۶ دلیلی که باید به جای دوربین، لنز خود را ارتقا دهید

باید بدنه دوربین خود را ارتقا دهم یا به جای آن یک لنز بهتر خریداری کنم؟ این یک سوال کلاسیک است که عکاسان از خود می پرسند یا در انجمن های عکاسی مطرح می کنند. در ادامه این مطلب لنزک، ۶ دلیل می آوریم که باید به جای دوربین، لنز خود را ارتقا دهید. این مطلب شامل نکاتی در مورد دوربین و لنز هاست، که حتی اگر قصد ارتقای دوربین یا لنزتان را نیز ندارید، مطالعه آن را به شما عزیزان توصیه می کنیم.

در روزگار دوربین های نگاتیوی پاسخ این سوال، واضح تر بود: یک لنز جدید به جای دوربین جدید انتخاب کن. در واقع بدنه دوربین جعبه ای بود که برای نگهداری حلقه فیلم طراحی شده بود.

با تغییر لنز و فیلم دوربین قادر بودید کیفیت عکس خود را به اندازه قابل توجهی افزایش دهید.

در دنیای دوربین های دیجیتال، انتخاب بین ارتقای دوربین یا لنز انتخاب ساده ای نیست. پیشرفت ها در طراحی حسگر دوربین ها – جدای از انتخاب اندازه حسگر- و کارایی بالای ISO، در کنار امکانات خلاقانه تعبیه شده دوربین، امکانات فیلمبرداری و … انتخاب دوربین را به یک انتخاب اساسی تبدیل کرده است.

اما یک گزاره همواره درست است: شما توسط یک لنز پیشرفته سوار بر یک بدنه ارزان نسبت به لنز ارزان سوار بر دوربین حرفه ای، عکس های بهتری خواهید گرفت.

در این مطلب لنزک، ۶ پیشنهاد برای خرید لنز جدید قبل از خرید دوربین جدید برای شما آورده ایم.

۱

شما توسط لنز موجود در جعبه دوربین عکاسی میکنید

لنزهای کیت ۱۸-۵۵ میلیمتری امروزه بسیار بهتر از مشابه های قدیمی خود هستند و دلایل زیادی وجود دارد که لنز ارزان موجود در جعبه دوربین (لنز کیت – Kit lens )، بهترین لنز است.

اما این نکته باید ذکر شود که استفاده از این نوع لنز، ممکن است در انتخاب فاصله کانونی محدودیت ایجاد کند. اگر عکسی عریض تر میخواهید، یا از فاصله دور از یک سوژه عکاسی می کنید، در این صورت محدودیت فاصله کانونی این نوع لنزها برای شما مناسب نخواهد بود.

این نوع لنزهای ارزان معمولا بیشینه دیافراگم خیلی بازی ندارند. هنگامی که در نور کم یا با سرعت شاتر بالا عکاسی می کنید، برای جبران این مورد باید ISO را بالا ببرید.

واضح است که کارایی عدد ایزوی بالا در نسل های مختلف دوربین ها در حال بهبود است، اما ارتقای لنز جهت داشتن دیافراگم باز تر، شما را قادر می سازد از عدد ایزوی پایین برای کیفیت بالاتر بهره بگیرید و همچنین سرعت شاتر بالاتری داشته باشید.

این نوع لنزها همچنین شما را قادر می سازند عکس هایی با عمق میدان کم بگیرید که باعث جدا شدن سوژه از پس زمینه می شود و همچنین دقت فوکوس اتوماتیک بالایی را به ارمغان می آورند.

۲

تصاویر شما به اندازه کافی شارپ نیستند

دلایل زیادی برای عدم واضح و شارپ بودن عکس های شما می تواند وجود داشته باشد. دلیل اول ناشی از عدم آشنایی با تکنیک های عکاسی است و دلیل دوم عدم شارپ بودن ذاتی لنز است.

ممکن است ارتقای دوربین تغییر اندکی در شارپ شدن تصاویر شما ایجاد کند، اما به این دلیل که لنز مهمترین عضو از زنجیره شارپ شدن است، از اهمیت زیادی برخوردار است.

حتی اگر لنز شارپی داشته باشید، اگر به درستی از آن استفاده نکنید تصاویر نرمی تولید خواهد کرد و شارپ بودن تمامی لنزها توسط انکسار (شکست نور – diffraction) در کوچکترین دیافراگم های موجود، محدود می شود.

۳

شما باید یک حوزه خاص عکاسی را دنبال کنید

اگر قصد دارید عکاسی ماکرو را به عنوان حرفه اصلی دنبال کنید، باید خرید یک لنز ماکرو را در دستور کار خود قرار دهید که به شما عکس هایی با اندازه واقعی ۱:۱ از سوژه دهد.

همین اتفاق برای عکاسی منظره می افتد. درست است که با هر لنزی می توانید از منظره ها عکاسی کنید، اما اگر قصد دارید بطور حرفه ای عکاسی منظره را دنبال کنید، با خرید یک لنز ultra-wide (لنز خیلی عریض) تغییر را احساس خواهید کرد.

این مساله در عکاسی پرتره و یا عکاسی حیات وحش نیز صادق است. لنزهای ویژه کمک می کنند تا چیزی که در ذهنتان است را به راحتی پیاده سازی کنید.

لازم است بدانید برای بهره برداری هر چه بیشتر از لنزهای خاص، لازم است پیش از عکاسی برنامه ریزی کنید. اگر لنزهای زیادی در کیف عکاسی خود داشته باشید در لحظات مختلفی که اتفاق می افتد می توانید به خوبی عکاسی کنید.

همچنین از نظر برخی حرفه ای ها، نوع بدنه دوربین نیز در انواع گونه های عکاسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر عکاسی شب انجام می دهید، باید از دوربینی استفاده کنید که از نویز پایینی برخوردار است. اگر عکاسی ورزشی انجام می دهید، سرعت عکاسی متوالی و دقت فوکوس اتوماتیک از مهمترین ملزومات هستند.

در این نوع عکاسی ها بیشینه سایز دیافراگم (maximum aperture)، سرعت فوکوس اتوماتیک و تثبیت کننده تصویر (image stabilisation) نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

۴

ارتقای لنز می تواند عمر مفید دوربین فعلی تان را افزایش دهد

لنز جدید باعث نمی شود دوربین شما بیشتر عمر کند، برعکس هنگامی که لنز جدید خریداری می کنید، به دلیل اینکه زمان بیشتری صرف عکاسی می کنید، استهلاک دوربین و به ویژه شاتر افزایش می یابد. ولی لنز جدید باعث می شود ارزش بیشتری از دوربین خود استخراج کنید.

لازم نیست برای گرفتن عکس با افکت مورد نظر به شانس خود اکتقا کنید. تعداد زیادی ارتقا لنز مقرون به صرفه وجود دارد که امکانات آن ها نسبت به قیمتشان بسیار بیشتر است.

خرید دوربین جدید نیز می تواند قوه ابتکار شما را افزایش دهد، اما انتخاب لنز جدید باعث می شود تفاوت را کاملا احساس کنید. از زاویه دید آن تا نحوه تصویر کردن صحنه ها، یک لنز جدید به تعریف سبک عکاسی شما کمک می کند.

۵

لنز یک عمر برای شما کار می کند!

خرید لنز یک نوع سرمایه گذاری است و یک لنز خوب پس از گذشت سالها همچنان در بازار دست دوم ارزشمند است.

ارتقای دوربین ها توسط شرکت های سازنده در فواصل زمانی کوتاه تری صورت می گیرد و این باعث افت قیمت بیشتر در دوربین ها می شود.

با اینکه ممکن است وقتی در بازار قصد خرید لنز را دارید، خرید لنزی که دو، پنج و یا حتی ده سال پیش تولید شده است از ذهن شما عبور نکند. اما وقتی به تعویض لنز خود با لنزی دیگر یا با دوربین دیگر فکر کنید، این انتخاب دور از ذهن نیست.

در تصویر فوق، ویژگی ها و امکانات لنز های دوربین آورده شده است، روی آن کلیک کنید و خصوصیات لنز خود را کشف نمایید

۶

امکانات جدید دوربین ها ممکن است بی استفاده بماند

ارتقای دوربین می تواند امکانات بهتری همچون تعداد عکس در ثانیه بالاتر، فوکوس اتوماتیک بهتر، کیفیت بالاتر و ویژگی های پیشرفته بیشتری را به ارمغان بیاورد.

جالب به نظر می رسد؟ اما آیا سطح عکاسی شما در حدی است که نیاز به این امکانات داشته باشید؟ اگر در استفاده از دوربین های حرفه ای، تازه کار هستید، بسیاری از این امکانات بی استفاده خواهند ماند.

در این حالت، ارتقای لنزتان به یک لنز شارپ تر، لنزی که اجسام نزدیک تر را فوکوس می کند، بیشینه قطر دیافراگم بالاتری دارد و یا میدان وسیع تری دارد، منطقی تر است.

م

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

نظرات شما

 1. زهرا نقیب

  ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

  سلام من یه دوربین ۷۰۰d کنون با لنز ۱۸-۱۳۵دارم از کیفیت تصاویرم راضی نیستم باید بدنه رو ارتقا بدم یا لنز؟

 2. فاطمه

  ۲ بهمن ۱۳۹۷

  عذر میخوام ، درسته که دوربین بعد از تعدادی شات پیکسل سوزی میکنه و کیفیت عکس ها پایین میاد ؟ لطفا جواب بدید ، خیلی نگران این موضوعم

  1. عارف

   ۲۹ خرداد ۱۳۹۹

   خیر اشتباه هستش تنها در صورت رسیدن لیزر یا نور طولانی مدت احتمال پیکس سوختگی هستش که اون هم قابل رفع هست ( خود سنسور دوربین دارای برد کنترل پیکسل ها هستش و قابل برنامه ریزی، زمانی که سنسور تولید میشه معمولا چندتایی پیکسل سوخته بعد از مونتاژ وجود داره که اون هارو با ریمپ کردن از چرخه خواندن اطلاعات خارج میکنند، اگه اشتباه نکنم ایده آل برنامه فوق رو جهت ریمپ ccd یا همون سنسور داشته باشه)
   زدن شات بالا فقط باعث مستهلک شدن شاتر و ادواتش میشه معمولا

 3. مهدی

  ۲۵ تیر ۱۳۹۵

  سلام.ایا لنز بخصوص اونهایی که موتور فوکوس اتوماتیک دارند به مرور زمان توانایی فوکوس اونا ضعیف میشه؟

  1. عارف

   ۲۹ خرداد ۱۳۹۹

   نظرات قدیمی هستند ( چند سال پیش ) ولی جواب میدم تا کسایی که سوالی دارند و تازه وارد سایت میشن ابهاماتشون رفع بشه
   خیر معمولا سیستم فوکوس در لنزها تنها به حرکت المنت و حرکت دیافراگم ختم میشه و تنها پیشرفت در اونها مربوط شارپنس عدسی ها و بیصدا شدن و سریع شدن حرکت اپتیک ها هستش
   تشخیص نقطه فوکوس و کنترل اون توسط دستور بدنه انجام میشه و توسط بدنه عملیات جستجو نقطه فوکوس به پایان میرسه پس عمده درست فوکوس نکردن به بدنه مربوط میشه بخش کوچکی هم به لنز در اثر گرد و خاک و آبخوردگی

 4. بهنام

  ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

  سلام . یه سوال اگه ممکنه جوابشو برام ایمیل کنید . چطور باید بفهمیم لنز یه دوربین قابل تعویض شدن هست ؟؟ من یه دوربین دیجیتال دارم ایا میشه لنزشو عوض کنم ؟

 5. علی

  ۴ آذر ۱۳۹۴

  سلام،سایتتون خیلی جالب بود.ممنونم،فقط میتونین کمکم کنید برای خرید لنز،یه دوربین کنون ۱۰۰۰ دی دارم با لنز۱۸-۵۵،چه نوع لنزی روش بزارم تا هم تله داشته باشم هم واید،ممنون میشم جوابم رو بدید

 6. حسین رضائی فرد

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

  عجیب ترین مقاله ای که خووندم!
  فکر کنید به ی عکاس خبری مثلا بگید۳۲۰۰نیکون بخر و ی لنز ۵۰ یا ۷۰٫۲۰۰ اف ۲ بخر !!!
  بعد طرف بره تو سالن همایش راو بگیره ۳ فرم بر ثانیه،،، میتونه عکاسی کنه؟؟همشم تار!!!
  انتخاب دوربین بالاتر گفته ممکنه بعضی امکاناتش بلااستفاده بمونه! خوب نمونه، این که دلیل نمیشه!
  انتخاب دوربین و لنز برای هر فرد باتوجه به موقعیت شغلیش فرق میکنه
  مقاله سبکی بود عجیب بود برام . .
  دوربین بالاتر کیفیت بهتر! لنز بالاتر ، کیفیت بهتر تر تر تر !!!

  1. امید

   ۲۱ مهر ۱۳۹۴

   مقاله های بیشتری بخونید چون این حرف اکثر عکاسهای حرفه ای و نیمه حرفه ای هست.
   در مورد خبرنگار…مشخصا هر انسان عاقلی اول دوربین و لنز مورد نیاز حرفش رو خریداری میکنه .
   ولی بحث اینکه آپگرید دوربینی که در حال حاضر نیازها رو پاسخ میده به نسبت خرید “لنز بهتر” یا ” با کاربرد جدید” عاقلانه نیست .
   شما اگه ۱۰۰ تا دوربین هم بخری تا لنز مناسب ماکرو یا فیش آی نخری از این سبک محروم خواهی بود .
   همچنین بوکه ی یه لنز آماتور تو D4s و D7000 یه شکله .

  2. عارف

   ۲۹ خرداد ۱۳۹۹

   بله با دوربین d3200 میشه عکاسی خبری گرفت چیزی که باعث تار شدن عکس های شما میشه تعداد شات پایین نیست سرعت پایین شاتر هستش دوست عزیز یعنی واسه ۳ عدد شات در فوکال ۲۰۰ میلیمتر از سرعت شاتر ۱٫۲۰۰ الی ۱٫۵۰۰ باید جهت شارپ بودن سرعت شاتر تنظیم شه تنها مزیت تعداد شات بالا گیر آوردن یک لحظه خاص از بین تعدادی عکس هستش بدون نیاز به ریکاوری انرژی سیستم
   شما دوربین ۱dx mark iii رو با لنز ۵۰ میلیمتر ۱.۸ یه شات بنداز اونوقت با ۵d mark iii با لنز ۵۰میلیمتر ۱.۴ یه شات بنداز کیفیت ۵d بالاتر میشه چون عملا دیگه ۱.۸ توان عبور کامل و دقیق فتون های نور رو نمیده که از قدرت کامل دوربین بهره ببره قیمت ۱dx با لنز ۶۰ میلیون و ۵d با لنزی که عنوان کردم ۱۵ میلیون
   یه عده هستند که فقط عاشق تجهیزات اند و اصلا به هنر عکاسی فکر نمی کنند و میخواهند تنها بالاترین حد رو داشته باشند که بد نیست ولی باید به کار آدم بیاد تا اینکه فقط خودمون رو دلخوش به امکاناتش کنیم

 7. مصطفی

  ۲۵ تیر ۱۳۹۴

  سلام، ممنون از راهنمائی های خوبتون، اما یک سوال اینجا پیش میاد اونم اینه که تا چه حد و اندازه سرمایه گذاری روی لنز با این تفاسیر منطقی می تونه باشه؟ همونطور که خودتون بهتر میدونید لنزهای واید و وایدتر تله و تله تر و شارپ و شارپتر و دیافراگم های باز و باز تر، محدوده های فاصله کانونی زیادتر، لنز واسه خودش دنیایی داره، ولی جیب تازه کار محدوده

 8. amombeini

  ۱۶ تیر ۱۳۹۴

  عالی بود. تشکر از زحمات شما . سایتتون بی نظیره


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *