توانید از سطح سفید آن برای به دست آوردن ظریف ترین و طبیعی ترین ظاهر، از طرف نقره ای برای به دست آوردن یک حالت کمی آینه ای تر، یا از طرف طلایی برای اضافه کردن کمی گرما به ترکیب بندی خود استفاده کنید.

برگه راهنمای فوق، «چه زمانی از رنگ های مختلف رفلکتور استفاده کنیم»، به شما در انتخاب رنگ رفلکتور کمک خواهد کرد. برای مشاهده اندازه بزرگتر روی آن کلیک نمایید.

لنزک:

نور پر کننده یا Fill Light چیست؟ یک نور تکمیلی در عکاسی است که ماهیت نور اصلی (Main Light) را تغییر نداده و بیشتر برای روشن تر کردن سایه ها به کار برده می شود.

۲

نور اصلی

عکس از عکاس پرتره مکس بریج (Max Bridge)

اگر در وضعیتی قرار دارید که نور شدیدی از پشت سر می تابد می توانید سوژه را پشت به نور قرار داده و آن نور را با یک رفلکتور به سمت سوژه بازتاب دهید تا صورت اش را روشن کنید. برای به دست آوردن حداکثر تاثیر، از طرف نقره ای برای ایجاد یک نور کمی سخت تر که شبیه نور خورشید خواهد بود، یا از طرف سفید از نزدیک برای به دست آوردن یک ظاهر نرم تر استفاده کنید.

* مهمترین نکته ای که باید در این چیدمان نورپردازی به خاطر داشته باشید، این است که رفلکتور را بالاتر از سوژه خود، یا حداقل بالاتر از سطح دوربین قرار دهید. هنگام استفاده از یک رفلکتور به عنوان نور پُر کننده، خوب است که آن را پایین، زیر چانه آنها نگه دارید تا آن سایه ها را کاهش دهید، اما زمانی که رفلکتور به عنوان نور اصلی (Main light) به کار گرفته می شود، به طور کلی باید آن را بالا نگه دارید تا سایه های نرم ایجاد کنید. پایین نگه داشتن آن به سوژه شما حالت ترسناک می دهد، که اصلا خوب نیست.

۳

نورپردازی از پشت

می توان از رفلکتور برای نورپردازی پشت (backlight) سوژه و جدا کردن هرچه بیشتر او از پس زمینه استفاده کرد. این تکنیک موثرترین شیوه است اگر بتوانید نقطه ای را پیدا کنید که سوژه شما در سایه باشد، اما یک ناحیه نور مستقیم در پشت آن وجود داشته باشد.

هنگامی که همه در جای خود هستند، طرف نقره ای رفلکتور را به سمت خورشید، درست بیرون از کادر خود قرار دهید، و آن را به سمت سوژه خود بازتاب دهید. این کار یک حاشیه نورانی فرشته مانند در اطراف آنها ایجاد می کند. همچنین شاید بهترین استفاده برای طرف طلایی رفلکتور شماست، چون گرمای اضافی بر عکس غلبه نخواهد کرد، اما حالتی از درخشش «ساعت طلایی» به آن خواهد داد.

۴

جایگزین چتر

بله، شما می توانید هنگام بارش باران از رفلکتور خود مثل یک چتر استفاده کنید. آن را بالای سر خود نگه دارید تا خشک بمانید. الان می خندید، ولی بعدا از من تشکر می کنید. رفلکتورهایی که من استفاده کرده ام ضد آب بوده اند، و اگر کمی کثیف شوند، می توانید آنها را بشویید یا بروید یکی دیگر بخرید. آنها ارزان هستند!

۵

پخش کردن نور خورشید

پنل پخش کننده (diffusion panel) یا سطح نیمه شفافی که در داخل اغلب رفلکتورهای ۵ کاره وجود دارد نیز فوق العاده کاربردی است. شما در واقع می توانید هر منبع نور سختی را به یک منبع نور نرم تبدیل کنید. مثل جادو می ماند.

اگر از نور مستقیم خورشید به عنوان نور کلیدی خود استفاده می کنید، اما این نور برای سلیقه شما خیلی سخت است، پنل پخش کننده (دیفیوزر) را باز کنید، و آن را طوری نگه دارید که بر روی سوژه شما سایه بیفکند، و بوم! – نور نرم می شود. محدودیت این چیدمان این است که نور تنها در سایه رفلکتور شما نرم می شود، بنابراین اندازه خود رفلکتور اهمیت پیدا می کند. اگر شما یک رفلکتور دایره ای کوچکتر از ۴۰ اینچ دارید، با این روش به پرتره های کلوزآپ محدود خواهید بود. اگر یک دیفیوزر مستطیلی ۷۲ اینچی دارید، می توانید به صورت تمام قد عکس بگیرید.

به همین روش، اگر در وسط روز عکاسی می کنید و قادر به پیدا کردن یک نقطه سایه دار خوب نیستید، می توانید دیفیوزر را بالای سوژه خود نگه دارید تا بر روی او سایه افکنده و یک نور نرم تر ایجاد کنید. این کار زمانی که بتوانید خورشید را کمی پشت سوژه خود قرار دهید بهتر عمل می کند.

۶

مسدود کردن نور

سطح سیاه تخت (پنل جذب نور) در رفلکتور ۵ کاره شما احتمالا کمتر از همه قابل درک است، و یکی از پر استفاده ترین موارد از این ۵ مورد است. در اکثر موارد، هدف اضافه کردن نور بیشتر، نرم کردن سایه ها، و غیره است، اما در برخی موراد ممکن است بخواهید نور را مسدود کرده و سایه هایی ایجاد کنید.

اگر مثلا در برف در یک روز ابری در حال عکاسی باشید، نور شما فوق العاده تخت خواهد شد، چون از همه جا با اندازه تقریبا برابر خواهد آمد. این می تواند ظاهر زیبایی باشد، اما اگر می خواهید ویژگی های سوژه شما کمی مشخص تر باشند، می توانید سطح سیاه را در مقابل سوژه خود در یک طرف دوربین نگه دارید تا کمی از نور را مسدود کنید، و کمی سایه های نرم و ظریف به آن اضافه کنید. هرچه دیسک سیاه را نزدیک تر نگه دارید، آن سایه ها عمیق تر و تاریک تر خواهند بود.

۷

بادبزن

اگر شما به یک باد خوب برای کمی حرکت دادن به موها یا لباس سوژه خود نیاز دارید، اما پنکه یا برگروب (دستگاه دمنده) خود را فراموش کرده اید، رفلکتور پنج کاره قابل اعتمادتان می تواند شما را نجات دهد! دستیار شما باید تا جایی که می تواند نزدیک به سوژه، خارج از کادر بایستد، و آن رفلکتور بزرگ را در هوا محکم به حرکت درآورد. در هر عکس یک بار بالا و پایین کردن آن، این کار را به خوبی انجام خواهد داد.

۸

فون یا پرده پس زمینه کوچک

به جای یک پس زمینه یکپارچه بزرگ یا دیوار مقعر، می توانید به راحتی رفلکتور خود را به عنوان یک پس زمینه خوب در پشت سوژه تان قرار دهید. البته این کار برای عکس های سر و شانه کلوزآپ بهتر جواب خواهد داد (مگر این که یک رفلکتور عظیم داشته باشید) اما شما چند گزینه با این استراتژی دارید.

اگر بخش عمده نور از پشت دوربین می آید، می توانید از سطح سفید برای یک پس زمینه سفید استفاده کنید، یا اگر نور بیشتری از پشت سوژه شما می آید، پنل پخش کننده را در پشت او در کادر قرار دهید، تا بر روی سوژه سایه افکنده و یک پس زمینه سفید و یک نور پس زمینه نرم و زیبا ایجاد شود. استفاده از طرف های نقره ای و طلایی برای این کار شاید زیاد مناسب نباشند، چون آنها معمولا مشخص است که از رفلکتور استفاده شده است.

همچنین، اگر شما از چیزهای کوچک (مانند حلقه عروسی، غذا، و غیره) عکاسی می کنید، می توانید از چند گیره و میز برای خم کردن رفلکتور تاشو خود و ایجاد یک سایکلوراما (cyclorama) سفید کوچک استفاده کنید.

استودیو عکاسی سایکلوراما

۹

سافت باکس

ممکن است پیش بیاید که شما یک (یا چند) استروب یا اسپیدلایت داشته اما سافت باکس نداشته باشید، و نیاز داشته باشید نور خود را نرم کنید. در این نقطه، شاید بتوانید حدس بزنید که من می خواهم به کجا برسم. رفلکتور ۵ کاره!

شما می توانید پنل پخش کننده (دیفیوزر) را مقابل نور قرار دهید تا مثل یک سافت باکس نور را نرم کند. شما حتی می توانید اگر بازوی استودیویی (boom arm) داشته باشید این کار را با یک پایه نور انجام دهید – سایه خود پایه هیچ اثر قابل ملاحظه ای ندارد. گزینه دیگر این است که نور خود را دور از سوژه و به سمت سطح سفید یا نقره ای (یا طلایی) خود بگیرید تا آن نور را بازتاب کنید. این کار به خصوص اگر شما یک فلاش روی دوربین کوچک داشته باشید، خوب عمل می کند (لنزک: بازتاب نور به جای تابش مستقیم آن به سمت سوژه برای کاستن از شدت و نرم تر کردن آن)

بیشتر بخوانید: استفاده از بادکنک برای گرفتن پرتره های بهتر با فلاش پاپ آپ

۱۰

سایه بان خورشید عکاس

چه لزومی دارد که شما در آفتاب داغ پخته شوید؟ وقتی شما در بیابان عکاسی می کنید و به کمی استراحت نیاز دارید، خودتان را زیر رفلکتور پنهان کنید. اگر قصد داشته باشید تصاویر را در پشت دوربین (روی LCD) بررسی کنید، این کار می تواند بسیار مفید باشد.

اینها ۱۰ دلیل بودند که چرا شما (بله شما!) باید حتما یک، یا دو، یا ۵ رفلکتور ۵ کاره داشته باشید. اگر شروع کنید یکی از آنها را هر جا که عکاسی می کنید با خود به همراه ببرید، من تضمین می کنم که هر بار به شما ثابت خواهد شد که فوق العاده مفید است. اگر شما استفاده خلاقانه دیگری برای این قطعات جادویی کیت سراغ دارید، در قسمت دیدگاه ها، پایین مطلب، با ما در میان بگذارید!

نویسنده: بینگ پوتنی (Bing Putney)

نظرات شما

  1. سامان نویسنده

   ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

   سلام

   سپاس فراوان از اینکه بازخورد می دهید و برای ما بسیار ارزشمند است

   سلامت، آرام و شاد باشید

  1. سامان نویسنده

   ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

   سلام

   سپاس فراوان از اینکه بازخورد می دهید و برای ما بسیار ارزشمند است

   سلامت، آرام و شاد باشید

 1. حمیدرضا نیک بخت

  ۴ اسفند ۱۳۹۶

  خیلی آموزنده بود

 2. احسان

  ۱۴ تیر ۱۳۹۶

  بسیار مفید و کاربردی بود مرسی


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *