ایجاد پس زمینه تار با استفاده از دوربین کامپکت

پس زمینه های تار باعث تاکید روی سوژه و خلاص شدن از تمام بی نظمی های موجود در پس زمینه می گردند. این پس زمینه ها همان طور که می توانند در دوربین های DSLR ایجاد شوند، در دوربین های فشرده یا کامکن (Compact) نیز می توانند به وجود آیند. در اینجا به نحوه ایجاد این پس زمینه ها با استفاده از دوربین های کامپکت می پردازیم.

مد پرتره

این مد در دوربین شما یک راه ایده آل برای خلق پس زمینه های مات یا تار می باشد زیرا دقیقاً می داند که قسمت اصلی فوکوس در عکس، صورت بوده و سایر قسمت ها مهم نیستند. این مد همچنین می داند که شما برای ایجاد عمق میدان خیلی کم بایستی از دیافراگم باز (ضریب f کوچکتر) استفاده کنید.

مد ماکرو

این مد نیز طوری تنظیم شده که می داند در این حالت شما می خواهید از اشیاء کوچک عکاسی کنید و اشیاء بی نظم کننده دیگر که باعث به هم ریختگی صحنه می شوند نباید در پس زمینه باشند. این مد برای زمانی که می خواهید از سوژه در فاصله نزدیک عکاسی کنید یک روش ایده آل است. مد ماکرو برای عکاسی از گل ها، حشرات و اشیاء کوچک دیگر که در آن ها قرار است پس زمینه تار باشد یک روش بسیار مناسب است.

اولویت دیافراگم

بعضی از دوربین های کامپکت در حدود قیمت متوسط به شما این امکان را می دهند تا دیافراگم مورد استفاده توسط دوربین را با استفاده از مد اولویت دیافراگم (Aperture Priority Mode) تغییر دهید. این مد، عمق میدان را در عکس کنترل کرده و هر چه دیافراگم بازتر باشد (مقدار f کمتر) باعث کاهش بیشتر عمق میدان می گردد. بنابراین برای ایجاد یک پس زمینه تار سعی کنید که با دیافراگم باز عکاسی کنید.

سوژه را حرکت دهید

در صورتی که با استفاده از روش های بالا نتوانستید که پس زمینه تار مورد نظر را ایجاد کنید، ممکن است این مسئله به دلیل نزدیک بودن بیش از اندازه سوژه به سایر اشیاء تصویر باشد. در این صورت دوربین نمی تواند آن را از پس زمینه متمایز کند. بنابراین می توانید سوژه را از سایر اشیاء موجود در صحنه دورتر کنید. در نتیجه دوربین بهتر می تواند سوژه را تشخیص داده و پس زمینه را تار کند.

از دوربین های خاصی استفاده کنید

اگر چه برخی از دوربین ها کامپکت نیستند اما با داشتن راهنمای زنده در داخل خود باعث ساده تر شدن کار می گردند. به این معنی که مثلاً شما می توانید مقدار تاری پس زمینه را با یک دکمه کم و زیاد کرده و نتیجه را به صورت زنده در نمایشگر دوربین مشاهده کنید (به عنوان مثال دوربین Olympus E-PM2 PEN از این نوع است). در این دوربین ها تنظیمات مورد نیاز به صورت خودکار انجام می شوند.

ویرایش پس از عکاسی

اگر شما قبلاً عکسی را که دوست دارید گرفته اید اما از پس زمینه آن راضی نیستید می توانید از فوتوشاپ و یا یک نرم افزار ویرایش عکس دیگر برای تار کردن پس زمینه استفاده کنید. برای کسب آموزش این تکنیک در فوتوشاپ مطلب «چه کار کنیم که عکسی با نوردهی f/22 مانند f/1.2 دیده شود» لنزک را مطالعه نمایید.

م

منبع

برگرفته از : Ephotozine

نظرات شما

 1. Nima

  ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

  سلام میشه چن تا دوربین با قابلیت مات کردن پس زمینه معرفی کنید؟؟

 2. mehran

  ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

  از سایت خوبتون سپاس گذارم ….
  اما به عقیده من بهترین روش برای مات کردن پس زمینه …استفاده از دوربین هایی که این قابلیت رو دارند…چون کار با فتوشاب.بسیاری جزئیات مثل مو و پرز لباسها رو هم مات میکنه…و غیر طبیعی نشون میده

 3. یک علاقمند به عکاسی

  ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

  با تشکر از سایت مفیدتون. لطفا مطالب بیشتری درباره دوربینهای کامپکت بگذارید.


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *