۵ نکته برای تفکر خارج از جعبه و الهام بخشیدن به عکاسی شما در خانه

آیا تا به حال احساس کرده اید که الهامات تان ته کشیده و آن جرقه برای ثبت یک عکس هیجان انگیز در ذهنتان زده نمی شود؟ این می تواند به دلیل حبس شدن در جعبه ذهنی خودتان باشد، چراکه حتی در خانه هم می توان الهام گرفت و عکس های خیره کننده ای ثبت کرد. در این مطلب لنزک راهکار هایی ارائه خواهیم داد تا از این جعبه خارج شده و دوباره رود الهام عکاسی خود را خروشان کنید.

۱

درک جعبه برای فکر کردن خارج از آن

عکاسی می تواند یک عمل بسیار تکنیکی یا فنی باشد؛ کار کردن با دوربینتان به شیوه ای علمی، دنبال کردن قوانینی دقیق که نتایج مورد نظر را به ارمغان خواهد آورد. یا می تواند یک واکنش عاطفی مستقیم نسبت به جهان باشد، شما یک لحظه را می بینید، کلیک می کنید و قبل از این که برای همیشه برود، آن را ثبت می کنید – بعد از آن برای فکر کردن وقت دارید. هر دو راه خوب هستند و هر عکاس درگیر ترکیب مختلفی از هر دو روش است.

تفکر خارج از جعبه نیازمند یک جعبه برای شروع است. اگر شما نسبت به انجام کارهایی که در حال حاضر بلدید و انجام داده اید بی علاقه باشید، این چارچوب یا جعبه شماست. خارج از آن جادویی است که باعث شد شما برای اولین بار دوربین را بردارید، چیزی که وقتی چشم خود را به منظره یاب دوختید، شما را هیجان زده کرد. در اولین برخوردتان با دوربین عاشق جادوی ساده ای شدید که دوربین می تواند آن را انجام دهد، اکنون وقت آن است که به آن جادو برگردید و تمام آن کارها را دوباره انجام دهید.

شکار یک عکس با بافت جالب در حین یک استراحت کوتاه هنگام کار با کامپیوتر، به این عکس از بیرون پنجره استودیوی من منجر شد.

۲

دوگانگی روتین

اغلب این طور تصور می شود که روتین دشمن عمده خلاقیت است. شما برای سالها هر روز در یک گوشه راه می روید، و آنقدر به آن عادت کرده اید که دیگر پتانسیل آن برای ایجاد عکس های عالی را نمی بینید. از طرف دیگر، روتین چارچوبی است که شما در آن خلق می کنید. هنگامی که شما به سر و صدای پس زمینه عادت کردید، می توانید به تغییرات کم در نور، رنگ، و جزئیات کوچکی که هرگز مثل روز قبل نیستند، توجه کنید.

هر بار که در همان صحنه قدم می زنید، با متمرکز کردن توجه خود بر روی جزئیات کوچک تر، روتین را دوست خود کنید. در ساعات مختلف روز بارها و بارها به بیرون پنجره خود نگاه کنید، تا وقتی که جزئیات جدید شروع به ظاهر شدن در منظره یاب شما کنند.

لنزک: با روتین دوست شوید و از آن به نفع خود و برای کشف و تمرکز بر جزئیات کوچتر استفاده کنید.

۳

بدون دوربین عکس بگیرید

شما ممکن است ته کشیدن الهامات را به گردن دوربین خود بیاندازید، و به دنبال دوربین آخرین مدل (با بیشترین مقدار پیکسل) باشید تا دوباره شما را کاملا هیجان زده کند، یا در عوض می توانید یک چیز جدید را امتحان کنید، می توانید دیدن تصاویر را بدون یک دوربین امتحان کنید.

همانطور که در طول روز کارهای خود را انجام می دهید، سعی کنید تصور کنید که چیزهای اطراف شما در عکس های مختلف، با فواصل کانونی مختلف یا مقادیر نوردهی مختلف چگونه به نظر می رسند. همچنین می توانید از طریق یک قاب کاغذی برش داده شده چیزها را ببینید. برای زوم کردن به داخل و خارج، قاب را در فواصل مختلف از چشم خود نگه دارید، به ترکیب بندی خود فکر کنید، و پیش بروید.

استفاده از تصورتان به جای یک دوربین، در شیوه نگاه کردن شما به عکاسی جرقه تازه ای خواهد زد. سپس، دفعه بعد که می خواهید یک عکس بگیرید، حتی قبل از این که دوربین را مقابل چشم خود بگیرید، آن را خواهید دید.

۴

بن بست

لنز ثابت Fuji X100 مرا مجبور کرد که از خیابان عبور کنم تا به این گروه از پسران نزدیک شوم و یک حس قوی از سرعت به وجود آورد.

در زمان قبل از گوشی های هوشمند و GPS، شما باید هنگام رانندگی در یک مکان جدید، راه خود را در آن اطراف پیدا می کردید، و وقتی با یک خیابان بن بست روبرو می شدید، مجبور بودید برگردید و یک راه جدید پیدا کنید. در آن زمان شما مجبور بودید خلاق باشید و یک راه حل مبتکرانه پیدا کنید. این امر به تفکر خلاقانه منجر می شد.

آن مهارت بقا هنوز هم وجود دارد و می تواند با مشخص کردن مرزهای کوچکی که شما در آن عکس می گیرید، و محدود کردن خودتان به گرفتن تصاویر در شرایط غیر راحت ایجاد شود. به عنوان مثال، گرفتن پرتره تنها با یک لنز واید، یا جستجوی اَشکال مثلثی تنها با یک لنز تله فوتو. ایجاد بن بست برای عکاسی تان، شما را مجبور به پیدا کردن راه حل های خلاقانه می کند، که به ثبت عکس های جدید و هیجان انگیز منجر خواهد شد.

۵

تجربه با نور های خانگی

در خانه شما منابع نور مختلف زیادی وجود دارند که نقطه شروع خوبی برای یک جلسه عکاسی خواهند بود، آنها می توانند همزمان هم سوژه عکس شما باشند و هم منبع نور آن. هنگامی که از منبع نور شروع کردید و خودتان را به چالش کشیدید تا ببینید با آن تا کجا می توانید پیش بروید، ذهن خلاق خود را برای در نظر گرفتن یک مسیر متفاوت از راه معمول تر دیدن چیزی که می خواهید از آن عکس بگیرید و فکر کردن به این که چطور آن را نورپردازی کنید، به چالش می کشید. تسلط بر این روش تفکر، بعدا هنگام نورپردازی اجسام بی جان به شما کمک خواهد کرد.

ن

نتیجه گیری

همیشه ممکن نیست که در عکاسی خلاق باقی بمانید و الهام داشته باشید، اما سمت مبتکرانه مغز شما می تواند با تکرار این تمرین های کوچک به طور منظم، در خانه با هر نوع دوربینی، در شرایط خوب باقی بماند. این کار را انجام دهید و به شما قول می دهم که دفعه بعد که به یک تعطیلات عکاسی می روید، با عکس های بهتری به خانه می آیید.

م

منبع

برگرفته از: digital-photography-school

نظرات شما

 1. محمد جواد

  ۴ تیر ۱۳۹۵

  سلام
  تیتر رو که ترجمه کردین، به نظر من اشتباهه
  تو متن انگلیسیش احتمالا نوشته که Think outside the box که شما همین رو نوشتین، خارج از جعبه
  ولی به فارسی روتین میشه خارج از چارچوب

  1. سامان نویسنده

   ۵ تیر ۱۳۹۵

   سلام خدمت شما

   دقیقا عنوان از “out of the box” می آید و درست می فرمایید که در فارسی اغلب «خارج از چارچوب» ترجمه می شود.

   ما عمدا در این مطلب «جعبه» را انتخاب کرده ایم، چراکه معنی آن در این مطلب همان «جعبه» است.

   در اولین عکس مطلب هم «جعبه» را مشاهده می نمایید، انتخاب «چارچوب» در اینجا می توانست گمراه کننده باشد.

   سپاس فراوان از شما

 2. حسن شاهبندری

  ۲ تیر ۱۳۹۵

  متشکرم خیلی به من کمک کرد


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *