رمزگشایی کیاروسکورو: چگونه عکس های پرتره نقاشی وار کیاروسکورو با شکوه بگیریم؟

کیاروسکورو. زود باش، با من بگو … کی … آر … رو … سکورو. تبریک می گویم! شما دارید ایتالیایی صحبت می کنید! خب، شما دارید یک کلمه ایتالیایی مشتق شده از دو کلمه لاتین را تلفظ می کنید: «Clarus» به معنی شفاف یا روشن، و «obscurus» به معنی تاریک یا مبهم است. در ادامه این مطلب لنزک، در مورد سبک کیاروسکورو در نقاشی و کاربردش در عکاسی صحبت خواهیم کرد.

کیاروسکورو اسم سبکی از هنر است که در طول دوران رنسانس بسیار محبوب شد. همانطور که منشأ اسم نشان می دهد، این یک روش نقاشی است که گویای حس تابیدن یک نور بسیار جهت دار (هدایت شده) بر روی سوژه است.

اغلب تنها یک منبع نور وجود داشت و منجر به سایه های تاریک و پس زمینه هایی با تضاد شدید بین قسمت های روشن و تاریک در کل صحنه می شد. در اینجا چند نمونه از آثار دوران رنسانس که به سبک کیاروسکورو نقاشی شده اند، ارائه شده است:

«ستایش کودک» اثر جرارد ون هانتورست [مالکیت عمومی]، از ویکی انبار

«ندای سنت متیو (متیوی مقدس)» اثر کاراواگیو [مالکیت عمومی]، از ویکی انبار

هر یک از نقاشی های فوق را به صورت منتقدانه و از چشم یک عکاس بررسی کنید. به مسیر نور و استفاده از سایه توجه کنید. توجه داشته باشید که در هر دو قطعه (اثر) نور از یک منبع واحد سرچشمه می گیرد و سایه های عمیقی ایجاد می کند.

ترجمه کیاروسکورو به عکس ها

ایجاد یک تصویر به سبک کیاروسکورو در واقع بسیار ساده است و می تواند با استفاده از نور طبیعی یا مصنوعی انجام شود. اصول اصلی نقاشی کیاروسکورو در مورد همتای عکاسی آن نیز به کار برده می شود. به محض این که شما دستورالعمل های اصلی را درک کردید، قادر خواهید بود با استفاده از سبک کیاروسکورو عکس هایی با کنتراست و تضاد بالا بگیرید. اگر مایلید نمونه های بیشتری از عکس های کیاروسکورو را مشاهده کنید، تعدادی از آن ها را در مطلب «۲۵ نمونه زیبا از عکاسی کیاروسکورو» برای شما عزیزان منتشر کرده ایم. ما همچنین چند نکته در مورد عکاسی و پردازش ارائه می کنیم که به شما کمک خواهد کرد تا اکثر تصاویر کیاروسکوروی خود را ایجاد کرده و مجموعه عکس های خود را گسترش دهید.

در زیر چند نمونه از کارهای خود من که به سبک کیاروسکورو عکاسی شده، ارائه شده است. دوباره به نقاشی های بالا رجوع کنید و شباهت ها را شرح دهید.

در زیر ما یک تصویر سیاه و سفید ایجاد شده به سبک کیاروسکوروی قوی داریم. منبع نور، نور طبیعی خورشید از یک پنجره در سمت چپ سوژه بود. دست ها برای اضافه کردن کنتراست، بر روی یک میز چوبی تاریک قرار داده شدند. این کار باعث ایجاد یک سایه شدید شد و بافت های پوست را واقعا برجسته کرد.

مثال بعدی نمونه خوبی از کیاروسکوروی رنگی است. این عکس تنها با استفاده از یک فلاش اکسترنال که بیرون از کادر نگه داشته شده بود، ایجاد شد. روشنایی چشم را به خوبی نشان داده و یک حس خامی به عکس می بخشد.

انتخاب آخر، نمونه ای از یک عکس کیاروسکورو است که از دو منبع نور استفاده می کند. در این مورد، سوژه توسط یک منبع نور کوچک روشن شده است. همچنین خورشید در حال غروب در پس زمینه کادر است و به عنوان یک روشنایی تکمیلی باعث شده تا ساختار ها نمایان شوند (مثل شکل درخت در پشت سوژه).


نکاتی در مورد گرفتن عکس های کیاروسکوروی خودتان:

۱

از یک منبع نور استفاده کنید

هرچند استفاده از چندین منبع نور کاملا قابل قبول است، اما ایده کیاروسکورو این است که کاری کنید تا به نظر برسد تصویر تنها با یک منبع نورپردازی شده است. ساده ترین راه برای انجام این کار مسلما استفاده از تنها یک منبع نور است. این منبع نور می تواند یک فلاش دوربین تکی یا نور طبیعی قوی مانند نوری که از یک پنجره تابیده می شود باشد (من نور پنجره را ترجیح می دهم). نکته کلیدی کار در اینجا این است که عکس نسبتا عمود بر جهت نور ورودی گرفته شود.

۲

نور را به صورت جهت دار و نزدیک سوژه قرار دهید

حالت افقی معمولا بهتر جواب می دهد. منبع نور یا سوژه خود را طوری قرار دهید که سایه ها آنطور صلاح می دانید بهینه شوند. معمولا، این که نور به صورت بسیار افقی نسبت به سوژه شما وارد کادر شود، تضمین خواهد کرد که بین نورها و تاریکی های صحنه کنتراست ایجاد می شود.

به یاد داشته باشید، نور همانطور که از منبع خود دور می شود، واگرا می شود (سخت می شود). بنابراین ایده آل این است که منبع نور را خیلی نزدیک به سوژه قرار دهید. این نور نرم به سایه های عمیق و هایلایت های روشن، که نشانه های یک عکس کیاروسکوروی موثر هستند، غنا می بخشد.

۳

محیطی با تن رنگ تیره انتخاب کنید

از آنجا که هدف شما ایجاد یک تصویر با تن رنگ های بسیار تاریک است، محیط باید به خوبی کنترل شود. اتاقی با دیوارهای تیره انتخاب کنید و از عکاسی در اطراف اشیائی مانند آینه یا نقاشی رنگ آمیزی شده با رنگ های روشن که می توانند نور ناخواسته بازتاب کنند، خودداری کنید. شما همانطور که باید در مورد آنچه که از صحنه حذف می کنید بسیار آگاه باشید، باید آنچه که در ترکیب بندی خود می آورید را نیز به دقت در نظر بگیرید. عناصری را در کادر قرار دهید که به عکس جذابیت خواهند بخشید.

باز هم، اشیاء غیر بازتابنده و مواردی با بافت های زیاد خوب جواب می دهند، اما هیچ قانون واقعی در اینجا وجود ندارد!

نکاتی در مورد ویرایش عکس های کیاروسکورو:

۱

مونوکروم (تک رنگ) عاشق کیاروسکورو است

در حالی که قطعا رنگ جایگاه پذیرفته شده ای در سبک کیاروسکورو دارد، اغلب تصاویری که تک رنگ (مونوکروماتیک) هستند به دلیل کنتراست بالا، خوب جواب می دهند. این مسئله صرفا محدود به عکس های سیاه و سفید نیست. استفاده از ابزار Split Toning (تقسیم رنگ) را امتحان کرده و رنگ ها را تنظیم کنید. این کار باعث برجسته شدن عکس شما می شود. برای عکس های رنگی سعی کنید کمی از پویایی (vibrance) رنگ های روشن که می توانند باعث پرت کردن حواس بیننده شوند، کم کنید.

۲

کنتراست را افزایش داده و سایه ها را تیره تر کنید

کنترل سایه ها و کنتراست در هنگام پردازش عکس های کیاروسکورو بهترین دوست شما خواهد بود. کنتراست را تنظیم کنید تا … خب … تضاد قسمت های روشن و تاریک را برجسته تر کنید. سایه ها را عمیق تر کنید به طوری که رنگ های سیاه غنی و عمیق شوند، اما مراقب باشید. سعی کنید جزئیات را در روشنایی ها و تاریکی های تصویر حفظ کنید و این بدین معنی است که سایه ها را بیش از حد تیره و قسمت های روشن (هایلایت ها) را بیش از حد نوردهی نکنید. حفظ بافت ها در تمام قسمت های کادر یک مشخصه عکس های به خوبی نوردهی شده است.

Dodge و Burn کردن یکی دیگر از روش های عالی برای به دست آوردن کنترل بیشتر بر عکس های کیاروسکوروی شماست. از اینجا یاد بگیرید که چطور یک تصویر را در فتوشاپ dodge و burn کنید.

کیاروسکورو از دوران باستان متولد شد و یک راه منحصر به فرد جالب برای ایجاد تصاویر است. این سبک به عکس ها عمق، حس، خلاقیت، و جذابیتی خیره کننده می بخشد. اکنون که شما درک درستی از اصول اساسی ایجاد عکس های کیاروسکورو دارید، می توانید این سبک را تجربه و بررسی کنید.

م

منبع

برگرفته از: contrastly

نظرات شما

 1. رامین

  ۵ فروردین ۱۳۹۶

  شما درست می گید که باید این اصطلاحات رو برای آشنایی کاربر و مثلا جستجو در سایت های خارجی به کاربرد اما باید در همین اندازه بمونه و نباید گسترش پیدا کنه، در همین برگ از سایت، واژه «کیاروسکورو » ۲۲ بار تکرار شده!! نباید واژه ای که برای بیگانگان است بی دلیل وارد زبان ما بشود، یک بار گفتن و نوشتن یک اصطلاح بیگانه برای آشنایی مخاطب کافی است و باید در ادامه نوشته از واژه درستِ خودی بهره گرفته بشه و اینقدر تکرار بشه که برای خواننده کاملا جا بیفته. نه اینکه اون واژه بیگانه اینقدر تکرار بشه که برای ما در جایگاه یک اصطلاح درست اصلی جای بگیره و واژه ی خودی بشه واژه بیگانه!!

  در عمل میان «سایه ها و روشنایی ها highlights & shadows» با «کیاروسکورو – chiaroscuro» هیچ فرقی وجود ندارد و هر دو اشاره به سایه روشن دارند اولی به زبان انگلیسی است و دومی ایتالیایی! تنها تفاوتشان این است که اولی برای عکاسی و دومی برای نقاشی بیشتر کاربرد دارد!!
  پس میبینیم که تنها یک اشاره کوچک به « chiaroscuro» و اینکه پیش از اختراع دوربین و تصویر گری با عدسی و لنز، نقاشان نیز در آثاران سبک « chiaroscuro» داشته اند کافی بوده است اما اینقدر این واژه را تکرار کردید که حتی بازدید کننده ها نیز به جای استفاده از اصطلاح انگلیسی «highlights & shadows» که برای عکاسی مناسب تر است از واژه ایتالیایی « chiaroscuro» بهره گرفته اند که برای نقاشی برازنده تر است و فکر کردند اصالت با این است!!!!
  اگر پیشینیان ما زحمت نکشیده بودند ما هنوز به بیمارستان می گفتیم مریضخانه، به شهرداری می گفتیم بلدیه! به دادگستری می گفتیم عدلیه، به زیر دریایی می گفتیم تحت البحری! به هواپیما می گفتیم طیاره!

 2. رامین

  ۴ فروردین ۱۳۹۶

  قرار نیست حتما ما کلماتی رو که اونا استفاده می کنند استفاده کنیم، شما به جای نوشتن و مشتق کردن یک کلمه لاتین و ایتالیایی خیلی سخت می تونید خیلی راحت بنویسید: روش سایه روشن! این راحت تره یا اون؟

  1. سامان نویسنده

   ۴ فروردین ۱۳۹۶

   سلام خدمت شما

   بله درست می فرمایید «سایه و روشن» هم می توان نوشت، اما هدف ما برای این مقاله این هست که خواننده با کلمه «کیاروسکورو» که خود سبکی در نقاشی است آشنا شود، و اینکه چطور این کلمه ساخته شده و از کجا آمده. سپس در آینده که با این کلمه روبرو شدند یا اگر دوست داشتند روی سبک تحقیق بیشتری داشته باشند، و یا با عکاسان خارجی در این مورد گفتگو نمایند، این کمک خواهد کرد. اگر مستقیم در برخی مطالب ما ترجمه یا برگردان فارسی ای بنویسیم، مشخص نخواهد شد اشاره به چه چیزی بوده: اینکه این ترجمه «سایه ها و روشنایی هاست highlights & shadows» یا «کیاروسکورو – chiaroscuro».

   سپاس فراوان از شما که دیدگاه ارزشمندتان را به اشتراک می گذارید،

   موفق باشید

 3. آتوسا

  ۷ آبان ۱۳۹۴

  من تازگی عکاسی را شروع کردم و در مورد low key اطلاعی ندارم، آیا ممکن است که در سایت لنزک مطلبی در این مورد پیدا کنم و یا اگر منبعی می شناسید، لطفاً به من معرفی کنید. سپاس فراوان.

 4. HamidFeizi

  ۳۰ مهر ۱۳۹۴

  صد درصد میشه!!! کافیه شما تکنیک های عکاسی Low key رو با چنتا از تکنیک های مربوط به رنگ توی عکاسی کیاروسکورو ترکیب کنید تا دقیقا همین نتیجه و یا نتیجه بهتر ی رو حاصل کنید.

 5. آتوسا

  ۲۹ مهر ۱۳۹۴

  با دیدن عنوان این مقاله، من فکر کردم روش گرفتن عکسهای کیاروسکورو را آموزش می دهید، اما دیدم روش تبدیل عکس به کیاروسکورو با نرم افزار را آموزش داده اید، آیا می توان با تنظیمات دوربین و نور محیطی این گونه عکسهایی گرفت؟


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *