هک عکاسی: آموزش ساخت سافت باکس

شما می‌توانید بدون صرف هر گونه هزینه‌ای نور شدید صحنه عکاسی خود را کاهش دهید! در این هک عکاسی لنزک می‌خواهیم چگونگی ساخت سافت باکسی برای تولید نور‌های ملایم و مستقیم را توضیح دهیم.

فلاش‌های اکسترنال بهترین راه برای افزایش روشنایی پرتره‌های شما می‌باشند. ولی حتی اگر فلاش دوربینتان همراه سافت باکسی باشد، اندازه‌‌ی کوچکش باعث می‌شود که نتوانید نور را آنقدر ها همه ملایم داشته باشید.

ساختن سافت باکس خیلی آسان است. شما با وسایلی که در هرجایی می‌توان پیدا کرد قادر خواهید بود سافت باکس خودتان را بسازید. وسایلی همچون مقوای سفید، فویل آلمینیوم، نوار چسب، کش پلاستیکی و یک تیکه پارچه سفید بری ساختن پنل انتشار نور.

قیچی خود را برای این آموزش جالب آماده کنید!

۱

تهیه کردن پنل‌ها

اول طول و عرض سر فلاش را اندازه بگیرید، این بخشی از باکس است که بر فلاش شما بسته می شود. چهار قسمت ۲۵ سانتی‌متر مربعی از مقوای سفید برای چهار طرف دیواره‌ی باکس علامت بزنید.

۲

ساختمان کار

خطی از ضلع بالایی به سمت لبه‌ها رسم کنید تا شکلی ذوزنقه مانند تشکیل شود. بر دو تکه از مقواها زبانه‌ای رسم کنید تا بتوانید با آن قطعات را به یکدیگر متصل نمایید. مراحل وصل کردن قسمت ها به هم را در عکس های زیر مشاهده نمایید.

۳

اضافه کردن فویل و چسباندن قطعات

برای رسیدن به حداکثر نور، فویل آلمینیومی را بر بخش‌های مثلثی شکل بچسبانید. برای اینکار از چسب نواری استفاده نمایید. قطعه ها را طوری به هم بچسبانید تا فلاش در دهانه‌ی آن جا گیرد.

۴

محکم سازی با چسب

بر درزهای باکس از چسب ضدنور استفاده کنید و برای محکم سازی کار دور آن چسب بزنید. پارچه‌ای بزرگتر از دهانه‌‌ی جلوی باکس پیدا کنید. پارچه را روی دهانه کشیده و با چسب نواری آن را محکم نمایید.

۵

راه اندازی

فلاش را وارد دهانه‌ی باکس کرده و با چسب نواری و کش آن را سرجایش محکم نمایید. امتحانش کنید، با وجود یک فلاش اکسترنال و نوردهی کناری شما نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید.

۶

استفاده از جبران نوردهی

از مد TTL استفاده کرده و جبران نوردهی (exposure compensation) را برای رسیدن به نتیجه‌ی مورد نظرتان تنظیم نمایید. اگر عکس همچنان به نظرتان تیره می‌آید فلاش را بر حالت دستی قرار داده و قدرتش را افزایش دهید.

م

منبع

برگرفته از: Digital camera world

نظرات شما

 1. رامین محمودیان

  ۳ شهریور ۱۳۹۴

  از اطلاعات مهم و ضروری که می گذارید . بسیار سپاسگزاریم.امید است روی برنامه هایی که مشارکت ما را نیز بیشتر بطلبدزوم بیشتری شود.

 2. rezaahmai

  ۲ بهمن ۱۳۹۳

  ممنون از زحمات شما.
  نظرتان در مورد کنون D550kiss x4 چیست؟ ممنون.

 3. ماهان

  ۲۴ مهر ۱۳۹۳

  درود برشما
  خیلی خوب میشه اگه بخش ویژه ای در مورد هک عکاسی داشته باشین
  ممنون از شما

 4. حسین .

  ۲۴ مهر ۱۳۹۳

  خسته نباشید . سپاس از اطلاعات خوبتان . یکی از بهترین سایت های آموزشی عکاسی است که همیشه از آن استفاده می کنم . با تشکر .


لطفا نظرتان در مورد مطلب را در اینجا مطرح نمایید. اگر سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *