۵ استفاده کاربردی از تخته فوم در عکاسی

در این مطلب کوتاه لنزک، با ۵ کاربرد یک تخته فوم (فوم برد) ساده در عکاسی تان آشنا خواهید شد. تجهیزات عکاسی و نورپردازی گران قیمت همواره در دسترس هستند، اما گاهی با یک راه حل دست ساز یا DIY می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد یا آن پول را صرف خرید یک قطعه مورد نیاز دیگر کرد. در ادامه کالیب پایک (Caleb Pike) پنج استفاده کاربردی از تخته فوم در عکاسی را به اشتراک گذاشته است.

۱

نور تکمیلی

اگر فقط یک نور روی سوژه تان داشته باشید، احتمالا سایه های شدید نتیجه خواهید گرفت. قرار دادن یک قطعه تخته فوم (فوم بُرد) سفید رنگ، به عنوان نور تکمیلی یا پُر کننده (Fill light) به بازتاب نور به سایه ها و کاهش آن ها کمک خواهد کرد. تخته فوم سفید به عنوان یک رفلکتور خوب جواب می دهد، و می توانید از آن در عکاسی محصولات، غذا ها و پرتره استفاده نمایید.

بدون نور تکمیلی بازتاب شده از تخته فوم

عکس های زیر تاثیر نور تکمیلی بازتاب شده از تخته فوم و حذف بیشتر سایه ها با نزدیک کردن آن به سوژه را نشان می دهند:

عکس ها از taylortakesataste

2

نور بازتابی

اگر نمی خواهید هیچ نور مستقیمی روی سوژه تان داشته باشید، می توانید از تخته فوم برای بازتاب نور به سمت سوژه استفاده نمایید. نور بازتابی نرم تر است و یک نور زیبا و گسترده روی سوژه تان خواهید داشت.

۳

مسدود کردن نور

اگر می خواهید روی نور کنترل بیشتری داشته باشید، می توانید در نورپردازی از تخته فوم برای مسدود کردن نور ناخواسته و جلوگیری از نشت آن به سایر قسمت های عکس استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: آموزش کنترل نورپردازی در عکاسی با استفاده از مسدود کننده های نور

۴

پس زمینه

شما می توانید از تخته فوم سفید به عنوان یک پس زمینه ساده و تمیز در عکاسی از محصولات استفاده نمایید. چند قطعه فوم برد کافیست تا استودیو عکاسی از محصولات رومیزی خودتان را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش نکات و ترفند هایی برای استودیو عکاسی خانگی دست ساز شما

۵

خلاقیت در نورپردازی

با سوراخ کردن و یا ایجاد بُرش با شکل های مختلف روی تخته فوم و قرار دادن آن مقابل منبع نور، می توانید کنترل و گزینه های خلاقانه ای از نحوه تابش نور بر پس زمینه داشته باشید و به عکس هایتان ظاهر منحصر به فردی دهید.

نظرات شما

  1. سمانه

    ۱۴ دی ۱۳۹۹

    سلام همه جا دارن خواستین بهم زنگ بزنید منم دارم ۰۹۱۲۲۳۶۶۹۸۹

  2. امید ملاحی

    ۸ آبان ۱۳۹۶

    این فوم برد کجا میشه تهیه کرد


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *