نکات عکاسی با نوردهی طولانی

یک تکنیک مناسب برای عکاسی در شب استفاده از نوردهی (exposure) طولانی مدت است. حالاتی را که می‌توان با نوردهی طولانی بوجود آورد بسیار جذاب هستند. مهم‌ترین ابزاری که برای این کار مورد نیاز است یک سه پایه و یک دوربین DSLR است که به شما اجازه عکاسی با نوردهی طولانی را می‌دهد.

۱

عکاسی از چرخ فلک

برای عکس گرفتن از یک چرخ فلک در شب به آن نزدیک شوید و از یک لنز زاویه عریض استفاده کنید تا بیشترین میزان جزئیات را به تصویر بکشید. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و کادر عکس را مشخص کنید. از آنجا که می‌خواهید تمام المان‌ها در عکس شارپ باشند، دریچه دیافراگم را کوچک بین f/11 تا f/32 انتخاب کنید. دوربین را روی حالت دستی (Manual) یا TV (با اولویت سرعت شاتر) قرار دهید و سرعت شاتر را با توجه به سرعت چرخ فلک و افکتی که می خواهید ایجاد شود، تنظیم کنید (این زمان می‌تواند بین ۱ تا ۳۰ ثانیه باشد). باید عکس را با استفاده از تایمر دوربین یا یک دکمه شاتر کابلی یا بیسیم بگیرید تا دوربین را لمس نکنید و نلرزد. عکس گرفته شده مملو از نور و رد نورها با پس زمینه مشکی آسمان خواهد بود.

۲

رد پای ستاره‌ها

نوردهی طولانی در یک شب پرستاره می‌تواند عکس زیبایی از رد پای ستاره‌ها به جا بگذارد. این رد پا ناشی از چرخش زمین خواهد بود. بهترین راه برای کادربندی چنین عکسی استفاده از المان‌های احساس‌برانگیز مثل یک درخت قدیمی در زمینه است. دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید و لنز را روی بی نهایت تنظیم کنید. از دکمه شاتر کابلی استفاده کنید چرا که هرگونه لرزش عکس شما را خراب خواهد کرد. دوربین را روی حالت B قرار داده و دریچه دیافراگم را به اندازه f/4 برای بهترین نتیجه باز کنید. دکمه را فشار دهید تا شاتر باز شود. توجه داشته باشید که ISO روی ۱۰۰ تنظیم شده باشد تا نویز دیجیتال به کمترین میزان خود برسد. به منظور تکمیل عکس پس از مدت زمان مشخص دکمه شاتر را رها کنید. این نوردهی می‌تواند از ۱۵ دقیقه تا چندین ساعت ادامه داشته باشد.

۳

رد پای نور ماشین ها

چراغ‌ ماشین‌ها رد پای زیبایی از خود به جای می‌گذارند و راه بسیار خوبی برای تهیه عکس‌هایی با استفاده از مدت نوردهی طولانی هستند. یک جاده شلوغ را انتخاب کنید که ترافیک زیادی در شب داشته باشد. از یک سه پایه استفاده کنید و دوربین را در جای مناسب قرار دهید. از دریچه دیافراگم f/16 یا کوچکتر استفاده کنید تا عمق میدان زیادی بدست آورید. هر چه زمان نوردهی بیشتر باشد، خطوط بیشتری نمایان خواهد شد و درازتر به نظر خواهند رسید.

۴

آب‌های مه‌آلود دریا

برای عکس گرفتن از نمای احساس‌برانگیز اقیانوس و دریا، باید از نور فوق العاده ای که در «ساعت طلایی» وجود دارد، یعنی یک ساعت قبل از غروب آفتاب، استفاده کنید. مبانی عکاسی در شب را دنبال کنید – دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید، از یک لنز با نمای عریض استفاده کنید و کوچک ترین اندازه دریچه دیافراگم را در نظر بگیرید و به بی نهایت فوکوس کنید. دوربین را روی حالت دستی یا Bulb قرار دهید و از سرعت کم شاتر (۵ تا ۳۰ ثانیه) استفاده کنید. هر چه نوردهی شما طولانی‌تر باشد می‌توانید آب را مه‌آلود تر ببیند. از تایمر دوربین یا دکمه کابلی استفاده کنید تا عکس را بدون هرگونه لرزشی ثبت کنید. از فلاش استفاده نکنید که ممکن است این افکت را خراب کند.

۵

تعیین نوردهی

نوردهی در عکس شما که در شب گرفته شده است با توجه به فاکتورهای مشخصی متفاوت خواهد بود. اگر نورهای حاشیه‌ای زیادی در تصویر وجود دارد باید سرعت شاتر کمتر باشد. اگر در جایی که تاریک است عکس می‌گیرید باید سرعت شاتر را طولانی‌تر کنید. برای ثبت کردن رد پای نورها باید سرعت حداقل ۱/۱۵ ثانیه داشته باشید و این به معنی نیاز داشتن به سه پایه است. عکسی که مشاهده می‌کنید با سرعت شاتر ۶ ثانیه‌ای گرفته شده است که برای ثبت ردپای نور ماشین ها کافی است. دریچه f/8 به عکاس اجازه داده است که ساختمان را واضح و شارپ به تصویر بکشد. هر چقدر بیشتر تمرین کنید، تنظیمات نوردهی افکت مورد نظرتان بهتر دستتان می آید.

ت

تنظیمات پیشنهادی

مهمترین چیزی که هنگام انتخاب تنظیمات نوردهی در نظر می گیرید، این است که چگونه هم سایه ها و هم نقاط روشن (هایلایت ها) را ثبت کنید. اگر در ثبت سایه‌ها موفق بودید، می‌توانید تصویر مناسبی از شب ایجاد کنید. هنگام نوردهی طولانی، باید دریچه را تا زمانی باز بگذارید که تاثیر مورد نظرتان در عکس اعمال شود. اگر دریچه بیش از حد باز باشد، جزئیات را به دلیل نور زیاد از دست خواهید داد و حتی ممکن است سوژه دیگر قابل تشخیص نباشد. اگر می خواهید رد پای نور را ثبت کنید، باید دریچه حداقل ۱ ثانیه باز باشد و در نتیجه به سه پایه نیاز خواهید داشت. از اولویت سرعت شاتر استفاده کنید و از سرعت ۱ ثانیه آغاز کنید و در صورتی که دنباله‌های نور کوتاه بودند، آن را به ۲ ثانیه افزایش دهید. این افزایش را تا جایی انجام دهید که به اثر مورد نظر خود برسید. اگر عکس زیاد مات شد، شاتر بیش از حد باز مانده است و بهتر است آن را اندکی کم کنید – مثلا یک ثانیه.

الف

ابزار پیشنهادی

علاوه بر دوربین دیجیتال نیازمند یک پایه کاملا ایستا نیز هستید که بتوانید یک عکس خوب در شب بگیرید و عکس مات نشود. برای تمرین عکاسی در شب، دوربین باید دارای قابلیت‌های تنظیم دستی سرعت شاتر و اندازه دریچه دیافراگم باشد.

ج

جمع‌بندی

بسته به این که از چه عکس می گیرید، سرعت شاتر می‌تواند از ۱/۶۰ ثانیه تا چند دقیقه طولانی باشد. چیزی که نوردهی طولانی را خاص می‌کند، عکس های منحصر به فردی است که می توانید از ردپای نور ها بگیرید. اگر تا کنون این تکنیک را امتحان نکرده اید، دست به کار شوید و توصیه های فوق را فراموش نکنید.

نظرات شما

 1. چاوشیست

  ۲۱ فروردین ۱۳۹۶

  سلام
  امروز دوستی سایتتونو ب من معرفی کرد… عالی بود
  من با گوشی جی ۴ ال جیعکس میگیرم… تا مقداری تنظیمات دستی داره… اما احساس میکنم سرعت شاتر رو ک بالا میبرم،تصویر به زردی میل میکنه… همیشه همینجوریه؟ الیته بدون سه پایه این کارو کردم

  اینم اکانت اینستامه…ممنون میشم عکسامو ببینید و نظر بدید
  Insta:id_chavoshist

 2. رضا

  ۴ خرداد ۱۳۹۵

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم با گوشی نمیشه این عکس ها با نوردهی طولانی رو گرفت؟؟؟؟

  1. سامان نویسنده

   ۴ خرداد ۱۳۹۵

   سلام خدمت شما

   سلامت باشید، اپلیکیشن هایی هستند که اجازه می دهند مدت نوردهی را کنترل کنید. باید بسته به سیستم عامل گوشی خود جستجو نمایید.

   سپاس از شما،
   موفق باشید

 3. امیر بهروج

  ۳ فروردین ۱۳۹۵

  با سلام و خسته نباشید ی سوال دارم از خدمت شما
  دوربین چطور میشود ک سرعت شاتر ۱۸۱ دقیقه ای داشته باشد
  و یا کدام دوربین ها مناسب این عکاسی هستند
  ممنون از لطفتون

  1. عکاس

   ۳ خرداد ۱۳۹۵

   سرعت شاتیر صد و هشتاد دقیقه ای نداریم ، باید دوربین رو توی حالت دستی بذارید که خیلی از دوربین های دی اس ال آر این ویژگی رو دارند ولی باز گذاشتن دریچه به مدت ۱۸۰ دقیقه نیاز به محیط خیلی تاریکی داره و سخت هست ، بهتر هست که چندین عکس در فاصله های زمانی مختلف بگیرید مثلا صد و هشتاد عکس ، هر کدوم پونزده ثانیه و بعد اون ها رو توی یک نرم افزار مثل فتوشاپ ترکیب کنید .
   با این روش می تونید نویز ها رو هم از بین ببرید.

 4. cezare_iran

  ۱۱ بهمن ۱۳۹۴

  سلام دوستان عزیز
  من دو روزه با سایتتون آشنا شدم و دارم از اولین مطالب به سمت جدید ترین مطالب مطالعه میکنم.
  کارتون عالیه و حرف نداره.
  تو این مطلب برای عکاسی از ستاره ها گفته شده ISO روی ۱۰۰ باشه اما تو عکس گرفته شده نوشته ISO 3200 هست.
  میشه دلیلشو توضیح بدین؟
  با تشکر فراوان

  1. سامان نویسنده

   ۱۱ بهمن ۱۳۹۴

   سلام خدمت شما

   خوشحالیم که به جمع لنزکی ها پیوسته اید و مطالب سایت خودتان را دنبال می نمایید.

   این مطلب بیشتر به کلیات عکاسی با نوردهی طولانی اشاره کرده، در واقع از آنجا که در نکته یاد شده نویز زیاد یکی از مشکلات است ایزو پایین پیشنهاد داده شده. من توصیه می کنم اگر به عکاسی از ستارگان علاقه مند شده اید، مطلب تخصصی تری در موردش مطالعه نمایید و این مطلب را به شما پیشنهاد می کنم:

   https://www.lenzak.com/?p=12284

   موفق باشید

 5. محسن

  ۲۲ آذر ۱۳۹۳

  سلام
  ازدریچه لنزک با بالاترین سرعت شاتر و با دریچه ای کاملا باز و با فوکوس بی نهایت در حال یادگیری عکاسی و تجربه های زیبای این دنیار هستم.
  درود بر کسانی که کارشان را درست و کامل انجام می دهند.
  دردو بر لنزک دوست داشتنی

 6. amir

  ۲۹ آبان ۱۳۹۳

  با تشکر از سایت بسیار عالی و پربارتون.از شما نهایت تشکر رو دارم.بنده تازه وارد دنیای عکاسی شدم و اطلاعات خوبی از این سایت گرفتم.

 7. حمی

  ۱۲ آبان ۱۳۹۳

  سلام 🙂
  ببخشید من این مطلب که لنز رو روی بی نهایت تنظیم کنیم (یا همون فوکوس بی نهایت ) رو متوجه نمی‌شم. چطور باید این کار رو انجام بدیم؟ چون وقتی فوکوس در حالت دستی قرار داره بالاخره یه نقطه باید قرارش بدیم دیگه. نه؟

  1. saman نویسنده

   ۱۴ آبان ۱۳۹۳

   سلام خدمت شما

   لطفا در سایت «فاصله ابر کانونی» را جستجو نمایید. این مطلب به شما کمک خواهد کرد. موفق باشید.

 8. ehsan

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

  جالب بود
  آقا ازین عکسا با دوربین های کامپکت هم میشه گرفت ؟
  مثلا canon sx280
  یه سوال دیگه ؟؟ من وقتی روی حالت دستی M میذارم و سرعت شاتر با دریچه دیافراگم رو تنظیم میکنم
  بعد وقتی دستم رو روی دکمه شاتر نگه میدارم دوربین بصورت معمولیی یه شات میگیره و اصن باز نمیمومه که بخواد اینجوری رنگ ها دنباله دار باشه ، آیا این بخاطر اینه که دوربینم DSLR نیست ؟!

  1. زند

   ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳

   سلام خدمت شما

   اگر دوربین شما امکان تنظیم سرعت شاتر را داشته باشد، امکان پذیر است، بله بعضی از کامپکت ها هم به شما اجازه می دهند تا نوردهی زا طولانی انجام دهید. به دنبال تنظیم سرعت شاتر در کامپکت خود باشید که باید یکی از مد های اولویت با شاتر با دستی (M) را دارا باشد. موفق باشید.

 9. saa

  ۱۰ اسفند ۱۳۹۲

  بسیار بسیار آموزنده و جالب


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *