رسیدن به نگاه امپرسیونیستی در عکاسی به سبک امپرسیونیسم

بسیاری از افراد هیچ وقت از نگاه کردن به جهان اطراف خود فراتر نمی روند، و تنها ورودی های بصری فوری را دریافت می کنند. ما به عنوان عکاس باید یاد بگیریم که چشم های خود را باز کرده و یاد بگیریم که نه تنها ببینیم، بلکه آنچه را می بینیم تفسیر کرده و طوری آن را به تصویر بکشیم که دیگران بتوانند دیدگاه ما را به اشتراک بگذارند. در ادامه این مطلب لنزک با ما همراه شوید تا «نگاه امپرسیونیستی» الهام بخش عکاسی شما به سبک امپرسیونیسم شود.

برای ایجاد عکاسی امپرسیونیستی (impressionist photography)، شما باید اول درک کنید که امپرسیونیسم واقعا چیست. هدف اولیه عکاسی امپرسیونیستی نشان دادن اثر نور بر شیء در صحنه است. امپرسیونیسم یک تکنیک قابل تعریف نیست، بلکه یک راه دیدن است.

تکنیک های مورد استفاده توسط تجربه مستقیم بصری تحت تاثیر قرار می گیرند. وقتی شما آثار دیگر عکاسان امپرسیونیستی را مطالعه می کنید، در واقع توصیف شخصی آنها از اثر نور را مطالعه می کنید. تمام عکس های امپرسیونیستی، خامی را به اشتراک می گذارند، یک پاسخ غیر شفاهی به آنچه که هنرمند می بیند، و آن صداقت و هیجانی که از تصویر ساطع می شود.

اگر ما یک شیء را به عنوان یک «کاسه» ببینیم، این ممکن است مانع از دیدن آن شیء به عنوان یک «صنعت» شود، درست همانطور که دیدن آن به عنوان «صنعت» ممکن است مانع از دیدن آن به عنوان «هنر» شود. اول ببینید، بعد نام گذاری کنید. – داربی بنارد

عکاسی موثر ارتباط زیادی با بودن در قاب ذهنی مناسب برای تنظیم درک ما از جهان بصری دارد. اگرچه ما محیط اطراف خود را به عنوان مجموعه ای از چیزهای فیزیکی می بینیم، همچنین باید به شیوه ای کمتر تحلیلی نگاه کنیم، به طوری که در مورد جهان از منظر الگوها، اَشکال، کنتراست و بافت تامل کنیم. جای تعجب است که وقتی به این شیوه به چیزهای نسبتا پیش پا افتاده نگاه می کنیم، می توانند چه جذبه قابل توجهی داشته باشند.

به هر جایی که نگاه کنید، دنباله نسبتا عظیمی از اطلاعات بصری وجود دارد. ایده خوبی است که از طریق بررسی محیط انتخابی خود بدون هر گونه ایده قبلی در مورد یک موضوع، خودتان را در یک قاب ذهنی پذیرا قرار دهید، و سپس منتظر چیزی باشید تا خودش را به شما نشان دهد. این یک روش کار کردن آزاد است، چون به شما اجازه خواهد داد تا چیزها را بدون تلاش واقعی برای جستجوی آنها پیدا کنید.

با این رویکرد شما همیشه می توانید ذهن خود را نسبت به دیدن چیزها با یک نگاه تازه باز نگه دارید و قادر به کشف چیزی جدید باشید، حتی وقتی که یک محل را برای چندمین بار می بینید.

ترکیب بندی، تن و رنگ، بلوک های سازنده هر تصویر هستند و چالشی که وجود دارد کاهش تمام اطلاعات موجود در عناصر مختلف تصویر به حداقل لازم است. سعی کنید چیزها را به جای اشیاء، به عنوان اَشکال ببینید. از خودتان بپرسید که اصول سوژه چه هستند و چه نوع اطلاعاتی شما باید داشته باشید تا پیام، ایده ها و دیدگاه خود را منتقل کنید (ارتباط برقرار کنید).

با گذشت زمان، دید هنری و توانایی فنی شما فراتر از نقطه درگیری مستمر با جنبه های فنی ساخت تصویر خواهد رفت، و اصول عکاسی امپرسیونیستی شروع به تبدیل شدن به ماهیت دوم خواهند کرد. این وقتی است که دیدگاه، تفسیر، و سبک خود شما شروع به توسعه خواهد کرد. شما همچنین تنها با متمرکز کردن حواس خود بر جو (فضای) محیط، قادر به مقابله با ترکیب بندی های پیچیده تر و غیر معمول تر خواهید بود.

من نمی توانم به اندازه کافی بر اهمیت خودانگیزتر و بصیرتر شدن تاکید کنم. ایجاد عکس های امپرسیونیستی را نمی توان از طریق یک رویکرد روشمند انجام داد (آموزش گام به گام). خودانگیختگی و عکاسی امپرسیونیستی دست در دست هم پیش می روند.

عکاسی امپرسیونیستی لازم نیست دشوار باشد. بسیاری از مبتدیان یا کسانی که این رویکرد ساخت تصویر برای آنها تازگی دارد، از اشتباه کردن می ترسند. مهم است به یاد داشته باشید که اگر نتایج اولین تلاش خود را دوست ندارید، می توانید به سادگی تصاویر خود را حذف کرده و دوباره شروع کنید. تشخیص دهید که این تنها بخشی از فرآیند خلاق، و زیبایی قادر بودن به کار با تکنولوژی های دیجیتال است. از طریق همین تجربه ایجاد تصاویر است که شما یاد می گیرید، و هنگامی که مفاهیم گام به گام را درک کنید، قادر خواهید بود تا با اعتماد به نفس عکاسی کنید

م

منبع

برگرفته از: evapolak

نظرات شما

 1. mehdyisiri

  ۸ آبان ۱۳۹۵

  بسیار آموزنده و ارزشمند بود بسیار ممنون بابت مطلب ارزندتون

 2. mkianpour

  ۲۷ خرداد ۱۳۹۵

  از اموزشها و ایده های فراوان شما در زمینه عکاسی متشکرم سایت لنزک بهترین مکان برای یادگیری عکاسی

 3. محسن پیرنیا

  ۱۲ دی ۱۳۹۴

  بسیار آموزنده و خوب بود. آرزوی سربلندی و سپاس بنده را پذیرا باشید …….


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *