۴ چیزی که در مورد عکاسی در سال ۲۰۲۰ (تا کنون) یاد گرفته ام

امسال چه سال عجیبی بود، نه؟ (اشاره به بحران و مشکلات ناشی از کرونا) با این حال، سالی بود که در آن من احتمالا بزرگترین جهش ها را در زمینه عکاسی ام داشتم. چون وقتی شما کار جدیدی انجام می دهید، یا به سمت یک شیوه زندگی جدید سوق داده می شوید، ممکن است فلج شوید و وحشت کنید… یا می توانید از آن به عنوان فرصتی برای امتحان کردن چیزهای جدید استفاده کنید. برای نوآوری. آنتونی ایپز در این مقاله نکات الهام بخش و انگیزه بخشی را به قلم آورده، مملو از حس مثبت، که این روز ها بیشتر از هر وقت دیگری به آن نیاز داریم. از این رو از همه شما عزیزان لنزکی، برای مطالعه این مطلب دعوت می کنیم.

البته، من هم سهم خود را در فلج شدن و وحشت کردن داشته ام، اما به طور کلی بر روی این ایده از آلبرت انیشتین به عنوان راهی برای حفظ انگیزه خود تمرکز کرده ام:

«در میان هر بحرانی، یک فرصت عالی نهفته است.»

من می خواهم ۴ ایده که تاثیرگذار بوده و امسال در پیشرفت عکاسی ام به من کمک کرده اند را با شما به اشتراک بگذارم.

۱

مبتدی بودن یک فرصت عالی است

در طول دوران قرنطینه، من بیشتر از همیشه به تماشای ویدئوهای افرادی که با تبلت نقاشی می کنند، پرداختم. این واقعا به من انگیزه داد! بنابراین من یک تبلت سفارش دادم و در لحظات تنهایی ام، معمولا اواخر شب زمانی که بچه هایم خواب بودند، با آن کار می کردم.

تا الان که در کار با آن خیلی افتضاح (ناشی) بودم! اما می دانید چه چیزی در مورد مبتدی بودن جالب است؟ این که می دانید قرار نیست خوب باشید، بنابراین می توانید فقط بازی کنید و سرگرم شوید. می توانید آزمایش کنید.

مبتدی بودن به این معنی است که شما محدود به هیچ ایده قبلی نیستید، می توانید آرام باشید و با فرآیند یادگیری پیش بروید. افراد زمانی که راه درست انجام کاری را نمی دانند، می توانند در خلاق ترین حالت خود باشند، و این چیزی است که باید قدر آن را بدانید. هنگامی که دست و پای شما با دانستن زیاد بسته می شود، این امر در واقع می تواند شما را محدود کند، و باعث شود بیش از حد به قوانین و آنچه که ممکن یا غیرممکن است، فکر کنید.

همه اینها را گفتم تا بگویم که: اگر در عکاسی تازه کار هستید، اگر از این که چیزهای زیادی را باید یاد بگیرید نگران هستید یا می ترسید، سعی کنید این احساس را دور بریزید و در عوض تجربه ندانستن را جشن بگیرید. دانش و مهارت ها خودشان می آیند. اما جادوی ذهن مبتدی تنها یک بار اتفاق می افتد، و شما تا وقتی که شروع به کار نکنید، هیچ وقت متوجه نمی شوید که چه چیزی می توانید خلق کنید!

و اگر در عکاسی تازه کار هستید، سعی کنید این مفهوم ذهن مبتدی مکتب ذن را به عنوان راهی برای بکارگیری در عکاسی خود پرورش دهید:

«سوشین (初心) کلمه ای از مکتب ذن به معنای “ذهن مبتدی” است. این کلمه به داشتن یک نگرش ذهنیت باز، اشتیاق، و عدم پیش داوری در هنگام مطالعه یک موضوع، حتی در هنگام مطالعه در سطح پیشرفته اشاره دارد، درست مانند کاری که یک مبتدی انجام می دهد.»

من روند یادگیری فیلترهای HD جدیدم را نیز شروع کرده ام، و این را به شما می گویم – تا الآن چند عکس کسل کننده محض گرفتم. اما می دانید به عنوان یک حرفه ای چه می دانم؟ این که وقتی دارید یک چیز جدید، یا ایده ها و مفاهیم جدید، یا یک کیت جدید را امتحان می کنید، اغلب باید عکس های کسل کننده و بدردنخور زیادی بگیرید.

به ندرت می توان در یک کار جدید فورا موفق شد، و چیزی زیبا و باورنکردنی به دست آورد. بنابراین من به هیچ وجه دلسرد نمی شوم. در واقع، می دانم که این فقط بخشی از این فرآیند است.

مطالب مرتبط:

چگونه به سبک مراقبه ذن عکاسی کنیم

۷ روش برای عکاسی منظره به سبک ذِن

۲

محدودیت ها می توانند برای خلاقیت و قوه تخیل شما جادویی باشند

برای من به عنوان یک عکاس مهم است که به طور منظم و پیوسته عکس بگیرم. تا به یاد داشته باشم که این کار برای من مهم است، حتی اگر به طور مستقیم با کارم یا یک کمیسیون یا یک پروژه ارتباط نداشته باشد. و در نتیجه زمانی که در قرنطینه بودیم، تصمیم گرفتم به اطراف آپارتمانم نگاهی بیاندازم و کاری را پیدا کنم که بتوانم در داخل خانه انجام دهم که یک پروژه عالی باشد.

این یک چالش بزرگ برای من است، چون من یک عکاس اجسام بی جان نیستم، من خیلی به ندرت در داخل خانه عکس می گیرم. عشق من نور طبیعی و کاوش و گشت و گذار در فضای بیرون است – و در یک شهر جذاب هم به اندازه طبیعت خوشحالم. نکته مهم برای من کاوش کردن و جستجوی یک نور جالب است.

تعیین یک پروژه عکاسی در داخل خانه برای خودم بسیار عجیب بود، اما به طرز باورنکردنی جالب از کار درآمد. در واقع آنقدر جالب که کاری که انجام دادم بهترین کاری است که احتمالا در یکی دو سال اخیر انجام داده ام – تا آنجا که ممکن است نمایش بعدی گالری من باشد.

من فعلا آن را با شما به اشتراک نمی گذارم، اما نکته جالب این است که وقتی شما انتخاب های بی پایانی دارید، اغلب ممکن است با خود فکر کنید – از چی باید عکس بگیرم؟ اما وقتی انتخاب های بسیار کمی دارید، می تواند تخیل شما را به اضافه کاری وادارد تا چیزی خلق کند. من اغلب احساس کرده ام که تخیل من زمانی که محدود به زمان یا مکان یا موقعیت باشد، بهترین عملکرد را دارد. این باعث می شود برای خلق یک چیز زیبا کمی سخت تر کار کنم.

خب شما همین الان با عکاسی خود چه چیزی می توانید خلق کنید؟ صرف نظر از شرایطی که در آن قرار دارید – در یک سفر طولانی هستید، در خانه حبس شده اید، سرتان خیلی با بچه ها شلوغ است – چطور می توانید از محدودیت های خود برای ایجاد چیزی استفاده کنید؟

آموزش های مرتبط:

آرشیو آموزش های عکاسی اجسام بی جان – نوشته دینا بلنکو

تمرین عکاسی از اجسام بی جان در خانه

آرشیو مقاله های لنزک با موضوع عکاسی در خانه

تمرین ترکیب بندی عکاسی در اطراف خانه

ویدیو های آموزنده و تماشایی تیم COOPH

3

هر چیز معمولی ای خارق العاده است

شما هم مانند اکثر ما، احتمالا دوره های بسیار پرچالشی را در زندگی خود تجربه کرده اید. کدام انسان زنده ای هست که زندگی خود را با غم و اندوه، از دست دادن یا درد سپری نکرده باشد؟ اما نکته کاملا منحصر به فردی در مورد این وضعیت همه گیر وجود دارد – این مسئله ای است که همه ما در آن مشترک هستیم، چالشی که همه با آن روبرو هستیم.

البته، افرادی هستند که خیلی بیشتر از دیگران عذاب می کشند. از نظر مالی، جسمی و روحی. این مسئله آسیب های زیادی ایجاد کرده است. همچنین برای بسیاری از ما باعث شده تا به یاد داشته باشیم (یا بفهمیم) که چه چیزی مهم است.

ما واقعا در این دنیا فقط یک چیز داریم، و آن همین لحظه حال است. نه دیروز – که در حال حاضر مثل تاریخ باستان است – و نه حتی فردا، چون معلوم نیست چه پیش خواهد آمد. ما این لحظه حال را داریم. خب پس باید با آن چه کنیم؟

چیزی که من فهمیده ام این است که نمی خواهم تمام وقتم را صرف نگرانی های بی مورد کنم و می خواهم قدر تک تک چیزهایی که دارم را بدانم. من به خاطر سپرده ام که نباید فرصت های بیرون رفتن و عکس گرفتن را فقط به این دلیل که احساس تنبلی یا حواس پرتی می کنم، از دست بدهم. من می خواهم از نور مهتاب روی دریا لذت ببرم، به جای این که اسیر بحث های احمقانه در فیسبوک شوم.

ما می توانیم از هنر عکاسی خود برای ایجاد یک چیز خارق العاده از زندگی خود در هر لحظه استفاده کنیم. متمرکز کردن بخش هایی از زندگیمان بر خلق کردن و نه فقط مصرف کردن یا انجام دادن، مزایای بسیاری دارد. من نمی توانم به اندازه کافی به خودم یادآوری کنم که از بالا به زندگی نگاه کنم و مطمئن شوم که دارم کارهایی را انجام می دهم که عمیقا مرا راضی می کنند.

این بدین معناست که من شما را تشویق می کنم که همیشه عکس بگیرید، که سعی کنید یک پروژه عکاسی ایجاد کنید، که شور و اشتیاق خود را بیشتر و بیشتر به زندگی روزمره خود گره بزنید.

– تا این لحظات زندگی خود را با نهایت احترام و قدردانی ممکن سپری کنیم.

– تا همیشه همیشه همیشه علاقه مند و درگیر کارهای خلاقانه باشیم.

– تا هیچ وقت به خاطر این که کارهای زیاد دیگری برای انجام دادن داریم، عکاسی را به تعویق نیاندازیم.

چون ایمیل ها هیچ وقت تمام نمی شوند، وب سایت شما هیچ وقت کامل و عالی نیست، و حسابدارتان همیشه توجه بیشتری از شما می طلبد.

۴

عکاسی یک سفر است

… و اشکالی ندارد که گاهی آن را کنار بگذارید و دوباره شروع کنید، که بالا و پایین داشته باشید. این احتمالا برخلاف ایده بالا به نظر می رسد، اما در واقع اینطور نیست. این پذیرفتن جریان زندگی و در نتیجه جریان عکاسی است.

با وجود این که من سعی می کنم به طور منظم عکس بگیرم، و پروژه هایم را انجام دهم، اما اغلب از عادت عکاسی کردن برای خودم دور می شوم. و این هیچ اشکالی ندارد. ما ماشین نیستیم. ما می توانیم ثبات و تداوم را امتحان کنیم، ما می توانیم برای آن تلاش کنیم، اما می توانیم وقتی خلاقیتمان ته می کشد نیز از دست خودمان عصبانی نشویم.

وقت هایی هست که من عکس نمی گیرم، احساس خلاقیت نمی کنم، هیچ ایده جدیدی ندارم، حواسم پرت می شود، کارهای مهمی در زندگی دارم که باید انجام دهم و غیره. اما می دانم که وقتی در مورد عکاسی به خودم آزادی کامل می دهم، و انتظاری در مورد کارهایی که باید انجام دهم از خودم ندارم، آن وقت است که دوباره با ایده های جدید و انرژی کامل به عکاسی برمی گردم.

بنابراین به یاد داشته باشید که شما عاشق عکس گرفتن هستید، اما وقتی از زندگی شما خارج می شود به خودتان سخت نگیرید. فقط هر موقع توانستید دوباره به سراغ آن بروید.

این عالی و فوق العاده قدرتمند است. منظورم این است که ما انتظاراتی در مورد بسیاری از زمینه های زندگی خود داریم، «بایدها»ی زیادی داریم، بنابراین اجازه ندهید این حوزه رازآلود، شگفت انگیز و فوق العاده عکاسی با این مفاهیم منفی آلوده شود.

ما دوست داریم بدانیم آیا شما با هیچ کدام از این ایده ها موافق هستید؟ آیا امسال یکی از این موارد را در عکاسی خود تجربه کرده اید؟ و در سال ۲۰۲۰ چه چیزی یاد گرفته اید؟ امسال چه چیزی عکاسی شما را بهتر کرده است؟ لطفا در قسمت نظرات برایمان بنویسید.

سالم و خلاق بمانید!

نویسنده: آنتونی ایپز (Anthony Epes)

نظرات شما

 1. سایه

  ۱۷ آذر ۱۳۹۹

  سلام
  مثل همیشه خوندن مطالب سایت لنزک لذت بخشه
  واقعا مطلب به موقع و به جایی بود
  یادش بخیر سال های قبل که گوشی ها اینقدر پیشرفته نشده بود، حتی وقتی کافی نت هم می رفتم به سایت شما سر می زدم و مطالب جدید رو می خوندم. حس می کنم اون روزها خیلی خلاقیت های بیشتری هم سراغم میومد. با اینکه حتی دوربین حرفه ای هم نداشتم
  حالا با این همه پیج ها و امکانات اون حس و حال های قبل نیست
  به قول نویسنده این مطلب باید فرصتی به خودمون بدیم و دوباره شروع کنیم!!

  1. سامان نویسنده

   ۱۸ آذر ۱۳۹۹

   سلام خدمت شما

   اینکه نوشتید در کافی نت روزی به لنزک سر می زدید حس خیلی خوب و آشنایی داشت. واقعااا ممنون که برامون نوشتید.

   براتون بهترین ها رو آرزومندم، سلامتی، شادی، آرامش و موفقیت

 2. محسن پیرنیا

  ۲۶ آبان ۱۳۹۹

  درود…
  به قول جناب حافظ: دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور
  به امید روزهای خوش دوباره و سلامت و آرامش همه…
  پیروز باشید!

 3. محسن پیرنیا

  ۲۱ آبان ۱۳۹۹

  سلام و عرض ارادت به همه تیم لنزک.
  امیدوارم همیشه پر از انرژی باشید. راستش من که تو این شرایط دیگه کم اوردم! اما هر وقت این نظم و تعهد شما رو میبینم به آینده امیدوار میشم.
  همیشه سلامت و خوب و خوش باشید!

  1. سامان نویسنده

   ۲۵ آبان ۱۳۹۹

   سلام بر شما جناب پیرنیای عزیز

   واقعا ممنون از پیام تون. دقیقا ما در همه شرایطی با هم بودیم، در روز های تلخ و شیرین. همینطور که در جریان هستید مثل قبل هر روز مقاله منتشر نمی کنیم اخیرا، ۳ یا ۴ روز یکبار شده در این ایام، ولی باز هم سعی می کنیم با انتخاب مطالب مفید و مثبت لنزک رو به عنوان کانالی روحیه بخش برای همه مون حفظ کنیم. خوندن و مطلع شدن از شما و دیدن همراهی تون هم دقیقا همین امید رو به ما میده و آگاهی که در مسیر درستی هستیم و باید ادامه بدیم.

   وضع برای ما هم همینطور هست جناب پیرنیا، به امید خداوند روز های روشنی رو در آینده با هم تجربه کنیم.

   سپاسگزارم، سلامت و شاد باشید با آرزوی کلی موفقیت.

   1. مگ

    ۱۵ آذر ۱۳۹۹

    سلام و آرزوی سلامتی، چند وقت بود به لنزک سر نزده بودم، مطالب زیادی هست که باز کردم که روزهای آینده ببینم و بخونمشون، دست مریزاد، وجود شما آدمو ترغیب میکنه به خلاقیت بیشتر، سپاس

    1. سامان نویسنده

     ۱۸ آذر ۱۳۹۹

     سلام خدمت شما

     واقعا ممنونم که برامون نوشتید، واقعا اینگونه پیام ها برامون ارزشمنده و روحیه و انرژی بخش.

     براتون بهترین ها رو آرزومندم


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *