نکات آموزشی عکاسی از حشرات

برای حشرات عکس برداری کلوزآپ نیاز است؛ آنها کوچک و پیچیده هستند و بنابراین باید به جزئیات توجه شود. از وسایل درست استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید؛ این وسایل شامل یک لنز ماکروست که برای گرفتن عکس های کلوزآپ طراحی شده است. شما ابزار های دیگری نظیر سه پایه و رفلکتور را مفید خواهید یافت.

۱

نزدیک شو

اگر می خواهید عکس های کلوزآپ واقعی بگیرید، یک لنز ماکرو ضروری خواهد بود. شما به یک لنز ماکرو خاص با فاصله کانونی ۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر نیاز دارید. دوربین می تواند توسط خودتان یا سه پایه نگه داشته شود، اما تا جای ممکن ساکت باشید که از فرار حشره جلوگیری کنید. روی سوژه فوکوس کنید و مطمئن شوید که واضح است. از یک عمق میدان کم استفاده کنید تا پس زمینه را کاملا مات ثبت کنید.

۲

از زوایای خلاقانه استفاده کن

برای گرفتن عکس های رویایی، خلاقانه فکر کنید. آرام و بی سر و صدا به بالای سر موجود حرکت کنید تا از یک زاویه جالب عکس بگیرید. اگر عکستان شامل یک گل رنگارنگ باشد بیشتر قابل توجه خواهد بود. یک تکنیک ممکن این است که بالای سر یک گل منتظر بایستید تا یک حشره به روی آن بنشیند. گل هایی که شهد زیادی دارند معمولا حشرات را جذب می کنند.

۳

در فوکوس نگهش دار

در فوکوس نگه داشتن یک حشره حین استفاده از لنز ماکرو بسیار سخت است به خصوص که دوربین را روی دست نگه داشته باشید. چراکه وقتی شما از یک عمق میدان کم استفاده می کنید، محدوده ی کمتری برای خطا به خودتان می دهید. به همین خاطر بهتر است همیشه از یک سه پایه و کوچکترین اندازه دیافراگم ممکن برای جلوگیری از تاری سوژه استفاده کنید. هر دو نوع فوکوس دستی و اتوماتیک را امتحان کنید و ببینید کدامیک برای شما بهتر کار می کند. برخی اوقات فوکوس اتوماتیک برای پیدا کردن سوژه مورد نظر شما اندکی زمان خواهد گرفت. برای حشره های بزرگتر، روی سرشان فوکوس کنید.

۴

از حشرات متحرک عکس بگیر

هنگام عکاسی از حشرات در حال پرواز، جلوگیری از تار شدن بسیار مشکل تر خواهد بود. خوشبختانه، شما می توانید با انتخاب سرعت شاتر ۱/۲۵۰s یا سریع تر از تار شدن جلوگیری کنید یا از فلاش برای ثابت کردن این حرکت استفاده کنید. به یاد داشته باشید که دوربین را روی سه پایه بگذارید و از دکمه شاتر کابلی یا ریموت یا تایمر خود دوربین برای عکاسی استفاده کنید. به این نکته توجه کنید که با فشردن کلید شاتر توسط انگشت، کمی لرزش در دوربین ایجاد می شود که با زوم کردن عکس، کوچکترین تاری قابل مشاهده است.

۵

به دنبال رنگ های زنده بگرد

استفاده از فلاش حلقه ای را در نظر داشته باشید. این نوعی از فلاش است که شکل شیرینی های دونات بوده و بر روی انتهای لنز قرار می گیرد. عکس به دست آمده بدون سایه خواهد بود که برای عکاسی با تمرکز بر جزئیات از حشرات عالی است. جلو رفتن سبب می شود که تضاد قابل توجه بین رنگ ها کاملا واضح شود. شما حتی می توانید یک حشره را به داخل خانه بیاورید و یک مجموعه عکس با گل رنگارنگ ایجاد کنید.

۶

هنگام فعالیت بگیرشان

حشرات در طول روز فقط اطراف گل ها نیستند. آنها کار های روزانه دارند. برای عکاسی از یک مورچه تا سطح زمین پایین بیایید (از یک حصیر برای زیر دوربین استفاده کنید) و از حشرات مشغول به کارهای روزانه شان عکس بگیرید. اگر خورشید خیلی روشن نباشد ممکن است لازم باشد تا از فلاش جبرانی استفاده کنید که جزئیات بیشتری از حشره ثبت شود. چون آنها خیلی کوچک هستند، از اینکه فوکوس دقیقا روی حشره باشد اطمینان حاصل کنید. حالت عکسبرداری را روی تقدم دیافراگم (AV) قرار دهید و یک دیافراگم باز (f/2-f/5.6) برای ایجاد پس زمینه مات انتخاب کنید.

ت

تنظیمات پیشنهادی

حشرات بسیار کوچک هستند و همیشه وقتی از پس زمینه جدا باشند عالی به نظر می رسند. بنابراین، از یک عمق میدان کم استفاده کنید، معمولا f/2.8 – در نتیجه شما قادر به داشتن یک سرعت شاتر زیاد و در عین حال مناسب خواهید بود. حشرات سریع حرکت می کنند، پس از انتخاب حالت عکاسی ورزشی پرهیز نکنید چرا که این حالت به شما اجازه می دهد از سوژه های سریع عکسبرداری کنید.

الف

ابزار پیشنهادی

داشتن یک لنز ماکرو برای گرفتن عکس های نزدیک به صورت کاملا واضح نیاز است، اما پیشنهاد ارزان تری نیز وجود دارد. شما می توانید افزونه هایی با نام «حلقه یا لوله گسترش» تهیه کنید که باعث بهبود عکس های کلوزآپ می گردند. همچنین می توانید از فیلتر هایی استفاده کنید که با بزرگنمایی به شما کلوزآپ خوبی می دهند. هر دو بسیار خوب اند ولی کیفیت در حد استفاده از لنز ماکرو نخواهد بود. به یاد داشته باشید که حلقه گسترش با لنز های روشن (مثل یک لنز ۵۰mm با f/1.8 یا کمتر) بسیار خوب کار می کند. در صورت امکان از یک سه پایه یا تک پایه استفاده کنید. از کاغذ های رنگی برای ایجاد پس زمینه های آماده و جذاب، چه بیرون از خانه و چه داخل استفاده کنید.

ج

جمع بندی

در بیرون تعداد زیادی حشرات رنگارنگ، در اندازه های مختلف و شکل های گوناگون وجود دارند. این ها فقط تعدادی از دلایلی است که عکاسی از حشرات جذاب است. شما باید صبور باشید چرا که حشرات سخت پیدا می شوند و ممکن است سریع فرار کنند. در صورت نیاز شما می توانید یک حشره را به درون خانه بیاورید تا از آن عکاسی کنید، البته به آرامی و با مراقبت. بعد از آن همیشه آن را به جایی که از آن آورده اید برگردانید. از آنجایی که حشرات همه جا هستند هیچ بهانه ای برای اینکه نروید و پیدایشان نکنید و از آنها چند عکس نگیرید پذیرفته نیست.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *