آموزش عکاسی انتزاعی با کاغذ رنگی

کاغذ هزاران استفاده دارد که یکی از آن ها عکاسی انتزاعی یا آبستره هست. کافی است چند کاغذ رنگی را روی هم قرار داده و با گیره های کاغذ حالت دهید و از آن ها عکس بگیرید. در این آموزش کوتاه به شما خواهیم گفت چگونه.

همانطور که می دانیم کاغذ ۲۰۰۰ سال پیش توسط چینی ها ساخته شد. در اصل کاغذ با فشردن الیاف خیس سلولز به دست آمده از گیاه و خشک کردن به صورت ورقه ای ساخته می شود، و قابلیت تولید انبوه آن منجر به پیشرفت کلمات نوشتاری به عنوان ابزاری برای انتقال اطلاعات در گذر زمان شده است. این تبادل سریع اطلاعات، انقلابی در پیشرفت های فرهنگی و تکنولوژیکی ایجاد کرد که شیوه زندگی امروزی ما را شکل داده است.

هنرمندان بر روی کاغذ نقاشی کرده و عکاسان تصاویر خود را بر روی کاغذ مخصوص چاپ می کنند. کتاب ها، مجلات، و روزنامه ها اطلاعات را در سراسر جهان پخش می کنند. اسناد مهم بر روی کاغذ بایگانی شده، و در صورت لزوم بیرون کشیده می شوند. حتی با وفور صفحه نمایش کامپیوترها، باز هم کاغذ یک ماده ضروری باقی مانده است.

ایجاد عکس های انتزاعی یکی دیگر از موارد استفاده فوق العاده از کاغذ است. با چند گیره کاغذ، تعدادی کاغذ رنگی، و کمی خلاقیت، می توانید تصاویر انتزاعی (آبستره – abstract) زیبایی خلق کرده و از آنها به عنوان کاغذ دیواری یا پس زمینه دسکتاپ استفاده کنید.

آنچه نیاز دارید

  • دوربین
  • یک لنز ماکرو یا مجموعه ای از اکستنشن تیوب ها
  • مجموعه ای از کاغذهای رنگی مختلف (من از یک بسته کاغذ اوریگامی با اندازه ها و رنگ های مختلف استفاه کردم که آن را در یک فروشگاه اجناس یک دلاری پیدا کردم).
  • چند گیره کاغذ متوسط یا بزرگ

انتخاب یک فضا

اول شما باید یک فضا انتخاب کنید که تجهیزات خود را در آنجا برپا کنید. این مسئله مهم است چون کاغذ شما باید در معرض مقدار زیادی نور طبیعی قرار داشته باشد. در غیر این صورت، سایه ها بیش از حد تاریک می شوند، و عکس های شما تخت یا ناشیانه به نظر خواهند رسید.

در فضای بیرون، یا نزدیک یک پنجره بزرگ که مقدار زیادی نور را به فضای شما می تاباند، مستقر شوید. من روی یک میز در بیرون از خانه کار می کنم، و فضای زیادی برای جابجا شدن و عکس گرفتن از زوایای مختلف دارم.

برپا کردن تجهیزات

زمانی که یک فضای مناسب برای کار پیدا کردید، باید کاغذ رنگی ها را بچینید. اول، یک تکه کاغذ رنگی به عنوان پس زمینه برای تصاویر انتخاب کنید. این پس زمینه باید کل کادر را بپوشاند، بنابراین اندازه ای را انتخاب کنید که پوشش کافی داشته باشد. رنگ پس زمینه به شما بستگی دارد، بنابراین هر رنگی که چشمتان را می گیرد انتخاب کنید.

سپس، یک لایه کاغذ دیگر بر روی پس زمینه قرار دهید. این سوژه پیش زمینه شما خواهد بود. باز هم، رنگ آن بستگی به خودتان دارد. برای ایجاد یک تصویر جالب، باید لایه پیش زمینه را از پس زمینه جدا کنید. این کار را می توانید با تنظیم فیزیکی جهت گیری کاغذ پیش زمینه انجام دهید.

در حالت کلی، ورقه های کاغذ تخت و صاف هستند، بنابراین شکل دادن به کاغذ پیش زمینه به کمی هماهنگی نیاز دارد. یک راه آسان برای کنترل جهت گیری کاغذ، اضافه کردن وزن به لبه های آن است. به هر طرف تکه کاغذ رنگی یک گیره کاغذ وصل کنید و آن را پایین بگذارید تا فاصله ای بین پیش زمینه و پس زمینه ایجاد شود.

عکاسی از چیدمان

هنگامی که گیره ها را وصل کردید و چینش کاغذها را مرتب کردید، وقت آن است که مشغول عکاسی شوید. در اینجا هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد، تنها آنطور که فکر می کنید بهتر به نظر می رسد عکس بگیرید.

برای ایجاد جلوه های عمق مختلف، سعی کنید کاغد پیش زمینه خود را به صورت افقی یا عمودی نسبت به کاغذ پس زمینه قرار دهید. همچنین می توانید لنز خود را بر روی قسمت های مختلف کاغذ فوکوس کنید، یا برای به دست آوردن یک گرادیان ساده و صاف، لنز را اصلا فوکوس نکنید. بر روی بخش کوچکی از کاغذ خود تمرکز کنید یا کوچک نمایی (zoom out) کرده و کل آن را در کادر بگنجانید.

شما می توانید با تغییر جای گیره ها بر روی کاغذ، شکل کاغذ پیش زمینه خود را تغییر دهید. نزدیک تر کردن آنها به یکدیگر یک انحنای خوب S یا U شکل در وسط کاغذ با خطوط نرم ایجاد می کند. برای ایجاد خطوط سخت تر، گیره ها را بیشتر از هم دور کنید تا کاغذ سفت تر شود.

کاغذ هزاران استفاده دارد، نکته مهم در مورد این پروژه این است که هیچ راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. تنها کافی است کمی وقت بگذارید و آزمایش کنید. اگر بچه یا نوه دارید، از آنها بخواهید به شما کمک کنند – آنها از چیدن کاغذ رنگی ها لذت خواهند برد.

نویسنده: مگان کندی (Megan Kennedy)


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *