پس زمینه خوب در عکاسی از گل ها

یک رکن اساسی در عکاسی از گل ها، صرفنظر از این که از گل های باغچه عکس می گیرید یا گل های موجود در طبیعت، داشتن یک پس زمینه خوب است. در ادامه این مطلب لنزک شما را در انتخاب پس زمینه های مناسب راهنمایی می کنیم.

همیشه قبل از گرفتن عکس، اطراف سوژه را به خوبی با استفاده از چشمی (نمایاب) دوربین و یا صفحه نمایش آن بررسی کنید و در صورتی که پس زمینه مناسب نیست فکری به حال آن بکنید.

مسلماً تغییر زاویه دوربین ساده ترین راه ممکن برای تغییر پس زمینه است اما در صورتی که حالت و زاویه مناسبی برای دوربین پیدا نکردید می توانید پس زمینه دلخواه خود را همراه داشته باشید.

کار ساده ای است: تکه ای کاغذ، قطعه ای مقوا و …. حتی می توانید از پس زمینه های حرفه ای تر مثل یک کاغذ پرینت شده با پس زمینه تار استفاده کنید.

انتخاب پس زمینه با خودتان است فقط مناسب بودن آن ها را در نظر داشته باشید. مثلاً هیچ گاه از اشیاء بازتابی به عنوان پس زمینه استفاده نکنید چون ممکن است که بازتاب های نامطلوب روی عکس های نهایی ثبت شوند.

در عکس های زیر، عکس سمت چپ یک گل استکانی را نشان می دهد که در گلخانه گرفته شده و با این که پس زمینه تار است اما باز هم مقداری آشفته به نظر می رسد.

عکس وسط همان گل را جلوی یک پس زمینه سفید نشان می دهد. در نهایت، عکس سمت راست همان گل را در حالی که یک بالش صورتی در پس زمینه قرار داده شده نشان می دهد.

بد نیست بدانید اگرچه شما ممکن است با تست این روش در باغچه خود مشکلی نداشته باشید اما شاید همه پارک های عمومی از این روش استقبال نکنند بنابراین قبل از عکاسی ابتدا پس زمینه خود را در باغچه تست و انتخاب کنید. شما می توانید پس زمینه را خودتان نگه داشته و دوربین را روی سه پایه قرار دهید و اگر می خواهید خود نیز در عکس باشید تایمر دوربین را فعال کنید.

بهتر است برای نگه داشتن پس زمینه از یک استند استفاده کرده و یا آن را به دوستتان بدهید. در این صورت با خیال راحت می توانید تنظیمات دوربین را بررسی کنید.

قبل از فشار دادن دکمه شاتر، حتما کادر تصویر را چک کنید تا پس زمینه تمام آن را پر کند. اگر امکان پر کردن کادر با پس زمینه نیست در این صورت مطمئن شوید که فضای اضافی در کادر برای قطع (کراپ) تصویر با نرم افزار های ویرایش عکس مثل فوتوشاپ وجود دارد.

م

منبع

برگرفته از: ephotozine

نظرات شما

  1. علی یوسفی

    ۵ تیر ۱۳۹۳

    مرسی عالی بود واگر میشه از پس زمینه بیشتر بزارید با تشکر از زخمات شمل و سایت بسیار عالیتون


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *